اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۸ آذر ۱۳۹۶ – با گرمترین و صمیمانه‌ترین سلام‌ها برنامه امروز سرخط رو شروع می‌کنیم، نخست عناوین برنامه امروز:

هفته‌یی پر از خروش و اعتراض! گفتگوی روز پیرامون اعتراضات هفته

آخر خط جهنم. گزارشی از محله قشمیها در بم. رنج و فقر بی‌پایان در حاکمیت آخوندها.

نخست مهمترین اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی:

همبستگی مردم خوزستان با مردم جلیزی علیا

به دنبال سرکوب وحشیانه مردم  روستای جلیزی علیا در دهلران توسط نیروی انتظامی، هموطنان در اهواز در همبستگی با روستاییان جلیزی دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات مردم افغانستان بر علیه رژیم آخوندی

به دنبال سفر آخوند روحانی به سیستان و بلوچستان و اظهارات مداخله‌جویانه‌اش در امور افغانستان، مردم این کشور دست به تظاهرات زدند و به سردادن شعارهایی از قبیل مرگ بر نظام ایران، مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر روحانی پرداختند. تظاهرکنندگان عکس خمینی را که زیر آن نوشته شده بود شیطان و ضربدر قرمزی بر روی آن زده بودند در دست داشتند.

اعتراض سهامداران ذوب آهن در نمایشگاه بین‌المللی تهران

غارت‌شدگان معترض ذوب آهن اصفهان در نمایشگاه بین‌المللی تهران تجمع کردند. این غارت‌شدگان که در ذوب آهن اصفهان سهامگذاری کرده‌اند خشم خود را نسبت به چپاول سهامشان توسط رژیم آخوندی اعلام کردند.

اعتراض کارگران کارخانه سیم و کابل پیشرو

کارگران کارخانه کابل پیشرو در شهرستان انار در استان کرمان؛ نسبت به تأخیر 4ماهه در پرداخت حقوقشان دست به تجمع و اعتراض زدند. کارگران خشم خود را نسبت به زیر پا گذاشتن تعهد اداره کار که برای پرداخت حقوق کامل این کارگران داده بود ابراز کردند و گفتند تنها نیمی از حقوق پایه را به آنان پرداخت کردند.

تجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج‌فارس

حدود۲۰۰ کارگر شرکت حمل و نقل خلیج‌فارس در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از سوی کارگزاران رژیم در مقابل یکی از دفاتر اصلی شرکت در تهران تجمع کردند.

اعتراض کارگران اداره سیر و حرکت راه‌آهن خراسان رضوی

حدود 70نفر از کارگران شرکتی اداره سیر و حرکت راه‌آهن خراسان رضوی در اعتراض به چپاول حقوقشان حتی بر اساس قوانین خود رژیم دست به تجمع زدند.

دهمین روز اعتصاب‌غذای زندانی سیاسی محمد صابر ملک رئیسی

محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی زندان اردبیل در اعتراض به برخوردهای وحشیانه و غیرانسانی دژخیمان خامنه‌ای در این زندان و انتقال به قرنطینه دست به اعتصاب‌غذا زده است.

موجی از ریزگردها هوای خوزستان را خاک آلود کرده است

در برخی نقاط خوزستان غلظت ریزگردها به بیش از ۴۰ برابر حد مجاز رسیده است. شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر زیر توده‌های فشرده گرد و غبار قرار گرفته است. شدت غبارآلودگی هوا به قدری است که در دو روز گذشته حتی دانشگاه و فرودگاه اهواز تعطیل شد. یک دلیل عمده ریزگردها در اهواز خشکاندن هورالعظیم توسط سپاه پاسداران برای استخراج نفت و چپاول آن و هم‌چنین مسائل امنیتی رژیم بوده است. مردم خوزستان در تجمع های خود شعار می‌دادند: «چنگ، خاک، اختلاس- هدیه به ملت ماست»

مردم کرمانشاه در بدترین شرایط زندگی در هوای سرد و توفانی

کانکس‌هایی که توسط سپاه پاسداران با پایین تری کیفیت برای زلزله‌زدگان سرپل ‌ذهاب ساخته شده و به مردم تحویل داده شد؛ پنجشنبه‌ شب با اولین توفان درهم شکست و بر سر مردم آوار شد. این در حالی است که سپاه پاسداران ۵۳ درصد از بودجه بازسازی مناطق زلزله‌زده را که بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود، به چنگ خود آورده است. در یک گزارش تلویزیونی، کارگزاران سپاه پاسداران زمان ساخت این کانکسها را تنها دو ساعت اعلام کردند.