فضای مجازی دغدغه ای فزاینده برای نظام ولایت فقیه

اندازه متن
Aa Aa

 فضای مجازی دغدغه ای فزاینده برای نظام ولایت فقیه، چرا؟ نگاهی به موضعگیریهای کارگزاران رژیم در هفته گذشته در مورد فضای مجازی. همراه هستیم با مسعود مظلومی تا به این موضوع بپردازیم. با سلام به شما

 

مسعود مظلومی: با سلام به شما و بینندگان عزیز سیمای آزادی

سؤال: مسعود قبل از اینکه سؤالاتم رو در مورد فضای مجازی بپرسم اجازه بده صحبتهای آخوندی به نام نصرالله پژمانفر عضو مجلس ارتجاع از خراسان رو که با تلویزیون حکومتی در مشهد انجام داده ببنیم و بعد بحث رو شروع کنیم:

آخوند پژمانفر: اعتقادات جوانهای ما رو دشمن هدف گرفته و میخواد با هدف قراردادن این باورها و عقاید اینها رو متزلزل بكنه من فرصت نیست كه برای شما توضیح بدهم كه چطور دشمن در این موضوع داره سرمایه گذاری میكنه با نشان دادن فیلمها, انیمیشن ها, سریالها, كتابهائیكه تهیه میشه و بسیاری از آثاری كه هر كدامشان برای تخریب یك جامعه میتواند بسیار اثر بگذاره و امروز هم جامعه مخصوصا جوان ما به فضای مجازی گرفتار شدند كه به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب قتلگاه جوانهای ما است قتلگاه جوانهای ما است, امروز بسیاری از جوانهای ما در این فضای مجازی ذهنشون فكرشون عقایدشون باورشون اینها مورد هجمه واقع شده و باید مراقبت كرد مواظبت كرد و همه باید تلاش بكنیم كه در مقابل این هجمه دشمن ایمن سازی و مقاوم سازی رو در این جامعه داشته باشیم ».

مجری: خوب صحبتهای این آخوند رو شنیدیم، اولین سؤال اینه که سایر مقامات رژیم چه واکنشهایی دارند؟

مسعود مظلومی:

طبعا واکنشهای سایر مقامات رژیم بیش و کم مشابه همین آخونده و هر یک بترتیبی هراس شون رو از وضعیت اجتماعی اعلام میکنند.

آخوند جعفر سبحانی از مراجع حکومتی روز شنبه ۱۸ آذر، فضای مجازی رو بلای جان جوانان کشور دانست و گفت: آنچه به‌جایی نرسد فریاد است، هرچه داد می‌زنیم پیرامون فضای مجازی فایده ندارد، قول دادند که شش ماه درست می‌کنیم.

آخوند پژمانفر روز ۱۱ آذرماه گفت که در شبکه مجازی باید هویت افراد قابل شناسایی باشد، به این معنا که مسیر استفاده کاربران در فضای مجازی مانند تمام کشورهای دنیا قابل دسترسی باشد. این در حالی است که در فضای مجازی ما هیچ گونه دیوار کشی بین اطلاعات وجود ندارد.

مشاور سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران بحث در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی –  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶:

مشاور سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در رژیم به فراگیر بودن تلگرام اذعان کرد و گفت: تلگرام پدیده‌ای است که به این راحتی نمی‌توان راجع به آن حرف زد و دیگر جزیی از نظام اجتماعی مردم است. تلگرام از آن پدیده های عجیب کشور ماست و به راحتی نمی‌توان درباره آن تصمیم گرفت.  تلگرام ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد با این میزان توانایی آیا می‌توانیم این ۴۰ میلیون را مدیریت کنیم؟ از بعد فنی باید بگوییم که نمی توانیم تلگرام را با نمونه داخلی اش یعنی سروش جایگزین کنیم. از پیام رسان های داخلی هم نمی توانیم توقع داشته باشیم که از نظر فنی جایگزین تلگرام شوند.

مشاور سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در ادامه گفت: من به صداوسیما رفته ام و دیده ام که در اتاق های مختلف صداوسیما مقابل مجری و مهمان برنامه روی برگه هایی نوشته اند اسم تلگرام را نبرید. خب اگر این طور است، چرا از تلگرام استفاده می کنیم؟ نوع برخورد صداوسیما به این ترتیب است که می گویند اسم هیچ کدام از شبکه های اجتماعی را نبرید و فقط از سروش نام ببرید. با این کارها شکاف بین مردم و حاکمیت بیشتر می شود.

بنابراین همچنانکه مشاهده میکنید هراس زیاد از عواقب فضای مجازی همراه با استیصال در برابر پیشرفت تکنولوزی را شما میتوانید در میان این اظهارات بخوبی بینید.

سؤال: سؤال اصلی اینه که اینهمه نگرانی از فضای مجازی برای چیست؟

مسعود مظلومی: خب علت اصلی این است که رسانه های رژیم فقط دروغ تحویل مردم میدهندو مردم با استفاده از شبکه های مجازی به اطلاعات صحیح دسترسی سریع پیدا میکنند و این نقطه تضاد بین مردم و حاکمیت است.

بعنوان نمونه شما زمانیکه زلزله در استان کرمانشاه  و منطقه غرب کشور ایجاد شد شاهد بودید که بسیاری از مردم بخاطر بی اعتمادی که به ارگانهای حکومتی داشتند بصورت مستقل وارد شدند. هم اطلاع رسانی از طریق شبکه مجازی صورت گرفت و هم گزارشات دقیق رو شما میتونستید از این طریق بدست بیارید. مثلا شمار زیادی از جانباختگان در زلزله بخاطر دوری روستاها از شهرها بدون گرفتن مجوزی عزیزانشون رو در گورهای جمعی دفن کردن اما تا مدتها رژیم صداش رو در نمی آورد و تلاش میکرد بدین وسیله آمار جان باختگان رو پایین نشون بده.

پژوهشگر فضای مجازی رژیم به نام علیرضا آل داود با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه شاهد یک بی برنامگی جدی در حوزه مدیریت رسانه ها و فضای مجازی بودیم, اذعان کرد که: در جریان زلزله کرمانشاه می توان از تلگرام به عنوان متهم اول تولید شایعات در این جریان یاد کرد. این اظهارات بخوبی نشون میده که این رژیم چقدر گریزان از شبکه های اجتماعی است.

یا چپاولها و فسادی که در دستگاه قضاییه رژیم بیرون زده اینها همه از طریق همین شبکه مجازی است. همچنین اعتراضهای دانشجویی که این روزها شاهدش هستیم اخبار و تصاویرش از طریق همین شبکه مجازی اطلاع رسانی میشن.

سکه گرفتن مقامات رژیم در دوران احمدی نژاد – همچنین شما دیدید که همین هفته اخیر احمدی نژاد فهرستی از مقامات رژیم رو منتشر کرد که سکه طلا رو در جلسه هایی که تشکیل میداده رایگان دریافت میکردند و اسناد این هم از طریق شبکه های مجازی بصورت گسترده منتشر شد.

طبعا این اطلاع رسانی ها مغایر با سیاستهای این رژیم هست و باید هم که مقاماتش چنین واکنشهایی داشته باشند.

سؤال: در همین هفته پاسدار ضرغامی مشاور خامنه ای و رئیس قبلی رادیو و تلویزیون رژیم به کارگزاران رژیم هشدار داد که: « فضای مجازی تهدید نیست, فضای مجازی بهترین وسیله است برای اینکه کار انقلابی و جهادی والا باندهای قدرت و ثروت به شما تریبون نمی دهند». خوب این موضعگیری با اونهمه موضعگیریهایی که شما اشاره کردین در تناقضه شما چطور این رو تفسیر میکنید؟

مسعود مظلومی: بله اگر دقت کنید برخی مقامات رژیم گاها در اظهاراتشون چنین حرفهایی میزنن اما میخواهند با سیلی صورت خودشون رو سرخ نگه بدارن.  اگر یادتون باشه خود خامنه ای یک بار گفت: اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم. و این بیانگر تهدیدات جدی است که خود خامنه ای از این بابت احساس میکنه.

ضمن اینکه شما شاهد هستید که  سپاه و اطلاعات آخوندی چه نیروی کلانی رو بعنوان ارتش سایبری برای کنترل و سانسور راه اندازی کردند و کار شبانه روزی شون لجن پراکنی علیه مقاومت ایران  هستش. اما باز هم مسئله ای ازشون حل که نشده هیچ بیشتر هم شده. مثل سیاست سرکوب زنان تحت عنوان بدحجابی که با ۲۶ ارگان سرکوبگر برای چند دهه توهین و تحقیر و ضرب و شتم و زندان علیه زنان انجام دادند اما نه تنها خطشان یک سانتیمتر پیش نرفت بلکه مرتبا هم اعلام شکست دستگاههاشون رو می‌کنند. این یعنی بن بست رژیم در استفاده از راه حلهای سرکوبگرانه و سانسور برای بقای خودش.

 

سؤال: شما از مجموعه این بحث چه نتیجه ای میگیرید؟

مسعود مظلومی: اگر اظهارات مقامات رژیم رو جمع بزنیم میتونیم بخوبی نتیجه بگیریم که

اولا، تمام تشبثاتی که رژیم با صرف میلیونها دلار بودجه برای سانسور و ایجاد خفقان کرده به جایی نرسیده و مردم از این طریق تونستن مسیر اطلاع رسانی درست رو پیدا بکنند.

پژوهشگر فضای مجازی رژیم به نام علیرضا آل داود  همین حرف رو تایید میکنه و میگه که‌: متاسفانه فضای سیاسی حاکم بر تلگرام که این روزها مجری ایجاد ناامنی روانی, پخش شایعه و بستر امن زیست تروریست ها و ضد انقلاب شده, اجازه نداد خدمات بسیار خوب سپاه و ارتش درست منعکس شود.

یعنی همین شبکه مجازی بساط رژیم رو برای سفید سازی سپاه جنایتکار رژیم بهم زده.

دوما، با افشاگریهایی که صورت میگیره هر روز وضعیت فساد و دزدیهای مقامات رژیم بیشتر رو میشه و مشخص میشه که بالاترین مقامات رژیم دراین جنایتها دست دارند.

و سوما مردم بخوبی میتونند برای اطلاع رسانی به این شبکه های مجازی متکی باشند و همه اعتراضها و حرفهاشون رو از مجرای همین شبکه مجازی به سایر هموطنانمون اطلاع رسانی کنند.

با افزایش آگاهی مردم حتما شاهد گسترش اعتراضها و انعکاس اون در شبکه های مجازی خواهیم بود.