موج اعتراضات اجتماعی و هراس رژیم آخوندی

اندازه متن
Aa Aa

  • سرخط ۲ دی ۱۳۹۶ – در آغاز دیماه و فصل زمستان هستیم و میخواهیم نگاهی داشته باشیم به اعتراضات اجتماعی که در ماه آذر داشتیم. همراه هستیم با حسین میرداماد با سلام به شما

حسین میرداماد: با سلام به شما و همه بینندگان عزیز و مردم بپا خاسته

سؤال: شما اگر بطور خلاصه بخواین تصویری از اعتراضات اجتماعی اقشار مختلف مردم ایران در ماه آذر به بینندگان ما بدین چی میگین؟

حسین میرداماد: این روزها تحولات اعتراضات  اجتماعی حتی به قدری شتابان هست که روزانه گامهای بلندی مردم ایران در رویارویی با رژیم بر می‌دارند. هر روز یک حرکت اعتراضی نو، یک ابتکار عمل نو، یک شعار نو علیه رژیم شکل میگیره. که با روز و هفته و ماه قبل متفاوته.

سؤال:من بیشتر دنبال همین هستم ببینم تفاوتهای تظاهراتهای ماه آذر با ماههای قبلش چی بود؟ چون تظاهراتها که به نظر میرسید مثل قبل بود؟

حسین میرداماد: به نظر من اولین و مهمترین شعارهای اقشار مختلف و اعتراضات  اجتماعی در ماه آذر شعارهای مرگ بر روحانی بود که پیام این رو داشت که پروژه خامنه‌ای در مورد روحانی هم به شکست انجامید. چون اول امسال میخواست رئيسی رو بیاره که پوزه اش به خاک مالیده شد. و در ذلت و بدبختی به روحانی تن داد. و حالا از این امامزاده هم براش آبی گرم نشد و یک خفت و خواری دیگه برای خامنه ای بر جا موند که رئیس جمهور مفلوکش اینطوری مورد خشم و نفرت مردم قرار داره. در اغلب تظاهراتهای دانشجویان در ماه آذر شعار علیه روحانی محوری بود. شعار تدبیر و امید چاخانه از دانشگاه تهران برخاست. شعار هم مجلس هم دولت اتاق فرمان غارت در دانشگاه ملی ایران و دانشگاه تهران سر داده شد. روز ۲۶ آذر غارت شدگان مؤسسات مختلف در برابر دادستانی رژیم در تهران شعار مرگ بر روحانی دادند.

یا درهمین تظاهرات بازنشستگان اصفهان شعار میدادند: مایه ننگ ملت لاریجانی و دولت. منظور پاسدار علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم. علیه صادق لاریجانی رئيس قضائیه خامنه ای هم که شعار: لاریجانی قاضیه با دزدها هم بازیه از ماه قبل داده شده بود. همچنین شعار «نصر الله رو رها کن فکری به حال ما کن» و شعار «نه سوریه نه غزه فقط حقوق بازنشسته» شعارهایی بود که استراتژی صدور جنگ افرزوی خامنه‌ای رو مورد حمله قرار میدادند.

شما ببینید هنوز دور دوم آخوند روحانی به شش ماه نرسیده که اینطوری توهماتی که حول خودش راه انداخته بود توسط مردم افشا میشه و بر باد میره و در انظار جهانیان هم قرار میگیره.

سؤال:جمعا چقدر حرکت اعتراضی در ماه آذر ثبت شده؟

حسین میرداماد: خیلی طبیعیه که به دلیل سانسور و اختناقی که رژیم آخوندی برقرار کرده بسیاری از خبرهای اعتراضی به دست رسانه های مقاومت نرسه. کما اینکه در مورد آذر هم آماری که جمع زده شده در رسانه های مقاومت بیش از ۴۰۰ حرکت اعتراضی بوده که ۱۸۲ مورد اقشار مختلف مردم بودند ۱۲۳ مورد کارگران، ۵۲ مورد دانشجویان، 19 مورد معلمان و ۲۴ مورد زندانیان سیاسی

منتها همانطور که خدمتتون گفتم اساسا اعتراضات بسیار بسیار بیشتره به طوری که در ابتدای همین ماه آذر یک روز قبل ماه آذر وزیر کشور رژیم رحمانی فضلی در خبری که روز ۳۰ آبان خبرگزاری حکومتی ایلنا منتشر کرده نوشت: «رحمانی فضلی با بیان اینکه برخی روزها شاهد ۱۵۰ تجمع اعتراضی در کشور بوده‌ایم، متذکر شد: تاکنون مشکل حادی در زمینه درگیری معترضین را شاهد نبوده‌ایم». یعنی در ماه ۴۵۰۰ حرکت اعتراضی. بیش از ۱۰ برابر عدد و رقمی که رسانه های مقاومت تونستن از دیوار سانسور رژیم عبور بدن در حالی که رسانه های رژیم حتی یک درصد این فریادها و مشکلات مردم رو هم منعکس نکردن مگر خیلی مجبور بوده باشن و دیگه کتمان اصلش بیشتر به ضررشون بوده.

سؤال: در خبری که شما از قول رحمانی فضلی خواندید بعد از اینکه گفت روزانه ۱۵۰ حرکت اعتراضی رو شاهد بودیم اشاره کرد که :  تا کنون مشکل حادی در زمینه درگیری معترضین شاهد نبوده ایم. آیا این اونطور نیست که خودشون میگن ما اعتراضات رو مدیریت می کنیم؟

حسین میرداماد: اینها مدتها تمام زورشون این بود که اصلا نگذارند تجمعی شکل بگیره، اما اونقدر زیاد شده که دیگه نمیتونن جلو تجمعات رو بگیرن. البته هنوز هم از خیلی تجمعات جلوگیری میکنن. به هر حال بر اساس آمار وزیر کشور رژیم برای ۱۵۰ تاش در روز مجبورن دندون روی جیگر بگذارن که به قول خودش به درگیری نیانجامه. با اینهمه باز هم در همین ماه آذر مورد بحث موارد زیادی از درگیریها بین مردم و نیروهای سرکوبگر انتظامی و گاردهای ضد شورش داشتیم. با اینهمه شاخص حل مشکلات اجتماعیه. یعنی زمانی اعتراضات میتونه مدیریت بشه که راهی به جلو برای مردم باز باشه. بودجه برای پرداخت به مطالبات اقشار مختلف مردم واریز شده باشه و الا هیچ نیرویی نمیتونه مردمی که علیه غارت و سرکوبشون قیام می‌کنند رو جلوگیری کنه.

سؤال: این درسته. اما به هر حال رژیم هم تا حدودی باید به فکر روند فزاینده این اعتراضات و کشیده شدنشون به درگیریها باشه و به قول معروف باید سر کیسه رو شل کنه؟

حسین میرداماد: رژیم در یک بن بست مطلقه. تمام بودجه ای که در کشور میتونه خرج آبادی و رفاه مردم قرار بگیره رو خرج سوریه و یمن و عراق و لبنان میکنه. بودجه سال ۹۷ هم اساسا دست کردن در جیب مردم و گرون کردن اقلام و کالاهای اساسی و حذف ۳۳ میلیون یارانه بگیر هست. شما ببینید همین چند روز اعتراضات گسترده اجتماعی به نحو بی سابقه ای علیه همین بودجه راه افتاده. مثلا در اهواز مردم تظاهرات کردن که چرا دو ردیف از بودجه خرج انتقال آب کارون شده. پروژه‌هایی که دست مافیای غارتگر سپاه پاسدارانه. ببینید همین امروز روزنامه حکومتی آرمان باید نگران بود نوشته: «با عنایت به بررسی میدانی که صورت گرفته، ادامه مشکلاتی که از مدتی قبل شروع شده و در قالب‌ها و شکل‌ها و دلایل متفاوت ادامه دارد و کم‌کم دارد به پرخاش منجر می‌گردد، ایجاد نگرانی می‌کند. خود زنی و آتش‌زدن خود در مواقعی که احساس می‌کنند فریادشان شنیده نمی‌شود، آتش زدن موتورسیکلت در اعتراض به پلیس که اتفاقا کار قانونی خود را انجام می‌دهد، بوق‌زدن ممتد در پشت چراغ قرمزها، شکل مطالب و تحلیل‌های در شبکه‌های مجازی، دارد به یک تقابل بین دولت و ملت منجر می‌شود و واقعا هشدار دهنده است»«خود باوری افراطی و یا خود را دردانه خدا پنداشتن و خویش را مستغنی از رایزنی و شنیدن انتقادها و راهکارها در داخل کشور دانستن و نیز خود را بی‌نیاز دانستن از برقراری و توسعه روابط با مجامع بین‌المللی و دیگر کشورها و چانه‌زنی برای تامین منافع ملی و در نتیجه رسیدن به اعتماد به نفس کاذب، موجب از دست رفتن فرصت‌ها و محدود گشتن دریچه‌ها و راه‌ها و افزایش فشارها و درنتیجه استیصال می‌شود. تعیین تکلیف قرض الحسنه‌ها، موسسات مالی و اعتباری و تاسیس بانک خصوصی با تاخیر قابل توجه و در نتیجه ازدست رفتن فرصت‌های بسیار از دست ملت، کشور و نظام جمهوری اسلامی، به نحوی که خروج از بحران‌های حاصله و جبران فرصت‌ها خیلی سخت و یا تقریبا ناممکن است».

یا علم الهدی امام جمعه رژیم در مشهد در همین نمایش جمعه دیروز گفت: دولتی كه 5 سال در این كشور سابقه دارد .. مسئولی كه در این كشور بوسیله ولایت و حجت امام زمان نصب شده است

این درست نیست كه بعد از 5 سال تشكیل دولت, رئیس دولت بیاد كارگزاران نظام رو جمع بكنه بگه در سال پنجم ما باید حقوق شهروندی رو به این صورت تعزیه كنیم

مركز این كشور 4 روزه بخاطر خرابی و آلودگی هوا كه به حد مسمومیت رسیده, این مركز از كار افتاده است, مشاغل تعطیله, مدارس تعطیل اند, آخه یعنی تا كجا میشه تحمل كرد, 5 سال گذشته, حالا میگی این كارها باید انجام بگیره, حالا كه درجه آلودگی هوا در تهران به 250 رسید, می دانید 250 یعنی چی؟ یعنی بمب شیمیایی یك جا ول كنند, آلودگی هوا این شده,

شما حساب كنید حساب كنید وضعیت مردم در مسائل اشتغال و مسائل اقتصاد به نقطه فقر و ناداری نیست, از این هم گذشته به نقطه استیصال رسیده است یك عده خانواده ها مستاصل اند, …جوان آبرومند, با داشتن یك زن دوتا بچه از الان شش ماهه حقوق نگرفته, برای ناهار امروز و شام امشبش مستاصل است

باز خوبه در اینجا مثالی برنیم از صحبتهای محمود صادقی یک عضو مجلس ارتجاع در روز ۲۶ آذر که گفت: محمود صادقی نماینده تهران: در ادامه نطقی كه قبلا داشتم تصریح باید بكنم كه ابر چالش بزرگ كشور امروزه كه بر چالشهای دیگر سایه انداخته و در واقع بستر ساز و كانون چالشهای دیگر هست چالش در نظام كلان تدبیر و مدیریت كشور است نهادهای مستقر حاصل از این نظام تدبیر منجر به استقرار یك نظام اقتصادی رفاقتی و سفارشی شده است كه وابسته به درآمدهای باد آورده نفتی است و موجب رویش یك اقتصاد رانتی انگلی فساد زا و ظهور یك طبقه تازه به دوران رسیده قلدر و باجگیر شده است, توزیع نامناسب اعتبارات در بودجه های سالانه منجر به عدم توازن در طبقات اجتماعی شده است سال به سال با بودجه های سالانه كشور شكاف فقر و غنی تشدید پیدا میكند در بودجه امسال اگر چه قدمهایی برای شفافیت برداشته شده است اما كماكان ساز و كارهای مبهم و غیر شفاف در بودجه وجود دارد متاسفانه تكالیف مختلفی كه برای شفافیت در ادوار گذشته مجلس ایجاد شده است از سوی دستگاه های مختلف نادیده گرفته میشود …

قانون رسیدگی به دارایی مقامات مسئولان و كارگزاران مصوب مجلس نهم كماكان در انتظار آئینامه ای بسر میبرد كه قوه قضائیه مكلف بود ظرف شش ماه این آئینامه رو تدوین بكنه هنوز خبری نیست , تكلیف مقرر در اصل 53 قانون اسالی از سوی دستگاه های مختلف نادیده گرفته میشود آقای رئیس محترم قضائیه میگوید سپرده ها و سود آنها به حساب شخصی واریز نمیشود سلمنا كجا هزینه میشود؟

یك صورت حساب آیا به دیوان محاسبات داده اید؟ چرا در برابر دیوان محاسبات به تكلیف خودتون عمل نمیكنید؟ چرا به اذن رهبری استناد میكنید؟ رهبری فرمودند مطابق موازین شرعی و قانونی مگر قانون تكلیف نمیكند كه دستگاه ها همه سالانه به دیوان محاسبات حساب پس بدهند چرا حساب پس نمیدهید؟ چرا از رهبری هزینه میكنید؟ چرا اعتقادات مردم رو به نظام ولایت فقیه متزلزل كرده اید؟ بعضی از همكاران میگویند فایده نداره ما اگر دست به فاسدها بزنیم كارها می خوابه , ما دچار تله فساد شدیم فساد فساد می آره همانند تله فقر كه فقر فقر میآره فساد هم فساد می آره چرا اراده جدی در این مجلس برای برخورد با مفسدان وجود نداره؟ …

سؤال: با این حساب شما چشم انداز اعتراضات اجتماعی رو چگونه می‌بینید؟

حسین میرداماد: همانطور که در اعترافات کارگزاران همین رژیم دیدیم روند تحولات به رویارویی بزرگ و بزرگتر خواهد انجامید. امروز کارگزاران رژیم آخوندی از امام جمعه ها تا سرکردگان سپاه از وزرای دولت تا اعضای مجلس رژیم از قضات دزد و جنایتکار تا مزدوران بسیج و نیروی انتظامی رژیم در همه جا توسط مردم ایران محاصره شده اند و باید پاسخگوی جنایات و غارتگریها و فسادشون باشند که نیستند پس گامهای بعدی افزایش حرکتهای اعتراضی باز هم بیشتر خواهد بود که البته همانطور که رهبر مقاومت گفته در هزار اشرف و هزار کانون شورشی علیه نظام ولایت فقیه تبلور خواهد یافت. چشم انداز بسیار پرشور آزادی و حاکمیت مردمی در دسترسه .