اوجگیری اعتراضات اجتماعی و پاسخ سپاه، آیا بن‌بست سرکوب می‌شکند؟ گفتگوی روز

اندازه متن
Aa Aa

هفته‌یی رو که پشت سرگذاشتیم شاهد اعتراضات  اجتماعی بزرگی بودیم که خبرهاش رو در سیمای آزادی و سایر شبکه‌های مقاومت به اطلاعتون رسوندیم. در برنامه امروز می‌خواهیم یک نگاه سرجمع به این اعتراضات و روند تحولات اجتماعی داشته باشیم. همراه هستیم با حسین میرداماد تا به این موضوع بپردازیم. با سلام به شما

حسین میرداماد: با سلام به شما و با درود به مردم به‌پاخاسته میهن.

سؤال: در هفته گذشته ما شاهد این بودیم سپاه پاسداران در تهران اعلام کرد که طرح گشت ویژه محله محور رو به اجرا خواهد گذاشت. با هدف سرکوب سارقان و به‌اصطلاح اونها اراذل و اوباش. اما چه از همین برنامه و چه از سایر برنامه‌های سیمای آزادی این موضوع به وحشت رژیم از اوجگیری اعتراضات اجتماعی ربط داده شد. سؤال اینه که مگه وزن و اهمیت این اعتراضات در حدی رسیده که سپاه پاسداران خودش وارد بشه؟

حسین میرداماد: خوب اگر نرسیده بود هرگز سپاه حاضر نبود وارد بشه چون آبروریزی خیلی زیادی داره. یک شبه حکومت نظامیه دیگه. و به‌رغم همه ادعاهایی که میکنن که ما امنیت رو ایجاد کردیم و امن‌ترین کشور هستیم پیام سیاسی و نظامی راه‌انداختن گشتهای سپاه در محله‌ها ناامنی مطلقه. کما این‌که بعدش هم سخنگوی وزارت کشور رژیم اومد گفت کسی از سپاه نخواسته بیاد گشت تشکیل بده نیروی انتظامی خودش میتونه با اراذل و اوباش. مشخصاً در ۲۰ آذر سخنگوی وزارت کشور گفت: «جلوگیری از سرقت و مقابله با اراذل و اوباش جزو وظایف نیروی انتظامی است و این نیرو ازهیچ نهادی «درخواست کمک یا مشارکت نکرده است». بنابراین می‌بینید که حضور سپاه اونهم به اسم تهران ولی در تمام شهرها در حال پیاده کردنه یک نگرانی بسیار عمیق هست. مجموعه اعتراضاتی که تا به‌حال داشتیم که خودش به اندازه مکفی برای سپاه و وحشتزدگیش هراسناک هست و یک مجموعه‌یی بزرگتر از اعتراضاتی که بوده در پیش رو داریم که وضعیت خامنه‌ای رو به‌شدت متزلزلتر می‌کنه.

سوال: شما اشاره کردین اعتراضاتی که تا به‌حال داشتیم به اندازه مکفی برای سپاه هراسناک بوده اینها چه چیزهایی بوده؟

حسین میرداماد: اگر ما همین یک هفته گذشته یعنی از روز شنبه ۱۸ آذر تا پایان جمعه ۲۴ آذر رو در نظر بگیریم تعداد حرکتهای اعتراضی که در رسانه‌های مقاومت به ثبت رسیده و از زیر سانسور رژیم خارج شده بالغ بر ۱۰۰ مورد بوده. اقشار مختلف مردم 42 مورد، کارگران ۲۶ مورد، دانشجویان ۱۰ مورد، معلمان و بازنشستگان ۱۵ مورد، زندانیان سیاسی ۷ مورد. خوب شما ببیند برخی از این اعتراضات به واقع برای رژیم هراسناک بوده؟

سؤال: مثلاً کدومها؟

حسین میرداماد: مثل اعتراض سراسری غارت‌شدگان، بازنشستگان، معلمان، کارگران و سایر اقشار مردم در تهران روز ۱۹ آذر داشتند. دهها هزار نفر بر اساس فراخوان قبلی جمع شدن دور مجلس رژیم نیروی انتظامی و گارد ویژه از ورود مردم به منطقه مجلس جلوگیری می‌کردند در حالی که بسیاری تونستند از سد اونها عبور کنند و خودشون رو برسونند هزاران نفر دیگه در میدانهای نزدیک به مجلس گرد آمدند مثل دروازه دولت، میدان شهدا، خوب شما ببینید تمام اقشار اجتماعی موفق شدند یک مانور بزرگی رو انجام بدن که شعارشون این بود: عزا عزاست امروز روز عزاست امروز حقوق ما مردم زیر عباست امروز. عبا هم سمبل نظام آخوندی و خامنه ایه. و پیام سیاسی این شعار هم مرگ بر خامنه ایه. همه اقشار یکپارچه علیه دزدی حقوقشون یا اموالشون دارن شعار میدن در همه جا وقتی هم که با هم جمع میشن همین شعار رو میدن.
ببینین دزدیهای این رژیم تا کجا رفته که این هفته ما تظاهرات افسران و کارکنان هوانیروز اصفهان رو داشتیم که همین رژیم اونها رو هم غارت کرده و خانه‌هایی رو که سالهاست از اونها پول گرفته بهشون نمیده. یا در تظاهرات بازنشستگان، بخش زیادی از بازنشستگان شرکت‌کننده، لشکری و وابسته به نیروهای مسلح رژیم بودند که علیه غارت حقوقشون توسط رژیم اعتراض داشتند.
باز یک اعتراض بسیار مهم هفته گذشته اعتراضات و اعتصابات کارگران شجاع کارخانه نیشکر هفت‌تپه بود که از روز اول هفته شروع شد و در پایان هفته با پیروزی بر عوامل رژیم به پایان رسید. اینهم در نوع خودش ضعف و ذلت رژیم در برابر اعتلای مبارزات کارگران میهنمون پس از ۳۷ سال سرکوب وحشیانه رو نشون میده. کارگران متحدانه عمل کردند ایستادگی کردند و از خواسته‌هاشون هم کوتاه نیومدند تهدیدات و حملات نیروی انتظامی و گارد ویژه رو دفع کردند و ترفندهای تفرقه‌گرایانه رژیم رو افشا کردند. خوب این پیام داره برای کارگران سراسر ایران. چرا که اغلب کارخانه‌های بزرگ دست همین پاسداراست که خون کارگران رو توی شیشه کردن. میشه در برابرشون ایستاد و پسشون زد و حتی کارخانه رو از زیر چنگشون بیرون کشید.

سؤال: با اینهمه در همین هفته شاهد کشتار کولبران توسط نیروی انتظامی بودیم. یعنی به سرکوب خودش ادامه میده؟

حسین میرداماد: بله چون این رژیم یک پایه بقائش ایجاد اختناق و سرکوبه. اما هر روز این سرکوب براش هزینه بر تر میشه. در مورد همین کشتار کولبران هم در کردستان در سنندج تظاهراتی که مردم علیه کشتار کولبران توسط سپاه و نیروی انتظامی که در بانه انجام داده بودن کردند. خوب پیام این تظاهرات چیه؟ اینه که دیگه برای رژیم مثل گذشته نیست که به‌راحتی کولبر کشتار کنه و پاسخی از جامعه نگیره؟ همین هفته چندین مورد حملات وحشیانه نیروی انتظامی به دستفروشان رو داشتیم از جمله در خیابان ولی عصر تهران. که باعث اعتراض و تنفر مردم شد رژیم مجبور شد بیاد و توضیح بده خبرگزاری حکومتی ایلنا روز ۲۴ آذر یعنی روز جمعه نوشت افشین حبیب زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران، خبر داد که مقامات شهرداری اعلام کرده‌اند، پرونده این افراد «به کمیته انضباطی ارسال شده، در حال حاضر از کار معلق شده‌اند و با تشکیل پرونده به دادگاه معرفی خواهند شد». یا در مورد حملات وحشیانه نیروی انتظامی در دهلران که به روستاییان و زنان روستایی جلیزی علیا حمله کرده بودند نیروی انتظامی اومد اطلاعیه داد و گفت که نه ما نبودیم حمله کردیم روستاییان بودند که به ما حمله کردند. جالبه که با صدها نیرو به روستا حمله کردند و انبوهی زخمی روانه بیمارستان کردند اما وقتی مردم در اهواز شروع به تظاهرات علیه این وحشیگریها کردند صحنه رو چرخوندند که بله نیروی انتظامی مورد تعرض روستاییان قرار گرفته این یعنی بن‌بست سرکوب هم میخواد مردم رو سرکوب کنه و هم نمیتونه ادامه بده وقتی هم که سرکوب میکنه در برابر مقاومت اجتماعی مجبوره عقب بشینه چون بدتر میشه. بنابراین از یکطرف رژیم نیاز به سرکوب وحشیانه برای کنترل اوضاع داره و از طرف دیگه از واکنشهای اجتماعی این سرکوب هم وحشت داره. این اسمش بن‌بست سرکوبه.

سؤال: شما در صحبتهاتون اشاره کردین به این‌که مجموعه‌یی بزرگتر از اعتراضاتی که در پیش رو داریم وضعیت خامنه‌ای رو به‌شدت متزلزلتر کرده به همین خاطر گشت محله محور راه انداخته اون اعتراضات چی هستند؟

حسین میرداماد: همین گرانیهایی که میخوان از اول دی در مورد حاملهای انرژی انجام بدن و بنزین و گازوییل و آب و برق و غیره رو گرون کنند و همین‌طور چندرغاز یارانه ۳۰ میلیون نفر رو هم حذف کنند. این در شرایطی که ۸۰ درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند به‌معنای کبریت کشیدن به باروت انفجاری جامعه است. جامعه‌ای که به چشم میبینیه چطور آخوندها و آقازاده‌ها و پاسدارانشون در ناز و نعمت و زندگیهای فوق طاغوتی از دزدی حقوق و داراییهای مردم زندگی می‌کنند ولی مردم به نان شب محتاجند و حالا باز هم میخوان باگرانی بیشتر رمق زندگی رو از اونها بگیرند. شما یادتون هست که در موقع همین گرانی بنزین و شروع به‌اصطلاح طرح هدفمندی یارانه‌ها سپاه ریخت و بسیاری مراکز شهر رو کنترل کرد که دوباره چیزی مثل شورش بنزین در سال ۸۶ نشه. منتها الآن با توجه به این‌که ۱۰سال از اون قضیه گذشته و رویارویی مردم با رژیم بیشتر شده. به‌طوری که در اونموقع اگر به رسانه‌های مقاومت نگاه کنین در اون سالها ماهی ۵۰ حرکت اعتراضی گزارش می‌شد ولی الآن هفته‌یی ۱۰۰ حرکت اعتراضی گزارش میشه. یعنی میزان رویارویی مردم با رژیم ۸برابر بیشتر شده بنابراین تهدید هم بسیار برای رژیم بیشتره به همین خاطر پلیس محله محور رو سپاه راه انداخته.

سؤال: خوب وقتی سپاه رو وارد میکنه تحت عنوان گشت محله محور به نظر شما این نمیتونه راه کاری برای خروج از بن‌بست سرکوب که می‌گین باشه؟

حسین میرداماد: به هیچ وجه. چرا که فرضا در تهران چقدر میخواد نیرو وارد کنه. در تهران بر اساس آخرین آمار تهران ۳۷۰ محله داره که اگر به آمار جمعیت۹میلیونی تهران تقسیم کنیم میشه هر محله به‌طور متوسط چیزی در حدود 27هزار نفر در هر محله. اینها اعلام کردن که یک گشت ۵ نفر میذارند در هر محله. فرض کنیم ۷ هزار نفر هم بچه و بیمار و اینها باشند بقیه ۲۰ هزار نفر رو پنج تا بسیجی چطور میخوان کنترل کنند. الآن حتی پیرها و بازنشسته‌های ماهم درا عتراض با رژیم کف خیابونها هستند و نارضایتی تا این اعماق فرو رفته. بنابراین گشتهای محله محور سپاه هم رژیم آخوندی رو از اون زلزله‌ای که به قول پاسدار یزدی سرکرده سپاه تهران مدعیش هست نجات نخواهد داد. چرا که این گشتها اتفاقاً سوژه‌های جوانان عصیانگر محله‌ها در همون شرایطی هستند که سپاه ازش وحشت داره بنابراین باید در انتظار گوشمالیهای سنگین هم از طرف اونها باشه.