گزارشی از مدارس عشایری روستایی

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۲ آذر ۱۳۹۶ – ۳۸ سال بعد از انقلاب ضدسلطنتی، در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور به‌رغم بیش از ۲هزار میلیارد دلار درآمد نفتی اما کودکان این سرزمین در جاهایی درس می‌خوانند که فاقد کمترین امکانات آموزشی و محیط درسی هستند. به هر چیزی می‌توان نام نهاد جز مدرسه و کلاس. این در حالیست که رژیم آخوندی در درست کردن مدرسه برای فرزندان مزدورانش در لبنان و غیره آنهم به‌صورت رایگان از هیچ چیز فروگذار نمی‌کند.  گزارشی ار وضعیت مدارس عشایری روستایی رو می بینیم:

گزارشی از مدارس عشایری روستایی

بچه‌ها در کلاس می‌خوانند: مداد پنجره.در.میز.
مشقت. سختیها و مشکلات بسیار بر سر تحصیل این کودکان قرار دارد
با این چشمهای معصوم و نگاه‌های امیدوار از آرزوی خود می‌گویند
یک پسر: خلبان بشم که مردمو از این شهر به اون شهر ببرم.
یک دختر: من میخوام که مثلاً وقتی که خیلی پول داشته باشم در آینده یک مدرسه‌ی خوب واسه عشایر بسازم
ببینیم تعداد این مدارس توی این منطقه چند تاس
یکی از دست‌اندرکاران: 130 واحد آموزشی چادری داریم که بیست درصد از مدارس ما چادری هستند
کلاسهای چند پایه، نبود ساده‌ترین امکانات آموزشی و نبود مدرسه، مناطق صعب العبور، نبود جاده و وسیله رفت و آمد، تشکیل کلاسها در چادر، کانکس، شبه کپر. اینها تنها بخشی از مشکلات این دانش‌آموزان است.
یکی از اهالی: ازین رودخونه باید برن اون طرف… باید ایطوری ببریمشون بیاریمشون.. زندگی خیلی سیمون مشکله
این وضعیت وخامت‌بار تحصیل دانش‌آموزان عشایر میهن ما ست
سی و هشت سال بعد از انقلاب و با وجود میلیاردها دلار درآمد نفت خوزستان هنوز کودکان این آب و خاک باید در دشت و بیابان درس بخوانند و از داشتن کلاس محروم باشند. در حاکمیت آخوندی هیچ مرجعی هم نیست که آماری از این‌گونه مدارس بدهد. تنها گهگاه در اعترافات عوامل رژیم اعدادی بیان می‌شود که بسیار کمتر از واقعیت است. چنان که استاندار لرستان در تاریخ 19آذر گفت: حدود ۱۰۷ یا ۱۰۸ مدرسه خشتی گلی یا کپری در خوزستان وجود دارد.

جام جم آنلاین در سال 91 از وجود 630 مدرسه‌ی کپری خبر داده بود و رژیم دجالان همان سال را سال پایان کپرنشینی اعلام کرده بود. اما هم‌چنان کودکان روستاها و عشایر در کپرها درس می‌خوانند. در مورد آنها که به‌اصطلاح کلاس دارند نیز محمدتقی نظرپور از کارگزاران رژیم آخوندی در آموزش و پرورش اعتراف کرد:
نزدیک به 83هزار کلاس درس در کشور وسائل سوختی و سیستم گرمایش مرکزی ندارند، 1000کلاس درس خشت و گلی و 1700کلاس کانکسی هستند.
اینها آرزوهای کودکان برای ویژگی کلاسشان است:
یک دانش آموز: آجری باشه…
یک دانش‌آموز دیگر: برای این‌که سرد نشه… .
یکی دیگر: کامپیوتر داشته باشه. …
یکی دیگر: کتابخونه داشته باشه.
این شرایط تحصیل و فقر مفرط باعث ترک تحصیل اغلب این بچه‌هاست:
یک معلم: بعضی‌هاشون با این‌که استعداد خیلی خوبی هم دارن دیگه نتونن ادامه‌ی تحصیل بدن.
معلم زن: به‌خاطر شرایطی که دارن. اینها متأسفانه تا پایه‌ی پنجم بیشتر نمی‌خونن
سقف کلاس چکه می‌کند
این چکه‌ها و سقفهای نامطمئن کلاس را به حیاط کشانده است. اما در هوای سرد مگر می‌شود درس خواند؟
با اینهمه ٰرژیم آخوندی که سرمایه‌های این میهن را صرف ساخت بمب و موشک و صدور اسلحه در کشورهای دیگر می‌کند چه راه‌حلی برای حل این مشکلات دانش‌آموزان ارائه می‌کند:
قنبری: از خیرین محترم در همین جا عاجزانه استدعا داریم که پای کار بیان و این وضعیتی که در استان خوزستان هست بیان این تعداد مدارسی که مورد نیاز ما هستند انجام بدن
اگر همتی برای مدرسه سازی و قدرتی برای گذاشتن آجری در بنای رفیع فرهنگ و آموزش دارید بسم الله! زهرا سمندری باشگاه خبرنگاران جوان. اندیمشک.
یک دختر بچه: ای کاش کسی بوده برای مدرسه‌ای می‌ساخت… ای کاش کسی
اما دزدان حاکم بر ایران که کاسه‌ی گدایی جلوی مردم گرفته‌اند که از خیرین برای ساخت مدرسه پول جمع کنند همان هایند که اموال فرهنگیان از جمله اموال معلمان مدارس فرسوده در صندوق ذخیره فرهنگیان را می‌ربایند، و ۱۲هزار میلیارد! آن را بالا می‌کشند. .. اینها همانهایند که میلیاردها دلار صرف ساخت مدارس و بیمارستان در لبنان و عراق و کشورهای آنسوی آبها هم‌چون ونزوئلا می‌کنند:
از این همه تنها به مدرسه‌ای در لبنان نگاه می‌کنیم ببینیم سرمایه‌های کودکان ایران چگونه خرج حمایت از حزب‌الله لبنان شده:
اینجا اضافه بر همه مخارجی که برای تربیت تروریست‌های حزب‌الشیطان می‌شود، برای خانواده‌هایشان هم درست مثل خانواده پاسدارها، همه جور امکاناتی فراهم می‌شود.

خامنه‌ای اینجا برای دانش‌آموزان کم‌درآمد پانسیون هم درست کرده

یک دبیرستان حزب‌الشیطان است توی ضاحیه بیروت. خامنه‌ای دهها دبیرستان از این نوع برای حزب‌الشیطان درست کرده هیچکدامش برخلاف دبیرستانهای ما نه کلنگی‌ هستند نه قدیمی.