در خاطره روزها ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۱۵ مه

تظاهرات عليه وثوق الدوله

تظاهرات عليه وثوق الدوله

 ۲۵ اردیبهشت «۱۲۹۶خورشیدی»۱۵ مه تظاهرات عليه وثوق الدوله

مردم تهران عليه «وثوق الدوله» رئيس‌الوزراي احمدشاه و از عوامل شناخته شدة استعمار انگليس در ميدان بهارستان تظاهرات وسيعي برپا كردند. تظاهركنندگان عليه به‌رسميت شناختن حضور نيروهاي نظامي انگليس در ايران شعار مي‌دادند.

تداوم تظاهرات و اعتراض‌ها باعث سقوط «وثوق‌الدوله» شد.

 

 

لغو امتياز تنباكو

لغو امتياز تنباكو

۲۵ اردیبهشت «۱۲۷۰خورشیدی»۱۵ مه لغو امتياز تنباكو

ناصرالدين شاه امتياز انحصاري توليد و خريد و فروش دخانيات را به ازاي سالي ۱۵هزارليره انگليس به شركت انگليسي«رژي» بخشيد. اين قرارداد خشم ديرينه مردم را به نقطه اوج و انفجار رساند و اعتراض‌هاي مردمي به يك عصيان و اعتصاب عمومي تبديل شد.

 

 

زادروز ميخائيل بولگاكوف

زادروز ميخائيل بولگاكوف

۲۵ اردیبهشت -۱۵ مه «۱۸۹۱ ميلادي» زادروز ميخائيل بولگاكوف

«ميخائيل بولگاكوف» داستان نويس نيمه اول قرن بيستم روسيه چشم به‌جهان گشود. وي كه تحصيلاتش را در پزشكي به پايان رسانده بود، پس از پايان تحصيل به داستان‌نويسي پرداخت و معتقد بود در اين كار جمعيت بيشتري را بهره‌مند مي سازد.

 

 

امضاي فرمان شكنجه

امضاي فرمان شكنجه

۲۵ اردیبهشت -۱۵ مه «۱۲۵۲ ميلادي» امضاي فرمان شكنجه

پاپ «اينوسنت چهارم» كه از سال ۱۲۴۳ تا ۱۲۵۴ ميلادي اسقف اعظم كليساهاي كاتوليك بود، با امضاي يك فرمان، مجوز شكنجه كردن كساني را كه منكر وجود خدا بودند صادر كرد. اين فرمان سبب رواج شكنجه در جهان و دنياي كاتوليك شد.

 

 

بزرگداشت استاد سخن پارسی

بزرگداشت استاد سخن پارسی

۲۵ اردیبهشت -۱۵ مه روز بزرگداشت استاد سخن پارسی

۲۵اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حكیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگ‏ترین حماسه سُرای ایران و یكی از حماسه‌سرایان بزرگ جهان است. وی در سال ۳۱۹ یا 320 شمسی برابر با سال ۳۲۹ قمری در طوس متولد شد. شهرت جهانی فردوسی به خاطر كتاب شاهنامه است