استمرار جنایات جنگی بشار اسد در غوطه شرقی با همدستی رژیم آخوندی

استمرار جنایات جنگی بشار اسد

آمريكا از شوراي امنيت خواهان تصويب يك قطعنامة جديد براي برقراري آتش‌بس فوري در دمشق و غوطة شرقي شد.

در جلسة شوراي امنيت، نيكي هيلي سفير آمريكا با يادآوري حملات موشكي به پايگاه نظامي اسد در پاسخ به جنايت شيميايي در خان شيخون هشدار داد كه اگر شوراي امنيت نتواند در رابطه با وضعيت سوريه دست به عمل بزند، ايالات متحده اقدام خواهد كرد.

نيكي هيلي تأكيد كرد: «ما به هر كشوري كه مصمم باشد خواست خود را از طريق حملات شيميايي و درد و رنج انساني اعمال كند و به ويژه به رژيم سوريه هشدار مي‌دهيم كه ايالات متحده آماده است كه دست به عمل بزند. اين مسير مرجح ما نيست، اما نشان داده‌ايم كه آماده‌ايم بار ديگر آن‌را در پيش بگيريم».

وي با اعلام اين‌كه آتش‌بس قبلي شكست خورده است گفت كه در قطعنامة جديد ارائه‌شده از سوي آمريكا، شكاف‌هاي قطعنامة قبلي وجود ندارد و نمي‌توان تحت عنوان مبارزه با تروريست‌ها از آن سوءاستفاده كرد.

 

با ادامة حملات جنايتكارانة رژيم اسد با پشتيباني تمام‌عيار حكومت آخوندي به مردم تحت محاصرة غوطة شرقي، وضعيت اين منطقه هر روز رو به وخامت مي‌گذارد.

اورينت‌نيوز گزارش داد كه در حملات روز دوشنبه به غوطة شرقي، 21 شهروند غير نظامي كشته شدند.

 

به گزارش خبرگزاري رويتر، روز سه‌شنبه شماري از مجروحان و بيماران توانستند طبق توافق حاصل‌شده بين گروه جيش‌الاسلام و روسيه، غوطه را ترك كنند.

در همين حال سخنگوي جيش‌الاسلام گفت: رزمندگان تا به آخر به دفاع از سرزمينشان ادامه خواهند داد.

 

در اين جلسه آنتونيو گوترز دبيركل ملل متحد گزارش خود را دربارة سوريه ارائه داد و گفت كه به‌رغم قطعنامة ملل متحد، آتش‌بس در اين كشور برقرار نشده است.

گوترز گفت: «از سوريه از داخل و خارج آن خون مي‌ريزد».

 

يونيسف صندوق كودكان ملل متحد در گزارشي اعلام كرد كه سال 2017 ميلادي مرگبارترين سال براي كودكان طي هفت سال جنگ در سوريه بوده است.

بنا به اين گزارش، در سال 2017 بيش از 900 كودك در سوريه كشته‌اند كه نسبت به سال قبل از آن، يك افزايش 50 درصدي را نشان مي‌دهد.

مقامات سازمان ملل هشدار دادند كه وضعيت در سال 2018 مي‌تواند از اين هم وخيم‌تر بشود… فقط در دو ماه اول سال جاري ميلادي، 1000 كودك كشته و مجروح شده‌اند.

بنا به گزارش‌هاي ملل متحد، جنگ در سوريه در مجموع منجر به جابجايي بيش از 6 ميليون تن از مردم در داخل كشور و پناهنده‌شدن 5.6 ميليون تن از آنها به خارج از سوريه شده است. بيش از 13 ميليون تن از مردم در داخل سوريه شامل حدود شش ميليون كودك نيازمند كمك‌هاي انساني هستند.

 

هادي بحره عضو كميتة سياسي ائتلاف ملي سوريه با تأكيد بر اين‌كه حكومت آخوندي اصلي‌ترين حامي رژيم اسد است، به حسابرسي از رژيم به‌خاطر جنايات عوامل و شبه نظاميان وابسته به آن فراخوان داد.

وي گفت، استمرار سياست‌هاي ويرانگر (رژيم) ايران در سوريه و منطقه به گسترش تروريسم و منازعات فرقه‌يي منجر مي‌شود… و تحقق صلح و برقراري امنيت و ثبات در منطقه را غير ممكن مي‌سازد.

هادي بحره خواهان اجراي قطعنامة آتش‌بس شوراي امنيت شد و با انتقاد از بي‌عملي جامعة جهاني در قبال وضعيت مردم سوريه، گفت: «(جهان) طي هفت سال پي در پي مبارزات مرسم سوريه عليه جنايات رژيم استبدادي (اسد)، آنها را تنها گذاشته است».