کنفرانس زنان نیروی تغییر در آستانه روز جهانی زن، قسمت دوم

کنفرانس زنان نیروی تغییر

«زنان نيروي تغيير، قيام ايران و نقش زنان»

كنفرانس بين‌المللي در آستانة روز جهاني زن

 

در كنفرانس بين‌المللي «زنان نيروي تغيير، قيام ايران و نقش زنان» كه روز شنبه 28 بهمن 96 (17 فوريه 2018) با شركت شخصيت‌هاي برجسته از پنج قارة جهان در آستانه روز جهاني زن در پاريس برگزار شد، سروناز چيت‌ساز مسئول كميسيون زنان شوراي ملي مقاومت ضمن خير مقدم به شركت‌كنندگان به زنان و دختران قيام‌آفرين ايران درود فرستاد، و گفت:

اجازه بدهید پیشاپیش روز جهانی زن را به همه زنان ایران و  جهان و به ویژه  شما مهمانان عزیز که از کشورهای مختلف در ۵ قاره در این جلسه حضور دارید   تبریک بگویم

همچنین درود می فرستم به همه زنان و دختران قهرمان ایران، که دنیا شاهد صحنه های شجاعت آنها در قیام ایران بود.

به تک تک آنها افتخار میکنیم

دوستان عزیز

با توجه به مسئولیتم که روزانه از یکطرف در جریان درد و رنج و سرکوب زنان هموطنم، و از طرفی مقاومت آنها هستم لازم است تاکید کنم که فعالیت شما زنان در جنبش برابری در سراسر جهان ، نیروی عظیمی برای مبارزه زنان ایران علیه ارتجاع و بنیادگرایی است پس از حضور و حمایت شما بسیار سپاسگزارم.

 

رامش سپهراد استاد دانشگاه جوج ميسون امريكا كه مديريت اين كنفرانس را برعهده داشت به نمايندگي از كميته برگزار كننده اين مراسم به حاضران خوش آمد گفت و افزود:

ساليان است كه به مناسبت روز جهاني زن ما گرد هم آمده ايم، اما  سال 2018 يك سال متفاوت است. ما در این سالن بجز قدرت و انرژي قيام اخير مردم ايران را احساس نمی کنیم.

قيامي كه نه تنها  مضموني سياسي يا اجتماعي يا اقتصادي دارد  بلكه توسط زنان شجاع  وجوانانی  هدايت ميشود که در خيابانها و  شهرها و شهرستانهاي مختلف  در سراسر ايران  شعار  مرگ بر خامنه اي وروحاني را فرياد می زنند  و همچنين  شعار ”اصلاح طلب اصولگرا ديگه تمومه ماجرا”  را سر می دهند.

رامش سپهرراد در سخنان خود افزود

هيچ رژيم ديگري در جهان به اندازه اين رژيم در ايران  زنان را اعدام  نكرده است. كه اغلب آنها زنان مسلمان بوده اند.

هيچ رژيمي در دنيا به اندازه رژيم ايران زنان را در ملاء عام به دار نياويخته  ويا سنگسار نكرده است

هيچ رژيمي در جهان مانند رژيم ايران به زنان زنداني سياسي شب قبل از اعدام  تجاوز نكرده است

هيچ رژيمي در جهان مانند رژيم ايران زنان باردار را  اعدام نكرده است.

اينها فقط چند نمونه از ماهيت زن ستیز رژيم ايران  است.

 شما ممكن است سوال كنيد كه چرا یک رژيم به چنين اقدامات شديد و نابود كننده و خشونت باري متوسل میشود؟

جواب اين سوال در يك حقیقت ساده است: زنان نيروي تغيير هستند. واين زنان ايران هستند كه اين رژيم را ساقط خواهند كرد.

 

سوزانا مدينا رئيس فدراسيون جهان قضات زن با بيش از 5000 عضو در حدود 100 كشور

 

در كنفرانس بين‌المللي پاريس سوزانا مدينا رئيس فدراسيون جهاني قضات زن شامل بیش ار ۵۰۰۰ عضو در حدود يکصد کشور جهان در سخنراني خود گفت:

براي من افتخاري است که امروز اينجا در برابر اين تعداد زن متعهد به مردم خود و متعهد به زمانة خود در ايران ايستاده‌ام.

بعنوان رئيس فدراسيون جهاني قضات زن، مي‌خواهم همبستگي عميق خود را با تمامي زنان ايراني ابراز كنم که بسيار شجاعانه براي آزادي، دموکراسي و حقوق بشر مبارزه مي‌کنند.

سازماني که من افتخار رياست آن‌را بر عهده دارم، يک سازمان غير دولتي و غير انتفاعي است که بيش از ۵۰۰۰ عضو در حدود يکصد کشور را گرد هم مياورد

 

سوزانا مدينا سپس به اقدامات سركوبگرانه ونقض حقوق بشر و ستم و تبعيض رژيم آخوندي عليه زنان ايران، اشاره کرد و گفت:

ما در دفاع و ارتقاء حقوق بشر همه تلاش ميکنيم. ولي بطور خاص براي زنان. زناني که بيشتر رنج ميبرند. آنهايي که فقير تر هستند. آنهايي که خيلي اوقات چيزي بيشتر از وجود خودشان را ندارند. جان خودشان را. و کم و بيش هر چه دارند را در دستان ما گذاشته اند که در مورد زندگي آنها تصميم بگيريم. در مورد حال آنها، آينده آنها، شغل آنها و خانواده آنها.

ما قضات زن جهان در حمايت از اين جنبش متعهد هستيم، حمايت از زنان مقاومت ايران که توسط اين زن بسيار والاقدر يعني خانم رجوي رهبري مي‌شود.

خيلي متشکرم.

 

اود دو توئن بنيان‌گذار فوروم زنان براي اقتصاد و جامعه در سخنان خود دربارة نقش پيشتاز زنان در قيام بزرگ مردم ايران، گفت:

تعداد زناني که قيام مي‌کنند و كوتاه نمي‌آيند بيش از پيش در حال افزايش است، آن هم با ريسك و خطرپذيري توسط خودشان و اين‌را مي‌دانند. آنها به خطراتي که به جان مي‌خرند مشرفند. ولي از آنجايي که جوياي آزادي براي خودشان و کشورشان هستند، از همة موانع عبور مي‌كنند. آنها شگفتي‌آور هستند. زنان ايراني شگفتي‌آورند.

اود دوتوئن افزود:

زنان يک عامل ضروري جنبش براي تغييرات عميق هستند كه هم به زندگي آنها و هم به كشورشان مربوط مي‌شود. آنها نقش عمده‌يي با به‌خطر انداختن همه‌چيز ايفا مي‌كنند و زمان آن است كه جهان بداند، زنان ايراني، بازيگران عمده‌يي براي آزادي هستند. بايد به‌خاطر شجاعتشان تقديرشان كرد، بايد از آنها حمايت كرد و به آنها گوش فرا داد.

 

به همين دليل من امروز اينجا هستم، براي آزادي زنان ايراني، براي آزادي بيان، براي آزادي حق آنها؛ حقشان براي داشتن يك زندگي معمول، حق آزادانه زيستن و الگوي آنها بايد در خدمت ساير زنان در جهان قرار گيرد. زنان ايراني شجاع هستند، بايد از آنها تقدير كنيم، حمايتشان كنيم و آنها را بشنويم و مطبوعات بايد نقش اساسي آنها براي يك ايران آزاد را فهم کند. ما نبايد آنها را در مبارزة‌شان تنها بگذاريم.

 

اود دوتوئن در ادامه سخنان خود در كنفرانس بين المللي زنان نيروي تغيير ،  قيام ايران و نقش زنان  افزود:

من از جمله زناني هستم که معتقدند جهاني بدون زنان آزاد و برابر با مردان، جهان خوبي نيست. مي‌خواهم سخنانم را چنين به پايان ببرم: هرگز نبايد فراموش کنيم که ما 50 درصد جمعيت هستيم، بياييد هر کاري را كه از دستمان بر مي‌آيد انجام بدهيم تا اين قرن، قرني براي زنان و براي زنان ايراني باشد. از شما متشكرم.

 

راما ياد وزير پيشين حقوق بشر فرانسه در سخنراني خود در كنفرانس بين‌المللي پاريس، قيام بزرگ مردم ايران را شروع يك انقلاب دانست، و گفت:

جهان به خاطر خواهد سپرد که در شروع سال 2018 همه چيز در ايران شروع شد. جهان به خاطر خواهد سپرد که اين اصلاً قيامي بي‌دنباله نبود، بلكه روزهاي سرخ تهران، کرمانشاه، ايزه، تويسرکان، مشهد و تبريز، اعلام يك انقلاب است. جهان به خاطر خواهد سپرد که اين نه آتشي بر خرمن، بلکه انقلابي عميق است. جهان به خاطر خواهد سپرد که اين انقلاب توسط زنان رهبري شد جهان به خاطر خواهد سپرد که اين زنان، پيشتاز، منبع انگيزش، هدايت‌كننده و موتور بيداري ايراني‌ها بودند. جهان به خاطر خواهد سپرد که قهرماني آنها در فدا كردن، بيهوده نخواهد بود. شما وجدانهاي بشري را بيدار کرديد. شما سکوت‌ها را در هم شکستيد. شما بي‌تفاوتي بزدلان را شکست داديد. شما کلمه عدالت را ارتقا داديد. شما مفهوم تعهد را به اوج رسانديد. شما جبرهاي حاکم بر خودتان را پشت سر گذاشتيد و خود را به قهرماني مبارزان آزادي ارتقا داديد. شما يك عمل اعتقادي با قدرتي باورنکردني انجام داديد. شما برگي از تاريخ ايران را نوشتيد. شما جنبش حياتي يك خلق كهن، اما مصمم را بيدار كرديد.

بله، آن‌چه در ايران قد علم کرده دوباره متوقف نخواهد شد. ما به‌دقت آن‌را نظاره خواهيم كرد و همبسته خواهيم بود. اجازه نخواهيم داد كه سرکوب و يا تبليغات دروغين، ما را بترساند. خير! تبليغات دروغين نخواهد توانست خوشه‌هاي خشم مردمي را به فراموشي بسپارد. ايراني‌ها براي آزادي بپاخاسته‌اند، براي حقوق بنيادينشان بپاخاسته‌اند. عليه اعدام‌هاي جمعي بپاخاسته‌اند، عليه شکنجه و خودکامگي جانشان را به خطر انداخته‌اند. براي برابري حقوق زنان فرياد سر دادند. آنها خواهان تغيير رژيم هستند. ديگر هيچ‌چيز مانند قبل نخواهد بود.

با اين حال يك شرط، يك وظيفه و يك مسئوليت هم وجود دارد: بايد بيش از پيش در كنار مردم ايران بايستيم و كاري كنيم كه حمايتمان را احساس كنند.

البته اين رژيم مثل مار زخم خورده است و در وضعيت آسيب‌پذيرش، از هميشه خطرناک‌تر است. مي‌داند که موضوع بقاي آن در ميان است. در خيابان‌ها نداي «مرگ بر ديکتاتور» ‌را شنيده و از اين‌رو مي‌داند که روزهايش به شمارش افتاده است.

اشتباه نکنيم: ‌اين مبارزه به ايران محدود نخواهد شد. اين مبارزه‌يي است براي تاريخ، براي جهان، براي زندگي، براي آزادي.