گزارشی از وضعیت زلزله زدگان : همچنان در زیر فشار و آوارگی – گفتگوی روز

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۷ آذر ۱۳۹۶ – با گذشت بیش از یک ماه از زلزله کرمانشاه هر روز که از آن واقعه می‌گذرد فضاحت ها و رسوایی‌های بیشتری از رژیم آخوندی و نهادهای وابسته به آن برملا می‌شه. چه در مورد دزدیهایی که همین الآن از کمکهایی که قراره به مردم زلزله‌زده برسه و چه در مورد وضعیت متزلزل بافتهای فرسوده در سراسر ایران و تهدیدهایی که زلزله‌های مستمر برای جان مردممون داره. همه این ها وضعیت زلزله زدگان  در وضعیت دلخراشی قرار داده است. همراه هستیم با شهرام کیامنش تا این موضوعات رو دنبال کنیم. با سلام به شما
شهرام کیامنش: با سلام به شما و بینندگان عزیز سیمای آزادی

سؤال: آخرین خبرها از وضعیت زلزله‌زدگان در مناطق زلزله‌زده چیه؟

شهرام کیامنش: اولین نکته این‌که بعد از یک‌ماه از زلزله پزشکی قانونی کرمانشاه اعلام کرد که آمار کشته شدگان از ۵۷۹ نفری که قبلاً داده بودند به ۶۲۰ نفر رسیده. که البته باز هم این آمار باید بسیار کمتر از واقعیت باشه چرا که در تلوزیون رژیم روز ۲۴ آذر از کشته شدن ۳۴ کودک در جریان جشن تولد در یک خانه خبر داد. که در واقع نشون میده ابعاد کشته شدگان در زلزله بسیار بیشتر از آماری بوده که رژیم آخوندی داده. از موضوع آمار که بگذریم الآن بزرگترین مشکل مردم در مورد اسکان موقت هست که درصد بسیار کمی از مردم زلزله‌زده کانکس دریافت کردند تازه اونهایی هم که دریافت کردن اغلب مربوط به کمکهای مردمی بوده و با این‌که صدها میلیارد تومان سپاه و ارتش و بنیاد مسکن رژیم، پول دریافت کردن اما هم‌چنان یا کانکسها بسیار غیرمقاوم و آسیب پذیر درست کردن با پروفیلهای سبک و بی‌کیفیت تحویل مردم دادن که بسیاریشون با اولین باد و توفان که ۸-۱۰ روز پیش در منطقه داشتیم آسیب دیدن یا این‌که به گفته مردم سپاه اینها رو دپو کرده و به مردم نمیده.

سؤال: من فیلمهایی رو که از بی‌کیفیت بودن این کانکسها بوده دیده‌ام و در همین برنامه هم پخش کردیم. اما روز ۲۴ آذر تلویزیون رژیم مدعی کانکسها مقاوم هستند. در این مورد چی می‌گید؟

شهرام کیامنش: در این رابطه خوبه به اعترافات خود کارگزاران رژیم نگاه کنیم. قاسم جاسمی نماینده رژیم از استان کرمانشاه در مجلس ارتجاع روز هیجدهم آذر به خبرگزاری به‌اصطلاح خانه ملت وابسته به مجلس رژیم گفت: ”با وزش باد بسیاری از کانکس‌ها دچار مشکل شده و برخی از آنها را باد برده است، کانکس‌ها از استحکام لازم برخوردار نبودند و زلزله‌زدگان در حال حاضر شرایط قابل قبولی ندارند و بسیاری از مردم هنوز نگران و مضطربند. متأسفانه شرایط نامتعادل و نامناسبی برای زلزله‌زدگان وجود دارد، حتی در بازدید از > کرمانشاه که چند روز پیش دچار حادثه زلزله با پنج ریشتر شد؛ مشخص گردید که رسیدگی‌های دولتی انجام نشده و کمکهای مردم نیز تا حدودی افت کرده است“.. حسن علوی نماینده دیگر مجلس رژیم از سنندج هم کانکس‌هایی رو که سپاه پاسداران و سایر نهادهای دیگر رژیم در اختیار زلزله‌زدگان گذاشته‌اند، ”بلایی بدتر از زلزله “ نامید. به گفته این نماینده مجلس ارتجاع در ساخت این کانکس‌ها اصول مهندسی رعایت نشده و از این رو مقاوم نیستند». (خبرگزاری خانه ملت 18آذر 96)
با این وجود دولت ضد‌مردمی که قرار بود وام بلاعوض سه میلیونی به مردم خانه خراب زلزله‌زده بدهد، این چندر غاز وام را نیز به دریافت کنندگان کانکس‌های قراضه و چند روز مصرف نمی‌ده، و از طرفی به گفته فرماندار رژیم در سرپل ‌ذهاب به همه زلزله‌زده‌ها کانکس نمی‌دهد (سایت انتخاب 23آذر 96)
اضافه کنم که مناسبات بسیار رذیلانه و تحقیرآمیزی رو هم سپاه و کارگزاران رژیم در مناطق زلزله‌زده راه انداخته‌اند.

سؤال: منظورتون از مناسبات تحقیرآمیز که در مناطق زلزله‌زده راه انداخته‌اند چیه؟

شهرام کیامنش: نمونه‌های بسیار زیادی از طرف کارگزاران رژیم با مردم داریم از جمله خبرگزاری حکومتی ایلنا روز 18آذر 96 از قول مردم مصیبت‌زده می‌نویسه: ”یکی از اهالی روستای بی‌بیانی دشت ذهاب با بیان این‌که خیرین برایش کانکس آورده بودند و قرار بوده با دو خانواده دیگر از آن استفاده کنند، گفت: اما کانکس‌ها را از ما گرفتند و گفتند؛ مدرسه در اولویت است و کانکس را برای مدرسه بدهیم.» او ادامه داد: «این روستا ۱۳۰الی ۱۴۰خانوار دارد که به هر ۳الی ۴خانواده با هم یک کانکس ۳در ۴ داده‌اند که البته هنوز به همه اهالی روستا این کانکس‌ها داده نشده است. متأسفانه در توزیع اقلام امدادی فامیل بازی شد و برخی بی‌دلیل در اولویت هستند».
تازه به این وضعیت اضافه کنید که حتی مردمی که همه هستی شون رو از دست دادن رژیم حاضر نیست یک وام درست و حسابی برای ساخت خانه هاشون بده.
انوشیروان محسنی بند پی رئیس سازمان بهزیستی رژیم هم گفت به زلزله‌زدگانی که کانکس دریافت کرده‌اند، وام بلاعوض 3میلیون تومانی تعلق نمی‌گیرد.

این وضعیت در شرایطی است که در حال حاضر تنها جمعیت سرپل ‌ذهاب 86هزار نفر است و اکثریت قریب به اتفاق آنان زلزله‌زده هستند، و به‌دلیل پس لرزه‌هایی که وجود دارد بیش از 20درصد مردم زلزله‌زده و خانه خراب جرأت برگشت به خانه‌های خرابشان را ندارند.
سؤال: ما در هفته‌های اخیر شاهد زلزله‌هایی هم در کرمان و مناطق دیگه کشور بودیم وضعیت رسیدگی به اونجاها چطوره؟
شهرام کیامنش: در مورد زلزله کرمان که واقعاً وضعیت بسیار اسفناکتری برای مردم هست. چون در زلزله استان کرمانشاه به‌دلیل کشتاری که شد مردم از همه جای ایران سریعاً شتافتند تا به کمک مصیبت دیدگان بپردازند در حالی که در زلزله کرمان کشتار کم بود ولی خرابی و ترک خوردن خانه‌ها بسیار زیاد بود. از روز نهم آذر که زلزله شش و دو دهم ریشتری در هجدک hojedk کرمان به‌وقوع پیوست تا امروز صدها پس لرزه کوچک و بزرگ در همین مناطق کرمان اومده و واقعاً صدها هزار نفر نمیتونن شبها برای استراحت به خانه هاشون برن. برخی شبها سرمای هوا به منفی ۹ درجه رسیده اما مردم کمترین امکاناتی رو هم ندارند و ارگانهای حکومتی هیچ پاسخی به مردم نیمدن. حتی دانشجویان دانشگاه موسوم به باهنر کرمان دو شب در بیرون خوابگاه خوابیدند وقتی در مرکز شهر چنین وضعیتی برای مردم هست باید ببینیم که مردمی که در روستاها و نقاط دوردست که کسی نیست صدای مردم رو منعکس کنه در واقع مردم بسیار با مشکل و نگران زندگی می‌کنند. هم از نبود امکانات و هم از پس لرزه‌هایی که مرتب میاد و هم از سستی خانه‌ها و بناهایی که در اونها مستقرند و هرآن احتمال ریزشش هست. البته این نگرانی با توجه به زلزله‌هایی که در همین هفته‌ها و روزهای اخیر در استانهای مختلف کشور داشتیم تقریباً به یک نگرانی دائمی مردم تبدیل شده که هر آن احتمال زلزله چه اتفاقی براشون می‌افته.
مجری:‌در مورد سستی بناها اخیراً تلویزیون رژیم مصاحبه‌یی داشت که من اجازه میخوام صحبتهای کارشناسان رژیم رو بشنویم و بعد من سؤالاتم رو از شما بپرسم.
تلویزیون رژیم 23آذر ۹۶:
مجری: می‌خواهم بپرسم ازتون در شهرها و به‌خصوص شهرهای بزرگ وضعیت تراکم جمعیت مون و ساخت و سازها روی گسلها چطور هست؟
مهدی زارع عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی… می‌تونیم بگیم از حدود 33 میلیون جمعیتی که الآن در مراکز جمعیتی اصلی مراکز استانها و شهرهای بزرگمون هستند و حدود 24 میلیون تا 25 میلیون از اونها در شهرهایی زندگی می‌کنند که در پهنه خطر نسبی بالا و خیلی بالا قرار دارند
یت الهی: من فقط یک مثالی عرض کنم در یک قطعه‌ای از گسل شمال تهران در شمال شرق شهر تهران من خودم شمارش کردم حدود چهار هزار ساختمان تقریباً مرتفع درست در جرائم گسل وجود داشته تعدادی بیمارستان مخازن سوخت و غیره در همین زون قرار داشته
بیت الهی: ما امثال ساختمان پلاسکو کم نداریم بیش از هزار تا برج بلند بالای دوازده طبقه داریم که حدود 200 تای اینها در روی گسل هستند و 200 تای اینها فاقد مدارک فنی هستند… واقعاً در خصوص کاهش ریسک و اقدامات پیشگیرانه ما معمولاً غفلت می‌کنیم بودجه کافی در برابر مقاومت در برابر اقدامات پیشگیرانه تخصیص نمی‌دهیم
.. معرضیت بالای جمعیت که در بافت آسیب پذیر دارند زندگی می‌کنند 2 میلیون و 400هزار نفر… الآن حدود دو میلیون و 400هزار نفر فقط در روی حریم گسل شمال تهران زندگی می‌کنند حدود 950هزار نفر در حریم زون جنوبی تهران که همان گسله هست همینکه خاک نرم داره دارند زندگی می‌کنند و بنابراین یک چیزی حدود سه و نیم میلیون نفر فقط تهران در این حریمها [حریمهای گسلها] هستند
سؤال: صحبتهای کارشناسان رژیم رو شنیدیم و به‌عنوان آخرین سؤال می‌خواستم بپرسم که چرا اینطور هست؟ و چرا بودجه‌یی برای مقاوم سازی خانه‌ها و یا اجازه ندادن به ساخت و ساز رو گسلها داده نشده و الآن فقط در تهران سه ونیم میلیون نفر روی گسل زلزله هستند.
شهرام کیامنش: ببینید، موضوع اصلی این هست که برای رژیم آخوندی چیزی جز چپاول مردم ایران مسأله نیست. از هر جا و هر موضوعی فقط به فکر دزدی خودشون هستند. الآن براتون گفتم از کانکس زلزله‌زده‌ها هم می‌دزدند. از پتوها و هدیه‌های مردم هم میدزدند. دیگه می‌خواهید روی ساختمانها نظارت داشته باشند. تمام سران شهرداریها و وزارت راه و شهرسازی و پروژه‌هایی که دست سپاه پاسداران وباندهای حکومتی است بر اساس میزان دزدی بیشتر از ساختمانها طراحی میشن بنابراین در هر زلزله محتمل در ایران تا زمانی که این رژیم سر کار هست ما باید شاهد چنین تلفات و خسارات انسانی و مادی مردم باشیم.