حذف ۱۶۲ قلم دارو از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۳ دی ۱۳۹۶ – چند روزیست که باز هم خبر حذف شمار دیگه‌ای از اقلام دارویی که قبلاً زیر پوشش بیمه‌های درمانی بود موجبات نارضایتی اقشار مختلف مردم رو فراهم کرده. به قول معروف «هردم از این باغ (البته باغ غارتگری مردم ایران توسط رژیم آخوندی) بری می‌رسد تازه‌تر از تازه تری می‌رسد». اینهم یکی از آخرین اقدامات  دست کردن در جیب مردم ایران در امور دارو و درمان. گزارشی رو با هم ببینیم:

حذف ۱۶۲ قلم دارو از پوشش بیمه‌ای

قیمت برخی داروها افزایش یافت. رئیس سازمان غذا و دارو درباره افزایش برخی داروها بیشتر از قیمت روی جلد در داروخانه‌ها گفت: قیمت داروها همگام با نرخ تورم تغییر کرده و با قیمتهای جدید عرضه می‌شود.
بیداد گرانی داروها یکی از بیدادهایی هست که مدتهاست فغان مردم را در آورده است. روزنامه‌های حکومتی هم به آن اذعان دارند. از جمله:
روزنامه حکومتی ابتکار 2دی96 می‌نویسد: … بیداد گرانی این بار به دارو رسیده. محصولی اساسی که کمبود یا فقدان آن تهدیدی برای جان بیماران است. وضعیت در سال 91 و نیمه اول سال92، شرایطی را رقم زد که از آن روزها به‌عنوان دوران «بحران دارویی» در کشور نام برده می‏شود.
دیدیم که روزنامه‌های رژیم هم از بیداد دارو نام می‌برند. اما از این حاکمیت هر روز بیداد تازه‌تر از تازه تری می‌رسد. حاکمیت آخوندی از همان داروهایی که مردم بیشترین مصرف را دارند 162 قلمش را از فهرست بیمه حذف کرده است. گوش کنید:
حالا چند روزیه حرف و حدیثها درباره‌ی حذف 162 قلم دارو از فهرست داروهای تحت پوشش بیمه است. .

یک مرد: داروهای اوتیستی رو شورای عالی بیمه خدمات درمانی تصویب کرده‌اند که حالا از تاریخی که مشخص کرده‌اند از شمول بیمه خارج بشه
زن: این داروها به گفته‌ی جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو همون داروهاییه که بدون نسخه هم قابل تهیه است. و فقط باری اضافه بر دوش سازمانهای بیمه‌گر ه.
یک مرد: 162اسم مختلف هست داروهای سرماخوردگی بزرگسالان یا بعضی از داروهای آنتی اسید. محلولهای ضدعفونی ساده مترو دیازول.. از داروهایی هست که به نوعی آنتی بیوتیک حساب میشه. همین داروها علاوه بر ارزانی و متداول بودنشون بالغ بر 140 میلیارد تومان سال گذشته برای بیمه‌ها هزینه داشته‌اند.
یک زن: سخنگوی وزارت بهداشت هم میگه ارزون بودن این داروها ملاک اصلی حذف اونها از بیمه است و ما قصد داریم با پول این داروها کارهای دیگه‌ای انجام بدیم.

کارهای دیگری که آخوندهای غارتگر با زدن از جیب مردم انجام می‌دهند برای همه‌ی مردم روشن است. صدور سلاح و تولید بمب و موشک. اما ببینیم همین به‌اصطلاح سخنگوی به‌اصطلاح بهداشت با چه وقاحتی این سرقت از جیب مردم را توجیه می‌کند:

حریف چی: داروهای سبکی هستند تو هزینه‌ی خانوار هم تاثیر چندانی نداره بنا‌به اعلام سازمانهای بیمه‌گر عمده. و کل این مبلغی که از این محل صرفه‌جویی میشه برای پوشش داروهای دیگر بیمه شدگان عزیز ارائه خواهد شد خیلی چیز غیرعادی در حمایت از مردم انجام نخواهد شد.
اما خود گوینده‌ی این رادیوی رژیم اعتراف می‌کند که این دارو ها پرمصرف‌ترین داروها برای تمامی مردم ایران است:
از ادامه‌ی همان نوار بالا:
یک زن: با این‌که این داروها جزو ارزانترین دارو ها هستند اما پر مصرفترین داروها هم محسوب می‌شن و این یعنی تقریباً همه‌ی مردم نیاز به این دارو ها دارند. و بویزه نیارمندانی که درآمد ماهیانه‌ی سرپرست خانوار حتی به سختی کفاف تهیه‌ی خوراک و پرداخت اجاره بهای منزل رو میکنه.
وزارت بهداشت آخوندی می‌گوید داروهای گران تحت پوشش بیمه نیست زیرا داروهای خاص است. داروهای ارزان قیمت را هم با این بهانه که ارزان است از پوشش بیمه خارج کرده‌اند. حالا مردم می‌پرسند پس برای چه از حقوق ما پول بیمه را کم می‌کنید:
یک مرد: 160 قلم که اعلام کردند که ارزونه که تحت پوشش نیست. داروهای گرون هم که خودشون الحمدلله میگن زیر پوشش نیست پس برای چی حق بیمه واسه چی ما میدیم ماهی سی‌صد و هفتاد و هشت هزار تومن؟
یکی دیگر از شهروندان: تا الآن که میری دارو بگیری خیلی از داروها رو میگن یا این‌که خارجیه جزو بیمه نیست.. یا این دارو گیاهیه جزو بیمه نیست. حالام که آمدن میگن که بعضی از داروها به‌خاطر ارزون بودنش جزو بیمه نیست. آخه دلیل شد این‌که بیان بگن به‌خاطر ارزون بودنش جزو بیمه نیست. این خدمت به جامعه است؟ خدمت به مستضعفه؟ خدمت به مردمه؟
یکی دیگر از شهروندان: دو تا خدمت در مقابلش به مردم انجام بده؟ ببینم. بگو اینو حذفش کردیم اینو اضافه کردیم از بیمه…

واقعیت همین است که مردم می‌گویند. حاکمیت دزد و سارق است و برای خدمت نیامده. آمده است تا هر چه می‌تواند از جیب محرومترین طبقات مردم برباید و بچاپد. به همین دلیل دزد با چراغ خاموش حرکت می‌کند:
یک زن: اون روی یکه‌ی بیمه‌ها هم دیدنیه. که یکی از بزرگترین بیمه‌ها چراغ خاموش دست به کم کردن پوششهای بیمه‌ای داروها زده. و این کارو تدریجی آغاز کرده.
یک زن: هرچی هم لازمه برای مریض می‌نویسن اون که باید خودشون بدن نباید پول بگیرنمی‌فرستن صندوق \قبلا پول نمی‌گرفتن قبلاً هیچی نمی‌گرفتن ولی الآن هر چی می‌نویسنمی‌فرستن صندوق. دکتر هم می‌نویسه که میگه باید برن بیمارستان. که داروی اصلی تو را باید بده بیمه. ولی هیچکدومه نمیده. قبلاً پول نمی‌گرفتن الآن پول می‌گیرن. اکثر داروها مال آسمه.
یک مرد: بیمارستان. اکثریت قرصها میریم ندارن.
به اینسان سارقان حاکم روز به روز ملت مظلوم و بیمار را در تنگنای بیماریها هم می‌چاپند.