گزارشی از کانکس نشینی در اطراف تهران و شهرهای بزرگ

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱۹ آذر ۱۳۹۶ –  دو کفه به شدت نا متعادل ترازو! در حاکمیت آخوندها کسانی هستند که صدها و هزاران خانه خالی دارند و متقابلا مردم محرومی هستند که با درآمدی که دارند تا نسلهای بعدشون هم نمیتونن خانه تهیه کنند به همین خاطر پدیده کانکس نشینی در تهران و سایر شهرهای بزرگ رواج پیدا کرده. گزارشی رو در این رابطه ببینیم:

    اسم خانه ی جدید ما

گزارشی از کانکس نشینی در اطراف تهران و شهرهای بزرگ

اسم خانه ی جدید ما

از صابر960914

 

انگار توی کوچه نشستی!   نه حریمی! نه دیواری!    پا که از در اتاق میذاری بیرون توی محله ای.

اونم محله ای که نه آسفالت داره نه لوله کشی آب . نه برق… هر کسی میتونه از پنجره توی خونه ی شما سرک بکشه…. اینجا کجاست؟ اینجا کانکس ماست.   اسم خانه ی جدید ما.

کانکس‌نشینی پدیده تازه پایتخت است. پدیده‌ای که برخی مالکان آژانس‌های بزرگ مسکن تهران به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند؛ تازگی‌ها شیوه تازه‌ای از سکونت در تهران به چشم می‌خورد و آن کانکس‌نشینی است. اتفاقی که هر چند محدود اما در بطن تهران بزرگ آغاز شده است و به گفته فروشندگان و نصابان کانکس بیشتر در حومه شهر متقاضی دارد.

برخی مشاوران املاک تهران از وجود محدود این کانکس‌ها در مناطق میانی‌شهر و از جمله منطقه ٢٢ هم خبر می‌دهند. تعدادشان هنوز زیاد نیست اما هستند کسانی که قید زندگی در خانه‌ و آپارتمان‌ را زده و برای زندگی سراغ کانکس‌ها آمده‌اند. کانکس‌هایی که در ارزان‌ترین نوع‌شان با قیمت متری ٢٠٠هزار ‌تومان و در گران‌ترین نوع‌شان با قیمت متری ٩٠٠‌هزار تومان به فروش می‌رسند.

احتمال شیوع کانکس‌نشینی با گرانی‌های افسارگسیخته در بازار مسکن وجود دارد

اما واژه ی کانکس نشینی واژه ی تروتمیز و شیکی برای این نوع زندگی است. چرا که حقیقت این زندگی، زندگی در عذاب است… زیرا ساده ترین مسایل یک خانه در این خانه های باصطلاح خانه حل ناشده است. اولین مساله مساله ی برق است… که از کدام انشعاب باید برق گرفت. دومین مساله موضوع آب است. کدام لوله کشی در حاشیه ی شهرهایی که خود محلات مشکل آبرسانی دارند کدام لوله کشی به این کانکسها آب می رساند…. تازه می ماند موضوع فاضلاب این نوع خانه های تک افتاده در میانه ی محله ها..

از همه ی این مسال که بگذریم می ماند حریم خانه. خانه ای که اطراف آن به همه سو باز است. و هر کسی می تواند تا کنار دیوار اتاق شما نزدیک شود نه امنیت جانی و نه امنیت اخلاقی خواهد داشت. بخصوص برای خانمها و دختران این موضوع نوعی عذاب شبانه روزی دارد.

و برای کودکان و فرزندان خانواده این نوع خانه ها ی کانکسی میتواند خطرات جانی نیز داشته باشد زیرا محیط بازیشان بلافاصله در خیابان قرار میگیرد

جالب است بدانیم که این پدیده ی کانکس نشینی که در اطراف تهران و شهرهای بزرگ رو به گسترش گذاشته در شرایطی است که آخوندهای حکومتی و وابستگان آنها و عوامل حکومت ولایت فقیه هزاران هزار خانه ی خالی تنها در سراسر کشور دارند.  به این خبر توجه کنید:

روزنامه حکومتی دنیای اقتصاد11 آذر 96:  هم اکنون ۲ میلیون و۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد که مطابق با برآوردهای صورت گرفته براساس متوسط قیمت مسکن در شهرها، حدود ۲۵۰‌میلیارد دلار سرمایه در این واحدها حبس شده است. عبده تبریزی با اشاره به این موضوع، بخش عمده‌ای از این واحدهای خالی از سکنه را متعلق به بانک‌ها می‌داند که به‌طور مستقیم وغیر مستقیم با منابع و اعتبارات بانکی ساخته شده‌اند. …. عبده تبریزی درخصوص منشأ افزایش تعداد خانه‌های خالی در کشور و رسیدن آن به حدود ۲ میلیون و۶۰۰ هزار واحد مسکونی گفت: سوداگری در بازار ملک طی سال‌های گذشته منجر به افزایش قیمت مسکن و در نتیجه کاهش توان خرید متقاضیان مسکن شده است»

همین عامل حکومتی به گزارش  روزنامه ی  «دنیای اقتصاد»، می افزاید: تعداد خانه‌های خالی در کشور از حدود یک میلیون و۶۰۰ هزار واحد مسکونی در سال ۹۰ به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در سال ۹۵ یعنی معادل بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت.

متوجه می شوید که عوامل حکومت آخوندی که سرمایه داران بزرگ کشور شده اند بطور فزاینده ای در حال ساخت و ساز خانه و مسکن هستند و تا سال جاری دو میلیون و ششصدهزار خانه ی خالی را تنها بخاطر سودجویی ساخته اند تا آن را به قیمتهای بالا به فروش برسانند یا اجاره بدهند.

در حالی که مردم محروم زیر خط فقر روز به روز مجبور می شوند که به دلیل گرانی خانه و اجاره ی خانه از خانه های خود به حاشیه ی شهرها کوچ کنند و در کانکسها زندگی کنند.

درست در همین شرایط که گرانی های افسارگسیخته در بازار مسکن بیداد میکند ، راه برای دلال ها و افراد  سودجو هموار میشود تا بتوانند کانکس های خود را با قیمتی به مراتب بیشتر از قیمت واقعی کانکس ها به فروش برسانند و از این طریق با کشیدن شیره ی جان محرومین بی سرپناه به سودهای کلان دست پیدا کنند.

به این ترتیب ماهیت ضد بشری و ضدمردمی حکومت ولایت فقیه روشن می شود که چگونه با استثمار هرچه بیشتر، مردم را به اعماق دره ی فقر و زیر خطر فقر می راند تا هر چه بیشتر سود به دست آورند.