اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی – ۱۹ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۹ آذر ۱۳۹۶ – سرخط مهمترین خبرهای اجتماعی و حرکتهای اعتراضی

نخست عناوین برنامة امروز:

فقر گسترده کارد را به استخوان مردم رسانده. گفتگوی روز سرخط

کانکس نشینی پدیده ای جدید در پایتخت و شهرهای بزرگ. گزارشی در این مورد

این برنامه ها بعد از  مروری بر خبرهای اجتماعی و حرکتهای  اعتراضی

تجمع بزرگ اعتراضی غارت‌شدگان در برابر مجلس رژیم

هزاران تن از هموطنان غارت شده، امروز همزمان با حضور آخوند روحانی در مجلس ارتجاع در برابر این مجلس در میدان بهارستان تهران گرد آمدند. سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری که پیش از این بارها مقابل مجلس و برخی دیگر از نهادها تجمع کرده بودند خواستار رسیدگی فوری به وضعیت خود و پرداخت مطالبات‌شان شدند. در حالی که نیروی سرکوبگر انتظامی و گارد ویژه چندین بار تلاش کردند جمعیت را متفرق کنند اما در برابر همبستگی غارت‌شدگان کاری از پیش نبردند و تظاهرات بزرگ آنان شکل گرفت. غارت‌شدگان از مؤسسه‌های کاسپین، افضل توس، آرمان و غیره بودند که از جمله شعار می‌دادند: مردمو ذله کردند اسلامو پله کردند
کاسپین دزدی کرده دولت حمایت کرده
گارد امنیتی اجازه رفتن جلوی مجلس را به بازنشستگان نداده بود. بازنشستگان با اعتراض و ازدحام جلوی گارد امنیتی در حال رفتن به سمت ساختمان مجلس
و غارت‌شدگان کاسپین شعار می‌دادند: کاسپین دزدی کرده دولت حمایت کرده
مردمو ذله کردن اسلامو پله کردن
همزمان با تظاهرات غارت‌شدگان جمع کثیری از بازنشستگان کشوری و لشگری در برابر مجلس ارتجاع تجمع کردند. آنها خواهان اجرای قانون خدمات کشوری و همسان سازی حقوق و افزایش حقوقهای خود بالاتر از خط فقر بودند. آنها شعار می‌دادند: معیشت منزلت حق مسلم ماست. : «یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل می‌شه». «دولت مجلس، بس است فریب ملت!»

همزمان در آبادان و همدان و شهرهای دیگر بازنشستگان تجمع اعتراضی برپا کردند و خواهان همسان سازی حقوق خود با سایر کارمندان دولت شدند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه جاده را بستند

کارگران نیشکر هفته تپه که هفته‌هاست درا عتراض و اعتصاب هستند نسبت به ماهها پرداخته نشدن حقوق و مطالبات مزدی خود هستند با بستن جاده منتهی به شرکت جلو ورود خودروها به داخل کارخانه را گرفتند. حکومت آخوندی در هراس از گسترش این اعتصاب فرماندار رژیم در شوش را همراه نماینده اداره وزارت بدنام و جنایتکار اطلاعات در این شهر به این کارخانه گسیل داشت. اما یکی از کارگزاران رژیم در این کارخانه از ترس کارگران اعتصابی در قسمتی از کارخانه مخفی شدند. کارگران اعتصاب کننده تمام شیشه‌ها و دربهای مدیریت را شکسته و وارد سالن شده‌اند. شایان ذکر است که پیش از این کارگران محروم و زحمتکش کارخانه نیشکر هفت‌تپه در یک التیماتوم اعلام کرده بودند که اگر به خواسته‌هایشان رسیدگی نشود تجمع بزرگ خود را به فرمانداری شوش خواهند کشید.

در ورامین غارت‌شدگان افضل توس لاستیک آتش زدند

غارت‌شدگان تعاونی افضل توس در شعبه قرچک ورامین در مقابل این مؤسسه تجمع کرده و اقدام به آتش زدن لاستیک نمودند. کارگزاران این مؤسسه با اجیر کردن مزدوری چماق به‌دست سعی کردند با ارعاب مردم به‌خصوص یکی از خانمها تجمع را پراکنده کنند اما ایستادگی این مادر ترفند آنان را درهم شکست

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر

کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به پرداخت نشدن ۶ماه حقوقشان مقابل شهرداری این شهر تجمع کردند.

تجمع کارگران سیم و کابل پیشرو

کارگران کارخانه کابل پیشرو در شهرستان انار استان کرمان به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند. کارگران خواهان پرداخت ۴ ماه حقوقشان هستند.
پول لامپ را هم از زندانیان در زاهدان می‌گیرند
در یک اقدام رذیلانه، دژخیمان خامنه‌ای در زندان زاهدان از زندانیانی که آه در بساط ندارند درخواست پول برای تعمیرات ساختمانی بندها کرده‌اند. آنان حتی برای تعویض لامپ هم از زندانیان پول می‌گیرند. بر اساس این گزارش از هر اتاق مبلغ ۱۵۰ هزار تومان برای سیستم روشنایی پول اخاذی کرده‌اند. پیش از این دژخیمان زندان زاهدان، برای تعمیر تخت ها و سرویسهای بهداشتی نیز از زندانیان درخواست پول کرده بودند.
بر اساس گزارشهای موثق بندهای ۵، ۶، ۷، و ۸ زندان مرکزی زاهدان در سرمای شدید با قطعی آب گرم مواجه هستند و این موضوع باعث بیماری و مشکلاتی برای زندانیان این بندها شده است.

تجمع اعتراضی پاکبانان سه منطقه شهرداری کرج

پاکبانان زحمتکش سه منطقه شهرداری کرج در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل شورای قلابی این شهر تجمع کردند.

تجمع اعتراضی پیمانکاران شهرداری مشهد

جمعی از پیمانکاران شهرداری مشهد در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان تجمع اعتراضی برگزارکردند.
آنها بنری در دست داشتند که روی قسمتی از آن نوشته شده است: چگونه پاسخگوی شکم گرسنه کارگران خود باشیم؛ چقدر باید صبر کرد؛ ۸ماه کافی نیست؟

آلودگی هوای شهرهای جنودی تا مرز خفگی

میزان گردو غبار در آبادان و خرمشهر به ۲۳۳۹ میکروگرم بر متر‌مکعب و بیش از ۱۵ برابر حد مجاز رسیده است که مشکلات بسیار زیادی برای مردم ایجاد کرده اس!

پس لرزه‌های مستمر و رسیدگی نکردن به زلزله‌زدگان کرمانشاه

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه گفت: از زمان زلزله ۷٫۳ ریشتری در ۲۱ آبان تاکنون ۱۲۱۵ پس لرزه در استان کرمانشاه رخ داده است که ۴۵ مورد آن بالای چهار ریشتر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: تمام پس لرزه در محدوده همان گسل سرپل ‌ذهاب به ازگله رخ داده و زمین‌لرزه‌هایی که در نقاط مختلف استان حس می‌شود مربوط به فعالیت همان گسل است.

در همین حال گزارشهای رسیده حاکی از رسیدگی نکردن به زلزله‌زدگان از طرف ارگانهای حکومت آخوندی است. تصاویری را از صحبت مردم ببینیم: