گرانی مواد غذایی و ارزاق عمومی

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲۸ آذر ۱۳۹۶ – در آستانه شب یلدا قیمت مواد غذایی  و ارزاق مردم باز هم گرونتر شده و سفره مردم محروم کوچکتر. نگاهی داریم به گرانی مواد غذایی طی هفته اخیر.

گرانی ارزاق و کوچک شدن سفره‌های مردم در شب یلدا

یک مادر: چون گرونه من نمی‌خرم.
یک مادر دیگر: انارم همینطور، ۶ تومان هست ۸تومان هست ۱۰ تومان هست
چطوره وضعیت قیمتها؟ خیلی خراب
وضع قیمتها خراب است. این سخن اغلب مردم است. بسیاری از آنان سهمشان از ارزاق و بسیاری از مواد غذایی فقط نگاه حسرت آمیز شده است.
سایت حکومتی خبر آنلاین در ۱۵ آذر ۹۶ خبر داد به گزارش بانک مرکزی «قیمت سبزیهای تازه در هفته منتهی به دهم آذر ماه افزایشی برابر با ۳۵.۲ درصد (سی و پنج و دو دهم) را نسبت به هفته مشابه سال قبل داشته است». در این میان بیشترین رشد قیمت در گروه سبزیهای تازه از آن پیاز بود. قیمت هر کیلو پیاز در میادین میوه و تره‌بار 1800 تا 1900 تومان اعلام شده که در سطح شهر این قیمت به 2500 تومان بالغ می‌شود. به گزارش بانک مرکزی بهای هر کیلو پیاز نسبت به هفته مشابه سال قبل افزایشی برابر با 79 درصد را نشان می‌دهد». این درحالیست که پیاز یکی از ساده‌ترین و در عین‌حال پرمصرفترین سبزیجات مورد نیاز مردم است.
«لوبیا سبز و سیب زمینی نیز افزایش قیمتی برابر با ۵۵.۱ درصد (پنجاه و پنج و یک دهم درصد) و ۳۵.۸ درصد (سی و پنج وهشت دهم درصد) را تجربه کرده‌اند».
«بر این اساس قیمت تخم مرغ نیز افزایشی برابر با ۲۹.۴ درصد را تجربه کرده است. در حال حاضر هر شانه تخم مرغ قیمتی برابر با 11هزار و 800 تومان را دارد. این قیمت در سطح شهر اندکی بیش از 13هزار تومان گزارش شده است».
اما قیمتها در سطح بازار نشان می‌دهد که اعلام قیمتها توسط بانک مرکزی بسیار پایینتر از واقعیت کف بازار است.
حرفهای مردم کوچه و خیابان: تخم مرغ دونه‌ای چنده؟ دونه ۵۰۰ تومان
توی این ۱۰ روز اخیر قیمتها چطوره؟ خیلی گرون شده. خیلی خیلی گرون شده وحشتناک شده
یک فروشنده: هر شونه‌اش برامون در اومده ۱۴ هزار تومان که دونه‌ای ۵۰۰ تومان به مشتریمی‌فروشیم
یک فروشنده: دونه‌ای ۵۰۰ تومان شونه‌ای ۱۵ هزارتومان
یک فروشنده دیگر: شونه‌ای ۱5 تومان
بر اساس گزارش بانک مرکزی در ۲۰ آذر «قیمت کره پاستوریزه رشدی ۴۵.۸ درصدی (چهل و پنج وهشت دهم) را نسبت به هفته مشابه سال قبل شاهد بوده است. میزان رشد قیمت برنج نیز در این دوره زمانی ۹.۳ درصد برآورد شده است».
سایت حکومتی نکته آنلاین در ۲۰ آذر ۹۶ گزارش داد: باز هم بر اساس «اعلام بانک مرکزی، در هفته منتهی به هفدهم آذرماه متوسط قیمت متوسط خرده فروشی لبنیات ۵.۹ درصد (پنج و نه دهم درصد)، میوه‌های تازه ۲۲ درصد، گوشت قرمز ۱۵.۵ درصد (پانزده و نیم درصد)، گوشت مرغ ۵.۲ درصد، (پنج و دو دهم درصد) چای ۱۸.۹ درصد (هیجده و نه دهم درصد) و روغن نباتی ۲.۲ درصد نسبت به هفته مشابه سال گذشته افزایش داشته‌اند.»
خبرنگار: قیمت مرغ امروز کیلویی چنده؟
فروشنده: ۷۳۰۰
قیمت گوشت گوساله کیلویی چنده؟
فروشنده: گوساله لختش مغز رون کیلویی ۴۴ تومان
فروشنده دیگر: شقه‌اش کیلویی ۴۵ تومنه رون و دستش کیلویی ۵۵ تومان.
فروشنده دیگر: یک کیلو گوشت گوسفند کیلویی ۴۸ تومان تمیز شده و پاک کرده
یک مادر: همه چی. لبنیات میخوای بگیری گرون شده. گوشت میخوای بگیری گرون شده. دونه دونه نمیشه اسم آورد همه چی گرون شده
یک موتور سوار: به‌خاطر گرونی ما الآن خیلی وقته گوشت اینها نمی‌گیریم
در حالی که بسیاری از مردم ماههاست گوشت نخورده‌اند و متقابلاً آقازاده‌ها و پاسداران و کارگزاران رژیم سفره‌های چرب و نرمی دارند، یک کارگزار رژیم به نام محسن بهرامی دبیر ستاد به‌اصطلاح تنظیم بازار مردم را به تحمل گرانیها دعوت کرد.
سایت حکومتی الف ۲۶ آذر ۹۶ از واکنش دیبر ستاد تنظیم بازار به افزایش قیمت ها خبر می‌دهد که گفته است: مردم فعلاً گرانی را تحمل کنند.ما امیدواریم که وضع بازار بدتر از این نشود
به این ترتیب یکبار دیگر چشم‌انداز اندکی رنگی شدن سفره‌های مردم در شب یلدا هم با غارتگریهای کارگزاران رژیم آخوندی در گرانتر کردن ارزاق، از بین رفت.