افزایش خسارات زلزله کرمانشاه و اعترافات کارگزاران رژیم به کلاه برداری و دزدی از کیفیت مصالح مسکن مهر -گفتگو با وحید صادق

اندازه متن
Aa Aa

نزدیک به یک ماه از زلزله استان کرمانشاه میگذره و همچنان بحثها در مورد کمبودها و نارسائیها و همچنین چرائی این میزان خرابیها نه تنها تمام نشده بلکه به نظر میرسه باب جدیدی رو در مباحث کارشناسی باز کرده. در برنامه امروز همراه هستیم با وحید صادق تا به این موضوع بیشتر بپردازیم. با سلام به شما

وحید صادق:با سلام به شما و با درود به همه مردمی که طی یکماه گذشته با تلاش بسیار زیاد به کمک زلزله زدگان شتافتند.

سؤال: آخرین خبرها از میزان تلفات و خسارات زلزله چی هست؟

وحید صادق: آخرین خبر رو که روز چهاردهم آذر مدیرکل دفتر بازسازی بنیاد مسکن رژیم داد و گفت ارزیابیهای میزان خسارات تمام شده و اعلام کرد:  «با ارزیابی 94 هزار واحد, تعداد واحدهای خسارت دیده در زلزله از 30 هزار واحد به 5۳ هزار واحد افزایش یافت. بعد هم گفت: در مجموع در ارزیابی صورت گرفته حدود 53 هزار واحد خسارت دیدند که از این تعداد 28 هزار واحد تخریب شده و نیاز به بازسازی مجدد دارند. : بر اساس ارزیابی صورت گرفته همچنین 25 هزار واحد نیازمند مرمت هستند».

سؤال: یعنی آمار خسارات خانه ها نزدیک به دو برابر افزایش پیدا کرده؟

وحید صادق:بله. البته اینها در ابتدای زلزله به شدت تلاش می‌کردند که آمارها رو چه در قسمت خسارات انسانی کم جلوه بدن و هم در قسمت خسارات ساختمانی و بناها. و حالا مجبور شدند که به بخشی از واقعیت اشاره کنند. یعنی باز هم با توجه به اینکه ابعاد زلزله ۷ و سه دهم ریشتری بخصوص در روستاها بیشتر بوده معلوم نیست که این آمار تخریب بیش از۵۰ هزار خانه تخریب شده که مدیر کل دفتر بازسازی بنیاد مسکن گفته کامل باشه و قطعا بیشتره. البته هیچ اشاره ای به این نکردند که وقتی ۲۳ هزار خانه تخریب شده اند و آمار خانه های تخریب شده به طور کامل که ابتدا ۱۶ هزار میدادند و حالا به ۲۸ هزار افزایش دادند میزان خسارات انسانی چرا هیچ تکانی نخورده.

سؤال:‌در مورد خسارات انسانی حتی بر عکس میگن. از جمله روز هشتم آذر یک کارگزار رژیم به نام غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور که با تلویزیون رژیم مصاحبه می‌کرد از وضعیت پیش آمده تعریف هم کرد و گفت: «این تلفات تا عدد حدود 500 توی دنیا عدد بسیار خوبی یه یك نفر تلفات هم زیاده ها ولی وقتی مقایسه میكنیم با جاهای دیگه و سطح تلفات كارنامه كارنامه خوبی یه» نظر شما چیه؟

وحید صادق:در مورد این قبیل اظهارات که باید گفت وقیحانه است اولا آمار ۵۰۰ و اندی کشته که اینها میدن اساسا مردم منطقه و گزارشهای میدانی بالکل رد می‌کنند. بسیاری از روستاها آمار کشته هاشون بر اثر با خاک یکشان شدن خانه ها تمامی خانوارها بوده و تنها افراد انگشت شماری تونستن جان سالم بدر ببرند. بسیاری از روستائیان مجبور شدند به خاطر بونگرفتن اجساد کشته شده ها رو بدون جواز پزشک قانونی دفن کنند یا حتی در گورهای جمعی دفن کنند. در کلیپهای مردمی از اعدادی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کشته فقط در سرپل ذهاب صحبت بود. گزارشی داشتیم از یک پزشک که فقط در سرپل ذهاب برای ۵۰۰ نفر جواز دفن صادر کرده. بنا بر این لاپوشانی تعداد کشته شدگان زلزله از سیاستهای ضد مردمی رژیم بود که از روز اول هم جاری کرد. از روز اول هم بنای این رژیم بر دروغ و دجالگری بود. به همین دلیل هم که تفاوت این زلزله با زلزله‌های گذشته این بود که مردم یکصدا از «کمکهای مستقل مردمی» صحبت کردند و «بی اعتمادی به ارگانهای حکومتی» به خاطر دزدیهای بی حد و حصرشون به اصطلاح کدهایی بود که در زبان مردم جاری بود.

سؤال: این بی اعتمادی که گفتید در مردم به کمکهای مستقل مردمی راه برد در رژیم چه تأثیری در دستگاههای حکومتی داشت؟

وحید صادق:بلافاصله دزدیهای رژیم از ساختمان سازیهای دولتی که سپاه پاسداران یا خود دولت ساخته بود رو شد ساختمان سازیهایی که قرار بوده ضد زلزله باشه ولی در این زلزله ریختند و بسیاری هم کشته و مجروح تلفات گرفتند. مشخصا روی مسکن مهر سرپل ذهاب و اسلام آباد و همچنین بیمارستانهای دولتی تخریب شده که یکی از اونها نوساز بود. روز هشتم آذر موسوی عضو کمیسیون مجلس ارتجاع در تلویزیون رژیم اعترافات مهمی کرد و از جمله گفت: «مسكن های مهر چون قیمتش رو كنترل كرده بودند كه مثلا متر مربعی یك عددی 300 هزار تومان بالاتر نیاد احتمال داره كه یك سهل انگاری هایی یا یك ارفاق هایی در این جهت شده باشه كه به هر حال تو گفتی 300 هزار تومان بیشتر نشه دیگه مسكن 300 هزار تومانی میشه همین » بعد هم گفت که « من سر پل ذهاب كه رفتم بازدید مصالح رو كه كنترل میكردم بتون هایی كه استفاده شده بود متاسفانه من با دست خودم می تونستم بتون رو بشكنم».

  • قبل از صحبتتون اجازه بدین از اتاق فرمان میگن بخشهایی از صحبتهای این عضو مجلس رژیم آماده است بشنویم و بعد من سؤالاتم رو بپرسم:

تلویزیون رژیم:

موسوی: ما مصالح با كیفیت در كشور داریم در سراسر كشور هم داریم ولی مسكن های مهر چون قیمتش رو كنترل كرده بودند كه مثلا متر مربعی یك عددی 300 هزار تومان بالاتر نیاد احتمال داره كه یك سهل انگاری هایی یا یك ارفاق هایی در این جهت شده باشه كه به هر حال تو گفتی 300 هزار تومان بیشتر نشه دیگه مسكن 300 هزار تومانی میشه همین …

… پیمانكارهای ما برای اینكه قیمت رو كمتر در بیاورند از مصالح نامرغوب استفاده كردند متاسفانه من سر پل ذهاب كه رفتم بازدید مصالح رو كه كنترل میكردم بتون هایی كه استفاده شده بود متاسفانه من با دست خودم می تونستم بتون رو بشكنم یعنی مشخص است كه بتون اصلا مقاومت نداشته و تو زلزله هم خودش رو نشون داده كه ساختمان تخریب شدند …

وحید صادق:می بینید که اساسا سنگ روی سنگ بند نیست. خوب این یک کلاهبرداری ننگین از مردمیه که ۳۰-۴۰ میلیون تومان ازشون گرفتین برای اینکه یک خانه ضد زلزله و بتون آرمه بهشون تحویل بدین. اما دوسوم هزینه مصالح رو بالا کشیدید. پس پول خونها و خسارات مالی مردم چی میشه؟ هیچکی پاسخگو نیست چرا برای اینکه این پروژه ها تماما زیر دست سپاه پاسداران و قرارگاه ضد خاتم الانبیا سپاه بوده. برای اینکه برای غارت مردم از هیچ دنائتی فروگذار نمی کنند. نماینده مجلس رژیم میگه رفتم چک کردم بتون مسکن مهر رو دیدم با دست شکسته میشه. بعد یقه کی گرفته شد؟ هیچکی؟‌تازه اگر هم گرفته بشه. چاقو دسته خودش رو نمی بره.

سؤال: الان که از یکماهی از زلزله گذشته با همه این اعترافاتی که شما از کارگزاران رژیم در کلاهبرداری و خیانت به امانت در ساختن خانه‌های مستحکم گفتید، آیا در رویکرد جدیدشون چیزی عوض شده؟

وحید صادق: به هیچ وجه. برعکس تماما دنبال این هستند که به نوع دیگری با باصطلاح بنداز و در رویی سروته کارها رو هم بیارن. اولا وقتی کسی از ساخت و ساز مردم دزدی کرده دوباره به همون دزد که سپاه باشه ۳۰۰میلیارد تومن دیگه برای بازسازی داده میشه نتیجه اش این میشه که الان گزارشهایی که در مورد کانکسهایی که سپاه می سازه میرسه و حتی فیلمش رو هم از همین برنامه پخش کردید که چطور کانکسها غیر مقاوم هستند. ثانیا عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کابینه روحانی گفت که «ما نمی توانیم قیمومت زلزله زدگان را در بازسازی و اسکان موقت بر عهده بگیریم» گفت: « از طریق بنیاد مسکن 3 میلیون تومان برای اسکان موقت و 5 میلیون تومان برای اسکان دائم در روستاها پرداخت می شود» پس می بینید خانه هایی که ساختن با دریافت پول گزاف از مردم حالا که پوک بودن اون خانه ها برملا شده برای بازسازیش به جای جبران خسارت پاشو از مسؤلیت بیرون میکشه و میگه «ما قیمومیت زلزله زدگان رو بر عهده نمی گیریم» بعد هم در گام بعدی با یک وام اندک سه میلیون تومانی خانه هایی که برای بازسازیش لااقل به ۱۵-۲۰ میلیون تومان هست میخواد سرو ته قضیه رو هم بیاره. بعد هم خیلی از مردمی که در مسکن مهر ساکن بودن، زیر قرض بانکهای همین رژیم بودن. خبری از بخشودگی حتی وامهاشون نیست. بلکه به تعویق افتادنشه. آخوندی وزیر شهرسازی رژیم میگه:‌ «فعلا دستور استمهال وام های مسکن مهر آسیب دیده در زلزله به مدت 2سال صادر شده و به طور قطع فرصت بررسی بیشتری در هیات وزیران خواهیم داشت». معناش هم اینه که شمشیر بانکها همچنان بالای سر مردم زلزله زده برای تخلیه هرآنچه که در این دوسال درآمدی اگر داشته باشند در جیب آخوندهای مفتخور و پاسدارانشون. بنا بر این انتظار حل مشکل از چنین رژیمی غیر واقعیه و کور میکنن که شفا نمیدن. اون چیزی که در این زلزله مردم یادگرفتند اینه که برای حل همه مشکلات باید خودمون آستین بالا بزنیم و با همبستگی با هم کمک کنیم مشکلات مردم رو حل کنیم.