اندازه متن
Aa Aa

حمایت های بین المللی از قیام

 • وزارت خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی روز ۱۲دیماه در باره تظاهرات گسترده مردمی در ایران اعلام کرد: مقامات فرانسوی با دقت وضعیت در ایران را دنبال میکنند. حق تظاهرات آزادانه و هم چنین حق تبادل اخبار یک حق پایه ای است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود : دولت فرانسه در قبال شمار مهم قربانیان و دستگیرشدگان این تظاهرات نگرانی خود را ابراز میدارد.

این سخنگو در پاسخ به سوالی در باره سفر محتمل وزیر خارجه فرانسه به ایران با توجه تظاهرات و خشونتهای صورت گرفته، گفت: در این مرحله ما پاسخی برای این سوال نداریم. وی در ادامه تاکید کرد که گفتگوهای فرانسه مطالبه گر است و شامل موضوع حقوق بشر نیز میشود.

 

 • کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک متشکل از نمایندگان پارلمان و شخصیت های سیاسی و حقوقدانان ، وکلا و مدافعان حقوق بشر، ضمن حمایت کامل از قیام ایران، اعلام کرد: این تظاهرات درسرتاسر کشور  با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» بوضوح بالاترین مقامات رژیم یعنی خامنه ای و روحانی را هدف قرار داده و تظاهرکنندگان در برابر یک رژیم مذهبی که هیچگاه از سرکوب و تحقیر شهروندان ایران باز نیاستاده، حقوق دمکراتیک خود را مطالبه می کنند.

کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک در بیانیه خود می افزاید:‌دستگاه تبلیغات رژیم و امامان نماز جمعه اش مجاهدین خلق را منشاء این قیام مردمی دانسته اند. مریم رجوی،  رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران  که همواره از حمایت این کمیته برخوردار بوده است، به مردم شجاعی که علیه فساد و سرکوب برخاسته اند درود فرستاد. وی افزود که این قیام ها در مناطق مختلف ایران نشان می دهد که سرنگونی رژیم ملاها و استقرار دمکراسی و حاکمیت مردمی خواسته های ملی عاجل مردم ایران هستند.

کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک تاکید می کند:‌موضع دولت ما بایستی حداکثر قاطعیت در برابر رژیم ایران باشد و در هر شرایطی مواضع فرانسه در مورد وضعیت حقوق بشر، مخالفت با حکم اعدام و ضرورت احترام به ارزشها و اصول دمکراتیک را خاطر نشان مي کند.

 

 • بوريس جانسون وزارت خارجة انگلستان با صدور بيانيه‌يي دربارة قيام مردم ايران كه روز 11 ديماه  منتشر شد، اعلام كرد: «انگلستان به‌دقت وقايع ايران را تحت نظر دارد…

وی افزود: همزمان با آغاز هفتادمين سالگرد اعلامية جهاني حقوق بشر، ما هم‌چنين اعتقاد داريم كه مردم بايد بتوانند از آزادي بيان برخوردار باشند و به تظاهرات مسالمت‌آميز بپردازند.

 

 • وزارت خارجة نروژ در يك موضع‌گيري دربارة قيام مردم ايران اعلام كرد: «تظاهرات در ايران را با نگراني عميقي دنبال مي‌كنيم. حياتي است كه حقوق پايه‌يي شهروندان براي تظاهرات مسالمت‌آميز رعايت شود. بايد از خشونت و از دست‌رفتن جان‌هاي بيشتر جلوگيري شود».

 

 • استنی هویر نفر شماره دو دموکراتها در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «جهان به نظاره (وضعيت ايران) نشسته و خشونت عليه معترضان توسط آخوندها و مأمورانشان، تحمل نخواهد شد. (رژيم) ايران يك حكومت حامي تروريسم است كه با استمرار (برنامه) موشك باليستيك و حمايتش از گروه‌هايي مثل حزب‌الله، خاورميانه را بي‌ثبات مي‌كند. مردم (ايران) به حق خشمگينند كه سران (اين رژيم) به‌جاي بهبود وضعيت زندگي آنها در داخل كشور، بر روي چنين فعاليت‌هايي متمركزند.من براي امنيت كساني كه به خيابان‌ها آمده‌اند دعا مي‌كنم».

 

 • قاضي تد پو رئيس زيركميتة تروريسم در كنگرة آمريكا در پيام جديدي در حمايت از قيام مردم ايران در روز 11 دي، گفت: «مردم از حق اعتراض مسالمت‌آميز برخوردارند؛ اما رژيم فاسد (حاكم بر ايران) حتي به قوانين خودش هم پايبند نيست و شبكه‌هاي اجتماعي را بسته تا از سازماندهي اعتراضات جديد جلوگيري كند. در حالي كه سال جديد ميلادي شروع شده است، دست كم 12 ايراني توسط (خامنه‌اي) قاتل كه مصمم است قدرت نامشروعش را حفظ كند به قتل رسيده‌اند. مردم ايران بايد از طريق انتخابات آزاد و عادلانه، خودشان تصميم بگيرند كه رهبرانشان چه كساني خواهند بود

قاضي تد پو تأكيد كرد: «از معترضان مسالمت‌آميز مي‌خواهم كه براي حقوق بشر و آزادي‌هاي پايه‌يي‌شان بايستند. در انتظار روزي هستم كه مردم ايران خيابان‌ها را با در دست‌داشتن پرچم‌هاي آزادي و رهايي، بپيمايند».

 

 • لي زلدين عضو كميتة خارجي مجلس نمايندگان آمريكا در مصاحبه با سي.ان.ان.، گفت: «سال‌هاست كه من از تغيير رژيم در ايران حمايت كرده‌ام… ميليون‌ها ايراني قوياً خواهان يك ايران آزاد، باثبات و دموكراتيك هستند… آنها با يك رژيم ديكتاتوري مبارزه كرده‌اند كه حقوق بشر و فرصت‌هاي اقتصادي را سركوب كرده است… (اكنون) ميليون‌ها ايراني را مشاهده مي‌كنيم كه خواهان تغيير رژيم هستند…».

وي هم‌چنين طي پيامي گفت: «اگر در ايران انتخابات واقعاً دموكراتيك برگزار شود، رژيم كنوني سرنگون خواهد شد. اكثريت ايرانيان خواهان صلح، ثبات، شكوفايي و آزادي هستند».

 

 • پاتريك كندي با تاکید بر  همبستگی خود با قیام مردم ایران اعلام کرد:‌: «دعاي من براي مردم ايران است كه صدايشان را براي آزادي، برابري و يك زندگي بهتر، به گوش (همه) مي‌رسانند».

 

 •  عاصمه جهانگير گزارشگر ويژة وضعيت حقوق بشر در ايران در پيامي در حمايت از قيام مردم ايران، گفت: «شهروندان ايراني از حق اعتراضات صلح‌آميز تحريك‌نشده برخوردارند. به‌خاطر شهدا تسليت مي‌گويم و خواهان پايان‌يافتن خشونت هستم».

 

 • سناتور ليندزي گراهام كانديداي پيشين رياست‌جمهوري آمريكا، در پيامي در حمايت از قيام مردم ايران، گفت: «رئيس‌جمهور آمريكا و همة آزادي‌خواهان بايد با قدرت در حمايت از مردم ايران صحبت كنند و سركوبگران آنها را تا حداكثر ممكن مجازات كنند».

سناتور گراهام اضافه كرد: «روحاني به سران (رژيم) ايران گفته است كه معترضان «هيچ چيز» نيستند. اما حكومتی مع برارعاب وترساندن بناشده ، سرانجام شكست مي‌خورد؛ چون مردم در يك نقطه، ديگر هيچ چيز براي از دست دادن ندارند…».

 

 • سناتور رابرت منندز از سناتورهاي ارشد دموكرات در سناي آمريكا در پيامي، از قيام مردم ايران اعلام کرد: «مشاهدة مردمي كه در اعتراضات ايران از حق پايه‌يي خود براي اعتراض به حكومتشان استفاده مي‌كنند، الهام‌بخش است؛ به‌ويژه به اين دليل كه بي‌رحمي اين حكومت، جان‌هاي بسياري را به تباهي برده است».

 

 • لرد كاتر نماينده مجلس اعيان انگلستان در پیام حمايت از قیام مردم ایران نوشت:‌ رژيم حاكم بر ايران تلاش دارد كه تظاهرات و اعتراضات مسالمت آميز در شهرهاي سراسر ايران را بجاي اينكه به خواسته هاي برحق مردم ايران پاسخ دهد سركوب كند. من كاملا از پيام خانم مريم رجوي رئيس جمهور منتخب شوراي ملي مقاومت ايران در حمايت از مردم شجاع ايران كه جانشان از دست فساد و اختناق و سركوب توسط رژيم و حمايتش از تروريسم در منطقه به لب آمده است، حمايت مي كنم. اكنون زمان آن فرا رسيده كه دولت انگلستان از خواستهاي دمكراتيك و برحق مردم ايران كه خودش را در تظاهرات روز های اخير در خيابانهاي سراسر ايران نشان داده است حمايت بعمل بياورد.

 

 • کريستيان تيبرينگ- يده، Christian Tybring-Gjedeنماينده پارلمان نروژ از حزب پيشرو(يکی از دو حزب حاکم نروژ) و نايب رئيس دوم کميسيون خارجه و دفاع پارلمان در باره قیام مردم ایران اعلام کرد: تظاهرات مدافعين شجاع آزادی در ایران به سرتاسر کشور گسترش يافته است. در برابر سرکوب رژیم علیه ملت ایران، نروژ بايد همانند ساير کشورهای دمکراتيک علنا مقامات ايرانی را محکوم کند . نروژ بايستی در سمت ملت ايران قرار گرفته و از خواسته  آنان در خصوص تغييرات دمکراتيک در کشور حمايت کند. به عنوان نايب رئيس دوم کميسيون خارجه و دفاع من تمام تلاش خود را خواهم کرد تا نروژ رابطه ما با رژیم ايران را مورد بازنگری قرار دهد. من در گفتگوهايم با وزير امورخارجه ، اينه اريکسن سورعيده Ine Eriksen Søreide، به وضوح اين را اعلام خواهم کرد.

 

 • سناتور پائولو كورسيني رئيس كميسيون خارجي سناي ايتاليا نوشت: همبستگي كامل خود را با شهروندان ايراني و بويژه جواناني كه براي تظاهرات به خيابانها ريخته و عليه رژيم و  برای آزادي مبارزه ميكنند، اعلام می کنم  و از خانم مريم رجوي و اعضاي شجاع مقاومت ايران براي اين تعهدشان و براي نبردشان عليه اين رژيم، سپاسگزارم.

حمایت های بین المللی از قیام مردم ایران – از مجموعه خبری ۲۰۳۰