جاده های مرگ، گزارشی از افزایش آمار تصادفات جاده ای در ایران ایران

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۷آذر ۱۳۹۶ – هفته گذشته درگذشت دلخراش ۸ دانش آموز و دو معلم و مربی در یک تصادف رانندگی کشته شدند. این حوادث دلخراش که سالهاست در ایران تکرار می‌شود و پیوسته کارگزاران رژیم خبر از کاهش آن می‌دهند اما مثل بقیه حرفهایشان فاقد ارزش واقعی است . نگاهی داریم به افزایش آمار  نصادفات جاده ای نسبت به سال قبل و تلفات ناشی از آن

جاده های مرگ و افزایش  آمار تصادفات جاده ای

 

هرساله چندین هزار نفر  از هموطنانمان در جاده‌های کشور جان خود را از دست می‌دهند و چندصد هزار نفر هم بر اثر حوادث ترافیکی مصدوم و معلول می‌شوند، آماری حیرت‌آور که رژیم آخوندی را از میان ۱۹۰ کشور دنیا در ردیف ۱۸۹ قرار داده و تنها کشور سیرالئون به نسبت جمعیت میزان تصادفات بیشتری از ایران دارد.

از جمله هفته گذشته تصادف خونین جاده سوسنگرد جان ۴ دختر دانش آموز جان باختند و دو معلم و مربی هم در گذشتند.

روز دهم شهریور نیز در یک تصادف مرگبار در جاده داراب ۱۲ دختر دانش آموز از نخبگان دانش آموزی کشته شدند. این دانش آموزان از داراب به شیراز می رفتند. 33 تن از دانش آموزان نیز مجروح شدند. خبرگزاری رویتر نوشت رژیم ایران دارای یکی از بدترین آمار تصادفات جاده ای د جهان است.

در حالی که کارگزاران رژیم آخوندی مدعی کاهش آمار تصادفات جاده ای  هستند

به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس در ۲۱ آذر ۹۶ فجایع رانندگی سال 96 وحشتناک تر از تمامی پیش بینی‌ها بوده است.  این خبرگزاری حکومتی میزان تلفات فروردین ماه را 1164 کشته اعلام کرد. همچنین نوشت: طبق آمار رسمی سازمان پزشکی قانونی در سال 96، بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با یکهزار و 746 نفر و پس از آن تیرماه با یکهزار و 610 نفر بوده است؛ ضمن آنکه روز  9 تیرماه با 77 کشته پرتلفات‌ترین روز در نیمه اول امسال بوده است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (یک‌هزار و 474 فوتی) 9.5 درصد بیشتر شده است.

در نیمه اول امسال نیز 5 هزار و 758 نفر در محورهای برون شهری، دو هزار و 331 نفر در مسیرهای درون شهری، 585 نفر در مسیرهای خاکی روستایی  و 17 نفر نیز در مسیرهایی نامعلوم جان باخته‌اند.

در 6 ماهه نخست امسال 179 هزار و 795 مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که این تعداد نسبت به نیمه اول سال گذشته(178 هزار 887 نفر) نیم درصد افزایش یافته است.

هر 30 دقیقه یک نفر بر اثر تصادف در ایران می‌میرد و براساس اعلام مسئولان سوانح و تصادفات رانندگی سومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است، که علاوه بر از بین رفتن سرمایه‌های انسانی هرساله هزینه‌های هنگفتی نیز صرف این حوادث می‌شود.

ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت در شهریورماه امسال اعلام کرده که سالانه 39 میلیارد دلار از درآمد ملی ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم به دلیل حوادث و سوانح ترافیکی از بین می‌رود،

برخلاف آنچه خبرگزاری حکومتی فارس علت حوادث را عنصر انسانی و مشکلات مربوط به رانندگان عنوان کرده است. یک کارشناس رژیم مشکل خودورهای بی کیفیت ساخت داخل که از قطعات فاقد استناندارد و نا ایمن در آنها استفاده می‌شود و جاده های غیر استاندارد را عامل ازدیاد تصادفات در ایران نامید. هادی هاشمی کارشناس  رژیم در امور حمل و نقل و ترافیک به تلویزیون آخوندها در اول مهر ۹۶ گفت:

حوادث جاده ای به عوامل مختلفی بستگی داره عمده ترینش به راه برمیگرده یعنی اینکه بستر عبور ما چقدر برای تردد ایمن مهیا هست.

نرخ تراکم یعنی ما بازای هر 100 کیلومتر مربع ۵ودو دهم کیلومتر راه داریم. این نرخ رو اگر ما در کشورهای دیگه نگاه بکنیم نرخ کشور ما فاجعه است. مثلا این نرخ توی آلمان بالای ۲۶۰ هست. تو ژاپن بالای هفتاد هست. یعنی اینو از این حیث دارم عرض میکنم که کمبود راه سبب میشه که اون خطای انسانی کمتر شکل بگیره. یعنی راننده به جهت اینکه راه کم هست و کمعرض بودن و تراکم راه موجب عصبی شدن و کم حوصله و بی حوصله و تهاجمی شدن رانندگی میشه و موجب تخلفات میشه و این تخلفات به راننده تحمیل میشه.

به این ترتیب یکبار دیگر روشن می‌شود که علت اینکه در ایران آمار تلفات در تصادفات بیش از تمامی کشورهای جهان است چیزی جز چپاول سرمایه های ملی مردم ایران توسط رژیم آخوندی و خرج کردن درآمدهای کشور در سایر کشورها برای صدور تروریسم و بنیادگرایی، به جای خرج کردن برای زندگی و سلامت مردم ایران است.