اندازه متن
Aa Aa

مقالات و پیامهای حمایت شخصیت های آمریکایی و اروپایی از قیام مردم ایران

  • تام ریج اولین وزیر امنیت ملی آمریکا طی مقاله‌یی در تاون هال، درباره قیام مردم ایران، خواهان به‌رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران شد ونوشت:‌ ایران بیش از یک هفته تحت تأثیر تظاهراتی به لرزه درآمد که به‌خاطر سرخوردگی از فقر خردکننده و بیکاری فراوان به وجود آمد، اما سریع تبدیل به فراخوانی برای سرنگونی رژیم سرکوبگر گردید. ناآرامی‌ها پدیده‌یی به دور از انتظار بود، گر ‌چه هزاران تظاهرات در مقیاس کوچکتر، با مطالبات محدودتر، تنها در سال گذشته مشاهده شده بود.

تام ریج باتاکید برضرورت شناسایی شورای ملی مقاومت ایران  می‌افزاید:شورای ملی مقاومت ایران آماده است تا پرچم همبستگی در مخالفت با ادامه حکومت مذهبی را برافروزد.اين مقاومت  در سال‌های اخیر، نیروی محرک اصلی تظاهرات بی‌شمار در سراسر جمهوری اسلامی بوده است.

واضح است که رژیم ایران شورای ملی مقاومت را به‌عنوان بزرگترین تهدید دیکتاتوری آخوندسالار خود می‌بیند. مؤثرترین راه برای ایالات متحده برای همسویی با شهروندان و گروه‌های طرفدار دموکراسی در ایران، به‌رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران، رهبری آن و تعهد آنها به یک ایران آزاد، دموکراتیک و غیرهسته‌یی می‌باشد.

 

  • لرد آلتون عضو برجسته مجلس اعيان انگلستان، ضمن تأكيد بر حمايت خود از قيام مردم ايران، به حسابرسي از ديکتاتوري آخوندي به‌خاطر سرکوب اعتراضات فراخوان داد و نوشت:

من از فراخوان خانم مريم رجوي، رئيس‌جمهور برگزيده مقاومت ايران، كه از جامعه بين‌المللي، ايالت متحده، انگلستان و سازمان ملل خواست كه يك روند مستقل براي حسابرسي از سران رژيم (ايران) و مسئولان كشتارها و ناقضان سيستماتيك حقوق بشر شروع بشود، حمايت مي‌كنم».

لرد آلتون تأکید کرد : بكار گرفتن سپاه پاسداران و ارگان‌هاي ديگر رژيم براي سركوب قيام سراسري مردم ايران، به اضافة محدود كردن دسترسي به اينترنت و فضاي مجازي توسط مقامات اين رژيم، مطلقاً غير قابل قبول است.

 

  • باب بلکمن عضو مجلس عوام انگلستان در حمایت از قیام و محکوم کردن جنایات سرکوبگرانه رژیم  نوشت:  من سركوب مردم قيام كننده كه خواهان تغيير در ايران هستند را قوياً محكوم مي كنم و از دولت انگلستان مصرانه مي خواهم كه من را در اين محكوميت همراهي كند.جامعه بين المللي بايد براي حفاظت از اين تظاهرات كنندگان اقدام كند. من از فراخوان مریم رجوی، رئيس جمهور منتخب شوراي ملي مقاومت ايران، ، حمايت مي كنم، كه از سازمان ملل و دولت هاي غرب مي خواهد كه رژيم را بخاطر نقض مستمر حقوق بشر، شامل قتل عام 1988 و كشتارها در دوران اين قيام فعلي تحت تحريم قرار بدهند، و اينكه شوراي امنيت سازمان ملل برای اقدامات بين المللي به منظور توقف اين خشونت ها دست به عمل بزند.

این نماینده پارلمان انگلستان می افزاید : بيش از 3000 نفر در اين سلسله تظاهرات دستگير شدند و حداقل 40 نفر از شروع اين تظاهرات كه در روز 28 دسامبر 2017 شروع شد، تا الان كشته شدند. مقامات رژيم، خود می گویند،  اكثريت بزرگي از افرادي كه دستگير شدند زير 25 سال سن دارند

 

  • راجر گادسیف نماینده پارلمان انگلستان طی پیامی نوشت: من از مردم دلير ايران كه در قيام سراسري شركت دارند حمايت مي‌كنم. با وجود اینکه رژيم ايران مردمی را كه خواهان تغيير هستند وحشيانه سركوب كرد، آنها دنبال آزادي‌هاي بيشتری هستند. حمایت از شوراي ملي مقاومت، براي مبارزة مردم ايران، براي آزاد كردن غل و زنجيرهاي سركوب و برقراري دموكراسي در ايران، يك ضرورت است. قيام سراسري ايران، يادآور اين است كه دولت انگلستان و همپیمانانش در كشورهاي غربي، باید اين واقعيت را برسميت بشناسند و از حق مشروع مردم ايران براي سرنگون‌كردن استبداد مذهبي در ايران و برقراري يك ايران آزاد و دموكراتيك حمايت كنند.

 

  • جولیو ترتزی، وزیر خارجه پيشين ایتالیا طی مقاله‌اي در مجله نیوزویک نوشت: شعارهای مردم در تظاهرات سراسری در ایران نشان می‌دهد که مردم رفاه و سعادتشان را در تناقض با ثروتهای متکبرانی می‌بینند که اکنون قدرت را در ایران در چنگ خود دارند.  همانطور که مریم رجوی در اولین بیانیه خود در شروع قیام مردم اعلام کرد، تنها راه حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی, سرنگونی رژیم آخوندی است.

همانطور که شعارها به وضوح خواستار سرنگونی رژیم مذهبی شده بودند, مقامات به نقش هواداران مجاهدین اشاره کردند که دارای یک شبکه زیرزمینی فعال در داخل ایران است.

جولیو ترتزی هم‌چنین درباره سیاست کشورهای اروپایی در مورد رژیم آخوندی گفت: سیاست های اروپا نسبت به رژیم به شدت گمراه شده است.تمایل به این توافق هسته ای موجب شد تا آنها به ایجاد یک رویکرد بسیار آشتی جویانه رو بیاوردند و در نهایت منجر به توافق ناکارآمد شد.

 

  • ترزا ويليرز نماينده پارلمان انگلستان و وزير پيشين ايرلند شمالي، حمایت خود را از قیام مردم ایران اعلام کرد. وی گفت:‌ «من از اعتراضات صلح‌آميز مردم ايران كاملاً حمايت مي‌كنم. من خشونت و واكنش سركوبگرانه‌يي را كه از مقامات (رژيم) ايران در تظاهرات اخير ديده‌ايم محكوم مي‌كنم».

وی افزود: «مهم است كه وزراي انگلستان، از سازمان ملل و ديگر نهادهاي بين‌المللي، به‌منظور فراخوان به عدالت و آزادي براي مردم ايران استفاده كنند».

مقالات و پیامهای حمایت شخصیت های آمریکایی و اروپایی از قیام مردم ایران