مصوبه ممنوعیت کولبری وپیامدهای آن

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۱ دی ۱۳۹۶ – این هفته وزیر کشور در کابینه آخوند روحانی اعلام کرد که مطابق مصوبه دولت، کولبری در ایران ممنوع می‌شود و هیچ فردی حق ندارد کولبری انجام دهد.

همراه هستیم با صلاح عبدالله نژاد تا به این موضوع بپردازیم. با سلام به شما.

صلاح عبدالله نژاد: با سلام به شما و به بینندگان عزیز سیمای آزادی و به کولبران زحمتکش

سؤال: از وقتی وزیر کشور رژیم کولبری رو ممنوع کرده، آیا کولبران چنین دستوری رو اجرا خواهند کرد؟ و این مصوبه چه پیامدهایی داره؟

صلاح عبدالله نژاد: کولبری یک شغل فوق‌العاده سخت و خطرناک است و به‌دلیل این‌که مردم هیچ شغلی نداشتند مجبور شدند که به این شغل رو بیارند. بنابراین کولبری در فرآیندی طبیعی پدید آمده، پس، با فرآیندی دستوری ناپدید نخواهد شد. تنها حاصل چنین مصوبه هایی، چنان که خود وزیر کشور آخوند روحانی هم به آن اعتراف کرده «پیامدهای اجتماعی و امنیتی» است؛
تردیدی در این نیست که کولبران باز هم به کوه خواهند زد و باز هم توسط نیروهای سرکوبگر خامنه‌ای کشته خواهند شد و از این پس و با این مصوبه، دست نیروهای سرکوبگر رژیم برای کشتار بازتر خواهد شد. ضمن این‌که کولبری هیچ وقت آزاد نبوده که حالا ممنوع کرده باشند.
کولبران صرفاً برای امرار معاش روزانه خود مجبور به پذیرش شرایط سخت و ناگوار کولبری هستند. سالیانه حداقل بالغ بر 150نفر کولبر در این مناطق کشته می‌شوند و صدها نفر از آنان بر اثر فشار کار یا رفتن روی مینهای زمینی مصدوم می‌شوند.

سؤال: وزیر کشور رژیم گفته که 15 بازارچه مرزی برای کولبران جهت تبادل جنس راه‌اندازی می‌کند آیا این راه‌حل نیست؟

صلاح عبدالله نژاد: شرط و شروطی که رژیم گذاشته به حدی زیاده که هیچ مسأله‌یی از این مردم محروم حل نخواهد کرد. برای مثال
اولا: بنابراین مصوبه، قرار است 15 بازارچه مرزی ایجاد بشه ولی نگفته چه زمانی این کار خواهد شد. بر اساس تجربیاتی که در ایجاد بازارچه در سایر مناطق هست ممکن است مدتهای مدید و حتی ممکن است چند سال طول بکشد. بنابراین ادعای تشکیل بازارچه مرزی یک ادعای توخالی و غیرواقعی هست.
دوم این‌که: کارت پیله وری به کسانی می‌دهند که حداقل سه سال سابقه حضور در محدوده 30 کیلومتری مرز غرب کشور و 50 کیلومتری مرزهای شرق کشور داشته باشند. در حالیکه بسیاری از کولبران در شهرهای مرزی ساکن هستند که فاصله شون ۵۰ کیلومتر هم با خط مرزی بیشتر فاصله داره
سوم این‌که: مدت زمان اعتبار این کارت سه ماه بیشتر نیست و حتی اگر نفر در این مدت مریض شود نمی‌تواند کارت خود را به عضو دیگری از خانواده‌اش بدهد که از آن استفاده بکند.
چهارم این‌که: رحمانی فضلی البته تأکید کرد که: «از آنها عوارض هم خواهیم گرفت.» یعنی بخش عمده‌ای از درآمدشون رو هم رژیم غارت می‌کنه.
پنجم این‌که: نوع کالا را هم رژیم تعیین میکنه، واضحه که میخواد از مردم عمله رژیم درست کنه.
ششم این‌که: برای دیگران، مرزها چون سابق بسته خواهد بود.
هفتم این‌که: کولبران هیچسرمایهای ندارند تا بتوانند با آن در بازارچههای مرزی داد و ستد تجاری انجام دهند
این واقعیتهایی که گفتم و این میزان محدودیت و شرط و شروط قطعاً عواقب اجتماعی و امنیتی خواهد داشت. چون تماما برای فریبکاری و وعده سر خرمن است. طرحهای سال گذشته در مورد بیمه کولبران به کجا ختم شد؟ به هیچ جایی نرسید.
در اینجا خوب به اعترافات رسانه‌های خود رژیم اشاره بکنم. از جمله روزنامه آرمان روز 28آذر نوشته: «وزیر کشور باید از طبقه آخر ساختمان عظیم وزارت کشور واقع در خیابان فاطمی تهران بیرون آمده و کافی است دو ساعت را با کولبران ثلاث باباجانی یا هورامان طی کند تا بتوانند طرحی مناسب و منطبق با واقعیت برای کولبران طراحی کنند. واقعیت مسأله این است که کولبری، نشان بیکاری فزاینده و توسعهنیافتگی این مناطق است و با طرحهای ضربتی و سلبی نمی‌توان پرونده داستان تلخ کولبران در این مناطق را ببندیم».
البته خود رحمانی فضلی هم در کنفرانس خبری تأیید کرده که «این اقدام آثاری اجتماعی و امنیتی در پی خواهد داشت» ولی نگفته که چرا باید طرحی اجرا شود که از عواقب آن آگاه هست.

سؤال: چرا عواقب اجتماعی و امنیتی؟

صلاح عبدالله نژاد: می دونید که 300هزار کولبر در مناطق مرزی سه استان آذربایجان غربی و کردستان و کرمانشاه داریم که با احتساب این‌که هر کدام نان آور یک خانواده 5نفره تا 7نفره باشند، یعنی یک جمعیت 2میلیون نفری. به‌دلیل این‌که، بر اساس این طرح، کسب و کار کولبری تا اطلاع ثانوی و تا زمان برپا شدن بازارچه‌های مرزی تعطیل خواهد بود و کولبران باید زندگی‌شان را زمین بگذارند و معطل گشایش این بازارچه‌ها بنشینند و روشن نیست که در این مدت چگونه روزگارشان را خواهند گذراند.
شهاب نادری، نماینده مجلس رژیم از نوسود و پاوه در مجلس، که نوسود، یکی از مهم‌ترین و حادثه خیزترین شهرستانهای کولبرنشین هست، گفت: «این طرح تنها به شرطی قابل‌قبول است که تعطیلی کولبری و آغاز به کار بازارچه‌ها کامل همزمان باشد. حتی یک روز تأخیر در این کار، بحرانهایی اجتماعی از پی خواهد آورد.» این حرف نماینده خود رژیم هست. یعنی دو میلیون انسان که محتاج نون شب هستند ار این راه کار اونها بسته بشه یک تهدید جدی اجتماعی و امنیتی برای رژیم خواهد بود.

سؤال: وزیر کشور رژیم گفته که یکی از اهداف این مصوبه، حفظ کرامت مرزنشینان است. که با کولبری مخدوش شده. نظر شما چیست؟

صلاح عبدالله نژاد: بهتره رژیم آخوندی صحبت از کرامت انسانها نکنه چون از معلم و بازنشسته و کارمند همین دولت در کف خیابان و مرکز تهران شعارشون اینه که «کرامت انسانی حق مسلم ماست» و «معیشت و منزلت حق مسلم ماست» این رژیم برای کدوم قشر اجتماعی کرامت قائل شده و باقی گذاشته که برای کولبران. البته از این حرفها شمخانی دبیر شورای عالی امنیت رژیم هم که چند روز پیش به کردستان رفته بود همین ادعا را کرده بود. که پشیزی این تعارفات برای مردم ارزش نداره. چرا که مگر شغل پایداری این مردم محروم دارند؟ مردم اگر مجبور نبودند که به‌خاطر پیدا کردن یک لقمه نون بخور و نمیر اینهمه خطرات را به جان نمی‌خریدند. پس این‌که مردم مجبورند این شغل خطرناک را به جون بخرند، این لکه ننگی است بر دامن این رژیم غارتگر.
البته مردم هیچ انتظاری از این رژیم و امثال وزیر کشور و پاسدار شمخانی ندارند که مشکلی از مردم حل کند. پاسدار شمخانی هم ید طولایی در جنایت و سرکوب مردم کردستان و فرزندان مبارز این مردم دارد و ماهیت تمامیت این رژیم برای مردم کردستان روشن و افشا‌ شده هست.

سؤال:  همین چند روز پیش دو کولبر در منطقه سردشت کشته شدند. بار اونها چه بود؟ و چرا کشته شدند؟

صلاح عبدالله نژاد: پوشاک و گردو داشتند. این دو کولبر از اهالی روستای بیتوش سردشت بودند و کارت کولبری هم داشتند. رسول خضری، نماینده مجلس رژیم در مصاحبه‌یی که با روزنامه شرق رژیم داشته میگه: هفته پیش فرمانده مرزبانی استان را به کمیسیون امنیت دعوت کردیم و گفتیم باید به نیروهایتان بگویید ایست بدهند، تیر هوایی شلیک کنند و اگر نشد، کمر به پایین شلیک شود؛ نه اینطور که تیراندازی به مرگ منجر شود».

سؤال: رژیم مدعی است که به‌دلیل قاچاق به کولبران شلیک کرده است؟

صلاح عبدالله نژاد: واقعیت این است که قاچاقچیان اصلی سردمداران همین رژیم هستند. برای مثال آخوند محمدجعفر منتظری که صحبتهاش در روزنامه کیهان28آذر منعکس شده گفت: وقتی ما می‌بینیم برخی از مقامات خودشان یا به‌نحوی در قاچاق سهم دارند یا فرزندانشان یا کسانی که به آنها وابسته هستند، آن وقت چطور انتظار داریم مبارزه به نتیجه برسد. وقتی از یک مقام مسئول به صراحت میشنوم برخی دستاندرکاران دولتی نمی‌خواهند مبارزه جدی با قاچاق بشود، وقتی می‌بینیم ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز عملاً به تعطیلی کشیده شده چه می‌توان گفت؟

سؤال: پس چرا قوه قضاییه در این رابطه اقدام نمی‌کنه؟

صلاح عبدالله نژاد: به‌دلیل این‌که همه جناحهای رژیم در کار قاچاق سهیم هستند. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت آخوند روحانی، به صحبتهای دادستان کل رژیم آخوند منتظری، اعتراض کرده و گفت که او نباید علناً مقامات جمهوری اسلامی را به دست داشتن در کار قاچاق متهم می‌کرد. حالا که دادستان کل کشور این کار را کرده باید اقدامات قضایی لازم را انجام بدهد در غیراین صورت، به گفته نوبخت، همه مقامات سه قوه در مظان اتهام دست داشتن در امر قاچاق قرار می‌گیرند. بر اساس برآوردهای رسمی، ٩۲ درصد کالاهای وارداتی کشور را کالاهای قاچاق به ارزش ۴٢ میلیارد دلار تشکیل می‌دهند و این رقم شامل صادرات قاچاق از جمله قاچاق سوخت نمی‌شود که به تنهایی رقم هنگفتی را تشکیل می‌دهد. بنابراین برای حل این مشکلات یک راه بیشتر نیست و ان هم گسترش اعتراضات همه اقشار و پایان دادن به سرچشمه همه این نابسامانیها و غارتگریها که رژیم آخوندیست.