زلزله استان تهران، زنگ خطر

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۴ دی ۱۳۹۶ – زلزله پنج و دودهم ریشتری در ملارد در بیست و نهم آذر آیا تأثیری در مقاوم سازی ساختمانها و بهینه سازی دستگاههای امدادرسانی داره یا نداره؟ آیا این زنگ خطری برای زلزله استان تهران است؟این موضوع گفتگوی امروز ماست با شهرام کیامنش. با سلام به شما

شهرام کیامنش: با سلام به شما و بینندگان عزیز

ابتدا اجازه بدین گزارشی رو ببینیم و بعد به گفتگو بپردازیم:

زلزله استان تهران، زنگ خطر

آیا زلزله ‌پنج و دو دهم ریشتری در سه کیلومتری شهر ملارد و در حدود ۴٠ کیلومتری غرب تهران، امکان گسترش به تهران را دارد؟ یک کارشناس رژیم به نام علی مرادی رئیس مرکز زلزله نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به تلویزیون حکومتی گفت:

تلویزیون رژیم 30آذر 96:

این زمین‌لرزه‌ای که رخ داد نسبت به اون زمین‌لرزه‌هایی که قبلاً ثبت کرده یک مقدار پایینتر اومده و حدود ۱۰ کیلومتری ما بین اینها شیفت داریم می‌بینیم. لذا ممکن هست و من بارها و بارها گفته‌ام هیچ چیزی به‌عنوان پیش‌بینی زلزله وجود نداره. و به نظر میرسه منطقه‌ای که در تهران زمین‌لرزه شده استعدادی در همین حد رو ممکنه داشته باشه.
: مجری: آقای مرادی عرض به حضورتون چه اتفاقی داره می‌افته. از لحاظ علمی اتفاق خاصی افتاده؟
کارشناس زلزله: ما خوب توی یک کشور کاملاً لرزه خیز هستیم نقشه خطر لرزه‌ای دنیا رو که نگاه بکنیم با رنگهای مختلف نشون داده خطر لرزه‌ای جاهای مختلف آبی سبز قرمز خیلی جالبه که ایران مثل یک نگین قرمز در این نقشه میدرخشه. یعنی این‌که همه ما میدونیم که باید انتظار این زمین‌لرزه رو داشته باشیم بعد از زلزله ۷و۳ که رخ داد هزاران پس لرزه داشته که ما نتونستیم ثبت کنیم به نظر میرسه که ما در یک فاز زمانی هستیم که این زلزله‌ها فعال شده در سالهای ۵۶و ۵۷ ۵۹ و ۶۰ زمین‌لرزها.

در چنین شرایطی حتی بیمارستانها در تهران فاقد استحکام هستند. استاندار رژیم در تهران گفت:

استاندار تهران: وضعیت بیمارستانها اولاً تخت بیمارستانی باید اضافه بشه حادثه هم که اتفاق می‌افته بخشهای اورژانس باید تقویت بشه. جلو خونریزیها گرفته بشه و اقدامات اولیه بایستی انجام بشه، خوب اینجا بعضی بیمارستانهای ما خیلی قدیمی هستند.
مجری: اگر زلزله قوی بیاد خودشون شاید بریزند.

همان‌طور که کارشناس رژیم در امور زلزله اشاره کرد به‌طور نوبه‌ای کشور در وضعیت زلزله خیزی متناوب قرار دارد. اما آیا اقدامی هم شده است؟ استاندار رژیم در تهران می‌گوید:

استاندار تهران: بعد از زلزله بم قرار شد که تمام شریانهای حیاتی کشور مقاوم سازی بشن که اگر لوله گاز ترکید آتش‌سوزی نشه من امروز مسؤل گفت انجام شده. در مورد برق قرار شد بیمارستانها ژنراتور داشته باشند. خوب داره پیاده بشه.
بعد از زلزله بم یکی از دستاوردهاش این بود که خانه‌های روستایی باز سازی می‌شد ۱۴ سال گذشته دولت و بنیاد مسکن آمادگی دارند. هرچه تعداد مردم بیان سال اور۱۵ تا ۲۰ درصد آمدند هرچه جلوتر آمدیم متقاضایان کمتر شدند.
مجری: البته باید آسیب شناسی بشه که چرا مردم به این سمت نمیرن چون فکر کنم کسی بدش نمیاد که خونه‌اش نو بشه.

آش انداختن تقصیر خرابیهای زلزله به گردن مردم آن‌چنان شور است که مجری تلویزیون رژیم هم نتوانست رفع و رجوع کند و از کارگزاری دیگر رژیم به نام سعیدی سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور می‌پرسد:

الان تجربه کشورهای دیگه چطوره ما الآن دهمینیم دیگه؟ آیا اونها هم اینجوریه که یعنی هیچ جای خاصی رو برای مردم پیش‌بینی نکردن؟ یعنی فضای باز و اینهاست
مدیر بحران: شرایط کشورها با هم متفاوت هست ما باید ببینیم که آیا شرایط ما مثل شرایط ژاپن هست. توی ژاپن یک زمین‌لرزه با بزرگای بالای ۷ ریشتر هم اتفاق می‌افته اصلاً وقتی ۵ ریشتر اتفاق می‌افته مثل این‌که اتفاقی نیافتاده. لذا بستگی دارد به شرایط اونها.

رژیم آخوندی برای کار نکردن هزار بهانه دارد. اما تجربه کشورهای دیگر نشان از مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله را دارد. خانم ازلی از هواداران مقاومت از ایتالیا در گفتگویی به تجربه این کشور اشاره کرد و گفت:

ناتالی: در ایتالیا حدود ۳۸ ساله که تمام ساختمانها ضد زلزله ساخته میشه و پناهگاههایی هم برای مردم در نظر گرفته که مواد امدادی و مواد خوراکی و پتو هست که در این مواقع مردم به اونجا میرن. ایتالیا چون روی خط زلزله قرار گرفته تمام استانداردها رو رعایت میکنه. و به همین خاطر خرابیهای خیلی کم به بار میاد مثلاً در یک روستا ساختمانی که ۴۰۰ سال قدمت داشته خراب شده.

سؤال: گزارش رو دیدیم و این‌که این قبیل زلزله‌ها قابل پیش‌بینی بوده و سؤال اینه که در برابر این پیش‌بینیها رژیم آخوندی چه کرده است؟

شهرام کیامنش: ببینید در قبال زلزله هر حادثه طبیعی یک اقدامات پیشگیرانه باید کرد، یک اقدامات حین وقوع حادثه باید کرد و یک اقدامات پس از زلزله یا حادثه طبیعی. اما اقدامات پیشگیرانه در چند محور قرار داره. اول از همه ساخت بناهای مستحکم و مقاوم در برابر زلزله و مقاوم سازی خانه‌های موجود.
خوب ببینید در این ۴۰ سال اخیز از زلزله طبس که در آستانه انقلاب ضدسلطنتی به‌وقوع پیوست و حدود ۲۵ هزار کشته داد مردم ایران انتظار داشتند که حاکمیت جدید مقاوم سازی زلزله‌ها رو شروع کنه. اما هرگز چنین نکرد. حتی در صحبت همین استاندار تهران که شما پخش کردید میگه بعد از زلزله بم در سال ۸۲ تازه دستورالعمل مقاوم سازی داده شده. یعنی ۲۵ سال بعد از انقلاب حتی یک دستورالعمل کاغذی هم داده نشده. تازه وقتی داده شده اونقدر شرایط وام برای مقاوم سازی سخت هست که کسی وسعش نمیرسه بره خانه‌اش رو مقاوم سازی کنه. از طرف دیگه ساختن بناهای ضد زلزله که دیگه حداقل باید هر خانه‌ای که ساخته می‌شده ضد زلزله باشه. می‌بینیم که در این مورد هم چپاولگریها و خیانتهای بسیار شده. نمونه برجسته‌اش در مورد مسکن مهر بود که در سرپل ‌ذهاب امتحان پوسیدگیش رو پس داد. که برای چاپیدن مردم هر متر ساخت و ساز رو که باید بین ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هزینه می‌کردند با ۳۰۰ هزار تومان روی هم چیدن که حتی نماینده مجلس رژیم می‌گفت به بتونها دست می‌زدیم میریخت. از طرف دیگه خیانت بزرگتر ساختن شهرکهای جدید مسکن مهر و پرند و غیره در شمال تهران روی گسلهای زلزله.

سؤال: یعنی شهرک روی گسل ساخته شده؟

شهرام کیامنش: بله. شما ببینید. یک زلزله شناس به نام بهرام عکاشه در مصاحبه‌یی با روزنامه حکومتی مردم‌سالاری در تاریخ ۱ اردیبهشت ۹۰ میگه: حریم هیچ گسلی در تهران رعایت نشده و این موضوع با توجه به نوع ساخت و سازهایی که در این محدوده صورت گرفته نگرانی‌ها را عمیق‌تر می‌کند. عکاشه، می‌گوید: بیش از ۲۰۰ سال از عمر تهران می‌گذرد و نزدیک به ۶۰ شهردار هم برای مدیریت آن سرکار آمده‌اند; ولی هیچ‌کدام به این موضوع توجه نکرده‌اند و هیچ‌کدام از آنها حریم گسل‌ها را جدی نگرفته‌اند. عکاشه، می‌افزاید: امروزه هزاران برج روی گسل‌ها ساخته شده‌اند که دامنه خسارات را به ۱۰۰ رسانده‌اند.

 

سؤال: چرا این کار رو نکردند با این‌که می‌دانسته‌اند که مجوزهایی که برای ساخت و ساز میدن روی گسل زلزله قرار داره؟

شهرام کیامنش: به‌دلیل چپاولگری در تمامی سطوح حاکمیتی و مدیریتی رژیم. از وزارت مسکن و شهرسازی که پروژه‌ها رو به سپاه و باندهای حکومتی میده خیانت میکنه تا خود سپاه و قرارگاه خاتم که خیلی از این پروژه‌ها رو به چنگ آوردن تا شهرداری و سازمان نظام مهندسی و غیره که هدفشون فقط چپاول مردم و استفاده از زمینهای ارزان و مفت بوده.

سؤال: شما یک اشاره داشتید به موضوع اقدامات حکومت در هنگام وقوع زلزله یا حادثه طبیعی، در این مورد چی؟

شهرام کیامنش: اون چیزی که در ایران رژیم آخوندی راه انداخته به اسم ستاد مدیریت بحران، اساساً هیچ کاری جز دادن آمار و ارقام دروغ و به‌اصطلاح خودشون رفع نگرانی از مردم ندارند. در مورد زلزله کرمانشاه هم‌چنان‌چه شبکه قوی اجتماعی و فضای مجازی نبود که مردم خودشون خبر رسانی کردند، رژیم در حال کم و کوچک نشان‌دادن ابعاد تلفات و خسارات بود. مثلاً تا یک‌ماه آمار کشته‌ها رو ۵۷۰ تا می‌داد بعد از یک‌ماه به ۶۲۰ رسوند که به گفته ناظران محلی خیلی بیشتره. یا در مورد آمار خرابی‌خانه‌ها تا یک‌ماه آمار ۳۰ هزار خانه خراب شده رو می‌داد و بعد از یک‌ماه به ۵۴ هزار خانه خراب شده که ۲۸ هزارتای اون تخریب کامل شده‌اند آمار داد. یا دائم خبر میدن که الحمدلله همه چیز خوب داره پیش میره و کمک‌رسانی به موقع همه ارگانها و دست‌اندرکاران هست. البته این رو تمام ارگانهای رژیم انجام میدن مثلاً بعدازظهر روز اول زلزله سرپل ‌ذهاب جعفری سرکرده سپاه رفت در اونجا و گفت تا آخر شب آواربرداریها تموم میشه. در حالی که هنوز که هنوزه بعد از ۴۰ روز هم‌چنان بسیاری از مردم چه در شهرها و چه در روستاها آوار منازلشون برداشته نشده. بنابراین اونچه که تجربه این بار زلزله سرپل ‌ذهاب بود، اقدام به موقع و گسترده کلیه مردم ایران بود که تونستند به سرعت خودشون رو به محل برسونن و به‌طور مستقل امدادرسانی کنند. از این روست که ما می‌بینیم در همین زلزله اخیر ملارد هم خانم مریم رجوی «هموطنان رو به هوشیاری و آمادگی و همبستگی و همیاری هر چه بیشتر در این خصوص فراخواند» چون از این رژیم آبی برای مردم گرم نمیشه..

سؤال: یعنی مثلاً امکاناتی که برای وقوع زلزله‌ای در تهران خدای ناکرده اتفاق بیفته برای مردم وجود نداره؟

شهرام کیامنش: هیچ امکانات و پناهگاههایی درست نکردند. بلکه سوله‌ها و ورزشگاهها و بوستانها رو به این کار اختصاص دادن. در همین رابطه محسن هاشمی رئیس شورای قلابی شهرتهران روز اول دی به خبرگزاری حکومتی ایلنا گفت: «در زمین‌لرزه احتمالی بیش از هفت ریشتر در این شهر، بین یک تا دو میلیون نفر کشته خواهند شد، در حالی که سوله‌های مدیریت بحران تنها برای ۳۰۰ هزار کشته و مجروح ظرفیت دارد.
محسن هاشمی، باید در دیگر استانهای ایران نیز مراکزی برای امدادرسانی به تهران در صورت زلزله احتمالی ایجاد شوند اما «متأسفانه هیچ‌یک از این کارها انجام نشده است»
به همین دلیل هم هست که دیدیم وقتی یک زلزله ۵ و دو دهم ریشتری پیش آمد تمام مردم از خانه‌ها بیرون آمدند و ترافیک سنگینی در جاده‌ها ایجاد شد به‌طوری که بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون لیتر سوخت اضافی مصرف شد و آلودگی هوای تهران بالا رفت. چرا؟ برای این‌که هیچ عنصر پیشگیرانه‌ای در این حاکمیت برای این مواقع ساخته نشده و مردم جز تلاش خودشون هیچ پشت و پناه دیگه‌ای ندارند.

سؤال: پس من سؤال اولم رو یکبار دیگه در آخر مطرح می‌کنم. آیا زلزله پنج و دودهم ریشتری در ملارد در بیست و نهم آذر آیا تأثیری در مقاوم سازی ساختمانها و بهینه سازی دستگاههای امدادرسانی داره یا نداره؟

شهرام کیامنش: با توجه به تمامی مطالبی که خدمتتون گفتم چه از جنس پیشگیری برای ساخت و ساز بناهای ضد زلزله یا مقاوم سازی ساختمانهای قدیمی‌تر یا امکانات و پناهگاههای هنگام وقوع زلزله و چه در مورد امدادرسانی هنگام وقوع حادثه و چه در اقدامات بعدی اساساً انتظار داشتن از این رژیم بی‌فایده است. بهتره من جواب شما رو از اعتراف یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ارتجاع بگم که با خبرگزاری حکومتی ایسنا در روز اول دی یعنی یک روز بعد از زلزله ملارد مصاحبه کرده بخوانم که میگه: «با ساخت و سازهای بی‌رویه‌ای که در تهران اتفاق افتاده و در کنار یک کوچه شش متری یک برج ۲۰ طبقه ساخته شده، اگر خدای نکرده یک زلزله هفت ریشتری در تهران بیاید امداد هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد». وی گفت: «متأسفانه مردم تهران با بیش از ۱۴ و ۱۵ میلیون جمعیت همراه با جمعیتی که روزانه برای کار در تهران رفت و آمد می‌کنند جز این‌که خونسردی خود را حفظ کنند کار دیگری نمی‌توانند انجام دهند. ما فقط توکل‌مان بر خداوند است و بقیه مواردی که مطرح می‌شود فقط در حد تبلیغات و حرف است. اگر یک زلزله قوی در تهران اتفاق بیفتد امداد در تهران فلج خواهد شد و کاری نمی‌تواند انجام دهد».
وی در ادامه گفت: «آمارهایی که به ما می‌دهند حاکی از آن است که نزدیک به پنج میلیون نفر در تهران در بافت‌های فرسوده و قدیمی زندگی می‌کنند. ما باید بافت فرسوده شهر را همان‌طور که در برنامه پنج ساله آمده است نوسازی کنیم اما با توجه به وضعیت بودجه بعید می‌دانم که بتوانیم سالی ۲۰ درصد نوسازی را که در برنامه پنج ساله تکلیف شده است در طول پنج سال عملی کنیم «.