سخنرانی الیزابتا زامپاروتی در کنفرانس فراخوان بین المللی برای آزادی زندانیان قیام

اندازه متن
Aa Aa

سخنرانی الیزابتا زامپاروتی

کنفرانس قيام مردم ايران – فراخوان بين‌المللي براي آزادي زندانيان قيام – كنفرانس با حضور  مریم رجوی، شخصيت‌هاي سياسي وقانونگذاران  از 9 كشور اروپايي

 

اليزابتا زامپاروتي – عضو كميتة منع شكنجة شوراي اروپا

مي‌خواهم از شما خانم مريم رجوي بسيار تشكر كنم به‌خاطر دعوت از من براي شركت در اين جلسه که تصميم به برگزاري آن در اين شرايط بسيار حساس گرفتيد.

از ديدن تصاوير خيلي تحت تأثير قرار گرفتم و هم‌چنين از اين واقعيت که اين تظاهرات هم‌چنان در ايران ادامه دارد، آن هم به‌رغم اين‌که هشت هزار نفر دستگير شدند مي‌خواهم يادآوري كنم که 29 نفر از آنها زناني هستند که حاضر به سر كردن حجاب نشدند و به‌رغم اين‌که 50 نفر در خيابان‌ها کشته شدند و 12 نفر تحت شکنجه در زندان‌ها به قتل رسيدند.

اگر اين جنايات هنوز در ايران ادامه دارد هم‌چنين به اين خاطر است که مسئولان قتل عام 30 هزار زنداني سياسي در سال 1988، هنوز در اين دولت هستند و سمت‌هاي بسيار مهم سياسي دارند. مايلم بگويم که ماهيت اين رژيم هم‌چنان تغييري نکرده و ما بايد به اين نکته اشراف داشته باشيم و تلاش کنيم موضع خود و اين واقعيت واضح را بيان كنيم.

شما در سخنراني‌تان گفتيد، روحاني كه قبلاً سازمان مجاهدين خلق ايران را يك سازمان بي‌اهميت خوانده بود، اكنون مي‌گويد كه شما مسئول تظاهرات در ايران هستيد و گفتيد كه او از ماكرون خواست، عليه شما اقدام كند. من فکر مي‌کنم دليلش اين است که اين رژيم نمي‌تواند هيچ‌يک از اصول و ارزش‌هاي دموکراتيك را بپذيرد و به همين دليل ما بايد از شما بيش از پيش حمايت کنيم و به جامعة بين‌المللي و اروپا فراخوان بدهيم تا براي آزادي كساني كه در تظاهرات دستگير شده‌اند اقدام كنند. هم‌چنين بايد به فراخوان براي يك تحقيقات بين‌المللي پيرامون قتل عام 1988 ادامه بدهيم، چون يک رابطة خونين بين وقايع كنوني با وقايع گذاشته وجود دارد. مي‌خواهم سخنانم را با تشکر مجدد از شما به پايان ببرم، به اين دليل که شما نه تنها اميدي براي مردم ايران و نيز خاورميانه هستيد، بلكه شما به‌راستي اميد و الگويي براي همة ما هستيد که به مبارزه براي دفاع از حاكميت قانون در کشورهايمان ادامه مي‌دهيم و تلاش داريم دموكراسي را ارتقا بدهيم كه در كشورهاي ما نيز هم‌اكنون در معرض تهديد است، بسيار متشكرم.