در خاطره روزها ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۱۳ مه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

اعتراض به پرواز هواپيماي انگليسي

اعتراض به پرواز هواپيماي انگليسي

۲۳ اردیبهشت «۱۳۳۲خورشیدی»۱۳ مه اعتراض به پرواز هواپيماي انگليسي

در پي انتشار خبر پرواز دو هواپيماي انگليسي بر فراز جزيرة «تنب» مردم دست به اعتراض زده و روزنامه‌ها سرمقاله‌هاي خود را به محكوم كردن اقدام انگلستان اختصاص دادند.

 

 

 

انفجار معدن در ترکیه

انفجار معدن در ترکیه

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳-۱۳ مه انفجار معدن در ترکیه

انفجار در معدن زغال‌سنگ در شهر سما در غرب تركيه يكي از مرگبارترين حوادث اين صنعت در تركيه را رقم زد. تلاش براي نجات تعداد بيشتري از كارگران كه در عمق زمين ‌گير افتاده‌ بودند، تا دوروز بعد ادامه داشت. بر اساس آماراعلام شده، ۲۸۲ نفر در انفجار معدن زغال‌سنگ كشته شدند.

 

 

 

زمين لرزة سيچوان

زمين لرزة سيچوان

۲۳ اردیبهشت -۱۳ مه «۲۰۰۸ ميلادي» زمين لرزة سيچوان

زمين لرزه‌ای با قدرت هفت و نه دهم ريشتر، كه قويترين زمين لرزه معاصر در چين بود، استان «سيچوان» واقع در غرب اين كشور را در هم كوبيد. رسانه‌هاي بين‌المللي شمار كشته‌شدگان را حدود ۱۰۰هزار تن و بي‌سرپناهان را 5 ميليون نفر اعلام كردند.

 

 

 

زادروز دافنه دوموريه

زادروز دافنه دوموريه

۲۳ اردیبهشت -۱۳ مه «۱۹۰۷ ميلادي» زادروز دافنه دوموريه

داستان نويس انگليسي كه با نوشتن داستان «ربكا» در سال ۱۹۳۸ شهرت جهاني پيدا كرد، نخستين داستانش را در سال ۱۹۳۱ منتشر كرد و آخرين كتابش كه حاوي بيوگرافي او بود در سال ۱۹۹۵ به زير چاپ رفت. «دافنه دو موريه» در سال ۱۹۸۹ در 82 سالگي درگذشت.

 

 

 

پيمان پاريس و استقلال آمريكا

پيمان پاريس و استقلال آمريكا

۲۳ اردیبهشت -۱۳ مه «۱۷۷۸ ميلادي» پيمان پاريس و استقلال آمريكا

به‌دنبال جنگهاي استقلال آمريكا، انگلستان به موجب پيمان پاريس، استقلال آمريكا را به رسميت شناخت. ایالات متحده به طور رسمی از استعمار انگلستان خارج شد، پس از امضای آن، گسترش به غرب و تشکیل حکومتی ملی را آغاز کرد.