تاکسی اینرنتی اسنپ به سبک آخوندها

روز 24 بهمن96 جمعی از رانندگان تاکسی بی سیم و تاکسی تلفنی قم با تجمع درمقابل شهرداری، اعتراض خود را به فعالیت اسنپ ( تاکسی اینترنتی) اعلام کردند.

رانندگان در ادامه اعتراض خود در شهر براه افتاده و با بوق‌های ممتد، توجه مردم را جلب کردند و اعتراض خود را به گوش همگان رساندند

مشابه همین ماجرا همانروز در کرمان اتفاق افتاد و دفتر تازه تاسیس شرکت تاکسی اینترنتی اسنپ در کرمان پیش ازاینکه رسما افتتاح بشود،  مورد حمله عده‌ای ناشناس قرار گرفت و تقریبا ویران شد. مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کرمان گفت: به اعتقاد من، «رانندگانی که دفتر اسنپ کرمان را به هم ریخته‌اند، تحت پوشش اتحادیه صنف اتومبیل کرایه بوده اند». اما رییس اتحادیه صنف اتومبیل کرایه کرمان این موضوع را تکذیب کرد.

حدود 9 ماه پیش، مشابه همین اعتراض‌ها در مشهد  نسبت به فعالیت دو شرکت تاکسی اینترنتی که یکی از آنها تاکسی اسنپ بود، باعث تعطیلی کار آنها در مشهد شد.

داستان چیست؟ آیا یک مشکل معمولی خاص دوران رکود است؟ و ناشی از رقابتهای صنفی ؟ یا چیزی بیشتر از این صحبت‌هاست؟

رانندگان معترض شعار می دادند اسنپ آمریکایی نابود باید گردد. نرم افزار نفوذی نابود باید گردد.

تاکسی اینترنتی در ایران پدیده نسبتا جدیدی است. آنچه که این پدیده صرفا صنفی و خدماتی را در ایران موضوع اینهمه درگیری و اعتراض‌ کرده، گذشته از معضل بیکاری و رقابت در بازار کار، عامل دیگری است که در سایة اختناق حاکم کمتر در باره آن اطلاع‌رسانی شده است.

تاکسی اسنپ ایران، یک  شرکت وابسته به سپاه پاسداران است. این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های یک هلدینگ عظیم است که در اکثر حوزه‌های خدمات شهری فعالیت دارد از قبیل حمل و نقل اینترنتی، خرید اینترنتی و بسیاری خدمات دیگر.

مالک اسنپ، «گروه اینترنت ایران» است و سهامدار اصلی گروه اینترنت ایران، شرکت ایرانسل است که سال 1395 با 20 میلیون دلار وارد سرمایه گذاری در این گروه اینترنتی شد. سرمایه‌ گذاری ایرانسل در گروه اینترنت ایران شامل شرکت‌های زیرمجموعه‌ی آن یعنی اسنپ، بامیلو ، زودفود ، اسکانو و پین تا پین می‌شود.

روز 13 اسفند 95 گروه اینترنت ایران در مورد سرمایه گذاری ایرانسل اعلام کرد: قصد داریم با همکاری ایرانسل به رشد 70 درصدی ماهانه اسنپ شتاب بدهیم.

 

از تاکسی اسنپ رسیدیم به  گروه اینترنت ایران. از گروه اینترنت ایران رسیدیم به شرکت ایرانسل؛ که نشان می دهد صحبت از یک چپاول و دست اندازی به بازار در ابعاد حکومتی است. اما صاحب ایرانسل کی است؟

شرکت خدمات ارتباطاتی ایرانسل دومین اپراتور تلفن همراه و اولین و بزرگترین اپراتور دیتای ایران است

این شرکت در سال ۱۳۸۴ با سرمایه‌گذاری مشترک گروه ام‌تی‌ان با 49درصد و شرکت صنایع الکترونیک ایران با 51درصدسرمایه،  راه‌اندازی شد. مدیر این شرکت علیرضا قلمبر دزفولی و مالک شرکت، یعنی صاحب شرکت صنایع الکترونیک ایران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که یکی از مدیران عامل آن حداقل تا چندی پیش پاسدار حسین باقری(سرکرده فعلی کل نیروهای مسلح رژيم) بوده است.

به این ترتیب دوباره پله پله رسیدیم به هشت پایی به اسم سپاه پاسداران که اسنپ تاکسی را هم قبضه کرده و الان معلوم می‌شود اعتراضات تاکسی‌رانها در شهرهای مختلف، علاوه بر جنبة صنفی، درواقع اعتراض به چپاولگری سپاه و سایر ارگانهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم از این نهاد در جهت جاسوسی و پرونده‌سازی برای مردم است. پرونده این هشت پا در عرصه های های مختلف از سدسازی و راه سازی تا انبوه سازی و برج سازی از انحصار واردات و قاچاق وسائل الکترونیکی از جمله موبایل، تا دزدی آب تالابها و رودخانه های ایران و خشکاندن بسیاری از آنها، از انحصار فازهای پروژه های جاری در عسلویه، تا کشیدن خط لولة گاز به پاکستان( طرح شکست خورده ای که فقط میلیاردها دلار در کیسه پاسداران ریخت) و همچنین انحصار کشیدن بسیاری از خطوط راه آهن، مترو، واکنش سازی تا هولدینگهای بزرگ کشاورزی و … دهها هولدینگ و صدها شرکت در عرصه های مختلف احتمالا پس از سرنگونی این نظام چپاولگر قابل بازخوانی خواهد بود. البته با این همه در زیر سایه اختناق و سانسور رژیم ولایتو همچنان بسیاری از سرپنجه های غارت آن ناشناس مانده اند.

تاکسی اینرنتی اسنپ به سبک آخوندها