جهان در هفته‌ای که گذشت- ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

 

جهان در هفته‌ای که گذشت- ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

سفر رسمی سه روزه ماکرون رئیس جمهور فرانسه به آمریکا

سفر رسمی سه روزة ماکرون رئیس جمهور فرانسه به آمریکا

عصرروز سه شنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) امانوئل ماکرون در یک سفر رسمی سه روزه وارد واشينگتن شد.

ماکرون پس از اینکه در کاخ سفید توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مورد استقبال قرار گرفت درمحل کار رئیس جمهوری آمریکا با وي ديدار کرد.

هدف اصلی ماکرون از این سفر، مذاکره با دونالد ترامپ بر سر موضوعات مختلف از جمله توافق هسته ای با رژیم ایران،‌ تحولات سوریه و دخالت های رژیم آخوندی در منطقه و تجارت جهانی عنوان شده است.

در کنفرانس خبری روز سه شنبه که ماکرون و ترامپ شرکت کردند ماکرون روی محورهای اصلی توافق جدید اشاره کرد و گفت باید در توافق اتمي چهار موضوع را پايه قرار بدهيم. ممانعت از هرگونه فعالیت هسته ای رژیم ایران و توقف اين فعاليتها براي هميشه و در دراز مدت، متوقف کردن فعالیت های موشکی بالستیک رژیم ایران و دستیابی به یک راه حل برای مهار ایران در دخالت هایش در منطقه.

رئيس جمهور فرانسه در سفرش به آمريكا  درميان استقبال گرم از جانب نمايندگان كنگره آمريكا در كنگره اين كشور نيز حضور يافت و نظراتش و مذاكراتش با رئيس جمهور آمريكا را با آنان در ميان گذاشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده در دیدار با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود در کاخ سفید از برجام به عنوان توافقی دیوانه وار و وحشتناک یاد کرد او همچنین با اشاره به آزمایش های موشکی رژیم ایران، این رژیم را اصلي ترين رژيم مشکل آفرین در منطقه اعلام كرد.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در بارة توافق اتمی با رژیم آخوندی گفت که رئیس جمهور به روشنی تمام گفته است که اعتقاد دارد این یک توافق بد است و قطعا این امر تغییری نکرده است.

روسای جمهور آمریکا و فرانسه پس از گفتگوهای خود در کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند و در مورد نتایج مذاکراتشان صحبت کردند.

ماکرون در کنفرانس مطبوعاتی در باره ارزیابی خود از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در باره برجام و تحریم ها در روز ۲۲اردیبهشت و نتیجه مذاکرات خود گفت:

«نمي‌دانم پرزيدنت ترامپ روز ۱۲ مي چه تصميمي خواهد گرفت ولي تحليل منطقي مجموعة موضع‌گيري‌هاي پرزيدنت ترامپ من را به اين فكر وا نمي‌دارد كه او هر كاري را براي حفظ برجام انجام خواهد داد.»

دونالد ترامپ هم در این کنفرانس مطبوعاتی ضمن قدردانی از مشارکت فرانسه در تهاجم مشترک به دیکتاتور سوریه گفت اگر رژیم ایران بخواهد ما را تهدید کند قیمتی خواهد پرداخت که کمتر حکومتی تاکنون آنرا پرداخته است. او همچنین گفت: فرانسه و ايالات متحده اتفاق نظر دارند كه رژيم ايران نمي‌تواند اجازة توليد تسليحات اتمي داشته باشد و اين رژيم بايد به حمايتش از تروريسم در همه‌جا پايان بدهد. به هر كجا كه در خاورميانه برويد، اثر انگشتان رژيم ايران را در پس مشكلات خواهيد ديد.

روز قبل نیز ماکرون در یک سخنرانی در کنگره گفته بود که هدف ما روشن است. ایران هیچگاه هیچ تسلیحات اتمی نخواهد داشت. نه الآن. نه ۵ سال دیگر. نه ۱۰ سال دیگر. هرگز.

اما آنچه من میخواهم انجام دهم… كار بمنظور یك توافق جامع‌تر است كه به برنامه موشكی بالستیك و گسترش ایران در یمن، لبنان، عراق و سوریه و همچنین برنامه اتمی آن پایان دهد.

امانوئل ماکرون روز پنجشنبه ۷ اردیبهشت (۲۶ آوریل) به سفر سه روزه خود به آمریکا و گفتگوهایش با رئيس جمهور این کشور پایان داد و به فرانسه بازگشت.

 

 

 

تحولات مربوطه به سلاح اتمی در کره شمالی

تحولات مربوط به سلاح اتمي در کره شمالی

کره شمالی چند دهه به دلیل دنبال کردن سلاح های اتمی و سرپیچی از قوانین بین المللی در انزوای شدید بین المللی به سر می برد و بهمین دلیل آمریکا از طریق سازمان ملل تحریم های گسترده ای را علیه کره شمالی وضع کرده است.

این شورا همچنین صادرات نفت خام و پالایش شده به این کشور را تحریم کرده است.

بویژه دونالد ترامپ از زمانی که ریاست جمهوری آمریکا را بدست گرفته است تحریم های بسیار شدیدی را علیه کره شمالی وضع کرده و حتی موفق بوده که چین را وادار کند تا فشار بیشتری به کره شمالی بیاورد.

برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی در سال جاری دریچه ای غیرمنتظره به روی دیپلماسی گشود. شرکت خواهر کیم جون اون در مراسم افتتاحیه بازیهای زمستانی در سئول و دادن نامه به دستخط برادرش به رئیس «مون جائه» رئیس جمهور کره جنوبی این باب را گشود.

در این نامه کیم جون از «مون جائه» رییس جمهوری کره جنوبی برای سفر به کره شمالی دعوت رسمی کرده بود.

بدنبال این تحولات ديپلوماتيك رسانه های آمریکایی نوشتند که مایک پمپئو مدیر وقت سیا برای ملاقات محرمانه با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی چند هفته پیش به این کشور سفر کرده بود.

بلافاصله بعد از آن مقام های آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفتند که این ملاقات برای زمینه سازی گفتگوهای مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ در روزهای ۳۱ مارس و اول آوریل۲۰۱۸ انجام شد.

قبل از انتشار این خبر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ۲۸ فروردین از برگزاری مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی در سطح «بسیار بالا» پیش از نشست سران دو کشور خبر داده بود.

سفر پمپئو به کره شمالی در شرایطی برگزار شد که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز برای دیداری دو روزه به فلوریدا سفر کرده و با ترامپ دیدار کرد.

شینزو آبه در دیدار با ترامپ تاکید کرده بود که در خصوص مساله کره شمالی، علاقه مند است که بر اهمیت دستیابی به یک توافق بر سر خلع سلاح کامل، برگشت ناپذیر و توقف برنامه های موشکی کره شمالی تاکید کند.

کیم جونگ اون، روز شنبه اول اردیبهشت  (۲۱ آوریل) در یک تصمیم غیر منتظره اعلام کرد که کشورش از امروز انجام آزمایش های هسته ای و موشک های بالستیک را متوقف می‌کند و برای اثبات حسن نیت خود، سایت آزمایش های هسته ای در کره شمالی را خواهد بست.

این تصمیم مورد استقبال آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، چین و کشورهای اروپایی قرار گرفت.

در پی تصمیم تعلیق برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی اعلام کرد : کره شمالی با تعلیق تمامی آزمایش های هسته ای اصلی خود موافقت کرد. این خبر بسیارخوبی برای کره شمالی و جهان بوده و یک پیشرفت بزرگ است.

دولت ترزا می در بیانیه ای خاطر نشان کرد که «این یک گام مثبت است و ما همچنان به تعهداتمان در همکاری با شرکای بین المللی برای رسیدن به هدف خلع سلاح کامل، قابل تایید و برگشت ناپذیر در شبه جزیره کره و عملی شدن این هدف به کمک روش های صلح آمیز پایبندیم.»

این تصمیم در فاصله زمانی یک هفتهيي به دیدار تاریخی رهبران دو کره اتخاذ و اعلام شد. دیداری که مقدمه نشست تاریخی میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

آگاهان سیاسی معتقدند که اگر ترامپ در کاهش تنش میان ایالات متحده و کره شمالی موفق شود،  این تحول تاریخی برا ی یکی از متحدان اصلی کره شمالی یعنی رژیم ایران، پیامدهای جدی در برخواهد داشت چون امروزه این رژیم  خریدار اصلی فناوری موشک های بالستیک کره شمالی و از سرمایه گذاران کلیدی در برنامة هسته ای پیونگ یانگ است.

در نهایت رهبران کره شمالی و کره جنوبی روز جمعه 7اردیبهشت، و در دیداری تاریخی در نقطه صفر مرزی، توافق کردند که برای از بین بردن هرگونه تسلیحات هسته ای در شبه جزیره کره اقدام کنند.

آنها همچنین توافق کردند طی سال جاری، گفتگوها با آمریکا را ادامه دهند و پایان «جنگ کره» را رسما اعلام کنند.
توافق بر سر این موارد در پی سفر تاریخی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به کره جنوبی و دیدار و گفتگویش با رئیس جمهوری این کشور صورت گرفت. کره شمالی خواستار این است که در ازای رها کردن برنامه تسلیحات هسته ای اش به یک توافق صلح دست یابد.
در پي اين تحولات رهبر كره شمالي اعلام كرد كه با دعوت از ناظرين سازمان ملل و آمريكا و با نظارت آنها به فعاليت تاسيسات اتميش خاتمه خواهد داد.

 

 

 

برگزاری نشست وزیران امور خارجه گروه ۷

برگزاری نشست وزیران امور خارجه گروه۷  «G7»

روز یکشنبه ۲ اردیبهشت (۲۲ آوریل) وزیران امور خارجه ۷ کشور صنعتی جهان در شهر تورنتوی کانادا گرد هم آمدند و در یک نشست دو روزه شرکت کردند و در باره موضوعات مهم بین المللی به ویژه بر سر برنامه موشکی رژيم ايران و دخالتهای منطقه یی و تلاش این رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی ، هم چنين تحولات مربوط به سلاح اتمي در کره شمالی و تهدیدات روسیه به گفتگو و بحث نشستند.

نشست وزرای امورخارجه گروه ۷، شامل کشورهای آمریکا، انگلستان ، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادآ، با نشست وزرای کشور و مقامات امنیتی این كشورها ادامه خواهد یافت.

این نشست دو هفته بعد از تهاجم هماهنگ و مشترك ایالات متحده، فرانسه و انگلستان به تاسیسات نظامي و شيميايي اسد و به كارگيري اين مراكز براي كشتار مردم بی گناه سوریه برگزار شد.

این نشست مقدمه ای بر چهل و چهارمین نشست سران کشورهای صنعتی پیشتاز (گروه ۷) که هشتم و نهم ژوئن (۱۸ و ۱۹ خرداد) در «شارلوا در ایالت کٍبِک  CebeK کانادا» برگزار می شود می باشد.

وزیران خارجه ۷ اقتصاد بزرگ جهان، در جریان نشست خود در کانادا، یکپارچه عملکرد روسیه را بی ثبات کننده و خالی از هر گونه مسئولیت دانسته و محکوم کردند

و تلاش كردند مسکو را از ادامه حمایت از رژیم بشار اسد باز دارند. و بهمین این گروه توافق کردند برای مقابله با عملکرد روسیه یک گروه کاری تشکیل بدهند.

سولیوان سرپرست وزارت خارجة آمريكا در یک کنفرانس مطبوعاتی به تکرار پیام کشورهای جی ۷ به رژیم ایران پرداخت و گفت: ايالات متحده به تمامي شركاي خود فراخوان مي‌دهد كه در حسابرسی از رژیم ایران به خاطر حمايت از سازمان‌هاي تروريستي، حملات سايبري، تهديد دريانوردي بين‌المللي و ارتكاب نقض‌هاي بي‌رحمانة حقوق بشري، به همکاری با ما ادامه دهند.

وزرای خارجه ۷ کشور  با صدور بیانیه‌ای به نشست خود پایان دادند.

گروه هفت در بیانیه پایانی خود در تورنتو کانادا در بخش هایی از این بیانیه «آزمايش‌هاي موشك بالستيك» رژيم را با قطعنامة ۲۲۳۱ شوراي امنيت ناهمخوان دانسته و از رژیم خواسته است که از التزامات بین المللی حقوق بشری منجمله تضمین آزادی بیان و پایان دادن به دستگیری های خود سرانه خود تبعیت کند، آنها همچنین بر مقابله با برنامه موشکی و دخالت های منطقه ای و تلاش رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی تاکید کردند.

در بخش دیگری از بیانیه پایانی جی هفت، ضمن حمایت از حمله آمریکا، فرانسه و انگلستان به مراكز نظامي و تسليحات شيميايي دیکتاتور سوریه، استفاده کردن رژیم اسد از تسلیحات شیمیایی در غوطه شرقی را محکوم كردند و اعلام كردند: ما از همه تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش درد و رنج شدید مردم سوریه از طریق کاهش توان رژیم اسد در استفاده از تسلیحات شيميايي کاملا حمایت می‌کنیم.

 

 

 

رای اعتماد مایک پمپئو هفتادمین وزیر خارجه آمریکا از سنا

راي اعتماد مایک پمپئو هفتادمین وزیر خارجه آمریکا ، از سنا

روز پنجشبنه ۶ اردیبهشت (۲۶ آوریل) مایک پمپئو با رای سنای آمریکا به‌عنوان هفتادمین وزیر خارجه آمریکا برگزيده شد و سنای آمریکا گزینه پیشنهادی ترامپ را تایید کرد.

پیشتر از این، اکثریت اعضای کمیته روابط خارجی سنا صلاحیت مدیر آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا را برای جانشینی رکس تیلرسون در وزارت خارجه تایید و او را برای رأی گیری نهایی به صحن سنا معرفی کرده بودند.

مایک پمپئو ۵۴ ساله، نظامی سابق و نماینده پیشین ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا، تا کنون در مقام رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا فعالیت می‌کرد.

مایک پمپئو همراه با دونالد ترامپ از منتقدان جدی توافق اتمی ایران موسوم به برجام است.

او چند ماه پیش گفته بود ایران خیز برداشته که بر منطقه سیطره پیدا کند. و تاکنون به دفعات علیه رژیم ایران و کره شمالی موضع گرفته و همواره از مخالفات توافق هسته‌ای رژیم بوده است.

رویتر در گزارشی از او به عنوان جدی‌ترین طرفدار برخورد قاطع با ایران در حلقه اطرافیان دونالد ترامپ یاد کرده است.

بعد از تایید مایک پمپئو برای وزارت خارجه آمریکا توسط سنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از پمپئو تقدیر کرد و گفت من از تایید مایک پمپئو از طرف سنا برای خدمت به عنوان دیپلمات ارشدمان خشنود هستم. همچنین ترامپ طی بیانیه‌ای اعلام کرد داشتن یک میهن‌پرست با استعداد فوق‌العاده، انرژی و هوش که اداره وزارت امور خارجه را رهبری می‌کند، در این زمان بحرانی در تاریخ، یک دارایی باور نکردنی برای کشور ما خواهد بود.

همچنین سناتور لیندزی گراهام گفت که مایک پمپئو دارای صلاحیت و انتخابی باور نکردنی است و در شرائط تلاطمها و فرصتهای بین المللی وزیر خارجه برجسته خواهد بود.

 

 

 

 

رویدادهای ورزشی هفته

رویدادهای ورزشی هفته

باب جانگلز  Bob Jungels قهرمان لوکزامبورگی روز یکشنبه ۲ اردیبهشت، یکصد و چهارمین مسابقه تور دوچرخه سواری لیژ–باستون–لیژ Liège–Bastogne–Liège در بلژیک را فتح کرد.

این مسابقه در مسافتی به طول ۲۵۸.۵ کیلومتر برگزار شد که در پایان باب جنگلز، رکاب‌زن تیم کوئیک استپ Quick-Step با ثبت زمان ۶ ساعت و ۲۴ دقیقه و ۴۴ ثانیه زودتر از دیگر دوچرخه سواران  از خط پایان گذشت.

روزهای سه شنبه و چهارشنبه  ۴ و ۵ اردیبهشت، دیدارهای رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا، تیم های لیورپول، آ اس رم، بایرن مونیخ و رئال مادرید به مصاف هم رفتند.

در مسابقه اول، لیورپول میزبان آ اس رم بود. در این مسابقه لیورپول با نتیجه پرگل ۵ بر ۲ توانست میهمان خود را شکست بدهد، اما با توجه به نتیجه مرحله قبل، تیم ایتالیایی همچنان به رسیدن به دیدار فینال امیدوار است.

همچنین در مسابقه دوم بایرن مونیخ در ورزشگاه آلیانس آرنا (Allianz Arena) میزبان رئال مادرید بود.

در این رویارویی رئال مادرید توانست با نتیجه دو بر یک  بر میزبان خود غلبه کند و هر دو تیم برای صعود به بازی برگشت چشم دوخته اند.