اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۴ دی ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۴ دی ۱۳۹۶ – در برنامة دیگری از سرخط بهترین سلام‌ها رو تقدیم شما می‌کنیم، نخست سرخط برنامة امروز:

زلزله ملارد، زنگ خطر زلزله ای بزرگ در تهران. گزارش و گفتگوی روز

شهرداریها اخاذی می‌کنند اما خدمت رسانی هرگز!  نگاهی به مشکلات مردم در شهرکهای اطراف تهران. گزارش روز

 

نخست مروری بر اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی در ۴ دی ۱۳۹۶:

 

تجمع غارت شدگان کاسپین در ابهر

غارت‌شدگان کاسپین  در ابهر در اعتراض به چپاول سپرده هایشان توسط این مؤسسه متعلق به سپاه پاسداران تجمع کردند. آنها گفتند کارگزاران کاسپین با شیادی می‌خواهند این شعبه را جمع کنند بدون اینکه پولهای سپرده گذاران را بپردازند

 

تجمع سراسری کارگران تراورس

به دنبال برپایی تجمعهای اعتراضی کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور علیه غارت حقوقشان، در خوزستان هم گروهی از این کارگران در مقابل اداره کل راه آهن زاگرس  تجمع کردند. همزمان جمعی از  کارگران تراورس خرم آباد در محل کار خود دست به اعتراض زدند. بنا به گزارشهای رسیده ۶۰۰ کارگر در تراورس جنوب و حدود ۵۰۰ کارگر در تراورس لرستان مشغول به کار هستند.

همچنین در نیشابور کارگران خط و ابنیه فنی راه آهن نیشابور در اعتراض به دریافت نکردن ۳ ماه حقوق خود؛در برابر راه آهن این شهر تجمع کردند. آنان بر روی بنر بزرگی که در دست داشتند نوشته بودند:

ما نیروهای راه آهن خط و ابنیه چندین ماه است حقوق نگرفته ایم. بیمه نداریم. نان نداریم. آبرو نداریم. آینده نداریم. امنیت شغلی نداریم

 

تجمع اعتراضی کامیونداران

در دزفول کامیون‌داران در مقابل شهرداری این شهر تجمع کردند و خواستار پرداخت مطالبات عقب افتاده شدند

 

تجمع اعتراضی دانش آموزان شادگان

دانش آموزان شادگانی در اعتراض به برگزاری کلاس در ایام امتحانات در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

 

زیر پا گذاشتن تعهد و آغاز اعتراضات مجدد در هفت تپه

به گزارش رسیده از شرکت نیشکر هفت تپه کارگرانی که هفته گذشته به شرط پرداخته شدن حقوقهای عقب افتاده اعتصابشان را شکستند، بار دیگر شاهد خلف وعده کارگزاران رژیم در این شرکت شده اند. یکی از کارگران نوشته است:  شب یلدا با دست خالی به خانه رفتیم. اکثر کارگران ا خودشونو به خواب زدن که مثلا خسته‌ایم یا ازرفتن به خانه فامیل طبق رسم قدیمی طفره رفتیم که مثلا خسته ایم، بخداخسته نبودیم خجالت میکشیدیم تو روی زن و بچه هامون نگاه کنیم،

این کارگر شرکت نیشکر هفت تپه در پایان می نویسه: انتظارداریم که پیگیر مطالباتمون باشید، اگه اعتماد کارگرای شرکت از شما سلب بشه وای بحال شرکت،  وای بحال امنیت شهر،

همچنین جمعی از کارگران روزمزد شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن پول کارگران رسمی ضمن اعلام همبستگی با آنها اعلام کردند به اعتراضات آنها برای دریافت حقوق و مطالباتشان ادامه خواهند داد.

 

اعتراض بازاریان گناوه

مغازه دارانی که کالا‌هایشان از محل ته‌لنجی ملوانان تامین می‌‌شود دست به تجمع اعتراضی زدند و شعار می‌دادند ته لنجی حق مسلم ماست. آنان نسبت به اخاذیهای گمرک و شهرداری رژیم نسبت به ته لنجیها اعتراض داشتند.

در بندر دیر هم بازاریان در اعتراض به مصوبه ته لنجی اعتصاب کردند و مغازه‌های خود را بستند. انان با تجمع در مقابل فرمانداری شهر خواهان برچیده شدن بساط اخاذی و غارت از مغازه داران به بهانه های مختلف شدند. مصوبه اخیر ته لنجی باعث شده تا چرخ زندگی مردم مرزنشین بندر دیر و دیگر بنادر استان دیگر نچرخد و بیش از ۲ ماه هست که لنج های بندردیر هیچ خروجی نداشتند.

 

ادامه اعتراض دانشجویان دانشگاه علامه به کشتار کولبران

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به کشتار کولبران توسط عوامل سرکوبگر رژیم آخوندی در مرزهای غربی کشور بار دیگر دست به تجمع زدند. دانشجوان خواستار توقف این جنایتها علیه محرومترین اقشار زحمتکش جامعه شدند. آنها بر روی پلاکاردهایشان نوشته بودند: دانشجو کارگر اتحاد اتحاد،جان برای نان         نان برای جان،کشتن کولبران را ممنوع کنید

 

ایستادگی مردم در برابر شهرداری قم نتیجه داد

در یک اقدام ضد انسانی شهرداری قم اقدام به جوشکاری یک مغازه کرد و یک نفر را در آن محبوس کرد. اما اعتراض و ایستادگی مردم باعث شد تا شهرداری قم با خفت و خواری مجددا اقدام به باز کردن در جوشکاری شده توسط خودش شود.

 

خانواده ای که ۶۰ روز است در بابلسر در چادر زندگی می‌کند.

۶۰ روز است خانواده ای در منطقه متل‌های بابلسر در محوطه خاکی پارکینگ زندگی می‌کند اما هیچ اقدامی برای اسکان دادن به آن خانواده از طرف عوامل رژیم نشده است.

 

اعتراض کشاورزان به رئیس سازمان محیط زیست رژیم

كشاورزان شادگان در مقابل اداره جهاد كشاورزي، در اعتراض به بى آبى تجمع کردند. آنان خواستار استعفاى عیسی کلانتری،معاون آخوند روحانی و رئیس سازمان محیط زیست شدند. اعتراض کشاورزان به سیاستهای ویرانگری رژیم آخوندی و سازمان محیط زیست آن در خشک کردن رودخانه‌های خوزستان و از بین رفتن محصولاتشان است.

 

تجمع اعتراضی کارکنان فولاد شادگان

جمعی از کارکنان فولاد شادگان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود با تعطیل کردن کار؛ مقابل دفتر مدیر عامل این شرکت کار تجمع کردند.

 

تجمع اعتراضی رانندگان تانکرهای سوخت بندرعباس نسبت به طرح برندینگ

جمعی از رانندگان تانکرهای سوخت رسان هرمزگان در اعتراض به اجرای طرح «برندینگ» و ایجاد شرکت‌های غارتگر واسطه‌ای برای توزیع سوخت مقابل انبار نفت رجایی شرکت پخش فرآورده های نفتی هرمزگان تجمع کردند.

 

تجمع کارکنان سامان کاشی بروجرد

جمعی از کارکنان شرکت سامان کاشی در بروجرد ، فرمانداری اين شهر در اعتراض به وضعیت شغلی و حقوق های خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

 

تجمع کارگران شهرداری الیگودرز

کارگران شهرداری الیگودرز در اعتراض به اجرای طرح حجمی کارگران شهرداری مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار برچیده شدن این ترفند غارتگرانه شدند.

 

تجمع کامیون‌داران شهرستان دزفول

کامیون‌داران شهرستان دزفول در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالباتشان توسط کارگزاران رژیم دست به اعتراض و تجمع زدند.