گزارش رسانه ها از کنفرانس بین المللی برای آزادی زندانیان قیام

اندازه متن
Aa Aa

گزارش رسانه ها

آنسا – خبرگزاري ايتاليا: مريم رجوي در كنفرانس با حضور پارلمانترهاي اروپايي: اروپا بايد به سكوت و بي‌عملي در برابر جنايات رژيم ايران  پايان بدهد

اروپا بايد به سكوت و بي‌عملي در برابر جنايات صورت‌گرفته توسط رژيم ايران پايان بدهد. اين پيامي است كه از طرف مريم رجوي پرزيدنت شوراي ملي مقاومت ايران ، در جريان يك كنفرانس در پاريس كه در آن پارلمانترهاي مختلف از انگلستان، آلمان، ايتاليا، لهستان، روماني، اسلووني و مالت شركت داشتند فرستاده شد.

پرزيدنت شوراي ملي مقاومت ايران در سخنراني خود با يادآوري اعتراضات اخير در ايران گفت كه اين آغاز يك جنبش سراسري است و به جايگزين‌شدن حكومت مذهبي با يك دولت دمكراتيك منجر خواهد شد. در بين پارلمانترهاي ايتاليايي در اين جلسه، سناتور لوئيجي كومپانيا و نماينده ماريانو رابينو حضور داشتند.

 

خبرگزاري اسپانيا:

كانديداي پيشين رياست‌جمهوري کلمبيا، اينگريد بتانکور كه همراه با نمايندگان پارلمان از چند کشور اروپايي در يک جلسه شوراي ملي مقاومت ايران در پاريس شرکت کرده بود، به خبرگزاري اسپانيا گفت که زمان آن رسيده که اذعان کنيم کاهش تحريم‌ها عليه (رژيم) ايران در پي توافق اتمي، باعث «هيچ بهبودي در وضعيت مردم ايران نشده است».

«بلکه به عکس، همة قراردادهاي اقتصادي به سپاه پاسداران رسيده» که حافظان «ديکتاتوري فاسد مذهبي» حاكم بر ايران هستند.

پرزيدنت شوراي (ملي مقاومت ايران)، مريم رجوي نيز به نوبه خود در سخنراني‌اش در اين کنفرانس خواستار آن شد که اروپا «به سکوت و بي‌عملي خود در برابر جنايات رژيم ايران پايان دهد».

به گفتة (مريم) رجوي که در برابر نمايندگان پارلمان از کشورهايي نظير انگلستان، آلمان و ايتاليا صحبت مي‌کرد، زنان و هم‌چنين اقشار محروم جامعه، نقش عمده‌يي در اعتراضات اخير داشتند.

 

اي.يو. ريپورتر:

مريم رجوي پرزيدنت شوراي ملي مقاومت ايران گفت: «سي و نه سال خونريزي و جنايت، تبعيض عليه زنان و سرکوب و سانسور، کافي است. اروپا بايد به سکوت و بي‌عملي خود پايان بدهد و صف خود را از رژيم آخوندي جدا كند».‌ (مريم) رجوي در کنفرانسي در پاريس سخنراني كرد که در آن  چندين تن از نمايندگان پارلمان و مدافعان حقوق بشر حضور داشتند. گروه‌هاي سياسي مختلفي از اعضاي پارلمان کشورهاي انگلستان, آلمان, ايتاليا, لهستان, روماني, اسلووني, مالت و فرانسه نيز در اين کنفرانس با عنوان «فراخوان بين‌المللي براي آزادي دستگيرشدگان (قيام)» سخنراني کردند… نمايندگان پارلمان از فراخوان پرزيدنت اپوزيسيون (ايران) حمايت کردند و اظهار داشتند که کشورهاي اروپايي بايد اقدامات مؤثر و تصميمات لازم‌الاجرايي را اتخاذ کنند تا ديکتاتوري مذهبي را وادار سازند زندانيان قيام را آزاد کند، آزادي بيان و ارتباطات را محترم بشمارد، سرکوب عليه زنان را پايان دهد و حجاب اجباري را لغو كند. آنها خواستار ايجاد کميتة بين‌المللي سازمان ملل متحد براي بررسي وضعيت بازداشت‌شدگان و افراد مفقود شده پس از قيام شدند… خانم رجوي گفت که اين تظاهرات به‌دليل ناکامي رژيم در حل اساسي‌ترين مشکلات اجتماعي شکل گرفت, در حالي که فساد مالي, سياسي و قضايي رژيم را در بر گرفته است. او تأکيد کرد که شعارها و فريادهايي مانند «مرگ بر خامنه‌اي» و «مرگ بر روحاني» و «اصلاح‌طلب, اصولگرا, ديگه تمومه ماجرا», نشان داد که تظاهرکنندگان به‌دنبال تغيير اين رژيم هستند.

لرد توني کلارک از انگلستان، گفت: «مقاومت ايران, به‌ويژه شبکة مجاهدين خلق, نقش مهمي در سازمان‌دهي تظاهرات در ايران ايفا کرده است؛ زيرا کارهاي قابل توجهي در شکستن سانسور آخوندها و اطلاع‌رساني به جهان دربارة دامنة تظاهرات انجام دادند. واقعيت اين است که جوانان بسياري به مقاومت ايران و فراخوان‌هاي خانم رجوي جذب مي‌شوند. زمان آن است که اروپا به اين واقعيت احترام بگذارد و سياست درستي نسبت به آن اتخاذ كند».