امانوئل ماکرون: حمله مشترک، واکنش مشروع جامعه بین المللی علیه تسلیحات شیمیایی

امانوئل ماکرون

امانوئل ماكرون رئيس‌جمهور فرانسه دربارة حملة مشترك آمریکا، فرانسه و انگلستان به مواضع رژيم اسد، گفت: «سه تأسيسات توليد و تبديل سلاح شيميايي كه از چندين ماه پيش شناسايي شده بود در اين حملات هدف قرار گرفت. يك سايت بطور مشترك با نيروهاي آمريكا و انگلستان، يك سايت توسط آمريكا و سومي فقط توسط فرانسه. ما عمليات را به لحاظ نظامي با موفقيت به‌پيش برديم. چون تمام موشك‌هايي كه شليك شد كاملاً به اهداف خود اصابت كرد و توانيايي‌هاي توليد سلاح شيميايي نابود شد.

ماکرون که با تلويزيون ب.اف.ام. مصاحبه می کرد، این عملیات مشترک را  اقدام« جامعة بين‌المللي» دانست و با تأكيد بر خط قرمز فرانسه در ارتباط با استفادة رژيم اسد از تسليحات شيميايي، افزود: «ما به نقطه‌يي رسيده بوديم كه اين حمله ضروري شده بود تا بتوانيم اعتبار جامعة بين‌المللي را به آن باز گردانيم».

رئيس‌جمهور فرانسه در اين مصاحبه دربارة مداخلات رژيم آخوندي در سوريه اظهار داشت: رژيم ايران با شبه نظاميان شيعي (تحت حمايتش)، هدف هژموني‌طلبانه‌يي در سوريه دارد و نبايد در اين زمينه ابهامي داشت.

 

وزارت خارجة فرانسه بر لزوم قاطعيت در قبال برنامة موشكي و مداخلات رژيم آخوندي در منطقه تأكيد كرد.

در بيانية وزارت خارجة فرانسه كه پيش از اجلاس وزراي خارجة اتحادية اروپا صادر شده، آمده است: «ژان ايو لودريان بر لزوم حفظ توافق وين و يك سياست ديالوگ و قاطعيت در قبال برنامة موشكي (رژيم) ايران و نقش بي‌ثبات‌كنندة آن… در منطقه، تأكيد مي‌كند».