افزایش نرخ دلار، باعث و بانی آن کیست؟

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۱ آذر ۱۳۹۶ – در این قسمت از برنامه نگاهی داریم به گزارش اقتصادی هفته  در مورد افزایش نرخ دلار . همراه با همکارمون خانم مریم فرشید با سلام به شما بفرمایید

سؤال: ‌این افزایش نرخ دلار چقدر بود و افزایش اون چه نقشی در وضعیت اقتصادی داره؟ بهتره بگیم به نفع کیه و به ضرر کیه؟

مریم فرشید: مهمترین تحولات اقتصادی هفته مربوط به افزایش نرخ دلار بود که در هفته گذشته از مرز ۴۲۰۰ تومان هم عبور کرد. این افزایش قطعا به نفع کسی که دلار در ایران در دستش هست عمل می‌کنه و به ضرر کسیست که در ایران ارز میخواد تهیه کنه. بنا بر این از اونجا که عمده ارز در ایران دست دولت و بانک مرکزی هست بسیاری از کارشناسان اقتصادی گران کردن نرخ ارز و افزایش نرخ دلار  رو ناشی از تصمیم دولت برای تأمین کسری بودجه و افزایش درآمدهای خودش ارزیابی می کنند.

سؤال: با اینهمه مقامات بانک مرکزی رژیم این مسئله رو رد کردن که افزایش نرخ دلار عمدی و به خاطر درآمدزایی برای تأمین کسری بودجه بوده.

مریم فرشید: به قول معروف تق این فریبکاریها در اومده و کسی جانماز آب کشیدنهای بانک مرکزی رژیم رو در مورد این چپاول بزرگ از جیب مردم نمی پذیره. چون خودش هست که از طریق عواملش دلار رو در بازار آزاد توزیع می‌کنه و قیمت رو بالا می بره. مثلا اگر یک میلیارد دلار پول رو بانک مرکزی وارد بازار کنه ماه قبل که قیمت هر دلار ۴هزار تومان بود یک میزان سود می‌برد الان با افزایش نرخ دلار همان میزان پول رو که وارد میکنه و به ۴۲۰۰ تومان می فروشه یک مرتبه ۲۰۰میلیارد تومان بدون هیچ زحمتی از جیب مردم به جیب خودش وارد میکنه. «الان بیش از ۸۰ درصد ارز کشور در اختیار دولت است. به این دلیل که عمدتا ارز از محل فروش نفت و گاز، میعانات و یا محصولات پتروشیمی به دست می‌آید در بخش صادرات غیرنفتی هم بخش بزرگی از میعانات و محصولات پتروشیمی توسط بخش عمومی اداره می‌شود که دولت می‌تواند بر آن نظارت کند و در نتیجه کارشناسان افزایش یا کاهش قیمت ارز را مستقیما در اراده دولت می‌دانند». در این زمینه حیدر مستخدمین حسینی، مشاور اقتصادی وزیر اقتصاد رژیم در کابینه قبلی آخوند روحانی به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت: «دولت درآمدهای محدودی دارد که یکی از آن‌ها درآمد نفتی است که اوپک برای آن سقف تعیین کرده است و فروش روزانه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه سهم ایران است و دولت از این بیشتر نمی‌تواند نفت بفروشد. محل دیگر درآمد دولت مالیات است. با توجه به اوضاع اقتصادی که چندان تعریفی ندارد و هنوز اقتصاد ما از رکود خارج نشده است دولت نمی‌تواند از اندازه‌ای بیشتر مالیات بگیرد. در حال حاضر در تنها جایی که دولت می‌تواند درآمد خود را بالا ببرد همین افزایش نرخ ارز است. ارز اهرمی است که در دولت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و در دولت یازدهم نیز از آن استفاده شد. با افزایش ارز کسری بودجه خود را جبران کرده و منابع تازه‌ای برای خود ایجاد می‌کنند».(ایسنا 16 آذر 96)

سؤال: این افزایش نرخ دلار  تأثیرش روی صادرات و واردات چیه؟

مریم فرشید: صادرات ایران که خام فروشی نفت و گاز و این چیزهاست طبعا مقداری افزایش درآمد خواهد داشت اما از آنجا که صادرات سایر کالاهای ایران خیلی اقلام کیفی و رقابتی نیست در نتیجه تأثیر چندانی روی صادرات ایران نخواهد داشت اما در زمیه واردات علیه تولید کنندگان عمل میکنه چون بسیاری از اقلام واسطه‌ای و سرمایه ای و مصرفی در ایران با واردات انجام میگیره. پس وقتی نرخ ارز بالا میره برای تولید کننده هزینه‌های تولیدش افزایش پیدا میکنه و برای مصرف کننده هم کالاها رو باید گرانتر بخره. و باید پول بیشتر برای همون کالا بپردازه. این همون پولیه که بانک مرکزی به سهولت از جیب مردم در میاره و میریزه در جیب خودش.

سؤال: آیا این افزایش نرخ دلار ناشی از تحولات بازار جهانی نیست؟

مریم فرشید: اتفاقا پس از سخنان ترامپ در مورد پایتخت اسرائیل که تنش سیاسی بزرگی ایجاد کرد، معمولا این موضعگیریها روی نرخ ارز و بازار بورس و سهام و سکه و طلا  د ر جهان تأثیر میگذاره اما بر خلاف انتظار کارشناسان اقتصادی تأثیر آنچنانی نگذاشت و حتی در مورد طلا روند کاهشی هم داشته. ایسنا به نقل از کارشناسان اقتصادی نوشت« در هفته گذشته بازار جهانی طلا با روند کاهشی قیمت همراه بود و تغییر و تحول چندانی نداشت.» ایسنا 18 آذر 96

بنابر این کاملا روشنه که این گران کردن نرخ دلار یک کار چپاولگرانه حکومتیه که رژیم آخوندی و بانک مرکزیش دارن از جیب مردم ایران و به قیمت کاهش ارزش پول ملی انجام میدن.

سؤال: آیا این گران کردن نرخ ارز مختص ایرانه یا کشورهای دیگر هم دارند؟

مریم فرشید: اساسا مربوط به ایرانه و کشورهای دیگه تغییرات نرخ ارزشون بسیار کند هست. اما موضوع دیگه ای که میخواستم در گزارش امروز برای شما و بینندگان بگم که کمی پاسخ عامتر به سؤال شما هست، گزارشیه که بانک جهانی از مقایسه گرانی در ایران با سایر کشورهای جهان کرده . به گزارش سایت حکومتی الف در تاریخ ۱۵ آذر ۹۶ «بررسی شاخص بهای مصرف‌کننده توسط بانک جهانی، نشان می‌دهد قیمتها در ایران، چند برابر میانگین دنیا رشد دارد.

شاخص بهای مصرف کننده  سالانه کشورها به تفکیک در آخرین آمارهای شده بانک جهانی منتشر شد.

بر این اساس شاخص بهای مصرف‌کننده کل جهان در سال 2016، نسبت به سال 2000، 2.5 برابر شده، که به معنی 2.5 برابر شدن قیمت کل کالاهای محاسبه شده در این فاصله است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد این شاخص برای مصرف‌کننده ایرانی در همین زمان، 12.3 برابر شده، که 5 برابر میانگین جهانی است.

بر همین اساس با این شاخص قیمتها در ایران طی 10 سال گذشته افزایش 4.9 برابری را تجربه کرده که پس از سودان در میان کل کشورهای دنیا در مقام دوم قرار دارد.

 

سؤال: شما در صحبتهاتون از گران کردن نرخ دلار توسط بانک مرکزی به جبران کسر بودجه اشاره کردین، در این مورد فاکت و نمونه مشخصی هم دارین.

مریم فرشید: بله. خبرگزاری حکومتی فارس روز یازدهم آذر در مطلبی تحت عنوان وضعیت دخل و خرج بودجه ۹۶ قرمز شد/ سبقت ۲۵ هزار میلیاردی هزینه‌ها از درآمد به همین کسری بودجه اشاره می‌کنه و می نویسه: «وضعیت درآمد بودجه سال جاری در هشت ماه امسال نشان می‌دهد، دولت برای تامین مصارف جاری ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری دارد و احتمال استقراض از صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی در ماه‌های آینده را قوت می‌بخشد.

اکرمی معاون وزیر اقتصاد وخزانه‌دار کل کشور در همایشی از وضعیت درآمدهای بودجه سال 96 در 8 ماه امسال خبر داده و گفته است: «از بودجه 346 هزار میلیارد تومانی در این مدت فقط 171 هزار میلیارد تومان آن محقق شده است.»

«53 هزار میلیارد تومان از این درآمد از محل فروش نفت، 51 هزار میلیارد تومان مالیات، 35 هزار میلیارد تومان از واگذاری دارایی‌ها و مابقی از سایر محل‌های درآمدی است.»فارس11/9/96

حالا باتوجه به کسری ۲۵ میلیارد دلاری و رکود حاکم بر کشور گران کردن نرخ دلار و افزایش نرخ تورم و چاپ اسکناس بدون پشتوانه از ترفندهای چپاولگرانه‌ایه که رژیم آخوندی به قیمت فقر بیشتر مردم و کاهش ارزش پول ملی ایران همیشه انجام میده.