کوهبنان، با اندک زلزله شهری ویران شد – گزارشی از زلزله کوهبنان

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۲ دی ۱۳۹۶ – جنبش زمین این بار به کوهبنان رسید. شهری در استان کرمان. یک تهدید جدی این هست که با زیاد شدن زلزله‌ها کمک به مردم زلزله زده پایین بیاد. بنا بر این شتافتن برای کمک به زلزله زدگان هرجا که خبرش میرسه، یک وظیفه ملی و انسانی همه مردمه که بارها مقاومت ایران خواستار کمک رسانی مستقل به هموطنان آسیب دیده شده. نگاهی داریم به زلزله کوهبنان در شب یلدا.

کوهبنان، با اندک زلزله شهری ویران شد

کوهبنان ساعت ۲۰ و ۳۴دقیقه شب یلدا! زمین‌لرزه‌یی به قدرت  پنج و دو دهم در مقیاس ریشتر این شهرستان را می‌لرزاند. کوهبنان در استان کرمان و با فاصله ۱۷۸کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد.  زمین‌لرزه کوهبنان کرمان موجب ترس و وحشت مردم کوهبنان و شهر‌های راور و کیانشهر شد. زلزله حداقل ۴۲ مصدوم بر جای گذاشت و صدها خانه را ویران یا نیمه ویران کرد. با اینکه همان لحظه خبرش در سراسر ایران منتشر شد اما ارگانهای امدادرسان حکومتی تا ساعتها پیدایشان نبود.

یک شهروند گفت: تا الان که ما بیرون هستیم هیچ کس نیامده سؤالی بکنه چیزی کم دارین یا نه؟

شهروند دیگری می‌گوید:  چندین ساعته که الان گذشته هنوز هیچ امکاناتی از طرف هلال احمر به مردم نرسیده.

کوهبنان نیز همچون سایر شهرهای میهن از بافت فرسوده و قدیمی که همچنان میراث قدیمی و ناسازگار با شرایط زلزله خیز میهن است رنج می‌برد. در حالی که در دنیا به دلیل مقاوم سازی شهرها، مردم در برابر زلزله ۵و دو دهم هیچگونه خسارتی نمی‌بینند تلویزیون رژیم از ۸5 درصد آسیب دیدگی در این مناطق خبرداد:

«به ۸۵ درصد بافت روستایی و قدیمی شهر کوهبنان آسیب رسیده است».

با اینکه در دهم آذر نیز زمین لرزه بزرگی به قدرت ۶.۱  شش و یک دهم ریشتر منطقه هجدک در شهرستان راور واقع در ۵۰ کیلومتری کوهبنان را تکان داده بود. اما هیچگونه امکان پیشگیرانه‌ای برای مردم در نظر گرفته نشده است.

این در حالی است که استان کرمان با داشتن ۱۸ گسل فعال, از زلزله خیزترین استان های ایران محسوب می شود

نزدیک ترین شهرها به کانون زلزله, کوهبنان, کیانشهر و راور هستند.

یک دختر بچه می‌گوید: شب تو ماشین خوابیدیم از ترس زلزله و سرما

یک دختر بچه دیگر می‌‌گوید: دیشب خیلی سرد بود اصلا هیچ امکاناتی نبود

یک مادر: تو ماشینها با بچه کوچک آدم مریض

ارگانهای حکومتی برای دادن چندر غاز کمکهای ضروری که در همه جای دنیا به وفور در اختیار آسیب دیدگان قرار میدهند، مردم را در هفت خوان مشکلات اداری گیر می اندازند. یک هموطن خشمگین زلزله زده گفت:

شما دارید می بینید همه کوهبنان خرابه. شما دارید همه خرابیها رو می بینید برای چی باید اسم بنویسند؟

ما الان چراغ نداریم نفت نداریم

ساعت ۸ ونیم تقریبا این اتفاق افتاد دیگه از بس هوای سرد اومدیم بیرون آتش روشن کردیم از لحاظ منازل مسکونیمون هم کوهبنون همه قدیمی سازه یعنی اکثرا ۴۰ سال ۵۰ ساله است. اکثرا داخل حیاط و سقفها شکست کرده مردم میترسن برن تو بخوابن.

بر اساس گزارش منابع حکومتی تا کنون دست کم ۳۸ پس لرزه در شهرستان کوهبنان رخ داده است. اما همچنان مردم در این مناطق در نا امنی و نداشتن امکانات به سر می‌برند و نیاز به امدادرسانی از طرف مردم دلسوز و مهربان دارند.