مدفون در غبار – افزایش غلظت ریزگردها در خوزستان و صفحات جنوب کشور

اندازه متن
Aa Aa

سرخط  ۲۴آذر ۱۳۹۶ – نفس کشیدن اولین نیاز انسانی رو هم دریغ می‌کنند. بسیاری از استانهای جنوب به‌خصوص خوزستان در غباری از گرد و خاک فرو رفته‌اند. مسؤل کیست؟ علل  افرایش غلظت  ریزگردها در خوزستان چیست؟ گزارشی رو با هم ببینیم.

مدفون در غبار

اینجا اهواز است. ریزگرد ها آسمان را فرا گرفته‌اند، به‌طوری‌که هیچ چیز قابل تشخیص نیست. همه جا پر از گرد و غبار است، خیابانها، کوچه‌ها، ماشین‌هایی غبار روی آنها رو پوشانده. صدای گنجشکان دیگر به گوش نمی‌رسد، گویی آنان نیز خود را به دست غبار سپرده‌اند. گویی درختان نقاب خاکی بر چهره خود زده‌اند و از رنج مردم ستم دیده خاک بر سر و صورت ریخته‌اند. هجوم ریزگردها، زندگی را در این منطقه مختل نموده است. ریزگرد در اصطلاح به ذراتی در اندازه چند میکرون تا چند ده میکرون اثرات مخربی بر سلامت مردم و محیط‌زیست می‌گذارد.
طبق آمار ارائه شده وزارت بهداشت، میزان غلظت غبار چندین برابر بیشتر از حد مجاز گزارش شده و وارد مرحله بحرانی شده است:
میزان غلظت غبار در اهواز2141 میکروگرم بر متر‌مکعب می‌باشد. در حالیکه حد سلامت 150 میکروگرم بر متر‌مکعب است.
میزان غلظت غبار به میکروگرم در شهرهای خوزستان:
آبادان1989
امیدیه 1748
اندیمشک68
بندر امام2343
بهبهان225
حمیدیه2371
خرمشهر1939
دزفول112
شادگان2025
شوش903
شوشتر884
روز پنجشنبه 16آذر مدیر اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست رژیم در خوزستان اعلام کرد که میزان غلظت گرد و غبار در هوای اهواز و آبادان در ساعت 12 ظهر به بیش از 14برابر حد مجاز رسیده است.
این غلظت در آخرین روز آبان به 38 برابر حد مجاز رسیده بود:
آلودگی ناشی از ریزگرد ها، نه تنها در زندگی عادی مردم اخلال ایجاد کرده، بلکه بسیاری را راهی بیمارستان کرده است. راهروها و اتاق انتظار بیمارستانها مملو از افرادیست که به‌خاطر استنشاق ریزگردها دچار مشکلاتی جدی شده‌اند و برخی نیز به ناچار از کپسول اکسیژن استفاده می‌کنند. ریزگرد همانند مرگی خاموش همه جا را فراگرفته و در این بین مسئولان مشغول غارت کشور و داراییهای مردم هستند. و آش آن‌قدر شور شده است که مجری تلویزیون نیز مجبور به اعتراف به گوشه‌یی از حقایق می‌شود.
حال ببینیم علت ریزگردهای خوزستان چیست:
خبرگزاری حکومتی (ایسنا-19بهمن 95) نوشت: علی ساری، نماینده اهواز در مجلس ارتجاع: «پدیده ریزگردها در خوزستان ارتباط تنگاتنگی با انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و سایر رودخانه‌های خوزستان دارد. اجرای طرح‌های انتقال آب از کارون و سایر رودخانه‌های کارون گرد و غبار را نه تنها به‌شدت تشدید کرده است. به‌علت سدسازیهای پی‌درپی و انجام طرح‌های انتقال آب، خاک استان رطوبت خود را از دست داده و دچار فرسایش شده است و این وضعیت موجب بروز پدیده گرد و غبار شده است.
خبرگزاری حکومتی (ایسنا-27بهمن 95) قاسم ساعدی، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان و نماینده مجلس ارتجاع: «در خوزستان متأسفانه دارند آب را منتقل می‌کنند و خوزستان را به جایی مثل صحرای آفریقا تبدیل می‌کنند».

(ایسنا- 28بهمن 95) پرویز گرشاسبی، معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع رژیم: «به‌دلیل سدهایی که بر روی کرخه و کارون ساخته شده 350هزار هکتار کانون تولید گرد و غبار ایجاد و ریزگردها تاثیر خود را بر روی اهواز گذاشت».
خبرگزاری حکومتی (ایرنا- 29دی 95) رضا جزینی‌زاده، مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط‌زیست رژیم: «عامل بروز ریزگرد، خشک کردن 2 تالاب هورالعظیم و شادمان به بهانه فعالیتهای اقتصادی و چاه نفت است».
خبرگزاری ایسنا در مقاله‌ای دیگر به این حقیقت اعتراف کرده است:
می بینیم که مهم‌ترین دلیل ظهور ریزگردخوزستان خشک کردن هورالعظیم توسط سپاه پاسداران است. ارگانی که در پوشش نظامی به غارت و ویرانی منابع کشور می‌پردازد و کوچکترین ارزشی برای درد و رنج مردم قائل نیست و در صورت هرگونه اعتراض، صدای مردم ستم دیده در گلو خفه می‌شود و به بدترین شکنجه‌ها مجازات می‌شوند.
با همه این وضعیت وخیم شهرهای خوزستان معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، در فروردین 96 ادعا کرد که هفتاد درصد تالاب هورالعظیم احیاء شده و یکی از کانونهای گرد و غبار که عامل بحران ریزگرد در جنوب غرب ایران بود، حذف شده است. و حسن روحانی نیز از طرح تثبیت خاک و بیابان زدایی کانونهای بحرانی تولید ریزگرد در خوزستان بازدید کرد.
اما ببینیم که کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس و نمایندگان خوزستان در مجلس رژیم چگونه این دجالگری دولت روحانی را افشا گردند و از این دروغ و کلاهبرداری پرده برداشتند:

چنان که می‌بینیم: علی ساری نماینده‌ی مجلس می‌گوید: ادعای آبگیری و احیای هورالعظیم واقعی نیست و ادعایی است که با واقعیت فاصله‌ی بسیار دارد. یعنی دروغ است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز می‌گوید ادعای آبگیری 63 درصد را زیر سؤال می‌برد. در این گزارش نیز می‌بینیم که ادعای آبگیری هورالعظیم را رهاسازی فاضلاب در آن دانسته‌اند که بیشتر باعث خشک شدن و فاجعه‌ی جبران‌ناپذیر گشته است.