در خاطره روزها ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۱۱ مه

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

اعتراض مصدق به دادگاه

اعتراض مصدق به دادگاه

۲۱ اردیبهشت «۱۳۳۳خورشیدی»۱۱ مه اعتراض مصدق به دادگاه

دادگاه تجديدنظر نظامي تهران دكتر «محمد مصدق» را به سه سال زندان محكوم كرد. اما «مصدق» به اين دادگاه و حكم آن اعتراض كرد و متقابلا رژيم شاه را رژيمي كودتايي، غير قانوني و عامل بيگانه معرفي كرد.

 

 

 

ابتکار داسل و تشکیل دادگاه جهانی

ابتکار داسل و تشکیل دادگاه جهانی

۲۱ اردیبهشت -۱۱ مه «۱۹۶۷ ميلادي» ابتكار راسل و تشكيل دادگاه جهاني

يك دادگاه جهاني به ابتكار و رياست «برتراند راسل» فيلسوف و رياضيدان انگليسي و همراه با ژان‌پل سارتر فيلسوف فرانسوي در استكهلم پايتخت سوئد تشكيل شده بود پس از ۹ روز رسيدگي، چند تن از مقامات دولت آمريكا را كه به جنگ ويتنام ادامه مي‌دادند مجرم شناخت.

 

 

 

سيام» به «تايلند» تبديل شد»

سيام» به «تايلند» تبديل شد»

۲۱ اردیبهشت -۱۱ مه «۱۹۴۹ ميلادي»«سيام» به «تايلند» تبديل شد 

كشور «سيام» كه ميان كامبوج، لائوس، ميانمار، مالزيا و خليج سيام واقع شده است، در اين روز به «تايلند» تغيير نام داد زيرا كه بيشتر جمعيت آن از تبار «تاي» هستند، به علاوه واژه «تايلند» در زبان اين كشور به معناي «آزادي» است.

 

 

 

استقلال لوکزامبورگ

استقلال لوکزامبورگ

۲۱ اردیبهشت -۱۱ مه «۱۸۶۷ ميلادي» استقلال لوكزامبورگ

قدرت هاي اروپايي مهر تأييد بر استقلال دوك نشين «لوكزامبورگ» گذاردند. اين كشور دو هزار و پانصد كيلومتر مربعي با پانصد هزار جمعيت ميان فرانسه، آلمان و بلژيك قرار گرفته و به رغم كوچكي، از مؤسسان اتحاديه اروپا مي‌باشد

 

 

 

شهادت خسرو روزبه

شهادت خسرو روزبه

۲۱ اردیبهشت «۱۳۳۷خورشیدی»۱۱ مه شهادت خسرو روزبه

خسرو روزبه زادة ملاير، یک افسر توپخانهٌ ضدهوايي ارتش بود. به‌علت فعاليت‌هاي سياسي و ايجاد سازمان مخفي افسران اخراج شد. در پانزدهم تيرماه سال1336، پس از درگيري با مزدوران شاه به چنگ آنان افتاد با وجود شكنجه‌ها به آرمان‌هايش وفادار ماند و به شهادت رسيد.