اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۲۸ آذر ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۸ آذر ۱۳۹۶ – با سلام به شما بینندگان گرامی سیمای آزادی. همراهتون هستیم با برنامه سرخط. ابتدا سرتیتر موضوعات:

گرانی کالاهای اساسی در بودجه ۹۷ و تأثیر آن بر کاهش قدرت خرید و فقر اقشار مردم. گفتگوی روز

اعترافات کارشناسان رژیم به نقش رژیم آخوندی در گسترش تلفات زلزله. گزارشی در این مورد

 

نخست خبرهای اجتماعی و حرکتهای اعتراضی:

 

شعار هر ایرانی مرگ بر روحانی

پرتاب گوجه فرنگی و تخم مرغ گندیده به سمت مؤسسه کاسپین. غارت‌شدگان کاسپین در رشت؛ در اعتراض به غارت اموالشان به سمت شعبه‌این مؤسسه گوجه فرنگی و تخم مرغ گندیده پرت کردند. معترضان که زنان شجاع گیلانی در پیشاپیش آنان بودند با فریادهای مرگ بر دزد خشم خود را نسبت به این مؤسسه وابسته به سپاه پاسداران اعلام کردند. آنان شعار می‌دادند شعار هر ایرانی مرگ بر روحانی.

نصرالله رو رها کن فکری به‌حال ما کن

کارگران بازنشسته کارخانه فولاد اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقها و مطالبات مزدی و هم‌چنین پایین بودن دستمزدها در برابر استانداری رژیم دست به تظاهرات زدند. کارگران در برابر کارگزاران رژیم که مدعی نداشتن بودجه شدند اعلام کردند که پولهای کشور را خرج حسن نصرالله و بشار اسد و مطامع تروریستی‌تان نکنید. آنان رادیو تلویزیون خامنه‌ای را نیز محکوم کردند.

به غارت حقوقمان پایان دهید

جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه لاستیک سازی کیان تایر ساعت در اعتراض به پرداخت نشدن سنوات حقوقشان در برابر وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع کردند. یکی از کارگران گفت: ما ۴۰۰ نفر بازنشسته هستیم که بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان از حقوق سالها کارمان را که نپرداخته‌اند طلبکاریم و قرار بوده ماهی ۵۰۰ هزار تومان بدهند تا تسویه شد حتی این را هم نمی‌دهند. کارگران بازنشسته گفتند زمان سکوت تمام شده است.
در همین حال یک یگان از گاردهای وحشی ضدشورش در هراس از گسترش اعتراضات کارگران کیان تایر در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت رژیم صف کشیدند.

۶ ماه پرداخت نشدن حقوق کارگران

گروهی از کارگران پیمانکاری راه‌آهن زنجان به تهران، با تجمع در مقابل ساختمان استانداری رژیم در زنجان خواهان پرداخت شدن ۶ ماه حقوقهای معوقه خود شدند.

اعتصاب جدید در هفت تپه

کارگران قسمتهای ماشین آلات و زیر بنایی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به‌دلیل خلف وعده کارفرما در واریزی حقوق شهریورماه دست به اعتصاب زدند. کارگران گفتند
تا پیامک واریز حقوق به گوشیها ارسال نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراض آمیز کشاورزان رامشیر

کشاورزان رامشیری در اعتراض به غارت حقابه آنها توسط کارگزاران رژیم، با در دست داشتن پلاکاردهایی مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کردند.

تجمع کارگران راه‌آهن تبریز و جلوگیری از حرکت قطار

بیش از 200 کارگر «شرکت راه‌آهن آذربایجان» در اعتراض به پرداخت نشدن بیمه و مطالباتشان در برابر اداره‌کل راه‌آهن آذربایجان در تبریز تجمع کردند. کارگران خواستار پرداخت ۳ ماه حقوق و مطالبات ۷ ساله‌شان شدند و جلو عبور قطار را گرفتند.

حمایت از کلاهبردار تا کی؟

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان پس از سپردن این شرکت به باندهای حکومتی تحت عنوان خصوصی‌سازی و بیشتر غارت شدن حقوقشان تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران گفتند حقوقهایمان به موقع پرداخت نمی‌شود و حق بیمه نیز واریز نمی‌شود و سازمان تأمین اجتماعی دفترچه بیمه کارگران را تمدید نمی‌کند. کارگران گفتند بارها اعتراض کرده‌اند اما مسؤلان شهرداری فقط از کلاهبردارها حمایت می‌کنند

کارگران نیشکر میان‌آب دروازه شرکت را بستند

کارگران و کارکنان شرکت کشت و صنعت نیشکر میان آب در اعتراض به ترفند جدید چپاولگرانه کارگزاران رژیم تحت عنوان کارگر قراردادی، روزمزدی و ساعتی تجمع کردند. کارگران اعلام کردند تا برچیده شدن این بساط اعتصاب خواهند کرد. آنان دروازه ورود و خروج شرکت را بستند.

سرطان را در منطقه ما گسترش ندهید

جمعی از فعالان محیط‌زیستی استان فارس در اعتراض به طرح توسعه پالایشگاه شیراز مقابل این پالایشگاه تجمع کردند. معترضان گفتند این به‌اصطلاح توسعه بر شهر زرقان در ۲۵ کیلومتری شیراز تأثیر منفی خواهد گذاشت و باعث افزایش آلاینده‌ها و بروز بیماریهایی مانند سرطان خواهد شد.
در حالی که رژیم آخوندی در حال پرداخت میلیاردها دلار از درآمدهای مردم ایران به مزدورانش در سوریه و عراق و یمن و لبنان است، بسیاری از مردم ایران بی‌خانمان و آواره هستند. تصویری که از تهران گرفته شده خود گویای گوشه‌یی از این واقعیته.