روز دانشجو و آذر همیشه فروزان

اندازه متن
Aa Aa

ماه آذرماه یادآور مبارزات دانشجویی و روز دانشجو است، دانشگاهی که نه در زمان شیخ و نه در زمان شاه خاموشی نگرفت و بهای آزادی را از ۱۶آذر ۱۳۳۲ تا به امروز می‌پردازد. ماه آذر ماه شعله ورشدن اعتراضات دانشجویی است، اعتراضاتی که با اشکال ودلایل گوناگون در هر زمان و در هر مکان دانشگاههای میهن شکل می‌گیرد واما خواسته و مقصد تمامی آنها آزادی و آزادی است همان کلمه‌ای که سالها از ملت ایران دریغ شده و فرزندانش در دانشگاهها در ماه آذر دوباره و صدباره آن را باصدای بسا بسا رساتر فریاد می‌کنند. در این گزارش به گوشه ‌ای ازفعالیتهای اعتراضی دانشجویان میهنمان را درنیمه اول آذرماه البته آنهایی که خبرهایش ازدیوارسانسور حکومت آخوندی گذشته و به‌دست ما رسیده می‌پردازیم

گزارش:

از شروع آذرماه با نزدیک شدن روز دانشجو، دانشگاهها جنبش و جوش دیگری پیدا می‌کنند. فریاد و اعتراض علیه استبداد، پادگانی شدن دانشگاه، و پولی شدن دانشگاهها بلندتر از همیشه می‌شود.

اعتراض دانشجویان نسبت به نداشتن آینده شغلی

یکی از مسائلی که دانشجویان با آن درگیر هستند نداشتن آینده شغلی است. حتی رژیم تعهد خودش به فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی مثل صنعت نفت را زیر پا می‌گذارد و از استخدام آنان سرباز می‌زند. البته این موضوع با خشم و اعتراض دانشجویان مواجه شده است. اعتصاب دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به این موضوع در روزهای آذرماه ادامه داشت و وارد سومین هفته خود شد. این دانشجویان هم‌چنان از رفتن به کلاس درس خودداری می‌کنند
این دانشجویان روز ۱۱آذرماه در مقابل نهاد ریاست‌جمهوری رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند

اعتراض به کیفیت پایین خدمات در دانشگاهها

یکی دیگر از زمینه‌های اعتراض در دانشگاهها کیفیت بد سیستمهای خدماتی دانشگاههاست از کیفیت غذا تا وضعیت خوابگاه در روزهای اول آذر اعتراضاتی به این نابسامانیها در دانشگاههای کشورداشتیم از آن جمله:

دانشجویان دانشگاه کرج نسبت به عدم احداث ایستگاه مترو دانشگاه دست به اعتراض زدند شعارهای دانشجویان در این تجمع عبارت بود از دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد؛ دانشجو اتحاد اتحاد
روز شنبه۴آذرماه۹۶ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان و روز یکشنبه ۵آذر دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد در اعتراض به کیفیت پایین غذای سلف‌سرویس از خوردن غذا امتناع کرده و سینیهای غذا را در محوطه دانشگاه چیدند.
روز شنبه۴آذرماه۹۶ دانشجویان دانشگاه بزرگمهر شهر قاین در اعتراض به قیمت گران و کیفیت پایین غذای سلف سرویس این دانشگاه با چیدن ظروف غذای خود روی زمین محوطه سلف‌سرویس و محوطه دانشگاه دست به تجمع زدند
روز یکشنبه 5آذر، دانشجویان علوم پزشکی استان خراسان شمالی در اعتراض به کیفیت بد غذای سلف دانشگاه، تجمع کردند.

اعتراض دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

روز هفتم آذر دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه ملی تهران، در اعتراض به شهریه‌های سنگین دروس پیش نیاز، مقابل ساختمان آموزش کل تجمع اعتراضی کردند.

اعتصاب دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

به‌خاطر پایین بودن امنیت خوابگاه‌های دانشجویی روز جمعه دهم آذر ماه دانشجویان دانشگاه کرمان دست به اعتصاب زدند. دانشجویان علیه بی‌عملی کارگزاران رژیم نسبت به زلزله اعتراض داشتند.

سایر اعتراضات دانشجویی در آستانه روز دانشجو

بخشی از تجمعها هم در اعتراض به اخاذی کارگزاران رژیم تحت عنوان شهریه و قوانین سختگیرانه و بی‌منطق بود.
برگزاری شام غریبان اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان در اعتراض به بی‌کفایتی کار‌گزاران آخوندی در این دانشگاه پس از ده روز تحصن و تعطیلی کلاسها نشان از خواندن فاتحه دانشگاه قدیمی صنعت نفت کشور توسط حاکمیت آخوندها بود.
تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ روز چهارشنبه ۸آذر ۹۶ به‌دلیل بسته بودن درب دانشکده هنر
و تجمع اعتراضی دانشجویان علم و فرهنگ تهران نسبت به به پولی سازی آموزش و افزایش شهریه‌ها از جمله اعتراضات روز ۱۱ آذر بود.
در همین روز؛ جمعی از دانشجویان دانشگاه ملی در اعتراض به گرفتن پول از دانشجویان به‌عنوان شهریه برای دروس جبرانی در محوطه دانشگاه تجمع کردند و شعار می‌دادند: «دانشگاه پولکی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «شهریه زورکی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «دانشگاه پولکی شهریه زورکی» و «دانشگاه یا بنگاه البته بنگاه بنگاه».

صبح روز۱۳آذر دانشجویان دانشگاه ملی در اعتراض به کالایی سازی آموزش و دیگر مشکلات اجتماعی در محوطه دانشگاه دست به تجمع و اعتراض زدند. آنان از دیگر دانشجویان نیز دعوت کردند که به تجمع‌کنندگان بپیوندند.
در همین روز؛ تجمع بزرگ دانشجویان در دانشگاه‌های تهران، علامه، خوارزمی و با حضور فعال دانشجویان برگزار شد. لحظه به لحظه بر تعداد دانشجویان اضافه می‌شد.
شعارهای دانشجویان:
یا تهدید و یا احضار/ساکت نمیشیم / این بار مسکن و کار و درمان/آموزش رایگان خواسته زحمتکشان در دانشگاه بیگاری بعد از تحصیل بیکاری/ از بابل تا آبادان سرکوب دانشجویان /خوابگاه دخترانه زندانه زندانه
دانشجویان بر روی دستنوشته‌هایشان نوشتند: دانشگاه نمرده است
مزدوران رژیم اینترنت دانشگاه تهران را نیز کند کرده بودند تا دانشجویان نتوانند فیلم ارسال کنند. اما دانشجویان با ابتکارات خود فضای مجازی را از تصاویر اعتراضات دانشجویان پر کردند. آنها با برگزاری تظاهرات در دانشگاههای مختلف کشور به‌مناسبت روز دانشجو، شانزدهم آذر، نشان دادند که دانشجو و دانشگاه هم‌چنان زنده و تازه و پویا علیه استبداد می‌رزمند.