کشورهای عربی خواستار  حسابرسی از رژیم ایران هستند

درپی گزارش نیکی هیلی در مورد تحویل موشک به شبه نظامیان حوثی، کشورهای عربی خواستار  حسابرسی از رژیم ایران شدند

 

درپی گزارش روز پنج‌شنبه 23آذر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل که نشان داد موشکی که شبه‌نظامیان حوثی به سمت عربستان شلیک کردند، ساخت رژیم ایران است، کشورهای عربی خواستار حسابرسی از رژیم ایران برای این اقدامات خصمانه شدند.

علاوه بر نیکی هیلی، آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل نیز با ارائه گزارشی به ارسال تسلیحات توسط رژیم ایران برای شب نظامیان حوثی‌ اشاره کرد و این اقدام رژیم ایران را محکوم کرد. کشورهای عربستان، امارات متحده عربی، یمن و   بحرین از گزارش نیکی هیلی و آنتونیو گوترز استقبال کرده و خواستار حسابرسی از  رژیم  ایران به دلیل حمایت از تروریسم، دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و اقدامات خصمانه این رژیم شدند.

عربستان تاکید کرد دخالت‌های  رژیم ایران در امور داخلی کشورها و حمایت این رژیم  از شبه‌‌نظامیان حوثی، ثبات و امنیت عربستان  و منطقه را تهدید می‌کند و این کشور از جامعه جهانی می‌خواهد تا اقدامات فوری برای اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و حسابرسی از  رژیم ایران به دلیل اقدامات خصمانه را در دستور کار قرار دهد.

بحرین  نیز بار دیگر دخالت‌های رژیم  ایران در امور داخلی این کشور را محکوم و اعلام کرد، رژیم  ایران اقدام به آموزش نیروهای تروریستی، قاچاق اسلحه و مواد منفجره و تشکیل گروه‌های تروریستی در بحرین می‌کند.

امارات نیز از جامعه جهانی خواست با توان بیشتری با تهدیدی که رژیم ایران تشکیل می‌دهد، مقابله کند. امارات متحده عربی همچنین آمادگی خود برای همکاری با همپیمانانش برای اتخاذ اقدامات لازم جهت پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل را اعلام کرد.

دولت بحرین نیز از گزارش دبیرکل سازمان ملل که نشان می‌دهد رژیم  ایران شبه‌نظامیان حوثی را که موجب ویرانی کشور و سرقت دارایی‌های یمن شده‌اند، استقبال کرد.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، رژیم ایران را متهم کرد که برای طولانی‌تر کردن جنگ، برای حوثی‌ها اسلحه ارسال می‌کند. ائتلاف همچنین اعلام کرد با همکاری کارشناسان سازمان ملل راه‌هایی را که به ایران امکان قاچاق اسلحه به یمن می‌دهد، می‌بندد.

نیکی هیلی، نماینده   آمریکا در سازمان ملل متحد، با نمایش دادن بقایای موشک پرتاب شده توسط حوثی‌ها به ریاض  رژیم ایران را به دست داشتن در حمایت از تروریسم کرد .  

نیکی هیلی که روز پنجشنبه 23آذر   در یک نشست رسانه‌ای در یک پایگاه نظامی در آمریکا شرکت کرد، بقایای موشکی را که حوثی‌ها به سوی ریاض پرتاب کردند نمایش داد که نشان می‌دهد این موشک ساخت رژیم ایران است، او یادآور شد که حوثی‌ها فرودگاهی غیرنظامی را در ریاض هدف قرار دادند تا شمار بیشتری از غیرنظامیان را به قتل برسانند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین  رژیم ایران را به بی‌ثبات‌ کردن خاورمیانه متهم کرد و افزود بررسی بقایای موشک شواهد انکارناپذیری دال بر نقض تعهدات بین‌المللی توسط ایران است و نشان می‌دهد که تلاش این کشور برای لاپوشانی این اقدام نافرجام ماند.

او گفت موشک شلیک شده به ریاض آرم گروه صنعتی ”  باقری” را داشته است.

کشورهای عربی خواستار  حسابرسی از رژیم ایران هستند