در خاطره روزها ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۱۰ مه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

زلزله در بیرجند و قائن

زلزله در بیرجند و قائن

20 ارديبهشت ۱۳۷۶-۱۰مه زلزله در بيرجند و قائن

زلزله‌ای به‌شدت ۳/۷ريشتر جنوب استان خراسان را لرزاند و دهها هزار نفر را به‌كام ويراني و مرگ كشاند. رژيم آخوندي سرگرم نمايش انتخاباتي بود حاضر نشد هيچ ارگان بين‌المللي براي كمك به آسيب‌ديدگان وارد كشور شود.

 

 

 

لغو قانون کاپیتولاسیون

لغو قانون کاپیتولاسیون

۲۰ اردیبهشت «۱۳۰۷خورشیدی» ۱۰ مه لغو قانون كاپيتولاسيون

در سال ۱۲۰۷ خورشيدي معاهدة «تركمانچاي» كه متضمن مصونيت اتباع خارجي بود به امضا رسيد. با قانون «كاپيتولاسيون» هرگونه مداخله و جنايت از اتباع خارجي در ايران سر مي‌زد، محاكم ايران حق رسيدگي به آن نداشت. صد سال بعد در ۱۳۰۷ خورشيدي، لغو «كاپيتولاسيون» كه از خواسته‌هاي آزاديخواهان ايران بود، لغو شد.

 

 

 

نخستین زن نامزد ریاست جمهوری آمریکا

نخستین زن نامزد ریاست جمهوری آمریکا

۲۰ اردیبهشت -۱۰ مه «۱۸۷۲ ميلادي» نخستين زن نامزد رياست جمهوري آمريكا

«ويكتوريا وودهول» ناشر هفته نامه «وودهول» با وجودي كه قانون اساسي ايالات متحده اجازة شركت در انتخابات را به زنان نداده بود خود را نامزد انتخابات رياست جمهوري كرد. ولي در روز راي‌گيري، وي و ساير بانوان را به حوزه‌هاي اخذ آرا راه ندادند.

 

 

 

شجاعت جان ویلکس

شجاعت جان ویلکس

۲۰ اردیبهشت -۱۰ مه «۱۷۶۸ ميلادي» شجاعت جان ویلکس

«جان ويلكس» روزنامه نگار انگليسي به خاطر سرمقالة نشريه‌اش به دستور پادشاه انگلستان (جورج سوم) بازداشت شد. وي در اين مقاله به نطق پادشاه انتقاد كرد و نوشت: اگر شاه ‌به زیان قرارداد صلح پاریس آگاه نيست از ملت جداست و اگر مي‌داند و از قرارداد تمجيد كرده خائن است.

 

 

 

ورود مورگان شوستر به تهران

ورود مورگان شوستر به تهران

۲۰ اردیبهشت «۱۲۹۰خورشیدی» ۱۰ مه ورود مورگان شوستر به تهران

به دنبال موافقت مجلس با استخدام مستشاران خارجي براي سامان دادن اوضاع اقتصادي كشور، دولت ايران در پي انجام قراردادي با ايالات متحده آمريكا، يك هيئت مستشار مالي براي اصلاح امور مالي به كشور دعوت كرد و در اين روز، هيئتي به رياست مورگان شوستر وارد ايران شد.