اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۲۴ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

بهترین سلام‌‌ها و درودهای ما را از سرخط پذیرا باشید، نخست سرخط برنامة امروز:

  • زلزله های اجتماعی، پیش درآمدها و راهکارهای رژیم آخوندی، بن بست یا پیشروی؟ گفتگوی روز
  • مدفون در غبار. نگاهی به خوزستان و صفحات جنوبی کشور. هجوم ریزگردها بیرونی یا داخلی؟ گزارشی در این مورد

ابتدا برخی از خبرهای اجتماعی و حرکتهای اعتراضی را مرور می کنیم:

 

پولمان را ندهند بانک را آتش می‌زنیم

یکی از زنان در تجمع اعتراضی غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در کرمان در اعتراض به دزدی و چپاول سپرده‌های خود توسط این مؤسسه وابسته به سپاه اعلام کرد که در صورت عدم پرداخت پول‌های به غارت رفته‌شان؛ شعبه کاسپین را آتش می‌زنند.

غارت شدگان شعار می‌دادند:« دزدی دیگه بسه» و « مرگ بر دروغگو» و « دولت و سیف همدستن، رو پول ما نشستن» و «اسلامو پله کردن مردمو ذله کردن» و «حتی اگه بمیرم پولمو پس می‌گیرم»؛

 

شعار آزادی و عدالت در دانشگاه نوشیروانی بابل

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل بمناسبت بزرگداشت روز دانشجو با فریاد آزادی و عدالت سردادند. یکی از دانشجویان دختر در سخنرانی خود گفت:

علت جمع شدن ما این است که کسانی بودند که حاضر شدند جان خود را بدهند تا شرافت و عدالت و آزادی باقی بماند زمان می‌گذرد و گرد فراموشی بر چهره عدالت و آزادی می‌نشیند؛ عدالت و آزادی که از اصلی‌ترین ارکان یک نظامی فرهنگی و سیاسی آزاد است. آنقدر فضای رخوت و فراموشی حاکم شده است که قشر تاثیر گذار یک جامعه؛ کارگران و معلمان و دانشجویان تحت بیشترین ظلم‌ها و ناعدالتی‌ها قرار گرفته‌اند…… ای کاش فراموش نکنیم امروز که ما اینجا ایستاده‌ایم جای خالی انسان‌های شریفی را احساس می‌کنیم بیایید موج باشیم و ساکت ننشینیم و صدای مظلومان و فراموش شدگان باشیم». آآآ

 

دانشگاه ملی ایران علیه غارتگران

دانشجویان دانشگاه ملی ایران موسوم به بهشتی در اعتراض به اخاذی رژیم تحت عنوان شهریه برای دروس جبرانی تجمع کردند

دانشجویان خصوصی شدن این دانشگاه دولتی پیوند نامبارک خواندند.

 

همستگی با زلزله زدگان در نروژ

اشرف نشانها در نروژ در همبستگی با هموطنان زلزله زده استان کرمانشاه مراسمی برگزار کردند. در این مراسم ضمن محکوم کردن سیاستهای غارتگرانه رژیم آخوندی در نساختن خانه های ضد زلزله در این منطقه زلزله خیز، از مردم ایران به خاطر کمک رسانی مستقل و سریعشان قدردانی شد. تصاویری رو با هم ببینیم:

 

دزدی اگر کم بشه، پروژه آماده میشه

کارکنان و افسران بازنشسته و شاغل هوانیروز اصفهان در اعتراض به تحویل ندادن مسکن پروژه کشوری که سالها از آنها پول گرفته‌اند دست به تظاهرات زدند. غارت شدگان گفتند: ما بازنشستگان و شاغلین هوانیروز و دیگر اعضائ پروژه تا احقاق حق خود مصمم تر از قبل و با شکوه بیشتری به این تجمعات ادامه میدهیم.

 

محکومیت مجازات شلاق زدن به یک دختر دانشجوی کرد

بیدادگاه رژیم آخوندی در سقز برای یک دختر جوان دانشجو به نام زمانه زیویه حکم شلاق صادر کرد. این حکم جنایتکارانه به اتهام شرکت در تظاهرات ضد حکومتی و «اخلال در نظم عمومی» صادر شده است. کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران ضمن محکوم کردن این عمل جنایتکارانه نوشت:  توسل به چنین احکام ضد انسانی برای یک دختر دانشجو، نشانگر هراس رژیم از توده های به پا خاسته به ویژه دانشجویان و جوانان دلیر ایران است و همچنین بیانگر ماهیت جنایتکار آخوند روحانی رئیس جمهور نظام ولایت فقیه است که ماسک میانه روی بر چهره دارد.