بیانیه پایانی وزرای خارجه اتحادیه اروپا: محکومیت جنایت شیمیایی اسد

بیانیه پایانی وزرای خارجه اتحادیه اروپا

وزراي خارجة اتحادية اروپا در بيانية پاياني اجلاس خود در لوكزامبورگ، اعلام كردند: «ما استفادة ادامه‌دار و مكرر رژيم سوريه از تسليحات شيميايي، از جمله تازه‌ترين حمله به دوما كه يك نقض جدي قانون بين‌الملل و توهين به كرامت انساني است را، قوياً محكوم مي‌كنيم. در اين چارچوب، شوراي (اتحادية اروپا) درك مي‌كند كه هدف قرار دادن تأسيسات تسليحات شيميايي در سوريه توسط آمريكا، فرانسه و انگلستان، اقدامي با هدف جلوگيري از استفادة مجدد از تسليحات و مواد شيميايي توسط رژيم سوريه براي كشتار مردم (اين كشور) بوده است. شورا از تمامي تلاش‌ها براي جلوگيري از استفاده از تسليحات شيميايي، حمايت مي‌كند».

 

وزرای خارجه اتحادية اروپا در بيانية خود هم‌چنين خواهان برقراري اجراي قطعنامة آتش‌بس شوراي امنيت و توقف بمباران‌ها در سوريه، به‌ويژه در ادلب و در جنوب اين كشور شدندو بر انتقال سياسي بر اساس بيانية ژنو و قطعنامة 2254 شوراي امنيت تأكيد كردند.

اين بيانيه مي‌افزايد: «اتحادية اروپا به حمايت از اپوزيسيون سياسي سوريه و تعامل سازندة آن در روند سياسي در ژنو و فعاليت‌هايش با جامعة مدني، ادامه مي‌دهد… اتحادية اروپا فعاليت كميسيون مذاكره‌كنندة سوريه كه هيأت فراگير اپوزيسيون در مذاكرات تحت هدايت ملل متحد است و تعهد آن به يك راه حل از طريق مذاكره را مورد ستايش قرار مي‌دهد».

 

ژان ايو لودريان وزير خارجة فرانسه، گفت: «من و بوريس جانسون به 28 (كشور اتحادية اروپا) اصول… و اهداف عمليات عليه تأسيسات شيميايي… در سوريه را كه همراه با آمريكا صورت گرفت، توضيح داديم. اتحادية اروپا و كشورهاي عضو از ما در ارادة پيش‌گيري و منصرف‌كردن از هرگونه استفاده از تسليحات شيميايي حمايت كردند. از اين‌رو اتحادية اروپا در اين لحظات خطير متحد است».

 

بوريس جانسون وزير خارجة انگلستان نيز، گفت: « از حمايت قوي بين‌المللي از (حملة) انگلستان، آمريكا و فرانسه تشكر مي‌كنم.

 

خبرگزاري رويتر دربارة اجلاس لوكزامبورگ گزارش داد: در حالي كه ضرب‌الاجل ترامپ (پيرامون برجام) نزديك مي‌شود، اتحادية اروپا نتوانست بر سر تحريم‌هاي (رژيم) ايران به توافق برسد…

ديپلمات‌ها در حاشية اجلاس وزيران خارجة اتحادية اروپا… گفتند، اين نتيجه بدان معني است كه احتمالاً اتحادية اروپا نخواهد توانست به ضرب‌الاجل 22 ارديبهشت كه توسط رئيس‌جمهور امريكا براي «اصلاح» توافق اتمي تعيين شده، برسد.

رويتر خاطرنشان كرد: «(رئيس‌جمهور) آمريكا تهديد كرده كه رفع تحريم‌هاي ايالات متحده در قبال (رژيم) ايران… را تمديد نكند… فرانسه، انگلستان و آلمان براي پاسخ‌دادن به انتقادات ترامپ نسبت به توافق اتمي، تحريم‌هايي را عليه «شبه نظاميان و فرماندهان» (رژيم) ايران كه براي بشار اسد مي‌جنگند، به ميان آوردند. آنها اميدوار بودند با حسابرسي از (رژيم) ايران بتوانند ترامپ را به عدم خروج از توافق اتمي قانع كنند. اما ايتاليا با حمايت اتريش با آنها مخالفت كرده‌اند».

رويتر افزود: (با اين حال) وزراي خارجة 28 كشور اتحادية اروپا… توافق كردند به كار بر سر (تحريم‌هاي رژيم ايران) طي روزها و هفته‌هاي آتي ادامه بدهند.