در خاطره روزها ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۷ مه

اندازه متن
Aa Aa

 در خاطره روزها ۱۷اردیبهشت ۷ماه مه

سقوط دژ دين بين فو

سقوط دژ دين بين فو

۱۷ اردیبهشت-۷ مه«19۵۴ ميلادي» سقوط دژ دين بين فو

نبرد بين فرانسه و چريكهاي ويتنام به پيروزي «هوشي مين» رهبر ويتنام انجاميد . دژ «دين بين فو» در دست فرانسه بود. دهها هزار ويتنامي سه ماه در زير بمباران، جنگ‌افزارهاي سنگين را از كوهستان عبوردادند و «دين بين فو» را محاصره كردند. پس از ۵۶ روز، «دين بين فو» سقوط كرد.

 

 

زادروز چايكوفسكي

زادروز چايكوفسكي

۱۷ اردیبهشت-۷ مه«1۸۴۰ ميلادي» زادروز چايكوفسكي

«پيوتر ايليچ چايكوفسكي» آهنگساز معروف روس چشم به جهان گشود. وي كه از پنج سالگي پيانو مي‌نواخت تلاش كرد موسيقي ملل را با ساخت آهنگ به يكديگر نزديك سازد.

 

 

شهادت وارطان در زير شكنجه

شهادت وارطان در زير شكنجه

1۷ ارديبهشت«۱۳۳۳خورشیدی – ۷ مه شهادت وارطان در زير شكنجه

«وارطان سالاخانيان» مبارز دلير از جمله ارمنيان مبارزي بود كه پس از كودتاي 28مرداد، به چنگ دژخيمان شاه افتاد. او یکی از اعضاي حزب توده بود كه مقاومت كرد و تا آخرين لحظه حيات خود به خلق و آرمان‌هايش وفادار ماند.

 

 

مصاحبه دكتر مصدق

مصاحبه دكتر مصدق

۱۷ اردیبهشت-۷ مه«۱۹۵۲ ميلادي» مصاحبه دكتر مصدق

مصدق نخست وزیر وقت در مصاحبه‌ای كه هفتم ماه می سال ۱۹۵۲(اردیبهشت 1331) در رسانه‌های آمریكا انتشار یافت گفته بود: «استعمار اروپایی بر سایر ملل كه از قرن شانزدهم آغاز شده به این آسانی ریشه‌كن نخواهد شد. ما ایرانیان، نخستین سنگ بنای این مبارزه را قرار داده‌ایم».

 

 

زمين‌لرزة سلماس

زمين‌لرزة سلماس

1۷ ارديبهشت« ۱۳۰۹خورشیدی – ۷ مه زمين‌لرزة سلماس

يك زمين لرزه شهر سلماس در آذربايجان و روستاهاي آن را با خاك يكسان كرد و تمام مردم منطقه زير آوار ماندند. تنها300 نفر نيمه جان از زير آوار خارج شدند. صدها كيلومتر راه شكاف برداشت. آبهاي زير زميني بيرون آمد و درياچة رضائيه پر از آب شد.