اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۲۲ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۲ آذر ۱۳۹۶ –  همراهتون هستیم با یکی دیگه از برنامه‌های سرخط از سیمای آزادی. ابتدا توجهتون رو به سرتیتر موضوعات جلب می‌کنیم:

  • پایان ضرب الاجل برجام در کنگره آمریکا و چشم انداز این طرح. گفتگوی روز با اسحاق علی نژاد

  • مدارس عشایری روستایی نمادی دیگر از خرابکاریهای نظام آخوندی در آموزش و پرورش. گزارشی در این مورد

نخست اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی امروز

کشتار دختران دانش‌آموز در کاروان راهیان ظلمت

بار دیگر در یک حادثه دلخراش ۵ دختر دانش‌آموز، دو خانم معلم و یک کمک راننده جان باختند و ۴۰ دختر دانش‌آموز دیگر مجروح شدند. این مجموعه در قالب کاروان دجالگرانه موسوم به راهیان نور به اجبار به مناطق جنگی اعزام شده بودند که در جاده سوسنگرد به‌دلیل جاده و خودرو نا ایمن دچار سانحه شد. طی سالهای اخیر بارها در چنین کاروانهایی جان دانش‌آموزان گرفته شده است. کارگزاران رژیم برای گسترش اختناق و سرکوب به این اقدام ضدانسانی نیاز دارند و برایشان جان دانش‌آموزان ارزشی ندارد

کارگران هفت‌تپه قائم‌مقام شرکت را از روستا اخراج کردند

کارگران نیشکر هفت‌تپه ساکن روستاهای آلبو حمدان، بیت چریم، شهر حر، جلسه نمایشی را که برای قائم‌مقام مدیر عامل شرکت نیشکر هفت‌تپه ترتیب داده شده بود بهم زدند و اعلام کردند این کارگزار رژیم حق آمدن به این روستا را ندارد. سیامک نصیری افشار قائم‌مقام مدیر عامل شرکت نیشکر هفت‌تپه سپس عازم شهر حر شد اما با تجمع اعتراض آمیز کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در محل برگزاری جلسه در این شهر، مجبور شد در این تجمع هم شرکت نکند. اعتراضات کارگران هفت‌تپه هم‌چنان ادامه دارد.

تجمع دانشجویان نوشیروانی بابل

دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به‌مناسبت روز دانشجو در مقابل دانشکده برق این دانشگاه تجمع اعتراضی برپا کردند. دانشجویان علیه غارت و سرکوب رژیم شعار می‌دادند:
از بابل تا آبادان سرکوب دانشجویان و دانشگاه پولگردان تضعیف زحمتکشان
در تهران دانشجویان دانشگاه ملی در اعتراض به پولی کردن واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد دست به تجمع زدند

معلمان حق‌التدریسی در برابر مجلس رژیم

معلمان حق‌التدریسی در اعتراض به چپاول حقوقشان توسط آموزش و پرورش در برابر مجلس ارتجاع تجمع کردند. آنان یکصدا فریاد می‌زدند: ما در راه آموزش، عمر و جوانی دادیم.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد کرمان

جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد استان کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق مهر و آبان دست به تظاهرات زدند. بازنشستگان گفتند از شهریور امسال مجدداً تأخیر در پرداخت حقوقهای ناچیز و یک چهارم زیر خط فقرمان شروع شده است. یک بازنشسته معترض گفت: همه ما چند فرزند داریم و اگر حقوقی نباشد، چگونه مخارج آنها را تأمین کنیم؟

اعتراضات علیه غارتگری جدید بانک صادرات در شیراز

ساکنان مجتمع APS برای چندمین بار مقابل استانداری رژیم در شیراز نسبت به غارتگری جدید بانک صادرات تجمع اعتراضی برپا کردند. این واحدها که بیش از ۲هزار سکنه دارد و ۱۵ سال پیش ساکنان حساب وامهای بانک صادرات را تسویه کرده بودند، مجدداً این بانک این مجتمع را به مزایده گذاشته و می‌خواهد از ساکنان خلع مالکیت کند. یکی از ساکنان گفت: بانک صادرات می‌خواهد ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر از ما چپاول کند و ما نخواهیم گذاشت.

مسکن‌مان را بدهید

صاحبان مسکن باب الحوائج در باقرآباد قرچک ورامین نسبت به واگذار نکردن مسکن هایشان تجمع اعتراضی برپا کردند. آنان گفتند شش سال است پول این خانه‌ها را داده‌اند ولی کارگزاران رژیم برای غارت بیشتر، خانه‌ها را تحویل نمی‌ندهند.

تجمع اعتراضی غارت‌شدگان کاسپین در رشت

غارت‌شدگان مؤسسه پوششی سپاه پاسداران معروف به کاسپین در برابر شعبه‌این مؤسسه در رشت تجمع اعتراض برپا کردند. کارگزاران رژیم در وحشت از خشم غارت‌شدگان این شعبه را تعطیل کردند. زنان غارت شده تراکتهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: کاسپین دزدی می‌کنه -دولت کاری نمی‌کنه و دولت تدبیر و امید-کور بود و دزدی رو ندید

 

تجمع اعتراضی مالباختگان گلیم و گبه

شمار زیادی از سهامداران مؤسسه غارتگر گلیم و گبه در کرمانشاه در اعتراض به چپاول سپرده‌هایشان توسط این مؤسسه حکومتی، دست به تجمع اعتراضی زدند. نیروی سرکوبگر انتظامی با گسیل مزدورانش به محل با استفاده از گاز فلفل و ضرب‌وشتم آنان تلاش کرد تا معترضان را متفرق کند. اما به‌دنبال یورش وحشیانه به یک خانم غارت شده و ضرب‌وشتم او توسط گارد وحشی نیروی انتظامی خشم جمعیت بیشتر شد. سرکرده نیروی انتظامی کرمانشاه در هراس از گسترش اعتراضات اعلام کرد این تجمع غیرقانونی بوده است.

 

اعتصاب کارگران خدمات شهری کوار

کارگران فضای سبز و خدمات شهری شهرداری کوار در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوقشان تجمع کردند.
هم‌چنین در بندر ماهشهر کارگران شهرداری به اعتصاب خود برای دریافت مطالبات خود ادامه داده‌اند

 

کارگران معدن ۴ ماه بدون حقوق

کارگران معدن کرمیت امین فاریاب در استان کرمان در اعتراض به پرداخت نشدند ۴ ماه حقوق و سایر مطالبات مزدی چند روز است که در اعتصاب هستند. کارگران گفتند تا پرداخت کامل حقوقمان به اعتصاب ادامه می‌دهیم.

 

اعتصاب غذای زندانی سیاسی رامین حسین پناهی

رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد در اعتراض به بلاتکلیفی خود و هم‌چنین انتقال ندادن او از بازداشتگاه اطلاعات به زندان مرکزی بیش از یکهفته است که در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد. ، در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از روز سه‌شنبه 14آذرماه دست به اعتصاب‌غذا زده است.
بنا‌به گفته خانواده رامین حسین پناهی، سپاه پاسداران برای وی درخواست اعدام را کرده است.
پیشتر در ۹ تیرماه، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای، بازداشت رامین حسین پناهی و چهار عضو خانواده‌اش را به‌مثابه ”ناپدید شدن اجباری ”خواند. خانواده حسین پناهی در نامه‌ای به گزارشگر حقوق‌بشر سازمان ملل، خانم عاصمه جهانگیر پیگری دادخواهی فرزندشان شدند.

 

۴ زلزله‌زده در آتش‌سوزی چادرشان سوختند

بر اثر آتش‌سوزی چادر زلزله‌زدگان در سرپل ‌ذهاب متأسفانه ۴تن از هموطنان جان باختند. جان باختن این ۴هموطن در این شهر در حالی است که می‌بایست زلزله‌زدگان در این هوای سرد به سرعت به کانکس منتقل می‌شدند تا از خطرات ناشی از آتش‌سوزی در امان باشند. اما رژیم جنایتکار آخوندی به تنها موضوعی که اهمیت نمی‌دهد اسکان هموطنان زلزله‌زده در مکانهای مناسب می‌باشد. کلیپ‌های ارسالی هموطنان روی شبکه‌های اجتماعی نشان داد که پاسداران جنایت‌پیشه نه تنها کمکی به این مردم محروم نمی‌کنند حتی کمکهای مردمی را نیز دزدیده و به نام رژیم آخوندی برای مزدوران‌شان در سوریه و عراق ارسال می‌کنند و سهم مردم محروم زلزله‌زده جان باختن در چادر می‌باشد.