اندازه متن
Aa Aa

اجلاس استماع شاهدان و خانواده های شهیدان قتل عام شدگان ۶۷ در ژنو

درجلسه یی که با شرکت شماري از سازمان‌هاي غير دولتي داراي رتبه مشورتيِ ملل متحد، در کلوپ مطبوعات ژنو برگزار شد،  سخنرانان تأكيد كردند كه سركوب و جنايات رژيم در جريان قيام بزرگ مردم ايران كه از هفتم دي‌ماه گذشته شروع شده، لزوم تحقيقات دربارة جنايت‌هاي رژيم و سپردن عاملان آن به دست عدالت را دوچندان مي‌كند.

دراین جلسه که  به ابتکار انجمنِ «عدالت براي قربانيان قتل عام سال ۶۷» تشکیل شد، برجسته‌ترين حقوقدانان بين‌المللي، زندانيان از بند رسته و شاهدان و خانواده‌هاي شهيدان قتل عام زندانیان سیاسی شرکت داشتند ، در اين جلسه، سخنرانان درحسابرسي از سرانِ حكومت آخوندي و توقف جنايت‌هاي رژيم عليه قيام‌كنندگان در زندان‌ها فراخوان دادند.

گزارشي از اين اجلاس از نظرتان مي‌گذرد:

فراخوان به حسابرسي از سران حكومت آخوندي توقف جنايت‌هاي رژيم عليه قيام‌كنندگان در زندانها

اجلاس استماع شاهدان و خانواده‌هاي شهيدان قتل عام 67 كلوپ ملي مطبوعات درشهر ژنو – مقراروپایی ملل متحد 12 بهمن 1396 – 1 فوريه 2018

سخنرانی برجسته‌ترين حقوقدانان بين‌المللي و حمايت سازمان‌هاي غير دولتي داراي رتبة مشورتي سازمان ملل

در جلسة استماع شهود قتل عام و جنایات دیکتاتوری آخوندی که در كلوپ مطبوعات  ژنو تشکیل شد، نمایندگان سازمان‌هاي غير دولتي داراي رتبه مشورتي ملل متحد و حقوقدانان برجسته، با اشاره به دستگيري‌هاي گسترده در جريان قيام بزرگ مردم ايران و قتل شماري از قيام‌كنندگان در زندان‌ها بر لزوم توقف این جنایات سرکوبگرانه تاکید کردند.

در اين جلسه استماع كه با شركت و سخنراني شماري از برجسته‌ترين حقوقدانان متخصص در امور حقوق بشر بين‌المللي برگزار شده بود، تعدادي از شاهدان، زندانيان سياسي از بند رسته و اعضاي خانواده‌هاي شهیدان قتل عام ۱۳۶۷ به اداي شهادت پرداختند.

راضيه پرندك:

اينها همون‌جا گفته بودند كه ما پسرت رو اعدام كرديم و قبرش هم اگر مي‌خواهيد نشونتون بديم، صد و پنجاه هزار تومان بريزيد به حساب امام خميني تا ما قبرش رو نشونشون بديم.

در اين اجلاس كه به‌مدت قريب به 8 ساعت ادامه داشت، نمايندگان هيأت‌هاي نمايندگي کشورهاي مختلف در سازمان ملل، سازمان‌هاي غيردولتي، شخصيت‌هاي مدافع حقوق بشر مستقر در ژنو و همچنين نمايندگاني از ملل متحد شرکت کردند و به تهيه گزارش پرداختند.

جلسه استماع جامعه مدني در ژنو، بطور سمبليک در قالب يک دادگاه جامعه مدني و در ۴ قسمت برگزار شد. در شروع اين اجلاس، طاهر بومدرا در سخنان افتتاحية خود ضمن معرفي حقوقدانان برجسته و متخصصين حقوق بشر، علت و هدف برگزاري جلسه استماع را توضيح داد.

وي گفت كه قتل عام (67 در ايران) هم‌چنان ادامه دارد و تأكيد كرد كه جنايات رژيم عليه قيام‌كنندگان، يكي از شواهد اين واقعيت است.

سپس در قسمت اول:

 کريستي بريملو، وکيل برجسته انگلستان با رتبه مشورتي ملکه و رئيس کميته حقوق بشر کانون وکلاي انگلستان و ولز به نيابت از جانب همة قتل عام شدگان سال ۶۷ و خانواده‌هاي آنها کيفرخواست خود را عليه عاملان اين جنايت ارائه کرد. خانم بريملو با استناد به فتواي جنايتكارانة خميني جلاد، نامه‌هاي منتظري و نوار صوتي ديدار او با ۴ تن از اعضاي هيأت‌هاي مرگ و همچنين اعترافات سران رژيم، نتيجه‌گيري کرد که به‌طور حتم آنچه در سال ۶۷ رخ داد، مصداق جنايت عليه بشريت است.

وي با اشاره به اين‌كه اعضاي هيأت مرگ هم‌اكنون نيز از بالاترين سران رژيم آخوندي هستند تأكيد كرد كه

جنايات سال ۶۷ در ايران هم‌چنان ادامه داشته است.

كريستي بريملو با اشاره به دستگيري‌هاي گسترده در جريان قيام بزرگ مردم ايران و قتل شماري از قيام‌كنندگان در زندان‌ها بر لزوم پايان‌دادن به مصونيت عاملان اين جنايات تأكيد كرد و به تحقيقات بين‌المللي و قرار دادن تمامي مسئولان اين جنايت‌ها در مقابل عدالت در يك دادگاه بين‌المللي فراخوان داد

او سپس از شش تن از زندانيان سياسي سابق و خانواده هاي شهيدان دعوت کرد تا در مورد مشاهداتشان شهادت بدهند. شهادت‌هاي تکان‌دهندة آنها از جنايات دژخيمان رژيم، حاضران در اين جلسة استماع را به‌شدت تحت تأثير قرار داد.

مصطفي نادري:

تقریبا از تمام زندان اوین اینجور که من آمار بندهایش  را بوسیله بقیه بچه داشتم . در حدود ۱۲ هزار زندانی بود که  فقط ۲۵۰ نفر زنده ماندند.

زهره بيژن يار:

در نامه های چند خطی اش از باغچه کوچک برف و رویش جوانه ها پس از زمستانی  سرد وطولانی می نوشت واینکه جلوی حرکت وپویایی انسان و جهان را سیاه اندیشان نمی توانند بگیرند هنوز پدران و مادران سالخورده در گورستانها  بدنبال عزیزانشان می گردند و بسیاری ازآنها همچون پدر من با قلبی سنگین و با چراهایی  بی پاسخ مانده دنیا را ترک کردند.

پدر يحيي شجاعی:

این دختر من نسرین شجاعی بوده بعد بچه خواهر من پسر خواهر من به نام قربان  زندانی بوده که زندانی اش هم تمام شده بود  باید آزاد می شده یک یا دو بعد باید آزاد می شده  . آزادش نکردند در زندان نگهش داشتند بعد اعدامش کردند

رمضان موسوي‌:

هفت مرداد ۶۷  بیست و نه نفر را بردند در جنگل  سمس کنده یعنی در اطراف ساری  همانجا تیرباران کردند

احسان نياكان

طوری بود که  بازپرس من در سال ۸۸ به نام محبی . موقعیکه من از او سوال کردم تکلیف من  چی میشه  چکار می خواهید با من بکنید تعیین تکلیف بکنید مرا . برگش گفت  به صراحت ما اشتباه کردیم که ترا در  ۶۷ نزدیم  این حرف را سال ۸۸  به من می زند.

سيما ميرزايي:

این عکس ۱۴ نفر از اعضای خانواده من است  که هفت  نفر از اینها به فتوای خمینی در  قتل عامهای ۱۹۸۸ با وجود اینکه  حکم داشتند  همه شان را اعدام کردند  دلم می خواست مادرم زنده بود ۱۰ سال پیش می آمد و  دانه به دانه زندانها را همه گذرانده بود  براتون  توضیح می داد چه بلایی سر  بچه هایمان  آوردند و در کنار آنها چه بلایی سر خانواده های  ما  آوردند.  تنها  بچه های ما را اینها نکشتند.  اینها خانواده های ما را بچه های ما را پدر و مادرهای ما را  همه را در کنار بچه هایمان  توی زندانها شکنجه کردندو کشتنشون.

 

 قسمت دوم برنامه:

پنلي متشکل از متخصصان حقوق بشر بود. در اين پنل ژان زيگلر، نايب‌رئيس کميتة مشورتي شوراي حقوق بشر، اريک سوتاس از چهره‌هاي برجستة مدافع حقوق بشر که بمدت ۲۰ سال رياست سازمان جهاني عليه شکنجه را بعهده داشته، خوآن گارسه وکيل سرشناس بويژه در امر پيگیري مسئولان جنايت عليه بشريت و طاهر بومدرا، شرکت داشتند.

 

دكتر خوان گارسه –وكيل سرشناس درامر پيگيري مسئولان جنايت عليه بشريت

خوان گارسه در سخنراني خود بر لزوم اقدام ارگان‌هاي بين‌المللي و تحقيقات دربارة قتل عام 67 تأكيد كرد، و گفت: جلسة امروز فقط گراميداشت قربانيان ديروز نيست، بلكه هم‌چنين كمكي به نسل كنوني و براي آيندگان است.

 

ژان زيگلر  نائب رئيس كميته مشورتي شوراي حقوق بشر

ژان زيگلر در مقدمه صحبت هايش به بررسي تاريخي مقابله مجاهدين و خميني پرداخت و گفت از همان ابتدا مسعود رجوي به خميني گفت که مردم ايران براي آزادي انقلاب کرده‌اند و درخواست او براي همکاري را رد کرد.

وي بعد از تشريح اين روند از جمله با استناد به فهرست اسامي و مشخصات ۲۰ هزار تن از شهيدان مجاهد خلق به بررسي قتل عام سال ۶۷ پرداخت.

ژان زيگلر مردم ايران دوباره بپاخاسته‌اند؛ امروز با يك نسل جديد مواجهيم؛ جواناني كه با به خطر انداختن جان خود دست به تظاهرات زده‌اند… طبعاً در اعتراض به وضعيت وخامت‌بار اقتصادي و فساد آخوندها اين كار را انجام مي‌دهند؛ اما عميق‌تر از آن، نقطة انگيزش آنها، شهيدان سال 67 هستند. آنها به آزادي، دموكراسي و احترام به حقوق بشر فراخوان مي‌دهند. قطعاً آنها با الگوي قهرمانانة شهيدان سال 67 تغذيه مي‌شوند…

ژان زيگلر تأكيد كرد: مبارزة مجاهدين و شوراي ملي مقاومت… براي آزادي ما نيز هست؛ چون با به اسلام روشنايي، هم‌زيستي و همكاري… نيازمنديم. ابعاد (اين مبارزه) جهاني است؛ نه فقط در فداكاراي شهيدان سال 67 بلكه هم‌چنين در فداكاري كساني كه امروز و همين الآن تحت شكنجه… قرار دارند…، يك رابطة ارگانيك بين فداكاري آنها و آزادي ما وجود دارد.

ژان زيگلر در پايان سخنانش گفت: بايد ملل متحد يك دادگاه ويژه در رابطه با ايران تشكيل بدهد تا به مصونيت (مقامات اين رژيم) كه براي بشريت شرم‌آور است، پايان داده شود.

طاهر بومدرا

طاهر بومدرا در سخنانش وظايف سازمان ملل را مرور و نتيجه‌گيري کرد که گزارشگران موضوعي ملل متحد چه به صفت فردي  چه به صفت جمعي موظفند در رابطه با اين جنايت عليه بشريت دست به اقدامات لازم بزنند و از جمله خواستار اقدامات مشخص از سوي کميسر عالي حقوق بشر بشوند. وي همچنين تأكيد کرد که کميسر عالي حقوق بشر موظف است يک هيأت حقيقت‌ياب و کميسيون تحقيق براي رسيدگي به اين موضوع اختصاص بدهد.

اريك سوتاس –رئيس پيشين سازمان جهاني عليه شكنجه

اريك سوتاس در سخنانش به تحقيقات جامعة بين‌المللي در مورد جنايت‌هاي رژيم آخوندي در جريان قتل عام سال 67 فراخوان داد، و گفت: مبارزه با مصونيت، تنها عاملي است كه عدم تكرار (جنايات) را تضمين مي‌كند…

در سومين قسمت برنامه:

خانم کريستي بريملو ۹ شاهد ديگر از زندانيان سابق سياسي و خانواده‌هاي شهيدان قتل عام را براي اداي شهادت فراخواند كه هر يك از آنها نيز وجوه مختلف مشاهداتشان را دربارة جنايت‌هاي رژيم در زندان‌ها و شواهد انكارناپذير جنايت عليه بشريت در قتل عام 67 را تشريح كردند.

عزت حبيب نژاد:

خیلی از پدرها و مادرها  زمان شنیدن  اعدام بچه هایشان  همان لحظه سکته کردند و یا همان لحظه فوت کردند.  خیلی بلا سر خانواده ها آمد  ای کاش  آنها الان اینجا بودند و شرح حال می دادند که چی به سر آنها آمد.

راضيه قدرتي گيلوايي:

همچنین تعدادی از دوستانم در  قتل عام ۶۷ سربدار شدند.  دوست نازنینم تهمینه ستوده که در زندان اوین  با او آشنا شده بودم  خدیجه گلچین ، لیدا غفوری ، مجاهد شهید مریم گلزاده غفوری  که در  بند ۲ زندان اوین او را دیده بودم  او خواهری بسیار با وقار و دوست داشتنی بود.  که همه  آنها حکم داشتند  که رژیم  خمینی در سال ۶۷ همه آنها را اعدام کرد.

حسين توتونچیان  :‌

برادر  من  محمد علی توتونچیان  دانشجوی  سال آخر جامعه شناسی دانشگاه تهران بود  او دو بار در زمان  شاه دستگیر شده بود و دو بار هم در زمان خمینی.  و یکی از دلایلی که  حکم بالا گرفت در واقع همین دستگیری اش در زمان شاه بود او فردی بسیار شجاع بود  هر وقت که نماینده های رژیم به داخل زندان می آمدند.  او شجاعانه بلند می شد و حرفهایش  را می زد اینرا بسیاری از بچه هایی ه با او هم بند بوده اند  شهادت می دهند  بعد از قتل عام ها  یکروز به مادر من زنگ می زنند و یکی از کمیته های تهران را بهش معرفی می کنند  و می رود و یک ساک از وسایل برادرم را می گیرد.  و تا امروز  نه از محل دفنش اطلاع داریم و نه  از اینکه  چرا اعدامش کردند.

رضا شميراني:

تمامی  زندانهای اوین یعنی قزل حصار ، گوهردشت اوین  زندانهای مخفی غیر مخفی کمیته تماما ما ۱۳۵ نفر ماندیم  از چندین هزار نفر زندانی که در آنجا  بودند ما ۱۳۵ نفر زنده ماندیم.

فرزانه مجيدي:

ما که اینجا هستیم یک  عده کمی هستیم  هزاران هزار نفری هستند در ایران  که قربانی  این رژیم هستند ولی صدایشان به جایی نمی رسد و بچه ها و عزیزانشان را مفقود کرده اند کشته اند چون  سالیان است که این رژیم دارد می کشد  کسی نمی دونه چه جوری دارند کشته می شوند این بچه ها .  آنقدر آدمها بوده اند که تو بیرون جسدهایشان پیدا شده و رژیم گفته حالا فلان افغانی او را کشته و همه اینها جوانان پاکی بودند که هیچ گناهی نداشتند این رژیم اینها راکشته است.

 

در قسمت چهارم:

جلسه استماع جامعه مدني پيرامون قتل عام سال ۶۷ سر جفري رابرتسون قاضي پيشين دادگاه ويژه سرالئون که توسط سازمان ملل براي رسيدگي به جنايات عليه بشريت ايجاد شده بود و پروفسور اريک داويد حقوقدان برجسته در امور حقوق بشر انساندوستانه از بلژيک نظرات خود را دربارة ماهيت قتل عام ۶۷ و وظايف سازمان ملل در اين رابطه تشريح کردند.

 

جفري رابرتسون-رئيس پيشين  دادگاه ويژه ملل متحد براي سيرالئون

جفري رابرتسون توضيح داد که هيچ توجيهي براي قتل عام سال ۶۷ وجود ندارد و با استناد به فاکت‌هاي مشخص تبليغات رژيم آخوندي را که براي گريز از حسابرسي و مجازات، تلاش مي کند آن‌را به عمليات کبير فروغ جاويدان ربط بدهد رد کرد. وي گزارشگر ويژه ملل متحد دربارة وضعيت حقوق بشر در ايران را فراخواند که خواستار تشکيل يک کميسيون تحقيقات مستقل بشود.

پروفسور اريك داويد-حقوقدان برجسته درامور حقوق بشر انسان دوستانه

پروفسور اريک داويد نيز ضمن ارائه بحث مبسوطي حول قوانين بين‌المللي با استناد به مادة ۷ معاهدة رم تأکيد کرد که آن‌چه در سال ۶۷ در ايران رخ داد مصداق بارز جنايت عليه بشريت است و سازمان ملل بايد يک هيأت مستقل براي تحقيقات تشکيل دهد.

اجلاس استماع شاهدان و خانواده های شهیدان قتل عام شدگان ۶۷ در ژنو