حمله ماموران شهرداری به دستفروشان چرا؟

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۶ آذر ۱۳۹۶ – این روزها بار دیگر شاهد حمله ماموران شهرداری به دستفروشان محروم هستیم که با همراهی نیروی سرکوبگر انتظامی صورت می گیرده.. علت گسترش این حملات چیست؟ دستفروشان چه تهدیدی برای رژیم دارند و آیا این روند می‌تواند ادامه یابد؟ گزارشی رو با هم می‌بینیم:

حملات وحشیانه به دستفروشان چرا؟

حمله ماموران شهرداری به دستفروشان به طور مستمر ادامه دارد. مأموران سرکوب رژیم در شهرداری و نیروی انتظامی، دستفروشان محروم و زحمتکش را مورد تعرض و سرکوب قرار می‌دهند، طوری که هر چند روز در یک گوشه از کشور به دستفروشان یورش می‌برند و آنان را مورد ضرب‌وشتم قرار می‌دهند.
جدیدترین خبر مربوط به حمله  مأموران شهرداری به یک جوان دستفروش در میدان ولی عصر تهران است:
چند روز قبل از آن مأموران سرکوبگر شهرداری یک جوان دستفروش را در افسریه تهران مورد ضرب‌وشتم وحشیانه قرار دادند:
پیش از این در خرم‌آباد مأموران رژیم در شهرداری خرم‌آباد یک دستفروش را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و اجناس او را در خیابان پخش و پلا کردند.
در رشت مأموران سد معبر شهرداری به بهانه طرح جمع‌آوری دستفروشان یک مرد دستفروش را مورد تهاجم قرار دادند که همسر وی به دفاع از او برخاست
این سرکوبها در شرایطی است که دستفروشان به‌خاطر وضعیت بد معیشتی، آخرین انتخاب را برای گذران زندگی کرده و به دستفروشی روی می‌آورند. اگر این هموطنان دستفروشی هم نکنند، چگونه زنده بمانند و زندگی کنند.
این در شرایطی است که سازمان تأمین اجتماعی و بیمه رژیم نیز به نهادی برای چپاول اموال کارگران، بازنشستگان و از کار افتادگان تبدیل شده است، که موارد غارتگری آن در جنگ باندها افشا‌ شده است.
واقعیت این است که سرکوب این قشر زحمتکش به حدی است که ایادی رژیم هم به آن اعتراف می‌کنند. از جمله خبرگزاری حکومتی ایلنا 30آذر95 به‌نقل از دبیر کانون هماهنگی‌شوراهای اسلامی کار استان تهران گفته است:
«معلوم نیست که آقای روحانی از کدام کار شایسته صحبت می‌کند؛ چرا که هم‌اکنون با دستفروشان به‌گونه‌یی برخورد می‌شود که انگار وجود آنها آفتی بزرگتر از قاچاق کالا، فیش‌های حقوقی سر گیجه آور و اختلاس‌های نجومی است.
یکی دیگر از مهره‌های رژیم نسبت به بازتاب منفی سرکوب دستفروشان در میان مردم و عواقب آن هشدار می‌دهد‌: ”برخورد قهری و نامتعارف مأموران رفع سد معبر شهرداری هم یک آسیب جدی است که نه تنها به بساط دستفروشان لگد می‌زند و چهره‌های آنها را از ضرب سیلی سرخ می‌کند، بلکه خود یک معضل اجتماعی بدخیم است که به مرور خشونت را در جامعه نهادینه می‌کند. این‌همان برخوردی است که به بهانه «ساماندهی» دست به جمع‌آوری خشونت‌آمیز و تلاشی قهری می‌زند“. (خبرگزاری حکومتی ایلنا 24آذر 95)
طبعا رژیم از وضعیت فلاکت‌بار معیشتی دستفروشان اطلاع دارد، اما از آنجا که به سرکوب و امنیتی کردن فضای جامعه نیازمند است، به این اقدامات ضد‌مردمی دست می‌زند، چنان‌چه جوانان و زنان را به بهانه‌های مختلف آخوند‌ساخته بدحجابی و پوشش نامناسب.. سرکوب می‌کند.
اما ایستادگی مردم و جوانان در برابر مأموران سرکوبگر رژیم آنان را وادار به عقب‌نشینی می‌کند. در نمونه ضرب‌وشتم دستفروش میدان ولی عصر تهران افشین حبیب زاده، معاون نظارت شورای قلابی شهر تهران، روز جمعه، ۲۴ آذر96، در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی ایلنا، خبر داد که
مقامات شهرداری اعلام کرده‌اند، «پرونده مأموران که دستفروش جوان را مورد ضرب و شم قرار قرارداده بودند «به کمیته انضباطی ارسال شده، در حال حاضر از کار معلق شده‌اند و با تشکیل پرونده به دادگاه معرفی خواهند شد». این نوع عقب‌نشینیها هر چند هم که ظاهری باشند اما نشان‌دهنده شکنندگی دستگاه سرکوب رژیم ولایت فقیه در برابر ایستادگی مردم است.