گزارش ملل متحد: نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در یمن توسط رژیم آخوندی

 

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، كارشناسان سازمان ملل متحد اعلام كردند، رژيم آخوندي تحريم تسليحاتي سازمان ملل در مورد يمن را با تأمين مستقيم يا غير مستقيم موشك و هواپيماهاي بدون سرنشين براي شبه نظاميان حوثي، نقض كرده است.

بنا به اين گزارش، كارشناسان سازمان ملل در ماه‌هاي نوامبر و دسامبر به عربستان سفر كردند و لاشة موشك‌هاي شليك‌شده توسط حوثي‌ها به سمت اين كشور را مورد بررسي قرار دادند.

در گزارش كارشناسان ملل متحد به شوراي امنيت آمده است كه آنها «لاشه‌هاي موشك مربوط به تجهيزات نظامي و هواپيماهاي بدون سرنشين را شناسايي كرده‌اند كه منشاء آن (رژيم) ايران است و بعد از تحريم تسليحاتي» در سال 2015، «وارد يمن شدند در نتيجه، گروه كارشناسان بر اين عقيده است كه جمهوري اسلامي… از بند 14 قطعنامة 2216 تبعيت نكرده است؛ چرا كه در انجام اقدامات ضروري براي جلوگيري از تأمين مستقيم يا غير مستقيم، فروش يا انتقال موشك و هواپيماهاي بدون سرنشين به ائتلاف حوثي-صالح، شكست خورده است».

 

  • به گزارش خبرگزاري فرانسه، كارشناسان ملل متحد هم‌چنين گفته‌اند كه رژيم، به درخواست‌هاي آنها براي دريافت اطلاعات در پايان سال 2017، پاسخ قانع‌كننده‌يي نداده است.

بنا به گزارش كارشناسان سازمان ملل، طراحي هواپيماهاي بدون سرنشين ذكر شده، مشابه هوپيماهاي بدون سرنشين رژيم آخوندي هستند كه توسط هسا «شرکت صنایع هواپیماسازی ایران» ساخته مي‌شود.

 

  • نيويورك‌تايمز در گزارش خود دربارة اعلام نقض قطعنامة ملل متحد توسط رژيم، نوشت: «هيأت سازمان ملل نتیجه‌گیری کرده که (رژيم) ایران تحریم تسليحاتي یمن را با شكست در جلوگیری‌کردن از دستيابي حوثی‌ها به موشکهای (رژيم) ایران… نقض کرده است؛ این شامل موشكي است كه 2 ماه پیش از صدها مایل دورتر، به داخل عربستان شليك شد… نتيجه‌گيري‌هاي (كارشناسان ملل متحد) علني نشده و روز جمعه نخست توسط خبرگزاري فرانسه گزارش شد و سپس توسط دیپلمات‌های شورای امنیت که این گزارش‌ها را دیده بودند مورد تأييد قرار گرفت… يكي از مقررات مربوط به تحریم تسليحاتي در قطعنامه (سازمان ملل) از تمامي كشورهاي عضو مي‌خواهد «قدم‌های لازم را برای جلوگیری از تأمين مستقيم يا غير مستقيم، فروش يا انتقال» (سلاح) به نيروهاي تعيين‌شده در يمن از جمله حوثي‌ها در پيش بگيرند».

نيويورك‌تايمز افزود: «نتيجه‌گيري (گزارش ملل متحد) در حالي به ميان آمده است كه دولت ترامپ اقدامات خود عليه (رژيم) ايران را بر سر مجموعه‌يي از نگراني‌ها و به‌طور خاص به‌خاطر توافق اتمي، افزايش داده است. در حالی که رئیس جمهور دونالد ترامپ روز جمعه تحريم‌هاي (اتمي) را مجدداً اعمال نكرد، اقدامي كه مي‌توانست به پايان برجام منجر شود، اما او به متحدان اروپایی هشدار داد که اگر اين توافق… تقويت نشود، 4 ماه ديگر، تحريم‌هاي مذكور را مجدداً اعمال مي‌كند».

نيويورك‌تايمز خاطرنشان مي‌كند: «گزارش (كارشناسان سازمان ملل) تقریباً یک ماه بعد از آن منتشر شده كه نیکی هیلی نمایندة آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران (در واشينگتن)، لاشه‌هاي (تجهيزات) جنگي شامل قطعات موشک و هواپیمای بدون سرنشین را نشان داد و آن‌را نشاني از تأمين تسليحات حوثي‌ها توسط (رژيم) ايران دانست…».

 

در 23 آذرماه گذشته سفير آمريكا در سازمان ملل در كنفرانس مطبوعاتي خود در مقر وزارت دفاع اين كشور در واشينگتن گفت:

  • نيكي هيلي سفير آمريكا درملل متحد: اما امروز ما گامهایی فوق‌العاده برمی‌داریم و آنها را در اینجا در یک محل علنی به نمایش می‌گذاریم. ما اینکار را برای تنها یک هدف انجام داده‌ایم که به رژیم ایران نباید اجازه داده شود به این رفتار غیرقانونی خود بیش از این ادامه دهد.
    صلح و امنیت بین‌المللی بستگی به ما دارد که با هم علیه اقدامات خصمانه رژیم ایران کار کنیم. جنگ علیه تجاوزات رژیم ایران، جنگ کل جهان است. آمریکا امروز دست به‌عمل می‌زند و روح شفاف سازی و همکاری بین‌المللی برای شکست دادن این تهدید ضروری است.

گزارش ملل متحد: نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در یمن توسط رژیم آخوندی