اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۲۶ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۶ آذر ۱۳۹۶ – سلام،‌ بهترین آرزوها رو از سرخط تقدیم شما می‌کنیم، و اما سرخط برنامة امروز:

اوجگیری اعتراضات اجتماعی و پاسخ سپاه، آیا بن بست سرکوب می شکند؟ گفتگوی روز

حملات وحشیانه به دستفروشان چرا؟ گزارش روز

 

نخست مروری بر اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی

سه قوه‌مون دست به یکی، این پاس میده به اون یکی

غارت شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران ضمن راهپیمایی از مقابل بازار تهران و سبزه میدان با شعار مرگ بر روحانی به مقابل دادستانی رژیم در گلوبندک رفتند و هر سه قوه رژیم را در دزدی اموالشان مقصر ‌دانستند.

روز گذشته نیز غارت شدگان کاسپین در یک تظاهرات دیگر شعار میدادند: عامل فقر ملت سپاهی بی غیرت

 

تهاجم بازنشستگان فولاد اصفهان به نیروی انتظامی

بازنشستگان فولاد اصفهان ضمن تجمع بزرگی نسبت به پرداخت نشدن حقوقهایشان اعتراض کردند. بازنشستگان صفوف نیروی سرکوبگر انتظامی را درهم شکستند و خود را به در استانداری رساندند. آنان با سردادن شعارهایی همچون «عزاعزاست امروز روز عزاست امروز حقوق بازنشسته زیر عباست امروز» خشم خود را از غارت حقوقشان توسط آخوندهای حاکم اعلام کردند.

 

تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری اراک

کارگران فضای سبز شهرداری اراک در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق خود دست به تجمع زدند. یکی از کارگران گفت:« تعداد کارگران فضای سبز شهرداری اراک ۱۲۰ نفر است که از ۱۵ شهریورماه تا به امروز حقوق و حق بیمه‌هایمان پرداخت نشده است». این کارگر گفت:« من دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته منابع طبیعی و محیط زیست هستم و چون بیکاری در جامعه بیداد می‌کند به این شغل روی آوردم؛ ولی به شرط اینکه حق و حقوق‌مان پرداخت شود».

این کارگر سازمان فضای سبز شهرداری اراک ادامه داد: «از همه بدتر اینکه حق بیمه‌های مان را هم پرداخت نکرده‌اند و این برای یکی مثل من که فرزند دارم، و برای درمان نیاز به دوا و دکتر دارد بسیار سخت است که بخواهم با این هزینه‌های سنگین، مجبور شود هزینه درمان را هم آزاد تقبل کند».

 

زیرپل خوابی یا خورخوابی

گسترش فقر و اعتیاد در بندرعباس بسیاری از قربانیان نظام غارتگر آخوندی را به زیر پل خوابی یا به قول مردم محلی خور خوابی کشانده است. جوانان بیکاری هستند که توان اداره زندگی خود را ندارند. آنان در سرما و گرما و در شرایط سخت در زیر گذرها و پل ها زندگی می کنند.

 

فریاد کارگران معدن علیه بی خانمان سازی

کارگران معدن ذغال سنگ البرز شرقی در شاهرود در اعتراض به واگذاری سهامشان به مجتمع رفاهی و خدماتی وابسته به شهرداری تجمع کردند. کارگران شاغل و بازنشسته گفتند قوه قضائیه و شهرداری در همدستی با هم میخواهند ما را غارت کرده و خانه های کارگران را که به قیمت ارزان به شهرداری فروخته شده از دستشان بیرون آورد. کارگران گفتند در برابر این غارتگری ایستادگی خواهند کرد.

 

اعتصاب و اعتراض کارگران راه آهن آذربایجان

بیش از ۲۰۰تن از کارگران خط راه ‌‌آهن آذربایجان اعلام کردند که در اعتراض به عدم دریافت پایان‌‌کار 7 ساله و 3ماه بی‌‌حقوقی از یک‌شنبه۲۶آذر دست به اعتصاب خواهند زد.

یکی از کارکنان راه‌‌آهن آذربایجان گفت: ما برای احیای حق و حقوق خود دست به این اقدام زده‌‌ایم و قرار است بیش از 200 نفر از کارگران قسمت خط  همراهی‌‌مان کنند.

این کارگر شرکت خط راه‌‌آهن در پایان تاکید داشت: اصول کار در این است که ما اول با این شرکت تسویه کنیم و بعدا به با یک شرکت دیگر قرارداد ببندیم؛ از این شرکت هر نفر نزدیک به 10 میلیون تومان طلبکار هستیم و این مبلغ کمی برای یک کارگر نیست.

 

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن فرهنگیان قرچک

اعضای تعاونی مسکن فرهنگیان قرچک نسبت به تحویل ندادن زمینهای خود در مقابل استانداری تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

نماینده تعاونی مسکن فرهنگیان قرچک گفت: هفت سال پیش ۲۰۰ نفر از فرهنگیان شهرستان قرچک با ثبت‌نام در تعاونی مسکن فرهنگیان قطعه زمینی را خریداری کردند، اما از آن زمان تا حالا این زمین‌ها به صاحبان آنان واگذار نشده است و اعضای این زمین‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

تجمع اعتراضی غارت شدکان موسسه ولایت شهریار

روز شنبه ۲۵آذر۹۶ غارت شدگان موسسه ولایت در فاز یک اندیشه شهریار تظاهرات کردند تظاهرکنندگان شعار میدادند موسسه ولایت تعطیل بایدگردد.

گزارشی از اقدامات نمایشی پاسداران و ارتش رژیم برای نصب آرمهای سپاه و ارتش بر روی کانکسهای اهدایی مردم به زلزله زدگان و تحویل ندادن کانکسها به زلزله زدگان به بهانه‌های واهی