اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۲۷ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۷ آذر ۱۳۹۶ –  سلام بر شما بینندگان عزیز سیمای آزادی و برنامه سرخط. قبل از مرور اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی نگاهی می کنیم به  به سرتیتر موضوعات  برنامه امروز :

  • زلزله زدگان همچنان در زیر فشار و آوارگی. گفتگوی روز
  • جاده های مرگ، گزارشی از افزایش آمار تصادفات در جاده های ایران
    • اما نخست اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی امروز:

زمینهایمان را برگردانید

جمعی از اهالی عرب روستای رودبار از توابع شهرستان سیروان در ایلام در اعتراض به غارت زمینهای و محلهای مسکونیشان توسط کارگزاران رژیم در سد سیمره تجمع کردند. روستاییان خواستار تعیین تکلیف زمینها و واحدهای مسکونی خود شدند که آبگیری این سد آنها را به زیر آب می‌برد.

 

تجمع غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در پارس آباد

غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین پارس آباد در اعتراض به غارت و برنگرداندن پولهایشان همزمان تجمع کردند.

 

درگیری غارت‌شدگان با نیروهای سرکوبگر

غارت‌شدگان مؤسسات مالی وابسته به سپاه، با نیروهای سرکوب درگیر شدند. نیروهای سرکوبگر رژیم در پی متفرق کردن غارت‌شدگان بودند و با هل دادن و دستگیری آنان به‌دنبال آن بودند تا مانع از گسترش تجمع غارت‌شدگان شوند ولی با همت مردم، صف انتظامی شکسته و به کناری رفت و حرکت مردم ادامه میافت.
غارت‌شدگان شعار می‌دادند نیروی انتظامی خجالت خجالت.

 

اعتراض اهالی روستای هل آباد اردبیل به اعطای مجوز معدن

جمعی از اهالی روستای هل آباد اردبیل در اعتراض به دادن مجوز معدن به باندهای حکومتی در محدوده روستا که منجر به سلب آسایش و تخریب محیط‌زیست و اراضی طبیعی روستا می‌شود در مقابل استانداری اردبیل تجمع کردند.

 

اعتراض به مدرسه نا امن

اولیای دانش‌آموزان مدرسه دخترانه ملاصدرا در درچه اصفهان dorcheh؛ به‌خاطر احتمال ریزش و ناامن بودن محل تحصیل دانش‌آموزان مقابل ساختمان این مدرسه تجمع کردند.
ساختمان مدرسه ابتدایی ملاصدرا اسلام‌آباد شهر درچه در حال تخریب و ریزش است. این مدرسه با سابقه 50ساله در شهر درچه واقع است و 160 دانش‌آموز دختر به تحصیل در آن مشغول هستند.

 

تجمع جمعی از کارگران راه‌آهن در تبریز

کارگران راه‌آهن در تبریز در پاسخ به فراخوان قبلی در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ ماه حقوق خود اقدام به تجمع کردند.

 

۹ ماه حقوق پرداخت نشده و فریاد کارگران

کارگران شرکت لاوان تابلو برای سومین بار در اعتراض به پرداخت نشدن ۹ماه حقوقشان مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده است: زلزله زده یعنی پرسنل لاوان تابلو یعنی ۹ماه بی‌حقوقی

 

اعتصاب رانندگان سرویس ایاب و ذهاب نیشکر هفت‌تپه

رانندگان سرویس ایاب و ذهاب نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات عقب‌افتاده خود از انجام سرویس روزانه خودداری کرده و دست به اعتصاب زدند.

 

تجمع اعتراضی کارگران پروفیل ارومیه

شماری از کارگران پروفیل ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل ساختمان استانداری رژیم در این شهر تجمع کرد‌ند.
کارگران هم‌چنین گفتند که حق بیمه آنها پرداخت نمی‌شود و توان پرداخت هزینه‌های سنگین درمان را ندارند.

 

کارخانه ماشین‌آلات تراکتورسازی تبریز را باز کنید

کارگران کارخانه ماشین‌آلات تراکتورسازی تبریزبرای دومین روز متوالی مقابل این کارخانه پلمب شده تجمع کرده و خواستار حل مشکل این کارخانه شدند.

 

برق کارخانه را قطع نکنید

کارگران یکی از شرکتهای فرش آران و بیدگل در اعتراض به قطع برق و بیکارشدنشان در محل این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

مراسم خاکسپاری دو کولبر که توسط حکومت آخوندی به‌قتل رسیدند

مراسم خاکسپاری دو کولبر به‌نامهای عثمان احمدی 20ساله و محمد بهرامی 23ساله که روز شنبه 25آذر توسط نیروهای سرکوبکر رژیم ضدبشری در منطقه سردشت با شلیک مستقیم گلوله به‌قتل رسیدند؛ برگزار شد. جمع زیادی از مردم منطقه در این مراسم شرکت کرده و از جنایتهای عوامل رژیم علیه کولبران به‌شدت خشمگین بودند.

افشای دروغهای دولت روحانی توسط زلزله‌زدگان

یکی از زلزله‌زدگان اسلام‌آباد غرب با انتشار سندی اعلام کرد این‌که دولت روحانی مدعیست به بانکها اعلام کرده بازپرداخت اقساط وامهای دریافتی زلزله‌زدگان را ۲ سال به عقب بیندازند دروغ است. الآن صندوق کارآفرینی اعلام کرده که اگر قسط بانک را ندهی، حقوق ضامنها را خواهد بست.
هم‌چنین شماری از زلزله‌زدگان افشا کردند که باندهای مافیایی سپاه و بنیاد مسکن، به زلزله‌زدگانی که مستأجر بوده‌اند کانکس تحویل نمی‌دهند. مشکلات مردم مناطق زلزله‌زده هم‌چنان در اولیه‌ترین مسائل باقیمانده است. تصویری می‌بینیم که بر روی اینترنت گذاشته شده از نداشتن پتو، چادر و لباس پس از یک‌ماه از زلزله.