افزایش قیمت حاملهای انرژی – وحشت رژیم از زلزله های اجتماعی

اندازه متن
Aa Aa

این هفته شاهد بودیم که رژیم آخوندی اعلام کردن قیمت حامل‌های انرژی، یعنی بنزین و گازوییل رو افزایش خواهد داد. موضوعی که هم در جامعه تلاطم ایجاد کرده و هم در خود رژیم به یک کشمکش دامن زده. از طرفی شاهد بودیم که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه آخوندها، به صحنه آمد و از این افزایش قیمت سوخت دفاع کرد. در برنامه امروز همراه هستیم با میثم ناهید تا به تأثیرات این موضوع بپردازیم. با سلام به شما.این هفته شاهد بودیم که رژیم آخوندی اعلام کردن قیمت حامل‌های انرژی، یعنی بنزین و گازوییل رو افزایش خواهد داد. موضوعی که هم در جامعه تلاطم ایجاد کرده و هم در خود رژیم به یک کشمکش دامن زده. از طرفی شاهد بودیم که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه آخوندها، به صحنه آمد و از این افزایش قیمت سوخت دفاع کرد. در برنامه امروز همراه هستیم با میثم ناهید تا به تأثیرات این موضوع بپردازیم. ب

سلام به شما.

میثم ناهید: با سلام به شما و بینندگان عزیز

– اجازه بدین قبل از این‌که در همین رابطه سوالی رو بپرسم، صحبتهای نوبخت رو بشنویم:

نوبخت: «در بودجه سال 96 دولت اجازه داره تا سقف 48هزار میلیارد تومان نسبت به اصلاح قیمت حاملهای انرژی اقدام کنه و درآمدی را هم کسب کند. در حالیکه با قیمتهای موجود ما چیزی حدود 32هزار تومان کسب می‌کنیم. فاصله بین این 32 که الآن وجود داره تا 48هزار که امسال اجازه قانونی هست، یک عدد 16هزار میلیارد تومان است. یعنی اگر قراره ما با این به سقف برسیم، قیمت بنزین حتی می‌تواند به اعداد خیلی بیشتر از عدد فعلی دست پیدا کند».

سؤال: نوبخت توضیح داد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی، به‌خاطر سقفی هست که برای دولت روحانی مشخص شده. پس به گفته اون یک اقدام لازمی بوده. نظر شما چیه؟ میثم ناهید: اول این‌که وقتی می‌گیم سقفی که مشخص شده، باید پرسید این سقف رو کی مشخص کرده؟ که حالا نوبخت تازه طلبکار هم هست که تازه قیمت بنزین رو باید خیلی بیشتر هم بکنن! خب این سقف رو خود دولت روحانی و مجلس ارتجاع، یعنی ارگانهای رژیمی مشخص کردن که یکی از بارزترین ویژگی‌هاش، دزدی و چپاوله. داستان همون روباهیه که گفتند شاهدت کیه؟ گفت دمم.

از طرفی برای پاسخ میشه وارد حساب و کتابهای آماری شد. اما به نظرم یک شاهد بسیار جدی‌هست که نشون میده گران کردن حامل‌های انرژی توسط رژیم تنها برای دزدی بیشتر از مردمه.اون هم کشمکشی هست که بر سر این موضوع حتی در خود باند روحانی به وجود آمده.

سؤال: گفتید کشمکش بر سر این موضوع در درون رژیم نشون میده این حرفهای نوبخت سرپوش برای چپاوله. اما چطور؟ و این کشمش چه ربطی به فریبکاری نوبخت داره؟

میثم ناهید: برای این‌که سران و باندها و مهره‌های رژیم یک مشخصه بارز و مشترک دارن. اون هم دست داشتن در چپاوله. به‌تازگی احمدی‌نژاد در کشاکش درونی رژیم فاش کرد که از اژه‌ای گرفته تا فیروز‌آبادی و پاسدار جعفری، به همه سکه‌های طلا می‌داده. تازه‌یین در مقیاس دزدیهای میلیاردی، اصلاً به حساب نمیاد.پس وقتی با وجود این منفعت مشترک (چپاول) باز هم از درون رژیم و حتی از درون باند خود روحانی سر و صدا به‌خاطر افزایش قیمت بنزین بلند میشه، روشنه که اونقدر این اقدام دزدی بارزه که حتی باندهای رژیم هم اعتراض کردند…

سوال: خب این حرف که با نکته قبلی‌تون که گفتید همه‌شون در چپاول مشترک هستن، تناقض داره… پاسخ: آخه باید دید علت اعتراضشون چیه؟ علت خود افزایش قیمت نیست. علت نگرانی از پیامدهای اجتماعی اونه. برای نمونه سایت حکومتی فرارو 22آذر نوشت: «این بودجه نیازمند تغییر است و اگر نمایندگان عمیق و جدی آن را بررسی نکنند، کشور در سال 97 با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه می‌شود». بعد هم میگه وقتی بنزین 30درصد و گازوییل 20درصد گرون میشه، تکانهٴ این افزایش قیمت روی تمامی قیمتهای دیگه تاثیر داره و اونها رو بالا می‌بره. حداد عادل که یکی از نزدیک‌ترین مهره‌های شخص خامنه‌ای هست، روز 22آذر گفت: «خبرسازی‌ها در فصل بودجه، به قصد سلب اعتماد مردم از نظام است!».پس نگاه کنید، اصل حرف همین جاست: «سلب اعتماد مردم». این حرف هم معنی نفرت اجتماعی نسبت به رژیمه. چون صحبت از «اعتماد» برای مردمی که 38ساله با گوشت و پوست تمام جنایات و دزدیهای این رژیم رو لمس کردن، تنها توهمه. برای همین هم هست که وقتی دولت روحانی قیمتها رو بالا می‌بره، اول از همه خود تار و پود نظام به لرزه در میاد. چون وحشت دارن از پیامدهای اجتماعی. چون می‌دونن به دست خودشون دارن بستر خیزشها و انفجار اجتماعی رو آماده می‌کنن.
سوال: پس چرا خود دولت روحانی چنین کاری کرده و قیمتهای حامل انرژی رو افزایش داده؟ میثم ناهید: چون پولی در بساط نداره! البته پول هست، اما اولویت بودجه یکی برای هزینه جنگ و کشتار سوریه و عراق و یمن و حزب‌الله هست؛ دوم هم خرج دستگاههای سرکوب داخل کشور. یک قلم به میزانی چشم‌گیر بودجه سپاه رو افزایش دادن. خبرگزاری حکومتی ایلنا 19آذر نوشت: «دولت دوازدهم امسال هم به میزان چشم‌گیری بودجه پیشنهادی سپاه پاسداران را افزایش داده است. بودجه پیشنهادی دولت برای سپاه پاسداران در سال ۹۷ مبلغ ۲۶۷،۳۶۶،۹۷۱ هزار میلیارد تومان است». «بر این اساس بودجه سپاه پاسداران ۲۶۷.۳۶۶.971 میلیون ریال تعیین شده که نسبت به سال گذشته ۱۹۷.۳۵۵.264 میلیون ریال افزایش داشته است». یعنی با تبدیل به دلار سه هزار‌و‌پانصد تومانی می‌شود معادل:‌ هفت میلیارد و ششصد و سی و نه میلیون دلار. یا بیست و شش هزار میلیارد و هفتصد و سی شش میلیون و ششصد و نود و هفت هزار تومان. البته واضحه که بودجه‌های غیرعلنی که سپاه داره چندین برابر اینه و می‌بینیم که دولت روحانی و رژیم کمبود هزینه‌شون رو سر مردم سرشکن می‌کنند پولهای کشور رو خرج صدور تروریسم و سرکوب می‌کنن؛ البته بخش زیادی‌ش هم راهی حسابهای بانکی آخوندها میشه. همون چیزی که اون مادر جوان غارت‌شده فریاد می‌زد: حتی یک آخوند هم نیست که خونه نداشته باشه.
سوال: راه‌حل رژیم چیه؟

میثم ناهید: تلاشش اینه هر چه بیشتر فضای سرکوب، ترس و ناامیدی رو در جامعه دامن بزنه. برای همین رسانه‌های رژیم این هفته از قول پاسدار یزدی سرکرده سپاه رژیم در تهران، گفتند: «فرمانده سپاه تهران بر لزوم توجه جدی همه دستگاهها به آسیب‌های اجتماعی پایتخت تأکید کرد و از ایجاد گشتهای جلوگیری از وقوع سرقت و برخورد با اوباش در تهران خبر داد». البته مقابله با سرقت و اراذل و اوباش بهانه و پوشه. چون بزرگترین سارق در ایران خود سپاه و آخوندها هستن. برای همین این هفته مردم در تظاهراتشون شعار می‌دادن «حقوق بازنشسته زیر عباست امروز!». اما از این هم که بگذریم، در جمله بعد خود پاسدار یزدی پرده رو کنار زد گفت: «باید اعلام کنم در تهران در هر ساعت زلزله‌هایی به نام فقر، اعتیاد و… رخ می‌دهد!». پس می‌بینید، نگرانی و وحشتشون از زلزله فقر و بیکاری و تمامی آسیب‌های اجتماعی هست که خودشون باعث و بانیش هستن. یعنی ترس از پتانسیل جدی قیام و انفجار خشم مردمی. حتی سال 94 هم احمدی‌مقدم فرمانده سابق نیروی انتظامی رژیم گفت که ما خودمون برای مقابله با «اعتراضات احتمالی» جامعه، طرحهایی رو به اسم مقابله با «اراذل و اوباش» راه می‌انداختیم.جالبه که رئیس اتاق بازرگانی رژیم در تهران به همین موضوع اشاره کرد و گفت: «بحران بی‌اعتمادی در کشور مثل خوره‌ای است که در تمام ارکان کشور نفوذ می‌کند و این چالشها را (باید) به‌عنوان چالشهای اساسی نظام بدانیم». خب واقعیت هم اینه که نفرت اجتماعی (همون که این کارگزار رژیم ازش با عنوان «بحران بی‌اعتمادی» نام می‌بره) از تمامیت این رژیم اونقدر جدیه که رژیم می‌دونه با هر شوکی، مثل همین افزایش سوخت، احتمال سر باز کردن قیام هست.

سوال: شما به حرفهای پاسدار یزدی درباره راه‌اندازی گشتهای سپاه اشاره کردید. بهرحال رژیم با همین کار نمی‌تونه همون نفرت اجتماعی رو مهار و سرکوب کنه؟

میثم ناهید: اول این‌که سرکوب تا یک جایی پاسخ داره. اما وقتی حدت و شدت نفرت اجتماعی به نقطهٴ انفجار می‌رسه، سرکوب که دیگه جواب نداره. بالاترین گواه هم گسترش کمی و کیفی حرکتهای اعتراضی طی یک سال گذشت هست. مگه رژیم کم فضای سرکوب ایجاد کرد؟ کم اعدام کرد؟ کم تهدید و شانتاژ کرد؟ اما دیدیم که این هفته چند هزار نفر جلوی مجلس رژیم تظاهرات کردن و این حرکتها ادامه‌دار هم هست.از طرفی، در نقطة‌کنونی رژیم، وضع از این هم خرابتره که بتونه حتی شدت سرکوب رو بالاتر ببره؟ چرا؟ چون خامنه‌ای قبلش در سیاست یکدست کردن رژیمش شکست خورد. یعنی در نمایش انتخابات که می‌خواست رئیسی رو بیاره، یکی از علتهاش همین بود که بتونه دوز سرکوب رو باز هم بالا ببره. اما وقتی با همه‌گیر شدن شعار «نه شیاد-نه جلاد» این سیاستش شکست خورد و مجبور شد تن بده به روحانی، شکاف در رأس نظام به زهر شقه بالغ شد. حاصل این زهر شقه هم اینه که چون باندهای متخاصم نظام بر سر شیوه «حفظ نظام» با هم در تضاد هستن، پیشبرد خط افزایش سرکوب هم برای خامنه‌ای امکان‌پذیر نیست. کما این‌که یک روز بعد از این‌که پاسدار یزدی گفت در تهران گشتهای سپاه راه میندازیم، سخنگوی وزارت کشور آخوند روحانی گفت: «این موضوع جزو وظایف نیروی انتظامی است و این نیرو ازهیچ نهادی «درخواست کمک یا مشارکت نکرده است». نه این‌که روحانی خواهان سرکوب نباشه، اما حرف این باند اینه که سرکوب هم تا جایی جواب داره و اگر این کار رو بکنیم خودش عامل جرقه قیام میشه.