اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۶ دی ۱۳۹۶

اندازه متن
Aa Aa

سرخط ۶ دی ۱۳۹۶ – در روز ششم دی، سلام می‌کنیم به شهیدان راه آزادی که در سال ۸۸ در چنین روزی در قیام بزرگ خلق قهرمان ایران علیه دیکتاتوری آخوندی به شهادت رسیدند.

در این روز فریادهای «مرگ بر این ولایت یزیدی» و «مرگ بر خامنه‌ای» از گلوی میلیونها هموطن برخاست و نظام پوسیده ولایت فقیه رو آنچنان متزلزل کرد که تا امروز همچنان از پس لرزه‌های اون قیام شکوهمند هراسناکه. جوانان غیور و شجاع میهن از زن و مرد در اون روز نمادهای دیکتاتوری و غارت مردم رو به آتش کشیدند و مزدوران ولی فقیه رو گوشمالی سنگینی دادند. آنها را خلع سلاح کردند، خودروها و مراکز آنها را درهمکوبیدند، تجهیزاتشان را به غنیمت گرفتند، لباسهای جرم و جنایتشان را درآورده و به آتش کشیدند و عهد بستند که: «می‌کشم، می‌کشم، آن‌که برادرم کشت و می کشم می کشم هرآنکه خواهرم کشت». آنها شعار می‌دادند. «بسیجی یزیدی خشم ما رو ندیدی» !

با درود به همه اون خشم فروزان انقلابی جامعه ایران که همچنان در راستای سرنگونی فاشیسم مذهبی حاکم بر میهنمان در حال غلیان هست، برنامه امروز سرخط رو شروع می‌کنیم. نخست سرتیتر برنامه های امروز سرخط :

 • تحولات یمن و شکستهای پی در پی رژیم آخوندی و مزدورانش . گفتگوی روز با اسحاق علی نژاد

 • «بنداز و در رو» استراتژی رژیم در تعاونی‌های مسکن حکومتی. گزارشی در این مورد

 • اما در شروع برنامه امروز نگاهی می کنیم به اخبار اجتماعی و حرکتهای اعتراضی ۶ دی ۱۳۹۶: 
 • عزا عزاست امروز حاصل یک عمر ما زیر عباست امروز

  جمعی از غارت شدگان موسسه مالی کاسپین در رشت مقابل شعبه این موسسه تجمع اعتراضی برگزارکردند. اغلب تجمع کنندگان را زنان تشکیل میدادند. آنان با پرتاب تخم مرغ گندیده به این مؤسسه وابسته به سپاه پاسداران علیه غارتگری پولهایشان شعار می‌دادند.

   

 • ادامه اعتراضات کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی تبریز

  کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی تبریز در اعتراض به بسته بودن کارخانه به اعتراض خود ادامه داده اند. آنان این بسته بودن را ترفندی برای اخراج کارگران می‌دانند. کارگران گفتند به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

   

 • آب هندیجان را باز کنید

  جمعی از کشاورزان هندیجان با حضور در مقابل فرمانداری رژیم در این شهرستان خواستار رهاسازی آب از سد کوثر برای آبیاری زمین های کشاورزی خود شدند. این کشاورزان نسبت به بی آبی و غارت آب توسط مافیای حکومتی؛ اعتراض دارند.

   

 • غارت انترن ها را متوقف کنید

  انترن‌های دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد مشهد در اعتراض به افزایش شهریه و حذف پرداختی بابت کارشان، در بیمارستان ۲۱ آذر؛ دست به تجمع زدند.

   

 •  

  پنجمین روز اعتراض بازارایان گناوه

  بازاریان گناوه چهارمین روز متوالی در اعتراض به مصوبات غارتگرانه رژیم در مورد ته لنجی به تجمع کردند. بازاریان خواهان برچیده شدن اخاذیهای حکومتی به بهانه‌های مختلف از کسبه شدند.

   

 • همزمان بازاریان و لنج داران در بندردیلم در اعتراض به قانون چپاولگرانه جدید ته لنجی مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کردند.

   

 • حساباتون عالیه جیب ماها خالیه

  صدها تن از کارگران حمل و نقل خلیج فارس دربرابر وزارت اقتصاد رژیم دست به تظاهرات زدند. کارگران در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، از محل کارشان در شهرستان اسلامشهر به تهران رفتند. آنان خطاب به غارتگران حکومت آخوندی شعار میدادند: حساباتون عالیه سفره ما خالیه

  تجمع ۱۲۰۰ نفری کارگران حمل و نقل خلیج فارس مقابل وزارت اقتصاد و دارایی آخوندی

 •  

  اعتصاب تاکسی داران کنگاور

  تاکسی داران کنگاور در اعتراض به تعویق چهار ماهه افزایش نرخ کرایه اعتصاب کردند

   

 •  اعتصاب تاکسی داران کنگاور

  بر اساس گزارشهای رسیده از ارومیه خشک شدن این دریاچه باعث بروز طوفانهای نمک شده و برخی روستائیان مجبور به مهاجرت شده اند. تصاویری رو با هم ببینیم

   

 • رژیم آخوندی مجبور به آزادکردن بازداشت شدگان شد

  به دنبال حمله وحشیانه گاردهای ضد شورش نیروی انتظامیه به تجمع کنندگان برای آزادی فعال کارگری و زندانی سیاسی رضا شهابی و دستگیری همسر رضا شهابی و بیش از ۳۰ نفر از دستگیر شدگان، رژیم آخوندی مجبور شد کلیه بازداشت شدگان را آزاد کند. این تجمع به دنبال فراخوانی بود که توسط همسر رضا شهابی برای آزادی وی در برابر وزارت کار رژیم داده شده بود. شمار زیادی از دانشجویان هم در این تجمع شرکت داشتند. دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران هم در اعتراض به بازداشت تجمع كنندگان جلوى وزارت کار دست به تجمع زدند.

   

  تجمع ۲۰۰ کارگرشهرداری الیگودرز علیه غارتگر حقوقشان

  کارگران شهرداری الیگودرز درمقابل فرمانداری رژیم در این شهر در اعتراض به حقوق معوقه دست به تجمع زدند. کارگران همچنین به غارتگری جدید رژیم آخوندی از حقوق کارگران تحت عنوان شرکت های انبوه ساز که حقوقهای کمتری به کارگران می‌پردازند اعتراض داشتند.

   

  امتناع زندانی سیاسی علی معزی از رفتن به دادسرای اوین

  زندانی سیاسی علی معزی در اعتراض به پوشیدن لباس زندان و دستبند حاضر به شرکت در بیدادگاه رژیم و دادسرای اوین نشد. این زندانی سیاسی که هم اکنون در زندان بزرگ تهران به حالت تبعید محبوس است اعلام کرد که بیدادگاههای رژیم را به رسمیت نمی  شناسد.

   

 • اعتصاب پزشکان متخصص در کلینیک تخصصی شوش

  پزشکان متخصص در کلینیک تخصصی درمانگاه خیریه امیرالمومنین در شوش دست به اعتصاب زده و بر سرکار خود حضور نیافتند. اعتصاب پزشکان بدلیل عدم پرداخت معوقات مزدی بوده است.

   

 • تجمع اعتراضی کارگران راه‌آهن سرخس

  حدود ۶۰ نفر از کارگران شاغل در بخش تعمیر و نگهداری خط ریل سرخس در اعتراض  به دریافت نکردن سه ماه حقوق و عدم ارسال ۳ سال حق بیمه خود مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کردند.

  یکی از کارگران گفت: مسئولان شرکت در پاسخ به اعتراض کارگران گفته‌اند تا راه‌آهن کشور بدهی ما را ندهد شرکت توان پرداخت حقوق ندارد.

   

 •  تجمع اعتراضی کارگران راه‌آهن سرخس

  طی هفته های اخیر به دلیل شدت سرما بارها چادرهای زلزله زدگان استان کرمانشاه آتش گرفته و مردم فاقد امکانات آتش نشانی برای خاموش کردن آتش بوده اند.

   

 • ۴۵ روز پس از زلزله کرمانشاه

 • بعد از گذشت ۴۵ روز از زلزله استان کرمانشاه هنوز هزاران هموطن در بدترین شرایط بارندگی در چادر زندگی می‌کنند. تصاویری رو با هم از ثلاث باباجانی ببینیم