اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۵ دی ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۵ دی ۱۳۹۶ –  سلام، با گرمترین درودها و بهترین آرزوها از سرخط برای تک‌تک شما، نخست سرخط برنامه امروز:

نگاهی به برخی تحولات اقتصادی هفته. توقف قیمت سوخت. تنزل شاخص کسب و کار. وعده پرداخت پول سهام‌گذاران مؤسسات مالی و چند موضوع دیگر در گزارش اقتصادی هفته.

 

کاهش بودجه عمرانی و افزایش بحران در اجرای حداقلهای خدماتی و عمرانی

 

نخست مرروی بر برخی خبرهای اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۵ دی ۱۳۹۶:

عامل فقر ملت این دولت بی‌غیرت

این شعار جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه موسوم به الزهرا در مقابل استانداری مشهد بود که خواهان پرداخت سپرده‌هایشان بودند.

تجمع اعتراضی دانشجویان توانبخشی

دانشجویان توانبخشی در اعتراض به آیین‌نامه تاسیس مراکز جامع توانبخشی توسط متخصصین دست به اعتراض زدند.
دانشجویان دستنوشته‌هایی را در دست داشتند که روی آنها نوشته بود: «آینده روشن حق دانشجویان است» و «چه کسی پاسخگوی هزینه‌های هنگفت تحمیل شده به بیمار است» و «خواسته ما اصلاح قانون تأسیس مراکز جامع توانبخشی»

اعتصاب تاکسی‌داران کنگاور

تاکسی‌داران کنگاور در اعتراض به گران شدن اغلب کالاها و در عین‌حال تعویق چهار ماهه افزایش نرخ کرایه اعتصاب کردند. یکی از تاکسی‌داران گفت دولت همه چیز را گران می‌کند و نه به ما یارانه جبرانی می‌دهد و نه اجازه افزایش قیمت می‌دهد و از دو جا می‌خورد. ما در حال ورشکست شدنیم.
هم‌چنین جمعی از رانندگان سازمان اتوبوسرانی شهرداری اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حق بیمه خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

اعتصاب و تجمع کارگران سد گلورد نکا

کارگران سد گلورد نکا در مازندران در اعتراض به پرداخت نشدن6ماه حقوق خود دست از کار کشیده و در محل کارشان تجمع و اعتصاب کردند.

ادامه اعتصاب پزشکان نی ریز

بیست و دو تن از پزشکان نی ریز در اعتراض به پرداخت نشدن یک‌سال کارانه خود دست به اعتصاب زدند. شهرستان نی ریز با 120هزار نفر جمعیت، تنها یک بیمارستان و یک درمانگاه دارد.

 

دوازدهمین تجمع اعتراضی کارگران حمل و نقل خلیج‌فارس

جمعی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج‌فارس در اعتراض به سپردن این شرکت به مافیای حکومتی تحت عنوان خصوصی‌سازی تجمع کردند. کارگران گفتند از وقتی این به‌اصطلاح خصوصی‌سازی صورت گرفته ماهها حقوق و مطالبات مزدی ما پرداخت نمی‌شود.

خانه هایمان را خراب نکنید

اهالی ۴۰۰ دستگاه اهواز علیه تصمیم شهرداری رژیم در این شهر مبنی بر تخریب سکونت‌گاههای غیررسمی تجمع اعتراضی برپا کردند. آنها می‌گویند ۵۰ سال است که ساکن این منطقه هستند و حالا برای اخاذی و چپاول ما اسم سکونتگاه غیررسمی گذاشته‌اند.

درگیری شدید بین دستفروشان و نیروهای سرکوبگر در اهواز

به دنبال حمله وحشیانه توسط نیروهای سرکوبگر انتظامی و شهرداری به دستفروشان دستفروشان و مردم محلی در برابر این تهاجمات وحشیانه ایستادگی کردند. یکی از دستفروشان گفت: ما هیچ چارهٴ دیگری جز دستفروشی برای امرار معاشمان نداریم. نیروهای سرکوبگر اموال ناچیز دستفروشان را غارت کردند.

غارت حقوق معلمان را بس کنید

خانم معلمهای پیش دبستانی در یاسوج در اعتراض به غارت حقوقشان توسط آموزش و پرورش رژیم آخوندی تجمع کردند. یکی از معلمان گفت حداکثر حقوق مربیان پیش دبستانی ۳۰۰هزار تومان که از یک‌سوم حقوق پایه یک کارگر هم کمتر است.

 

تجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریسی ارومیه

معلمان حق‌التدریسی آذربایجان غربی در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق عقب‌افتاده خود و آزمون گذاری برای استخدام رسمی تجمع کردند.

معلم خرید خدمتی با 450هزار تومان حقوق

در حالی که رژیم آخوندی میلیاردها دلار خرج بقای بشار اسد جنایتکار و مزدورانش در منطقه برای بقای خودش می‌کند، وضعیت مدارس و تحصیل و معلمان بسیاری از شهرها و روستاهای ایران هیچ تغییری از قرون وسطا تاکنون نکرده است. نمونه‌ای رو در پایان اخبار امروز از استان سیستان و بلوچستان با هم ببینیم: