در خاطره روزها ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷- ۱۸ مه

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

 

شکستن دیوار صوتی

شکستن دیوار صوتی

۲۸ اردیبهشت -۱۸ مه «۱۹۵۳ ميلادي» شكستن ديوار صوتي

«ژاکلين کوچران» خلبان نيروي هوايي آمريکاي با يک جت جنگنده از نوع اف – ۸۶ ، در آسمان كاليفرنيا ديوار صوتي را شکست و با سرعت ساعتي ۶۵۲ مايل و سه دهم مايل (۱۰۵۰ کيلومتر) پرواز کرد

 

.

زادروز برتراند راسل

زادروز برتراند راسل

۲۸ اردیبهشت -۱۸ مه «۱۸۷۲ ميلادي» زادروز برتراند راسل

«برتراند راسل» رياضي دان، فيلسوف، نويسنده و مدافع معروف آزادي انديشه و بيان، چشم به جهان گشود و ۹۸ سال زندگي كرد. «راسل» مخالف به كار بردن اسلحه كشتار جمعي به ويژه سلاح اتمي و توسل به زور بود. وی در سال ۱۹۵۰ به خاطر تأليفاتش برنده جايزه نوبل شد.

 

 

زاد‌روز هوشی‌مین

زاد‌روز هوشی‌مین

۲۸ اردیبهشت -۱۸ مه «۱۸۹۰ ميلادي» زادروز هو شي مين

«هو شي مين» رهبر شهير مردم ويتنام به منظور پايان دادن به استعمار فرانسه بر ويتنام، سازمان «ويت مين» مركب از سوسياليستها و ناسيوناليستهاي ويتنامي را تشكيل داد. «هوشي مين» پس از ۱۵سال پايداري و پيكار مستمر موفق شد در دوم سپتامبر ۱۹۴۵استقلال ويتنام را اعلام كند.

 

 

در گذشت گوستاومالر

در گذشت گوستاومالر

۲۸ اردیبهشت -۱۸ مه «۱۹۱۱ ميلادي» درگذشت گوستاو مالر

«گوستاو مالر» موسيقيدان اتريشي در سال ۱۸۶۰ به دنيا آمد. او به رغم تنگدستي خانواده‌اش به علت نبوغي كه در موسيقي داشت توانست از نوجواني استعداد خود را بارز كرده و تصنيف موسيقي را آغاز كند. «مالر» در گذار موسيقي به دوران جديد نقش بسزايي داشت.

 

 

در گذشت پی‌یر-ژیل‌دوژن

در گذشت پی‌یر-ژیل‌دوژن

۲۸ اردیبهشت -۱۸ مه «۲۰۰۷ ميلادي» درگذشت پی‌یر-ژیل دوژن

ژیل دوژن فیزیکدان فرانسوی تا سن ۱۲ سالگی در خانه تحصیل می‌کرد. بعدها به تحصیل در دانشگاه اکول پاریس پرداخت. سپس به عنوان یک مهندس پژوهشگر بطور عمده مشغول تحقیق بر روی پراکندگی نوترون و مغناطیس شد. این فیزیکدان فرانسوی در 1991 جایزه فیزیک نوبل را دریافت کرد.