اندازه متن
Aa Aa

کنفرانس فراخوان بین المللی

قيام مردم ايران

فراخوان بين‌المللي براي آزادي زندانیان قيام

کنفرانس با حضور مریم رجوی

شخصیتهای سیاسی و قانونگذاران از 9 كشور اروپايي

 

در کنفرانس «قيام ايران – فراخوان بين‌المللي براي آزادي دستگيرشدگان» که با حضور رئیس جمهور برگزیده مقاومت برگزارشد، قانونگذاران و شخصيتهاي سياسي از ايتاليا، آلمان، انگلستان، فرانسه، لهستان، ايرلند، روماني، سوئيس، کلمبیا، مالت و ليتواني، ضمن ابراز همبستگي با قيام و مقاومت مردم ايران ، به اقدامات فوری بین المللی برای آزادی زندانیان قیام  فراخوان دادند.

سخنرانان اين جلسه عبارت بودند از:

لرد توني كلارك عضو مجلس اعيان انگلستان، رئيس پيشين حزب کارگر

مارتين پاتسلت عضو كميسيون حقوق بشر مجلس فدرال آلمان از حزب دموكرات-مسيحي

يوآنا موخا Joanna Mucha نماینده پارلمان لهستان، وزير پيشين ورزش و توريسم

سناتور لوييجي كومپانيا عضو كميسيون خارجي سناي ايتاليا

سناتور والريا كاردينالي عضو سناي ايتاليا

ماريانو رابينو عضو كميسيون خارجي پارلمان ايتاليا

آنتونيو ماتارلي عضو كميسيون اتحادية اروپا در پارلمان ايتاليا

نيكولو چيراچي نمايندة پارلمان ايتاليا

سناتور جري هوركان نايب رئيس كميتة بودجة سناي ايرلند

رومئو نيكوآرا نماينده ارشد پارلمان روماني و رئيس گروه پارلماني روماني براي ايران دمكراتيك

دكتر اگيديوس واريكيس، نايب رئيس كميسيون خارجي پارلمان ليتواني و گزارشگر ويژه حقوق بشر در مجمع پارلماني شوراي اروپا

اينگريد بتانكور كانديداي پيشين رياست‌جمهوري كلمبيا

برايان بينلي نمايندة پيشين پارلمان انگلستان

مایک هنکاک، معاون پيشين کمیته سیاسی مجمع پارلمانی شورای اروپا، ازانگلستان

راجر لاينز رئيس پيشين اتحاديه هاي اصناف كل انگلستان ( تي يو سي) متشكل از فدراسيون بيش از 50 اتحاديه سراسري و بيش از 6 ميليون تن از كاركنان در انگلستان و ولز

پائولو كازاكا نمايندة پيشين پارلمان اروپا از پرتغال

ياسك پروتاشيوويچ Jacek Protasiewicz نمايندة پارلمان و رئيس گروه پارلماني ليبرالها در پارلمان لهستان، نايب رئيس پيشين پارلمان اروپا

ماريو گالئا، نماینده پارلمان مالت و از سخنگویان حزب اصلی اپوزیسیون

سرجو دليا دبير انجمن به قابيل دست نزنيد

اليزابتا زامپاروتي عضو كميتة منع شكنجة شوراي اروپا

و آنتونيو استانگو رئيس فدراسيون حقوق بشر ايتاليا

 

سخنرانی مریم رجوی در اجلاسی با شرکت پارلمانترهای اروپایی: فراخوان بین‌الملی برای آزادی زندانیان قیام

سخنرانی مریم رجوی در اجلاسی با شرکت پارلمانترهای اروپایی: فراخوان بین‌الملی برای آزادی زندانیان قیام

روز جمعه، ۲۰بهمن ۹۶، مریم رجوی در اجلاسی با شرکت شماری از نمایندگان پارلمان‌های اروپایی. برگزار شد، سخنرانی کرد.

در این اجلاس که با عنوان « فراخوان بین‌الملی برای آزادی زندانیان قیام» برگزارشد، نمایندگانی از پارلمان‌های انگلستان، ایرلند، ایتالیا، مالت، لیتوانی، سوییس، رومانی و لهستان شرکت داشتند و سخنرانی کردند.
مریم رجوی در سخنانش خطاب به نمایندگان و شخصیت‌های شرکت‌کننده گفت:
نمایندگان محترم،
حضار گرامی،
به خانه مقاومت ایران خوش آمدید. از دیدار شما در این‌جا و فرصت بحث و گفتگو در مورد شرایط متحول ایران بسیار خوشوقتم. شرایط در ایران، بسیار متحول است و مایلم امروز به ۴موضوع بپردازم. بعد خوشحال می‌شوم که نظرات شما را بشنوم.
این ۴ موضوع عبارتند از:
قیام یک نقطه عطف در تحولات ایران،
ارزیابی وضعیت رژیم برای مقابله با قیام،
نقش مقاومت در تحولات ایران و تضمین ثبات و صلح و امنیت
و بالاخره سیاست صحیح اروپا در قبال ایران.
ما می‌گوییم قیام یک نقطه عطف است، یعنی دیگر وضعیت به گذشته بر نمی‌گردد. آنچه از هفت دی‌ماه، در ایران اتفاق افتاد، فراتر از تظاهرات اعتراضی مردم علیه مشکلات اقتصادی، یک جنبش سراسری علیه تمامیت رژیم آخوندی بود. این قیام از چند ویژگی برخوردار بود:
اولین ویژگی، گستردگی و سرعت بالای گسترش تظاهرات بود. به‌طوری که در عرض چند روز به ۱۴۲ شهر کشیده شد.
دوم:‌ مبنای این اعتراضات، شکست کامل رژیم آخوندی از حل ابتدایی‌ترین مسائل جامعه بود از جمله: معضل بیکاری، گرانی و همزمان سرکوب اجتماعی و سیاسی. واقعیت این است که: فساد مالی، سیاسی و قضایی سراپای رژیم را فرا گرفته است. سیاست مداخله جویانه رژیم در منطقه به بن بست رسیده و منابع رژیم را بشدت تحلیل برده، و بازتاب‌های منفی داخلی آن بارز شده است.
نكته مهم این‌كه این علل بنیادین نه تنها هم‌چنان به‌قوت خود باقیست، بلکه شدیدتر هم شده و رژیم قدرت حل آن را ندارد.
تنها با تغییرات جدی سیاسی می‌توان به مقابله با این بحران‌ها پرداخت. چیزی كه این رژیم، به هیچ‌وجه قادر به انجام آن نیست.
سوم:‌ هسته مرکزی تشکیل‌دهنده اعتراضات، زنان و هم چنین اقشاری هستند که رژیم مدعی بود، و در غرب هم تصور می‌شد، که پایگاه اجتماعی رژیم را تشکیل می‌دهند. یعنی همان طبقات محروم جامعه که از ستم رژیم به‌جان آمده‌اند. هم محرومان و هم زنان، تحت چنان سركوب و ستم و تبعیضی هستند كه چیزی برای از دست دادن ندارند و آماده پرداخت بها و مقابله با رژیم هستند.
فیلم‌هایی که از تظاهرات پخش شده، نشان می‌دهد كه در بسیاری از صحنه‌ها زنان جلودار قیام‌اند.
هم‌چنین، هفته گذشته، معاون فرمانده سپاه پاسداران تصریح كرد كه زنان به‌ویژه زنان مجاهد در بسیاری از شهرها قیام را رهبری می‌كردند.
واقعیت این است که زنان در ۳۹سال حكومت آخوندها، هدف بیشترین فشارها بوده و هستند. حجاب اجباری و سركوب و تحقیر به بهانه حجاب، از مهمترین دستاویزهای رژیم برای اعمال خفقان در جامعه است. در حالی سازمان مجاهدین از روز اول تاكید كرده؛ دین اجباری و اجبارات دینی و حجاب اجباری در تعارض آشكار، با تعالیم اسلام اصیل است.
نظرسنجی‌های حكومتی در سال‌های گذشته كه در روزهای اخیر فاش شده، نشان می‌دهد كه اكثریت عظیم زنان ایران، با حجاب اجباری مخالفند. این، مبین خشم و نفرت زنان از رژیم آخوندی است. در واقع زنان، یك نیروی انفجاری و یك پتانسیل قدرتمند برای قیام و سرنگونی این رژیم هستند.
چهارم این که در این قیام، شعارهای معترضان، تمامیت رژیم را هدف قرار می‌داد. «مرگ بر خامنه‌ای» ‌و «مرگ بر روحانی»‌ و این که «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا».
پنجمین ویژگی مهم این اعتراضات، عنصر سازمانیافتگی آن است. گسترش تظاهرات به ۱۴۲ شهر با شعارهای یکسان و مشابه یک امر اتفاقی نبود و نمی‌توانست باشد. شعارهای مردم، همان خواست‌هایی بودکه از سال‌ها قبل، مقاومت ایران برای آن مبارزه می‌کند. خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم، رسما گفت که مجاهدین این اعتراضات را سازمان داده‌اند و از چند ماه قبل طراحی کرده بودند.
روحانی به رئیس جمهور فرانسه زنگ زد و گفت مجاهدین پشت اتفاقات اخیر در ایران هستند
و خواستار محدود کردن فعالیت‌های مقاومت شد. معاون فرمانده سپاه نیز گفته بود که سرحلقه اغتشاشات مجاهدین بوده‌اند.

حضار محترم،
ما معتقدیم که قیام با هر افت و خیزی، ادامه خواهد یافت. البته رژیم همان‌طور که تاکنون عمل کرده، ماکزیمم تلاشش را خواهد کرد که اعتراضات را سرکوب کند. تا کنون ۵۰ نفر کشته شده‌اند كه دست كم ۱۲ تن از آنان، زیر شكنجه به شهادت رسیده‌اند و بیش از ۸۰۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. چند روز قبل، یک نماینده مجلس رژیم به‌نقل از رئیس زندان‌ها، ثبت دستگیری ۴۹۷۲ نفر را تایید کرد. تایید این امر توسط رژیم نشان می‌دهد که رقم واقعی بسیار بیش از ۸۰۰۰ نفر است.
با این وجود، این رژیم قدرت توقف اعتراضات را ندارد. البته اعتراضات فرازو نشیب خواهد داشت
ولی متوقف نخواهد شد. همان‌طور که مشاهده کردید بعد از دو هفته نسبتا آرام، مجددا در روزهای ۱۱ و ۱۲ بهمن، شهرهای مختلف ایران شاهد اعتراضاتی با همان شعارهای نفی تمامیت رژیم بود.
در همین حال حركت‌های اعتراضی كارگران، زحمتكشان و غارت‌شدگان همه روزه به چشم می‌خورد.

دوستان عزیز،
رژیم ایران در موقعیت بسیار ضعیف‌تری از همیشه قرار دارد. حتی در درون سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان بسیج که رژیم برای بقا به آن‌ها اتکا دارد، نشانه‌های نگرانی و وحشت مشاهده می‌شود.
در جریان قیام عده‌یی از اعضای بسیج، با سوزاندن کارت‌های عضویت خود در بسیج، به معترضین پیوستند.
برخی از افرادی که در جریان اعتراضات، توسط نیروهای رژیم کشته شدند، از خانواده‌های بسیجی‌ها بودند. حتی توان رژیم برای اعزام نفراتش از سپاه به سوریه، به‌شدت کاهش یافته
و به‌همین دلیل اساسا متکی به نیروهای مزدور غیر ایرانی است.
در یك كلام، عواملی که منجر به قیام شد، هم‌چنان به قوت خود باقیست و تشدید هم شده است.
دیوار ترس تَرک برداشته است، و هیچ چیز از جمله دستگیری و کشتار و شکنجه نمی‌تواند مانع پیشروی قیام و سرنگونی رژیم شود. رژیم آخوندی محکوم به سرنگونی است و مقاومت ایران، تضمین یک ایران آزاد و ثبات و آرامش در منطقه است.
من به اعتراف سران رژیم درباره نقش مجاهدین در قیام اشاره کردم، اما نقش مقاومت بسیار عمیق‌تر است. واقعیت این است که در ایران، یک آلترناتیو دمکراتیک با پایگاه مردمی، و با توانمندی ایجاد تغییر و طرح‌ها و ساختارهای مشخص برای ایران آینده، وجود دارد و به‌همین دلیل رژیم از آن به‌شدت وحشت دارد.
رژیم و لابی‌های آن تلاش می‌کنند مردم و جامعه بین‌المللی را از تكرار سناریوی سوریه و به راه افتادن جنگ داخلی در ایران بترسانند تا بدینوسیله به بقای رژیم کمک کنند. ولی واقعیت این است که وجود همین آلترناتیو قدرتمند و ریشه‌دار، تضمین‌کننده یک ایران متحد و یکپارچه است.
رژیم آخوندی و لابی‌هایش، با دجالگری این حقیقت را پنهان می‌كنند كه عامل اصلی بحران و كشتار در سوریه رژیم آخوندی است و با بالا گرفتن قیام در ایران و سرنگونی آخوندها، نه تنها ایران مانند سوریه نمی‌شود، بلكه بحران در سوریه و عراق و دیگر كشورهای منطقه
جای خود را به صلح و آرامش و دمكراسی می‌دهد. ما خواهان یک ایران آزاد و دمکراتیک، جدایی دین از دولت، حقوق برابر برای همه ملیت‌ها و حق خودمختاری برای آنان در چارچوب تمامیت ارضی ایران، برابری جنسیتی و لغو حجاب اجباری و همه قوانین قرون وسطایی علیه زنان هستیم.

و بالاخره سوال این است كه سیاست درست برای اروپا چیست؟‌
من روز ۲۴ ژانویه در شورای اروپا در استراسبورگ، شورای اروپا و اتحادیه اروپا و كشورهای عضو را به اتخاذ تدابیر مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرا به منظور وادار كردن فاشیسم دینی حاكم به آزادی زندانیان قیام، آزادی بیان و اجتماعات و پایان دادن به سركوب زنان و لغو حجاب اجباری فراخواندم.
هرگونه رابطه با این رژیم باید به توقف اعدام و سرکوب منوط شود. از مراودات اقتصادی با رژیم ایران، تنها ولایت فقیه و سپاه پاسداران سود می‌برند که آن را صرف سرکوب بیشتر مردم و
جنگ‌افروزی در منطقه می‌کنند.
بی‌ثبات سازی منطقه، مطابق تجربه‌ سال‌های اخیر، اروپا را هم با حملات تروریستی تحت فشار می‌گذارد.
حرف ما این است که ۳۹سال خونریزی و جنایت، تبعیض و سركوب علیه زنان و خفقان و سانسور كافی است. اروپا باید به سكوت و بی‌عملی خود پایان دهد و صف خود را از رژیم آخوندها جدا کند.
این رژیم، آینده‌یی ندارد و مماشات با آن، بهای رسیدن به آزادی را برای مردم ایران سنگین‌تر
و جنگ و بحران در منطقه را طولانی‌تر می‌كند. البته نمی‌تواند مانع سرنگونی رژیم به‌دست مردم شود؛ همان‌گونه كه حمایت همه‌جانبه آمریكا و كشورهای غربی تا آخرین ماه‌های حكومت شاه، نتوانست از سرنگونی آن جلوگیری كند.
از همه شما متشکرم.

 

لرد تونی کلارک – عضو مجلس اعيان انگلستان

خانم رجوی، همکاران محترم از کشورهای مختلف، دوستان عزیز، مجددا از حضور در اقامتگاه شما عزيزان خوشوقتم. از شما بخاطر این دعوت تشکر میکنم. من حامل سلامهای گروه  دوستي فراحزبي امان  از پارلمان هستم.  که همانطور كه مطلع هستيد متشكل از اعضاي كليه احزاب است ، و  همگي آنها بهترين آرزوهايشان را تقديم تان مي كنند.

در اين لحظات اذهان  همه ما بايد معطوف به آن دسته از مردم محرومي باشد که مجبور به تحمل خشونت و تحقير و  حبس و مرگ در دست آخوندها بوده اند. اذهان ما معطوف به همه آنها و خانواده هايشان است و من مطمئن هستم كه از جانب همه صحبت ميكنم وقتي كه ميگويم به شجاعت آنها درود ميفرستيم، و براي آنها در مبارزه مستمرشان  براي تحقق  آزادي براي مردمشان  بهترين آرزوها را داريم

امروز ما  اينجا هستيم تا حمايت خودمان را از آّنها اعلام كنيم . و خودمان را مجددا متعهد كنيم به گسترش اطلاعات در مورد آنچه كه در درون جامعه تقريبا بسته ايران ميگذرد

بيش از 30 سال است كه اين افتخار  را داشته ام تا از جنبش مقاومت حمایت کنم. و در طول این سه دهه گذشته ، همچنين این افتخار را داشتهام که با همکاراني  کار کنم  که برخی را امروز اینجا میبینم و ديدار بادوستان قديمي ودوستان جديدي كه  ملاقاتشان ميكنم. همه با یک تعهد مشابه , تلاش برای  رسیدن به حقوق بشر و پیشرفت و دموکراسی در ایران.  ما در طول سال ها از طریق شورای ملی مقاومت تلاش کردیم  برای برجسته کردن جنایات رژیم، و ما بدنبال این بودیم که مسئولین جنایات و جنایات بسیاری که طي اين دوران  مرتکب شده اند حساب پس بدهند. جنايات متعدد بر علیه افراد شجاع.

 

سالها فعالیتی که بسیاری در آن درگير بوده اند، معتقد هستم که در حال حاضر در اعتراضات سراسري كه مردم مناطق مختلف ايران در گير آن بوده اند و ما آنرا مشاهده كرديم، منعكس شده است میلیون ها ایرانی از طريق شعارهايشان ميگويند كه خواهان تغيير واقعي هستند ، تغيير به يك ايران دمكراتيك و آزاد.

امروز شعارهای عمومی که ما در خیابانهای ایران شاهد آنها بوديم، خواهان پایان رژیم ديكتاتوري مذهبی در تماميت آن هستند و هر گونه ایده مبني بر  وجود رفرميست (در داخل رژيم ) را رد میکنند و روشن ساخته اند كه مردم ایران خواهان تغییر واقعی دموکراتیک هستند.

خانم رجوی،  اين همان چيزي است كه شما ساليان براي آن فراخوان داده ايد وخواستار آن بوده ايد،و بطور مداوم برای ثبات در منطقه و برای تغییر دموکراتیک فراخوان داده ايد.

ما  خوش شانس هستيم كه در پارلمان انگلستان روی این موضوع براساس نظرگاههاي حزبی با يكديگر اختلاف نداریم. ما همکاراني در مجلس عوام و مجلس اعيان داريم كه از شما و جنبش مقاومت شما حمایت میکنند. اين حمايت فراحزبي است چرا كه  برنامه شما  براي آينده ايران بطور واقعي دموكراتيك است.،برنامه ۱۰ ماده ای دمکراتیک که شما  در مورد آن بسيار شیوا  در بسياري نقاط اروپا در مورد آن صحبت كرده ايد.

چند محور آن به قرار زير مي باشند: لغو حكم اعدام، حکومت قانون، قضاییه مستقل، برابری جنسيتی

این برنامه  مدرن و دمکراتیک برای ایران آینده است. و نشان میدهد که مردم ایران و قیامی که شاهد آن بوده ايم،  شروع به محصول دادن كرده است، همانگونه كه جهان بطور فزاينده اي شاهد عملكردهاي اين افراد خبيث در كشور و در حاكميت مي باشد.

خانم رجوی،  جنبش شما الهام بخش تظاهر کنندگان است. این نه تنها الهام بخش مردم شما، بلكه الهام بخش مردم جهان است.  شما از طریق سازمانتان،  رهبر رژيم و مقامات ارشد حكومت مذهبي حاكم را كه به قدرت جنبش شما و به نقش شما در سازماندهي اعتراضات سراسري اذعان ميكنند  به ترس مي اندازيد.

این خود یک تغییر است.  برای سالیان، قبل از اینکه ما رسانه های اجتماعی را داشتیم و قبل از اینكه تلفنهایی که عکس میگیرند را داشته باشيم، آنها تكذيب ميكردند كه اصلا كسي در ايران، دست به اقدامي عليه رژيم زده است.  به افرادي مثل من، دردسر درست كن اطلاق ميشد، افرادي كه هيچ سند و مدركي نداشتند كه نشان دهند مردم ايران به اندازه کافی از دست اين رژيم عذاب كشيده اند. شما به خطرات مماشات اشاره کردید.

خانم رجوی سیاست اروپا  و انگلستان مبنی بر استمالت رژیم  متاسفانه آنها را در سمت اشتباه تاریخ قرار داده است. این باید تغییر کند و خواهد کرد،  زیرا ما بیشتر از این نمیتوانیم نسبت به آمال دموکراتیک مردم ایران  چشم پوشی کنیم.

خشونت در خیابانها فقط از جانب حکومت مذهبی مستاصل با اين اميد كه خواست ميليونها ايراني كه خواهان آينده بهتر هستند را سركوب كند،  صورت میگیرد. انگلستان،  اتحادیه اروپا و سازمان ملل كه معلوم نيست چه كار ميكند،  براي ساليان متمادي كه من درگير اين موضوع بوده ام كار زيادي انجام نداده اند.. تنها کار آنها  تصویت قطعنامه  بوده و نه یک کار مادي که مقامات رژيم را مورد حسابرسي قرار دهد.

اکنون ما بايد صداي خود را رساتر كنيم و با قدرت، خواستار تغيير گرديم. به همین دلیل من از دولت خودم، ساير اعضاي اتحادیه اروپا و همچنين ساير كشورهاي اروپايي ميخواهم كه  به ما در برسمیت شناختن شورای ملی مقاومت،  سازمان مجاهدین خلق ایران و برنامه ده ماده ای خانم رجوی برای ایران آینده  بعنوان یک آلترناتیو قابل اعتماد برای رژيم مذهبي حاكم  بپيوندند. ما خواهان آزادی افرادی هستیم که  صرفا بدلیل اعتراض و شركت در تظاهرات زندانی شده اند.

ما خواهان آزادی افراد دستگیر شده در اعتراضات و همينطور  آزادی زندانیان سیاسی که صرفا بواسطه  مخالفت با رهبر و   سیستم قرون وسطایی حکومت مطلقه آخوندی دستگیر شده اند. هستيم. ادامه اعتراضات ضد رژیم نشان میدهد که شرايط به گذشته بازنخواهد گشت. خواست مردم ایران برای تغییر رژیم شدت يافته است. این بدين معني است كه بمانند بسياري از  دیکتاتوریهای قبل از آن، این حكومت مذهبي، محکوم به سقوط توسط مردم است. انگلستان و اتحادیه اروپا مي بايست در کنار مردم شجاع ایران و جنبش مشروع اپوزیسیون بايستند،  با شورای ملی مقاومت و نه با سرکوبگران.

همکاران و دوستانم،

صحبتهايم را با يك نكته شخصي به پايان ميبرم. خانم رجوي،  در طی این سالیان طولانی من بمانند بسياري ديگر افراد از رهبری مصمم و افتخار آفرين شما الهام گرفته ام. از الهام بخشي شما سپاسگزارم. همانگونه که همکار فقید و دوستم  لرد کوربت همیشه در جلساتی مانند این میگفت: ایران روزي آزاد خواهد شد.

متشکرم

 

 

 اینگريد بتانكور

با تشكر بسيار از خانم رجوي براي دعوت امروز از ما تا با شما و مردم ايران موضوعي را بازتاب كنيم که دراماتيک است ولي به ما اميد مي‌دهد. ما سال‌هاي بسياري در انتظار اين لحظه بوده‌ايم. هنگامي که به تصاوير نگاه مي‌کردم، به فيلم قيام، به ذهن آوردم که ما وظيفه‌يي داريم، اگر در دولتمان کار مي‌کنيم يا در پارلمانمان کار مي‌کنيم، وقتي تصميم مي‌گيريم که بخشي از مردم جهان باشيم که بايد در مورد آن‌چه در جهان اتفاق مي‌افتد واکنش نشان بدهيم، وظيفة ما اين است که نشانه‌هاي زمان را بخوانيم. شروع اين اعتراضات به‌ظاهر طرح يک خواسته بود. يا اعتراض به تورم يا مشکل اقتصادي. ولي به يک قيام سراسري براي سرنگوني رژيم گسترش يافت. اين نشانه‌يي از زمان است که ما بايد بخوانيم، اين يک حادثة منفرد يا غير سازمان‌يافته يا خودجوش در ايران نيست. شگفتي‌آور اين است که به‌رغم اين بساط سکوت که رژيم در اطراف ايران به‌راه انداخته، ما مي‌توانيم تصاوير را ببينيم و تمام دنيا شاهد آن هستند که در ايران چه اتفاقي مي‌افتد و همان‌طور که خانم رجوي مي‌گفت و به‌نظرم اين يک موضوع حياتي است، پس از آن‌چه که اتفاق افتاد، مسائل در ايران هرگز مثل قبل نخواهد بود و اين پيامدهاي بسياري دارد. پيامدهايي که هم‌چنين ما را وا مي‌دارد که نحوة نگاهمان به ايران را تغيير بدهيم و به‌عنوان شهروندان اين جهان و به‌عنوان افرادي که در کشورهايمان، در دولت‌هايمان و در حوزه‌هاي انتخاباتي‌مان مؤثر هستيم، خواسته‌هايمان را تغيير بدهيم. البته اين موضوع با فقر، گرسنگي، بدبختي، تنگدستي و بيکاري ارتباط دارد اگر اين اعتراضات عليه بيکاري و فقر است، در عين حال اعتراض عليه فساد و عليه جرائم حكومتي هم هست. بنابراين اعتراض نه تنها براي توقف تورم و يا براي سياست اقتصادي بهتر، بلکه خواستار تغيير اساسي رژيم است و آن‌چه براي من واقعاً قابل توجه است، چرا که من سال‌هاي بسياري با خانم رجوي بوده‌ام، اين است که بشنوم مردم ايران بسيار دور از جايي که ما هستيم، همان شعارهايي را سر مي‌دهند که من از سال‌هاي متمادي از خانم رجوي، اينجا در فرانسه شنيدم. آنها خواهان دموکراسي هستند، آنها نمي‌خواهند انتخابات ديگري داشته باشند که قلابي باشد و فقط کانديداهاي رژيم بتوانند خود را معرفي کنند و فقط بشود بين فاسدترين و نه چندان فاسد يکي را انتخاب کرد، يا بين قاتل ده‌هزار نفر و قاتل هشت هزار نفر. آنها مي‌خواهند افرادي جديد در رهبري کشورشان باشند و اين همان چيزي است که ما دربارة آن سال‌هاي بسيار در اينجا بحث کرده‌ايم. بنابراين تنها چيزي که من مي‌خواستم امروز به آن اشاره کنم اين است که ما بايد در خواسته‌هايمان و فشارهايي که بر دولت‌هايمان مي‌آوريم، قدم بيشتري به جلو برداريم. اين کافي نيست که از دولت کشورهايمان بشنويم که از معترضان حمايت مي‌کنند و اين‌که آنها هم با مردم قيام‌کننده در ايران احساس هم‌دردي مي‌کنند، در حالي‌که هنوز هم از توافق اتمي حمايت مي‌کنند. اين غير قابل قبول است؛ چرا که اين رياکاري است، نمي‌توان گفت که شما، هم با مردم ايران هستيد و هم از يک توافق اتمي حمايت مي‌کنيد که به ديکتاتورهايي که اين مردم را در خيابان مي‌کشند، اکسيژن مي‌دهيد. اگر ما مي‌خواهيم منسجم باشيم، بايد سياستي داشته باشيم که به سمت همان نقطه‌يي که باید ، نشانه برود. ما نمي‌توانيم سياست مماشات را در پيش بگيريم، وقتي مردم ايران به ما مي‌گويند که آنها ديگر نمي‌خواهند سياست مماشات با اين رژيم در پيش گرفته شود. بلکه آنها خواهان حمايت همة ما براي تغيير، براي همان دموکراسي هستند که در آن حقوق مدني داده مي‌شود؛ جايي که مجازات اعدام لغو شود، جايي که زن‌ستيزي از قانون اساسي حذف شود، جايي که يک نظام بين دين و دولت مرز قائل شود و اين اتفاق نخواهد افتاد اگر فکر مي‌کنيم که مي‌توانيم به روابط خوب با شيطان ادامه بدهيم. ما نمي‌توانيم به اين تفکر ادامه بدهيم که به‌منظور کسب درآمد براي شرکت‌هايمان خوب است با رژيمي معامله کنيم که تروريسم را به کشورهاي ما صادر مي‌کند. بحث بر سر سوريه نيست و يا بحث بر سر حزب‌الله نيست، بلکه در مورد تأمين مالي تروريسم در اينجا در اروپا و در ساير نقاط جهان است. بنابراين خواندن نشانه‌هاي زمان، فهم اين فرصتي است که براي خلاص‌شدن از آن رژيم وجود دارد و براي به‌رسميت‌شناختن مشروعيت شوراي ملي مقاومت ايران که پرزيدنت آن خانم رجوي است، اين چيزي است که ما بايد از کشورهايمان به‌دست بياوريم و معتقدم اين مسئوليت و تکليف ما براي روزهاي آينده است. متشکرم.

سخنرانی مریم رجوی ، فراخوان بین المللی برای آزادی زندانیان قیام