گرانی کالاهای اساسی در بودجه ۹۷ و تأثیر آن بر کاهش قدرت خرید و فقر اقشار مردم

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۸ آذر ۱۳۹۶ – موضوع افزایش قیمت کالاهای اساسی در بودجه پیشنهادی آخوند روحانی به مجلس رژیم یکی از موضوعات مهم نگرانهای اقشار کم‌درآمد و مزدبگیران ثابت هست. در برنامه امروز همراه هستیم با خانم کبری هادیلو تا درین مورد گفتگویی داشته باشیم. با سلام به شما
کبری هادیلو: با سلام به شما و به بینندگان گرامی سیمای آزادی
سؤال: در بودجه‌یی که دولت آخوند روحانی به مجلس ارائه داد برای سال ۹۷ موجی از گرانیها در قیمت سوخت و سایر کالاهای اساسی پیش‌بینی شده. اگه ممکنه بگید که این افزایش قیمتها به چه صورت هست؟
کبری هادیلو: بر اساس تبصره ۱۸ لایحه بودجه ۹۷، قانون هدفمندی یارانه‌ها ۹ حامل انرژی شامل بنزین، گازوئیل، گاز، نفت کوره، خوراک پتروشیمی، نفت سفید، CNG، آب، و برق با تصویب این مجوز افزایش خواهند یافت. که مهمترین این گرانی در مورد بنزین هست که از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان و گازوییل از ۳۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان افزایش خواهد یافت. البته این گران کردن قیمت سوخت در بودجه سال ۹۶ هم پیش‌بینی شده بود که بحثهایی که الآن هست اینه که رژیم میخواد از ابتدای دی ماه این گرانی رو شروع کنه. این گرانی که موج گرانی رو هم در سایر اقلام و کالاهای اساسی ایجاد می‌کنه البته با مخالفتهای گسترده مردم مواجه شده و رژیم فعلاً داره حرارت‌سنجی میکنه ببینه آیا زورش میرسه این گرانی رو یک مرتبه اعلام کنه یا این‌که زورش نمیرسه و مثل گران کردن قیمت نان مجبوره عقب‌نشینی کنه و بگه به‌علت اعتراضات تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان فعلاً طرح رو مسکوت می‌گذاره.
سؤال: در مورد حذف یارانه‌ها هم همین بحث هست که رژیم میخواد یارانه ۳۰ میلیون نفر رو حذف کنه. آیا این هم در بودجه رژیم قید شده یا مثل همان گرانی بنزین از سال قبل بوده؟
کبری هادیلو: در مورد حذف یارانه‌ها که از همون اولی که بحث به‌اصطلاح هدفمندی یارانه‌ها بود چند هدف رو رژیم اعلام کرد: یکی این‌که با افزایش نرخ بنزین که اونموقع در سال ۸۹ لیتری 100 تومان بود به لیتری 400 تومان یعنی 4 برابر و گازئیل لیتری ۱۶ تومان رو 150 تومان گران کردند یعنی تقریباً ۱۰ برابر افزایش دادند. بنابراین از اول هدف خالی کردن جیب مردم به بهانه‌های واهی بود از جمله این‌که گران کردن قیمت سوخت باعث کاهش مصرف اون میشه که نشد گفتند درآمد ۲۰درصد گران کردن حاملهای انرژی رو به افزایش تولید میدن که اصلاً هیچ اقدامی نکردند در اونموقع هم تازه بهار عرب و انقلابات عربی علیه دیکتاتوریها شکل گرفته بود و رژیم برای حفظ بشار اسد کلان کلان پول میریخت تا بهار عرب جلاد سوریه رو سرنگون نکنه. منتهی رژیم برای این‌که اعتراضات مردم رو بخوابانه یک یارانه حداقلی نقدی رو به مردم داد در واقع از مجموع درآمد فروش حاملهای انرژی سه چهارم رو از جیب مردم درآورد و یک چهارم رو برگردوند تا اعتراضات مردمی رو بخوابانه چون سه سال قبلش خیزشهای عظیم اجتماعی در آتش زدن پمپ‌بنزینها رو در سال ۸۶ داشتیم و سال ۸۸ هم که قیام ۸-۹ ماهه مردم ایران بود به همین دلیل بسیار وحشت داشت از این‌که دوباره یک قیامی در ایران شکل بگیره. اما طی این سالیان با حقه بازی تمام سعی کرده این یارانه رو از جیب مردم بیرون بیاره که از جمله همین لایحه بودجه سال ۹۷ هست.
سؤال: خوب این رو که از قبل هم در برنامه‌اش بوده که روند برنامه هدفمندی یارانه‌ها به حذف کامل خواهد انجامید.
کبری هادیلو: بله ولی مابازاء اون باید بهداشت و درمان و آموزش و تولید کمک می‌شد. در حالی که هیچ‌کدام نشد به‌علاوه این‌که قدرت خرید همون یارانه را هم به‌شدت کاهش دادند. و از این مسیر هم غارت بزرگی از حق مردم کردند. مثلاً:
دلار در سال ۸۹ یکهزار و صد تومان بوده و یارانه‌ای که اون سال دادند ۴۵۵۰۰ تومان معادل 41دلار و ۳۶ سنت بوده. الآن هم همون ۴۵۵۰۰ تومان رو میدن که معادل 11 دلار شده. یعنی تقریباً قدرت خریدش به یک چهارم رسیده. مثلاً نان سنگک در آن زمان 200 تومان بود الآن ۸۲۰ تومان هست یعنی بیش از ۴ برابر شده. یعنی اگر کسی با پول یارانه در ماه در آنموقع می‌توانست 227 نان بخره الآن با همان پول تنها میتونه 55 نان در ماه بخره. پس می‌بینید چه تفاوت فاحشی در قدرت خرید مردم ایجاد شده.
متقابلاً در درآمدهای دولت ناشی از همین افزایش قیمت دلار ببینید چقدر افزایش ایجاد شده. در آن زمان قیمت هر دلار ۱۱۰۰ تومان بود امروز ۴۲۰۰ تومان شده. یعنی نزدیک به ۴ برابر درآمد کسب میکنه. می‌بینید در مقیاس دلار چه پول هنگفتی به جیب میزنه و چه پول هنگفتی رو با کاهش قدرت خرید مردم از این طریق از جیب مردم بیرون می‌کشه. البته آش این غارتگریها اونقدر شور شده که کارگزاران رژیم هم به اون اعتراف می‌کنند.
سؤال: یک صحبتی اخیراً حاج بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رژیم و وزیر آموزش و پرورش در دوران احمدی‌نژاد در یک گفتگوی خبری در ۲۳ آذر صحبتی کرده که اجازه بدین این صحبت رو ببینیم و بعد من سؤالاتم رو بپرسم:
افکت حاج بابایی: شما الآن چقدر به مردم پول میدید؟ 35 هراز میلیارد تومان در سال این هزینه تونه. چقدر درآمد دارید؟ چند میلیون لیتر بنزین در روز میفروشید؟ گفتند که ۷۳ میلیون لیتر بنزین الانمی‌فروشیم. مابه التفاوت اون روزی که بنزین مصوب کردیم با امروز چقدر بود؟ ۱۰۰ تومان بود. الآن چقدره؟ ۱۰۰۰ تومان و ۱۲۰۰ تومان میانگینش میشه ۱۰۷۱ تومان ۷۳ میلیون * 971 تومان * 365روز= 26هزار میلیارد تومان فقط یک قلمه بنرین نفت گاز نفت کوره آب، برق اینهاست. الآن ۴۵ تومان شده چقدر ۸ تومان. خوب حالا به من بگو بنزین شده چقدر ۱۰۰۰ تومان. آقا ما اعلام کردیم ملت بزرگ ایران 80هزار میلیارد تومان ما درآمد هدفمندی یارانه‌ها مونه عزیزان ما در دولت و روزنامه‌ها و فلان گزارش دادن سی و یکی بیشتر نیست. دیگه مرکز پژوهشها گزارش داد 87هزار میلیارد تومنه. بی‌سر و سامانی و بی‌قانونیست. 87هزار میلیارد تومان از مردم گرفتین ۳۶هزار میلیاردتومانش رو ریختین توی خزانه حدود 50هزار تاشو نریختین کسی هم نخورده خودشون درآوردن خودشونم خرج کردن وقتی آدم خودش داره خودشونم خرج کردن وقتی ادم قراره خودش در بیاره خودشم خرج کنه اصلاً ممکنه پاداش میلیاردی هم بگیره.
سؤال: خوب این هم حرفهای باند خامنه‌ای. سؤال اینه که محصول چنین بودجه‌یی با این درجه از غارتگری که دیگه خود باندهای درونی رژیم هم بهش اعتراف می‌کنند چیه؟
کبری هادیلو: بیکاری بیشتر چون تولید بیشتر میخوابه، تورم بیشتر چون گرانیهای رسمی دولتی بیشتر میشه و سرانجام فقر بیشتر. در واقع بودجه ۹۷ رژیم به فقر مردم هر چه بیشتر دامن میزنه. و البته همان‌طور که شاهد بودیم همزمان با ارائه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس رژیم هزاران نفر از بازنشستگان، غارت‌شدگان و کارگران در برابر مجلس ارتجاع تظاهرات کردند و نشان دادند که اصلاً حاضر به کوتاه‌آمدن در برابر غارتگریهای رژیم اونهم در بودجه رسمی نیستند.