اخبار ایران و جهان از سیمای آزادی – شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷

اخبار ایران و جهان

صدر اخبار

حمله هوايي مشترک آمريكا و  فرانسه و انگلستان به دیکتاتور خون آشام سوريه

در نخستين ساعات بامداد شنبه  ۲۵فروردين، باصدور دستور ترامپ به نیروهای مسلح آمریکا، حمله موشکي به رژيم سوريه در پاسخ به حملات شيميايي بشار اسد، به‌طور مشترك توسط آمريكا، فرانسه و انگلستان انجام شد،

خبرگزاریها اعلام کردند صدای انفجارهای مهیب از دمشق شنیده میشود و مجموعه هایی از اهداف مرتبط با برنامة تسليحات شيميايي ديكتاتور سوريه هدف قرار گرفته است

به گزارش خبرگزاریهای بین المللی حملات هوایی مشترک آمریکا، انگلستان و فرانسه ،  تیپ 105 نیروهای حفاظت ریاست جمهوری و فرودگاه نظامی المزه و مرکز پژوهشهای علمی در دمشق را که به تهیة سلاح شیميایی اختصاص داشت و هم چنین چندین انبار نظامی را در حمص هدف قرار داد .

پایگاههای گارد ریاست‌جمهوری و لشکر چهارم ارتش سوریه در اطراف دمشق که مسئولیت حفاظت از پایتخت سوریه را بر عهده دارند هدف حمله قرار گرفتند.

انبار‌های مهمات ارتش رژیم سوریه در 15 مایلی مرکز استان حمص توسط 4 فروند جنگنده انگلیسی بمباران شدند

حملات هوایی مرکز تیپ41 نیروهای ویژه و هم چنین اهدافی در نزدیکی منطقة قلمون شرقی را نیز منهدم کرده است

خبرگزاری سپاه پاسداران خبرداد: پایگاه‌های و مراکز تحت اختیار حزب‌الله لبنان از مناطقی است که در حملات بامداد امروز هدف قرار گرفته است

دبیرخانه شورای ملی مقاومت باصدور اطلاعیه یی اعلام کرد: نابودي تاسيسات شيميايي ديكتاتور سوريه يك اقدام ضروري براي پايان فاجعه در سوريه است  و بايد با اخراج پاسداران و شبه نظاميان رژیم از منطقه تكميل شود

زمان پايان دادن قطعي به مماشات و چشم پوشي در مقابل اين جنايات كه نقض آشكار قوانين و معيارهاي شناخته شده بين المللي است فرا رسيده است.

به گزارش سي ان ان، ترامپ گفت من فرمان حمله عليه برنامه شيميايي سوريه را صادر کرده ام و انگلستان و فرانسه باما هستند

رئيس‌جمهور آمريکا در پيام خود به رژيم آخوندي در رابطه با حمايت از رژيم بشار اسد هشدار داد.

واکنش خامنه ای : ولی فقیه ارتجاع روز شنبه در واکنش به درهم کوبیدن دیکتاتور سوریه گفت: بنده صریحا اعلام میكنم رئیس جمهور آمریكا رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس، جنایتکار ند و جنایت كردند

 

خامنه‌ای:این حمله ی سحر دیشب به سوریه یک جنایت است!

بنده صریحاً اعلام میکنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس

جنایتکارند و جنایت کردند!

 

پيام دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا

هموطنان آمریکایی، کمی پیشتر من به نیروهای مسلح ایالات متحده دستور دادم تا حملات دقیقی را علیه اهداف مرتبط با توانمندی‌های تسلیحات شیمیایی دیکتاتور سوریه بشار اسد انجام بدهند. عملیات مشترکی با نیروهای مسلح فرانسه و انگلستان اینک در حال انجام است. ما از این دو کشور تشکر می‌کنیم. امشب می‌خواهم با شما در مورد این صحبت کنم که چرا این عمل را انجام داده‌ایم.

یک سال پیش، اسد یک حملة وحشیانه با سلاح‌های شیمیایی علیه مردم بی‌گناه کشور خود انجام داد. ایالات متحده با 58 موشک پاسخ داد که 20 درصد از نیروی هوایی سوریه را از بین برد.

شنبه گذشته رژیم اسد بار دیگر سلاح‌های شیمیایی را برای کشتار غیر نظامیان بی‌گناه به‌کار گرفت، این بار در شهر دوما، نزدیک پایتخت سوریه، دمشق. این قتل عام یک افزایش جدی در روند استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط این رژیم بسیار مخوف بود. این حملة پلید و انزجارآور، درد و رنج بسیاری را به مادران و پدران، نوزادان و کودکان وارد کرد. آنها تلاش می‌کردند هوا استشمام کنند. اینها نه اقدامات یک انسان بلکه جنایات یک هیولا هستند.

 

هدف اقدام امشب ما ایجاد یک عامل بازدارنده قوی در برابر تولید، توزیع و استفاده از سلاح‌های شیمیایی است. ایجاد این عامل بازدارنده از منافع حیاتی امنیت ملی ایالات متحده است. پاسخ مشترک آمریکا، فرانسه و انگلستان به این جنایات، تمام اهرم‌های قدرت ملی ما را اعم از نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک، سرجمع می‌کند. ما آماده‌ایم که این واکنش را تا زمانی که رژیم سوریه استفاده از عوامل شیمیایی ممنوعه را متوقف کند ادامه بدهیم. امشب من هم‌چنین پیامی برای دو حكومت دارم که بیشترین مسئولیت را در حمایت، تجهیز و تأمین مالی رژیم جنایتکار اسد برعهده دارند. از (رژيم) ایران و روسیه سؤال می‌کنم: چگونه حكومتي مایل است با قتل عام کنندة مردان، زنان و کودکان بی‌گناه، همراهی کند؟ کشورهای جهان را می‌توان از روی دوستانی که برای خود حفظ می‌کنند مورد قضاوت قرار داد. هیچ کشوری نمی‌تواند در درازمدت با حمایت از کشورهای شرور، مستبدان خشن و دیکتاتورهای قاتل، موفق شود.

 

ایالات متحده هم‌چنین روابط دوستانة خود را در سراسر خاورمیانه بازسازی کرده است. ما از شرکای خود خواسته‌ایم که مسئولیت بیشتری برای تأمین امنیت منطقه‌يی که خانة خودشان است به‌عهده بگیرند. از جمله اهدای مقادیر زیادی پول برای منابع، تجهیزات و تمامی اقدامات ضد داعش. مشارکت افزوده دوستان ما از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، مصر و سایرین می‌تواند تضمین كند که (رژيم) ایران از نابودی داعش سود نبرد.

 

هیچ اندازه‌يی از خون و ثروت آمریکایی‌ها نمی‌تواند صلح پایدار و امنیت را در خاورمیانه برقرار کند. این یک مکان پرمخاطره است. ما تلاش خواهیم کرد که آن‌را بهبود بخشیم. ولی این یک مکان پرمخاطره است. ایالات متحده شریک و دوست خواهد بود. ولی سرنوشت منطقه در دست مردم همان منطقه است.

 

در انتهای جنگ جهانی اول، بیش از یک میلیون نفر به‌وسیلة سلاح‌های شیمیایی کشته یا مجروح شده بودند. ما هرگز نمی‌خواهیم شاهد بازگشت کابوس شیمیایی باشیم.

بنابراین امروز کشورهای انگلستان، فرانسه و ایالات متحدة آمریکا نیروی خود را علیه بربریت و خشونت به‌کار گرفته‌اند.

 

بیانیه رئیس جمهور فرانسه درباره حمله به رژیم اسد

امانوئل ماكرون رئيس‌جمهور فرانسه طي بيانيه‌يي اعلام كرد: «روز شنبه 7 آوريل 2018، ده‌ها مرد، زن و كودك در دوما با سلاح شيميايي و در نقض كامل قانون بين‌الملل و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت ملل متحد، قتل عام شدند. هيچ شكي دربارة واقعيت‌ها و مسئوليت رژيم سوريه وجود ندارد. خط قرمز تعيين‌شده توسط فرانسه در ماه مي 2017 نقض شده است. از اين‌رو من به نيروهاي مسلح فرانسه دستور دادم كه در چارچوب عمليات بين‌المللي در ائتلافي همراه با آمريكا و انگلستان عليه زرادخانة شيميايي مخفي رژيم سوريه دست به اقدام بزنند».

ماكرون تأكيد كرد: «ما نمي‌توانيم عادي‌شدن استفاده از تسليحات شيميايي را كه يك تهديد فوري براي مردم سوريه و امنيت جمعي ما است، تحمل كنيم… فرانسه و متحدانش از همين روز، تلاش‌هاي خود را در ملل متحد از سر مي‌گيرند تا برقراري يك مكانيسم بين‌المللي تعيين مسئوليت‌ها، جلوگيري از مصونيت و جلوگيري از هرگونه تكرار (اين) جنايت توسط رژيم سوريه را امكان‌پذير سازند».

درباره مشارکت فرانسه در عملیات هوایی ، وزير دفاع فرانسه اعلام كرد: تمامي جنگنده‌هاي فرانسوي… بعد از اتمام مأموريتشان… به سلامت فرود آمدند.

 

سخنان نخست وزیر انگلستان درباره مشارکت این کشور

در تهاجم هوایی به دیکتاتور سوریه

ترزا مي نخست‌وزير انگلستان در يك كنفرانس مطبوعاتي در روز شنبه گفت: « نيروهاي مسلح انگلستان، آمريکا و فرانسه اقدام به حملات هماهنگ و هدفمند براي کاهش توانايي تسليحات شيمايي رژيم سوريه و بازداشتن اين حکومت از بکارگيري آنها انجام دادند. از جانب انگلستان… موشکهاي استورم شدو Storm shadow به تأسيسات نظامي در ۱۵ مايلي غرب حمص شليک شد. طبق ارزيابي‌هاي ما، رژيم اسد در نقض تعهدات خود تحت کنوانسيون تسليحات شيميايي، اين سلاح‌ها را در اين تأسيسات نگهداري مي‌کند.

در حاليکه ارزيابي کامل اين حمله در جريان است، ما نسبت به موفقيت آميز بودن آن اطمينان داريم».

نخست‌وزير انگلستان دربارة جنايت شيميايي اسد در دوما، افزود: «همه شواهد و قرائن حاکي از آن است که اين يک حمله شيميايي بوده است. ما تصاوير منزجرکننده مردان، زنان و کودکان كشته‌شده‌يي را ديديم که با دهان‌هاي کف‌کرده روي زمين افتاده بودند. اينها خانواده‌هاي بيگناهي بودند که در زمان حمله شيميايي به دنبال پناهگاه‌هاي زيرزميني مي‌گشتند… اطلاعات زيادي به دست آمده كه حاکي از آن است که حكومت سوريه مسئول اين حمله بوده است… ما نمي‌‌توانيم اجازه بدهيم بکارگيري سلاح شيميايي به کاري عادي تبديل شود… تا آنجا كه به رژيم سوريه بر ميگردد بايد بداند كه هرگونه اقدامي از اين قبيل پاسخ داده خواهد شد».

 

واکنش  خامنه ای به درهم کوبیدن بشار اسد:

بنده صریحا اعلام میكنم رئیس جمهور آمریكارئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس جنایتکار ند و جنایت كردند

 

 خامنه ای  روز شنبه در جمع سران سه قوه و سایر سرکردگان نظام ولایت فقیه، در واکنش به تهاجم نظامی آمریکا و فرانسه و انگلستان به جنایت شیمایی بشار اسد وهمدستی نیروهای اشغالگر خلیفه ارتجاع با دیکتاتور سوریه گفت:

حضور ما در سوریه، در مقابله و مواجهه‌ی با تروریست‌هایی که آمریکا و عوامل آمریکا در منطقه به وجود آورده بودند، به این دلیل است. اینکه گفته بشود «جمهوری اسلامی ایران توسعه‌طلب است، میخواهد فلان‌جا را تصرّف کند»، اینها حرفهای مهمل و بی‌معنا و خلاف واقع و دروغی است؛ نه، ما قصد توسعه و نگاه توسعه‌طلبی به هیچ نقطه‌ای از دنیا نداریم؛ احتیاج هم نداریم،

 

[این حضور] به‌خاطر این است که در منطقه‌ی سوریه، در غرب آسیا، مقاومت در مقابل ظلم وجود داشت و وجود دارد؛ به این دلیل ما آنجا حضور پیدا کرده‌ایم. لذا ملاحظه میکنید که به توفیق الهی، [جبهه‌ی] مقاومت به برکت کمکهایی که شد و به برکت شجاعتی که داشتند نير وهاي سوري ، توانستند بر تروریست‌های حمایت‌شده بلکه به‌وجودآمده‌ی به‌وسیله‌ی آمریکا و غربی‌ها و مزدورانشان در منطقه -مثل سعودی و اینها- غلبه پیدا کنند، آنها را شکست بدهند.

 

همان کسانی که دیروز از داعش آشکار و غیر آشکار حمایت میکردند، امروز ادّعا میکنند که در مقابله‌ی با آنها حضور داشته‌اند و آنها را شکست داده‌اند؛ آن هم بدروغ! چنین چیزی نیست، آنها هیچ دخالتی نداشته‌اند. در این نطقی که رئیس‌جمهور آمریکا همین چند ساعت قبل از این کرد، میگوید که «ما توانستیم داعش را در سوریه شکست بدهیم»؛ دروغ واضح و فاضح!

این حمله ی سحر دیشب به سوریه یک جنایت است! بنده صریحاً اعلام میکنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس

جنایتکارند و جنایت کردند! البتّه طَرْفی هم نخواهند بست، سودی هم نخواهند برد؛

در مقابل این حوادث، ما باید بیدار بشویم، ما باید حواسّ خودمان را جمع کنیم

 

اینها مخالف [سلاح شیمیایی] نیستند؛ اینها به‌خاطر اهداف استعماری و دیکتاتوریِ بین‌‌المللیِ خودشان وارد اقدام میشوند و متّهم میکنند این و آن را به دیکتاتوری، [درحالی‌که] خودشان دیکتاتور بین‌المللی‌اند.

 

واکنش رئيس جمهور ارتجاع آخوند روحاني:

در حالی که گروهی از طرف سازمان ملل مأمور می‌شوند

تا اتهام کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی کنند

به بهانه‌های واهی به یک کشور مستقل که دارای حکومت است

حمله می شود

 

آخوند روحانی نیز در دیدار سرکردگان نظام با خامنه‌ای درباره تهاجم به دیکتاتور دمشق گفت:

در حالی که گروهی از طرف سازمان ملل مأمور میشوند تا اتهام کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی کنند, به بهانههای واهی به یک کشور مستقل که دارای حکومت و مردمی آگاه و تمدنی دیرینه است, حمله می شود. عده‌ای به بهانه‌های واهی به (اقدام به) حمله می‌کنند… آنها امروز از اینکه تروریست‌های تحت حمایت‌شان در غوطه شرقی شکست خورده‌اند, عصبانی هستند.

وی در رابطه با بحران اقتصادی رژیم به مجیز گویی از خامنه ای پراخت وگفت :  دشمنان قصد داشتند تا با توطئه اقتصادی در کشور اخلال ایجاد کنند, اما نتوانستند به اهداف خود برسند و از همه قوا, نهادها و رسانه‌ها در مقابله با توطئه اخیر تشکر می‌کنم. بی‌شک حمایت های رهبر و هدایت‌ها و ارشادات او مددکار دولت بوده و خواهد بود.

 

آخوند روحانی در تماس تلفنی با دیکتاتور سوریه گفت: این تجاوز به خاک سوریه نبوده بلکه به ثبات و استقرار کل منطقه تجاوز شده است و نظام ایران در کنار دولت سوریه خواهد بود. بی‌تردید مسئولیت این حرکت تجاوزکارانه و نادرست، با سه کشور غربی و کشورهای عربی حامی این اقدام است.

 

اطلاعیه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران:

نابودي تاسيسات شيميايي ديكتاتور سوريه

يك اقدام ضروري براي پايان فاجعه در سوريه است

و بايد با اخراج پاسداران و شبه نظاميان رژیم آخوندی

از سراسر منطقه تكميل شود

دبیر خانه شورای ملی مقاومت با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد: هدف قرار دادن مراكز و تاسيسات توليد و نگهداري سلاحهاي مرگبار شيميايي ديكتاتور بيرحم سوريه و از كار انداختن ماشين جنگي اين رژيم، يك اقدام ضروري براي پايان دادن به فاجعه تاريخي سوريه است كه 7 سال است بيش از 500 هزار كشته در ميان كودكان و زنان و مردان بيگناه و بي دفاع بجاي گذاشته و نيمي از مردم اين كشور را آواره كرده و دامنه آن بسا فراتر از مرزهاي اين كشور رفته است.

اين اقدام كه خواست مبرم همه مردم و آزاديخواهان سوريه و ديگر كشورهاي منطقه است بايد با بيرون انداختن رژيم ضد بشري آخوندي و پاسداران و مزدورانش از سوريه و يمن و عراق و ديگر كشورهاي منطقه تكميل شود. رژيمي كه عامل اصلي بقاي بشار اسد و منشا اصلي تروريسم و افراطي گري و جنگ افروزي در خاورميانه و بخشهاي وسيعي از جهان است.

اطلاعيه دبيرخانه شوراي ملي مقاومت در ادامه مي افزايد:

سياست مماشات با فاشيسم ديني حاكم باعث شد كه اين رژيم بدون پرداخت هيچ قيمتي جنايت عليه بشريت و جنايات جنگي در داخل و خارج ايران را بنحو بي سابقه اي افزايش دهد. زمان پايان دادن قطعي به مماشات و چشم پوشي در مقابل اين جنايات كه نقض آشكار قوانين و معيارهاي شناخته شده بين المللي است فرا رسيده است.

 

يادآوري ميشود، خانم مريم رجوي رئيس جمهور برگزيده مقاومت ايران حمله جنايتكارانه شيميايي به دوما را قويا محكوم كرد و با درود به پايداري تاريخي مردم سوريه خواستار اقدام قاطع جهاني براي پايان دادن به جنايتهاي جنگي در اين كشور شد. وي افزود مسئؤلان اصلي جنايت عليه بشريت و جنايت جنگي در سوريه يعني اسد و اربابش خامنه اي بايد در برابر عدالت قرار گيرند. بی‌عملی شرم‌آور است و راه را برای استمرار اين جنايات هموار ميكند

 

كنفرانس مطبوعاتي مشترك وزير دفاع

و رئيس ستاد مشترك نيروهاي مسلح آمريكا

به‌دنبال حملة مشترك آمريكا، فرانسه و انگلستان به مواضع رژيم اسد، جيمز متيس وزير دفاع در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با ژنرال جوزف دنفورد رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح ارتش آمريكا در پنتاگون شرکت کردند

وزیر دفاع آمریکا در این کنفرانس گفت: « پرزیدنت ترامپ به ارتش آمریکا دستور اجرای عملیات را در هماهنگی با متحدانمان برای نابود کردن توانمندی تحقیق، توسعه و تولید سلاحهای شیمیایی رژیم سوریه را صادر کرد. فرانسه، انگلستان و ایالات متحده اقدام قاطعي برای نابود کردن زیرساختهای تسلیحات شیمیایی سوریه اتخاذ کردند.

وی افزود : واضح است که رژیم اسد، سال گذشته پیام را دريافت نكرد. این بار ما و متحدانمان ضربه سنگین‌تری وارد کردیم. ما با یکدیگر پیامی آشکار به اسد و دستیاران جنایتکارش دادیم. پیام این بود که آنها نباید حمله شیمیایی دیگری را انجام دهند چرا که مورد حسابرسی قرار خواهند گرفت.

ژنرال دنفورد نيز در سخنانش هدفهای عملیاتی را توضیح داد و گفت : نیروهای دریایی وهوایی آمریکا انگلستان و فرانسه در این عملیات شرکت كردند… سال گذشته ما یک  حمله یک‌جانبه به یک سایت داشتیم…. اين بار حملات ما همراه با دو متحد دیگر روی اهداف متعدد انجام شد که منجر به نابودی دراز مدت توانمندی (رژيم) سوریه برای تحقیق و توسعه تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک آن می‌شود

 

موضعگيري سران و مقامات كشورهاي مختلف

درباره حمله آمريكا و فرانسه و انگلستان به ديكتاتور سوريه

كشورهاي مختلف جهان از جمله كانادا، استراليا، اتحادية اروپا، هلند، بلژيك، اسپانيا، تركيه، عربستان و قطر و هم‌چنين رهبران سنا و مجلس نمايندگان آمريكا، از حمله به مواضع رژيم اسد در پاسخ به جنايت شيميايي در دوما استقبال كردند.

مايك پنس معاون رئيس‌جمهور آمريكا در پيام خود گفت: «به فرمان رئيس‌جمهور، قواي مسلح آمريكا، انگلستان و فرانسه، حملاتي را عليه تأسيسات تسليحات شيميايي در سوريه انجام دادند. آمريكا و متحدانش، استفاده از تسليحات شيميايي عليه مردان، زنان و كودكان را تحمل نخواهند كرد».

 

آنگلا مركل صدر اعظم طي بيانيه‌يي، گفت: «اقدام نظامي براي حفظ مؤثر بودن ممنوعيت بين‌المللي استفاده از تسليحات شيميايي و هشدار به رژيم سوريه نسبت به نقض‌هاي بيشتر، ضروري و مناسب بود…».

 

نخست‌وزير كانادا در پيام خود گفت: «كانادا با قوي‌ترين عبارات ممكن، استفادة تسليحات شيميايي در حملة هفتة گذشته در غوطة شرقي را محكوم مي‌كند… كانادا از تصميم ايالات متحده، انگلستان و فرانسه براي اقدام به‌منظور كاهش‌دادن توانمندي رژيم اسد براي حملات با تسليحات شيميايي عليه مردم (سوريه) حمايت مي‌كند… مسئولان (حملات شيميايي در سوريه) بايد مورد حسابرسي قرار گيرند».

 

دونالد توسك رئيس شوراي اتحادية اروپا در پيامي گفت: «حملات آمريكا، فرانسه و انگلستان روشن مي‌كنند كه رژيم سوريه همراه با روسيه و (رژيم) ايران نمي‌توانند به اين فاجعة انساني دست كم بدون هيچ‌گونه هزينه‌يي، ادامه بدهند. اتحادية اروپا در كنار متحدانش در طرف عدالت، ايستاده است».

 

دبيركل ناتو اعلام كرد: «من از اقدامات آمريكا، انگلستان و فرانسه عليه تأسيسات و توانمندي‌هاي تسليحات شيميايي رژيم سوريه حمايت مي‌كنم. ناتو استفاده از تسليحات شيميايي را غير قابل قبول مي‌داند. مسئولان آن بايد مورد حسابرسي قرار گيرند».

 

پل رايان رئيس مجلس نمايندگان آمريكا، گفت: «ايالات متحده در هماهنگي با متحدانش، دست به اقدام تعيين‌كننده‌يي زد. ما در ارادةمان مبني بر اين‌كه استفادة وحشيانة اسد از تسليحات شيميايي نمي‌تواند بي‌پاسخ بماند، متحد هستيم. وحشيگري خلاف وجدان رژيم او عليه شهروندان غير نظامي بي‌گناه نمي‌تواند تحمل شود».

پل رايان با تأكيد بر همدستي رژيم آخوندي با ديكتاتور سوريه، افزود: « ايالات متحده و متحداانش بايد به جستجوي راه‌هايي براي حسابرسي از آنهايي كه به اسد توانمندي مي‌بخشند، ادامه بدهد».

 

سناتور ميچ مك‌كانل رهبر اكثريت سناي آمريكا ضمن حمايت از حملات به رژيم اسد، تأكيد كرد: «اسد (هشدار سال گذشته) را ناديده گرفت… و انتخاب كرد كه عليه مردم در دوما وحشت‌افكني كند».

 

سناتور جان مك‌كين رئيس كميتة قواي مسلح سناي آمريكا ضمن استقبال از حمله به رژيم اسد، گفت: «اميدوارم اين حملات، هزينه‌هاي واقعي را بر (بشار) اسد تحميل كند. پيام به اسد بايد اين باشد كه… ايالات متحده و متحدانش از اراده و توانايي لازم براي ادامة اعمال اين هزينه‌ها برخوردارند و (رژيم) ايران و روسيه سرانجام موفق نخواهند شد از اسد نسبت به پاسخ تنبيهي ما، حفاظت كنند».

وي تأكيد كرد كه بايد استراتژي آمريكا در منطقه شامل مقابله با مداخلات رژيم آخوندي باشد.

 

سناتور ليندزي گراهام كانديداي پيشين رياست‌جمهوري تأكيد كرد: «ضروري است كه وقتي رئيس‌جمهور آمريكا… به ديكتاتورهاي بي‌رحم هشدار مي‌دهد از تسليحات شيميايي عليه كودكان بي‌گناه استفاده نكنند، اين موضع‌گيري‌ها معنا و مفهوم واقعي داشته باشد. به اسد از سوي باراك اوباما و دونالد ترامپ هشدار داده شد كه از تسليحات شيميايي استفاده نكند، اما او به استفاده از تسليحات شيميايي عليه كودكان بي‌گناه ادامه داد… (بشار اسد) يك هيولاست و بايد به‌عنوان يك جنايتكار جنگي و يك هدف مشروع نظامي در نظر گرفته شود».

 

سناتور چاك شومر رهبر دموكرات‌ها در سناي آمريكا، حمله براي «مجازات» بشار اسد به‌منظور جلوگيري از تكرار جنايات شيميايي را اقدامي «مناسب» دانست.

 

هم‌چنين بسيار ديگري از نمايندگان سنا و مجلس نمايندگان آمريكا از جمله سناتور رابرت منندز رئيس دموكرات‌ها در كميتة خارجي، كوين مك‌كارتي رهبر اكثريت مجلس نمايندگان، اد رويس رئيس كميتة خارجي مجلس نمايندگان و اليوت انگل رئيس دموكرات‌ها در اين كميته، از حملات به رژيم اسد، استقبال كردند.

 

از سوی دیگر، به گزارش سايت رسمي دولت روسيه، ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور اين كشور، حملات به سوريه را محكوم كرد و گفت: «بار ديگر ايالات متحده مثل سال گذشته در حمله به پايگاه هوايي شعيرات در سوريه، يك حملة شيميايي صحنه‌سازي‌شده عليه غير نظاميان اين بار در دوما را به‌عنوان توجيه استفاده كرد. متخصصان روسيه كه از محل حادثة مظنون بازديد كرده‌اند، هيچ ردي از استفاده از كلر يا گاز شيميايي ديگري پيدا نكرده‌اند».

ولاديمير پوتين، افزود: «افزايش كنوني (تنش) در ارتباط با سوريه براي همة سيستم روابط بين‌المللي ويرانگر است… روسيه خواهان برگزاري يك اجلاس اضطراري شوراي امنيت براي بحث دربارة اقدامات تجاوزكارانة ايالات متحده و متحدانش خواهد شد».

 

روز شنبه رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور تركيه ضمن استقبال از حملات به رژيم اسد، گفت: «با عمليات مشترك آمريكا، انگلستان و فرانسه در روز شنبه، رژيم سوريه اين پيام را دريافت كرد كه قتل‌عام‌هايش بي‌پاسخ نخواهند ماند».

وي تأكيد كرد: «مردم بي‌گناه سوريه بايد از مدت‌ها پيش مورد پشتيباني قرار مي‌گرفتند».

 

دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريكا روز شنبه در پيامي دربارة حمله مشترک به مواضع ديكتاتور سوريه، گفت: «شب گذشته اين حمله به‌نحو عالي به اجرا درآمد. از فرانسه و انگلستان به‌خاطر خرد و قدرت نظامي خوبشان تشكر مي‌كنيم. نتيجه نمي‌توانست از اين بهتر باشد. مأموريت انجام شد».

 

روز شنبه هم چنین در يك كنفرانس مطبوعاتي در پنتاگون سخنگوي وزارت دفاع آمريكا و مدير كميتة قواي مسلح ارتش آمريكا اعلام كردند كه حمله به سه پايگاه تسليحات شيميايي رژيم اسد، قلب برنامة شيميايي آن‌را هدف قرار داد و با موفقيت به سرانجام رسيد.

دينا وايت سخنگوي پنتاگون، گفت: «استفاده از تسليحات شيميايي در هر كجاي جهان نقض نابخشودني قانون بين‌الملل است و آمريكا آن‌را تحمل نخواهد كرد… ايالات متحده حملات دقيقي را عليه اهداف رژيم اسد كه مرتبط با استفاده از تسليحات شيميايي هستند، انجام داد… اين حملات، پاسخي درست، مشروع و متناسب به استمرار استفادة حكومت سوريه از تسليحات شيميايي عليه مردم بود… اين رژيمي است كه روزانه مردم خود را به قتل مي‌رساند…».

وي افزود، حملات با موفقيت به همة اهداف اصابت كرد… و آمريكا اعتقاد دارد كه اين حملات، توانايي رژيم اسد را براي انجام حملة شيميايي، به‌نحو قابل توجهي فلج ساخت.

ژنرال مك‌كنزي نيز اعلام كرد تهاجم موشکی صورت گرفته را دو برابر حمله سال قبل اعلام کرد و گفت: « این حملات به‌نحو قابل توجهي توانايي رژيم سوريه را در توسعه و به‌كارگيري تسليحات شيميايي در آينده، تحت تأثير قرار خواهد داد… ابعاد اين حمله در مقايسه با حملة آوريل 2017، دو برابر بود».

وي تصريح كرد كه اين حمله، توانمندي شيميايي رژيم اسد را به مدت چند سال به عقب مي‌راند.

ژنرال مك‌كنزي، گفت: «ما اطمينان خاطر داريم كه همة موشك‌هايمان به هدف خوردند… به‌نظرم ضربة جد‌يي به آنها وارد كرديم. ما قلب برنامة تسليحات شيميايي (رژيم) سوري را مورد حمله قرار داديم».

وي افزود كه رژيم اسد در مجموع 40 موشك زمين به هوا را شليك كرده كه اغلب آنها بعد از حملات ائتلاف صورت گرفته و شليك‌هاي رژيم اسد، هيچ تأثيري بر موشك‌هاي شليك‌شده توسط آمريكا و متحدانش نگذاشته است.

 

روز شنبه جلسة اضطراري شوراي امنيت به درخواست روسيه برگزار شد.

سفير روسيه در سخنانش حمله به سوريه را محكوم كرد و گفت: آمريكا و متحدانش با اقدام بدون مأموريت از سوي شوراي امنيت، نرم‌ها و اصول قانون بين‌الملل را نقض كردند و اختيارات اين شورا را تضعيف كردند

سفير آمريكا دراجلاس شورای امنیت اعلام كرد: امروز صبح با رئيس‌جمهور آمريكا صحبت كردم و او به من گفت: اگر رژيم سوريه مجدداً از اين گاز سمي (شيميايي) استفاده كند، (سلاح‌هاي) ايالات متحده بارگذاري‌شده و آمادة شليكند…».

وي افزود: «اطلاعات روشني دربارة مقصر بودن اسد (در حملة شيميايي) وجود دارد. تصاوير كودكان كشته‌شده، اخبار جعلي نبود؛ بلكه نتيجة غير انساني بودن وحشيانة رژيم سوريه بود. اهدافي كه ما انتخاب كرديم، در قلب برنامة تسليحات شيميايي غير قانوني رژيم سوريه قرار داشتند…. پيام ما تماماً روشن بود: ايالات متحده اجازه نخواهد داد رژيم اسد به استفاده از تسليحات شيميايي ادامه بدهد…

نيكي هيلي افزود: «زمان گفتگو شب گذشته به پايان رسيد… شوراي امنيت در وظيفة خود براي حسابرسي از استفاده از تسليحات شيميايي شكست خورده است… وقتي رئيس‌جمهور آمريكا خط قرمزي را ترسيم مي‌كند، آن خط قرمز را به اجرا مي‌گذارد… انگلستان، فرانسه و آمريكا نه به‌عنوان تلافي‌جويي، مجازات يا قدرت‌نمايي سمبليك، بلكه براي جلوگيري از استفادة تسليحات شيميايي در آينده دست به اقدام زدند و رژيم سوريه را به خاطر جناياتش عليه بشريت، مورد حسابرسي قرار دارند…».